Promjena velicine zadnje gume?

vincent_01

New member
Pozdrav,
imam Hondu cb650 iz 79, nov sam oko motora generalno i muči me veličina zadnje gume.
Naime, u User manualu piše 4.50 H17. To je sve što piše.
U mojoj prometnoj piše 130/80-18 što i imam, ali mi trebaju nove gume. Tu veličinu nadjem, ali od Metzelera i Dunlopa.
E sad, našao sam od Save prednju pravih dimenzija, puno jeftiniju, ali zadnja ima 130/70-17 i 120/90-18. Bio sam kod lika na tehničkom i rekao mi da za promjenu veličine trebam potvrdu od proizvođača, pa sam išao u Hondu Ruting, serviser mi dao broj menadzera postprodaje koji to navodno radi, tj izdaje te potvrde, ali me on hlaadno otkantao bez da provjeri. Samo je rekao da to što piše, to je to...
Volio bih ostati legalan s tim, pa ne znam koje su mi opcije, ako ih uopće imam... Metz i Dunlop su duplo skuplje, bilo bi lijepo uštediti 800-900kn.
Svaka pomoć dobrodošla.
Hvala unaprijed
 
Nazovi CHV (Centar za vozila hrvatske) i pitaj za proceduru. Ja kada sam isao motorom na tehnicki pitao sam za auto  nadzornika tehnickog pregleda koje zimske gume mogu staviti (dimenzija), on je nazvao nekoga i dobio sam odgovor, nabavio sam te gume, na redovnom tehnickom pregledu sam trazio da i njih upisu u prometnu knjizicu (imao sam ljetnje 16 cola, a nabavio sam zimske 15 cola). Upisali su mi i te zimske gume bez da sam ista posebno morao platiti.
 
U tome i jeste problem. Meni je lik na tehničkom rekao da moram to dobiti baš od proizvođača i onda za 30kn mi upišu u knjižici. Samo lik iz Honde neće da surađuje :(
 
za auto se to moze, za motor se ne moze. barem ne bez rodje na tehnickom. iznimka je mislim aprilia tuono koja ima tvornicki 2 dimenzije zadnje gume legalne.
 
fawlty82 said:
za auto se to moze, za motor se ne moze. barem ne bez rodje na tehnickom. iznimka je mislim aprilia tuono koja ima tvornicki 2 dimenzije zadnje gume legalne.


3 dimenzije  (y)
 
Znali su na tehnickom kada se radi nova prometna upisati zateceno stanje, tj dimenzije guma koje su na motoru.
 
vincent_01 said:
U tome i jeste problem. Meni je lik na tehničkom rekao da moram to dobiti baš od proizvođača i onda za 30kn mi upišu u knjižici. Samo lik iz Honde neće da surađuje :(

Odi na drugi tehnicki, ili kod nekog tebi (ili tvom mehanicaru) poznatog na tehnickom.
 
Ma da bar znam koga na tehničkom.. Upravo sam poslao mail liku iz Honde, valjda mu savjest proradi. A sutra ću ponovo na tehnički, a probaću frenda nagovoriti da dođe sa svojom Hondom.
Ubi me to što ne mogu doći do obične informacije! Probaću i sa Cvh, vidjeću i šta oni kažu..
 
Probat cu biti konkretan  :mrgreen: , odi na tehnicki sa tim gumama koje su na motoru i dan kasnije stavi te Savine koje hoces. Slijedece godine samo trazi da ti upisu dimenziju, reci da je tak star motor da si morao nove felge kupovati.  :mrgreen:
 
vincent_01 said:
A sutra ću ponovo na tehnički

Ubi me to što ne mogu doći do obične informacije!


moj dom je hrvatskaaaaaaaaaaaaaa...
ovaj stih sve objašnjava  :palacdolje:
 
Nisam shvatio, da li ti želiš promijeniti promjer ili širinu gume?

Ja nemam tih problema sa širinom, doduše na tehničkom me nisu posebno pitali, jednom sam morao čitait širinu, tvornički je kod mene 3,5 a ja stavio 4 tj. sa 130-18 na 140-18 i bitno se poboljšala voznost.
 
Možda za motor I auto ne vrijede ista pravila na tehničkom, a kako živimo u banana državi ne bih se čudio...svatko tumački svoja pravila.
Na automobilu imam dvije dimenzije guma, ljetne I zimske, različite I po colaži I širini. Na tehničkom pregledu sve to regularno upisano bez dodatnih kuna I zajebancije.
Na koji tehnički ides?
 
Kada komuniciras sa ovima iz CVH, pozovi se na user manual i http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_cb650%2079.htm
Da li imas odgovarajucu felgu 17 cola?
18 cola je bila na svim CB750.
 
Volio bih staviti 120/90-18, jer Sava ima tu dimenziju, obje gume dobijem za oko 900 kn, dok Metz i Dunlop kostaju 1600 kn komplet. Ali bih volio i znati pravu, originalnu dimenziju.
Pitao sam na teh na Skurinju.
 
Gle, novi si pa gledaš detalje ali realno, pa kog briga na tehničkom kakva je guma na motoru iz '79?!? Ne radiš trike da stavljaš širinu 280. Pa oni se uopće čude da si s tim došao do tehničkog, kamoli još i da prođeš :mrgreen: tak da fakat ne vidim razloga zašto sam sebi radiš problem. Prije će gledati ripne nego dimenziju.  I čak ako uzmemo najcrnji scenarij da te fakat vrate zbog dimenzije guma, što je po meni gotovo nemoguće, onda ćeš to rješavati na način koji sam već spomenuo. Jedino nemoj ići opet u istu stanicu ako si ih već izgnjavio pitanjima. :mrgreen:
 
Ja sam na Domiju kompletno mijenjao obruče, sve dimenzije različite.
Kad je lik došao, rekao sam;
"Da ne zaboravim, rekao je šef da vam obavezno napomenem da upišete novu dimenziju gume."
I on ju je upisao.
:mrgreen:
 
mate said:
Gle, novi si pa gledaš detalje ali realno, pa kog briga na tehničkom kakva je guma na motoru iz '79?!? Ne radiš trike da stavljaš širinu 280. Pa oni se uopće čude da si s tim došao do tehničkog, kamoli još i da prođeš :mrgreen: tak da fakat ne vidim razloga zašto sam sebi radiš problem. Prije će gledati ripne nego dimenziju.  I čak ako uzmemo najcrnji scenarij da te fakat vrate zbog dimenzije guma, što je po meni gotovo nemoguće, onda ćeš to rješavati na način koji sam već spomenuo. Jedino nemoj ići opet u istu stanicu ako si ih već izgnjavio pitanjima. :mrgreen:

bagami su počeli gledati ...
 
Počeli pitati i strogo kontrolirati nije isto. Ne tvrdim da sam dugoročno u pravu ali siguran sam da bi prošlo. :jesus:
 
A pazi, ne tvrdim ja u stvari ništa, znam da mi je lik na tehničkom rekao da sada za upis drugih dimenzija treba potvrda proizvođača. Meni je stalo da sve bude po propisima, jer mislim se vozati i po Evropi. U Njemačkoj imaju pravo da zaustave i provjere sve homologacije, na pr svjetla.. ne bi mi bila baš fora da me skinu tamo s motora... Ok, možda previše paničim, ali napokon sam Hondu sredio kako treba da mogu guštati, pa ne bih da me ovo muči :)