Proracun prijenosa

Ne znam jel ti ovo ikako može pomoći s obzirom da ti je situacija "specifična" no nije loše za malo se poigrati sa proračunima.

http://www.gearingcommander.com/
MZ 251 imaju u bazi tako da ti je to već pola posla, valjda  :misli:
 
ovako na oko ... jedan zub bi bio OK ..  :mrgreen:

ali sad će ti to Džoli riješiti.. to je njegov fah .....  (y)
 
jozy said:
Evo jednog pitanja, za teoreticare;
Naime zezam se oko jedne prerade sa mz masinom
original mz ima zadnju felgu 16 cola, ovaj malaguti na koji masina ide ima zadnju felgu 18 cola
uzevsi u obzir da prednji lancanik ostaje isti, koliko zubaca treba povecati zadnji lancanik da prijenos ostane isti? (da se ponisti razlika u vecoj zadnjoj felgi)
original mz na felgi 16 cola je 48 zubaca
a dimenzija gume?
 
Jolly sad ti nastupas  :mrgreen:
 
jozy said:
malaguti 110/80-18
MZ        3.75-18 (visinu neznam)
al uzmimo da su visine guma iste

ako su isto visoke, onda je razlika 8%. To bi bilo 4 zuba
 
5-6 zubaca. jedan kotac ima promjer 633 mm (110/80-18), drugi 566 (3.25-16 iliti 100/80-16)
poveča se promjer kotača za 633/566 = 1.118, za toliko se mora povečati i broj zubi odostraga (ako prednji lančanik ostaje isti)
48*1.118=53.7 zubi, dakle 53 ili 54.
po meni rađe ić na kombinaciju manjeg prednjeg i večeg stražnjeg lančanika, kad već mijenjaš.
 
kao što rekoh ... jedan zub ...  :mrgreen: (naprijed naravno) ...
 
muchas gracias!
ic ce vjerojatno jedan zub manje naprijed jer ga imam doma, i narucit jednoga od 50 i kusur zubaca zada pa neka cupa  :mrgreen:
 
ako iza staviš 50 a ispred 16, taman ispadne kako treba (y)

sad imaš 48/17 = 2,82
a trebao bi imati 2,82*1,118 = 3,15
ako staviš 50/16 imati ćeš prijenosni omjer 3,12
a s 51/16 imat ćeš 3,18

najbolje stavi 50 i pol :mrgreen:
 
izračunaš opseg stare gume i to podijeli sa brojem zuba da bi dobio dužinu...........
onda podijeli opseg nove gume (2xrxPI) sa dužinom onog kružnog isječka i VOILA........eto broja zubaca  :LOL: