Prvo putovanje - kiša, Bura, Bura i opet Bura..

bev

New member
Prvo putovanje - kiša, Bura, Bura i opet Bura..


Subota ujutro. Pada mi na pamet morska ideja – s obzirom da sam od nedavno friško motoriziran, mogao bi se zaletiti do mora, namočit nogice :mrgreen:.

Još bolje, zašto ne starom cestom do Senja, upravo onom kojom sam se toliko puta vozio, ali nikad na ovakav način. Kad bolje razmislim, od kada je nova cesta, pa i neke druge okolnosti, ovom cestom se nisam vozio...dugo, dugo vremena. Neću nikad zaboraviti osjećaj kada sam se kao (opet) friški vozač - ali na četiri kotača – vozio tom cestom u 20 godina starom fičeku i naganjao po zavojima, he, he tajna držanja ceste bila je – kako smo se uvijek smijali - u koso (prema unutra) postavljenim kotačima.

Rutica je trebala (naglašavam trebala) izgledati ovako:

Ruta1.jpg



Ubacio sam na brzinu oko devetke u kljun neke žitarice, uzeo najnužnije – kupaće naravno (odvažan u namjeri da se okupam) pa čak i neku kremicu (zaostaci od prošle godine) – ipak da ne zgorim :mrgreen:. Strpam sve u zadnji kofer i polako krenem prema staroj Karlovačkoj. Prije puta još tankam KLE-a i kupujem veliku Janu da se nađe putem. Kažu da voda nije dobra ni u koljenu, ali ja sam strogo odlučio da ću je samo piti, a koljena ni blizu :mrgreen:.

Lagano krećem uz pozdrave na pumpi simpatičnim tati i sinu na čoperu.

Picture008-3.jpg


Međutim, nakon nekoliko kilometara na staroj Karlovačkoj evo prve prepreke, neki radovi na putu tj. dečki stavljaju novi asfalt, mali semafor, stajanje, malo guranja, evo me u prvom redu, čekanje. Ajde dobro mislim da je valjda jedna dionica. Napokon zeleno i pokret, mašina fino ide, kad.., opet nakon par km ista priča, pa još jednom, pa još jednom... Gužva na cesti, radnici nemarni, frcaju sitni kamečići na sve strane.

Picture009-2.jpg


Počeo sam ozbiljno razmišljati da se kod Jaske prebacim na autoput do Karlovca. Ipak nisam i sretno stižem do Karlovca, ali za to mi je trebalo više od sat vremena  :(.

U Karlovcu gužva po običaju, ali ja skrećem na odvajanju za Senj gdje rijetki idu, par auta i to je sve. Zavoj na zavoj, upoznavanje, prisjećanje, priroda – nevjerojatno koliko se sjećam, kao da sam jučer ovuda prolazio. Jednom riječju uživancija!
Ipak vrlo brzo prvi znaci kišice pa malo jače kiše i stajem sa strane, vrijeme je da obučem kišnjak.

Picture012-2.jpg


Vrijeme postaje čudljivo pa malo kiša pada, malo ne pada. Uz takve vremenske uvjete stižem do Josipdola gdje opet stajem i oblačim galjošice  :mrgreen: ne znam kako da ih nazovem nazuvci protiv kiše ili tako nešto – kupljeni u Lidlu za 77 kuna  :mrgreen: - dobro su služili.
Starosjedioci me sa znatiželjom iz birtije gledaju i nije im baš jasno što radi ovaj tip u žuto -crnom luđačkom jednodijelnom odijelu i petlja nešto oko cipela. Ovako potpuno opremljen i ohrabren gutljajima Jane krećem odlučno prema moru, ha okupat ću se ja još danas pa makar i po kiši  :mrgreen:.

Nakon nekoliko km kiša počinje tako jako padat da apsolutno ništa ne vidim. Stajem kratko sa strane, jer ovako od oka voziti mi se nimalo ne sviđa. Kiša jača, vrijeme prolazi, što da se radi. Izgleda da baš i nisam tako odlučan  :mrgreen:, već sam se pokolebao, eh.

Niš pada odluka da se okrenem nazad, jer na Vratniku je vjerojatno jako zabavno. Okrećem motor i planiram novu rutu, preko Ogulina pa onda ili za Rijeku ili doma.

Vozim prema Ogulinu, vrijeme milina, sunce pripeklo. Stižem do Ogulina, a tamo ni traga kiši, dapače, sunčano, temperatura prava. Slikam neki mostić i počinjem se lagano kuhat u kišnom odijelu  :mrgreen:.
Sad mi je se javlja neki inat i mislim si pa neće me valjda neka kiša ovako papučarski otjerat od prvotne zamisli  :zeko:. Ma vraćam se, pa kud puklo  :mrgreen:.
 
Evo me opet kod Josipdola i vozim prema Senju, cesta je mokra kao da je prošla cisterna, kiša naravno još uvijek pada, ali nešto slabije. Nigdje žive duše, vozim oprezno na cesti svega, kiša sve jače pada  :x.

Ipak, bilo je nešto posebno lijepo u toj kišnoj vožnji - sam na cesti, kiša pada, priroda, miris mokrog Smilja (bilja) koji me bacio nazad u neka druga vremena, posebno iskustvo.

Ugledao sam pumpu i mislim si možda bi bilo dobro malo obnoviti zalihe goriva, stajem pitam koliko još ima do slijedeće, veli tip slijedeća tek u Senju. Pumpa mala nikog nema, sjetih se problema s vodom u gorivu – reko idem dalje, tankat ću u Senju...

Stižem na Vratnik i skrećem s ceste na makadam (KLE se i tu dobro snalazi  8))  i penjem se do odašiljača od kuda puca prekrasan pogled na more, Senj, Krk...

Picture016-2.jpg


Picture018-1.jpg


Picture020-2.jpg


Primjećujem janjčiće na moru (male valiće koji se pjene) i zaključujem da dole već fino puše Bura.

Spuštam se serpentinama prema Senju i pogled mi pada na poznatu špilju;

Picture022-2.jpg


i eto me napokon u Senju. Lijepo, sunčano, uz lagani vjetar. U Senju se održava motor susret i već se ekipa na veliko okuplja. Malo me čudno gledaju neki Slovenci ovak cijelog pod punom ratnom spremom i cijelog mokrog od kiše i zmazanog od blata  :mrgreen:. Oni su valjda došli iz smjera Rijeke i izbjegli kišu.

Evo par fotkica, bilo je tu raznih tablica, Italija, Slovenije, Švicarska...
Sve same zvijeri, ali i KLE se ugurao među njih  :).

Picture023-1.jpg


Picture024-1.jpg


Picture026-1.jpg


Ovo me oduševilo; tankao sam u Zg-u i Senju istu količinu 8,30 litara i 62,58 kuna – to da sam htio nebi uspio  :misli:

Picture.jpg

 
Organizator je zamislio vožnju u koloni od Svetog Jurja do Senja, ali uz malo premišljanja ipak odlazim, jer cilj je jedno malo mjestašce, luka prema Rabu, tu su neke emocije i sjećanja koja treba vratiti, ali prije stajem i razgledavam Nehaj.

Putem primjećujem da je Bura malo ojačala (kako bi napisao aposaric – ovo je jako važno za daljnju priču  :mrgreen:), ali još pod dojmom svog prvog putovanja na motoru, potpuno zaboravljam na ćudljivosti meni dobro poznate senjske Bure – dakle ponašam se kao Česi kad dođu na Jadran  :shock:.

Evo par slikica kako se situacija počela razvijati, bacite oko na drveće kako se počelo svijati pod Burom i uznapredovale janjčiće na moru:

Picture028-1.jpg


Picture030.jpg


Picture031.jpg


Picture032.jpg




Evo me kod Nehaja koji slavi 450 godina svog postojanja

Picture035.jpg


Picture036.jpg


komercijalizacija i ovdje pružila svoje prste pa je tako predvorje utvrde pretvoreno u restaurant. Ne znam koji je gušt jesti dok ti se na uho dere hrpa djece (neka ekskurzija je bila baš tamo) i posjetitelja...
 
Zgodno ognjište
Picture037.jpg


Senjska glagoljska ploča

Picture038.jpg


Tko su ti Uskoci:

Picture039.jpg


Put prema vrhu:

Picture041.jpg


Maketa:

Picture043.jpg


Evo kako su izgledali građani:

Picture045.jpg


a evo kako vojvode:

Picture049.jpg


Uskočka velsarica:

Picture046.jpg


Malo oružja i pogled kroz prozor:

Picture050.jpg


Picture052.jpg


Picture053.jpg


i evo me na vrhu:

Picture060.jpg


Picture062.jpg


Pogled puca na Senj:

Picture061.jpg


KLE me vjerno čeka:

Picture066.jpg


Vratnik od kuda sam došao:

Picture069.jpg


ko se to skriva iza ugla:

Picture074.jpg


još jedna fotka prije odlaska:

Picture077.jpg

 
Nikad bliže Golom otoku  :mrgreen::

Picture083.jpg



Burica jača  :shock:

Picture080.jpg



S obzirom da je Bura ojačala razmišljam si opet da se okrenem, ali videći znak da je svega 36 km do Jablanca reko – idem.
Greška, velika GREŠKA :x!

Do Svetog Jurja još ide kako tako, ali poslije postaje opako!
Naleti vjetra postali su tako jaki da su me bacali amo tamo po cesti. Što sad da se vraćam, a već sam na pola puta. Opet prolaziti kroz taj vjetar na putu nazad nije neki izbor – idem dalje, pa ću kod se Jablanca dignut prema doma, jer ovo je neizdrživo (potpuno sam zaboravio da...., ma čitat ćete malo kasnije :x.
Bura postaje strašno jaka!

Evo jedne situacije;
prije zavoja kada bi stisnuo kuplung da ubacim u nižu imao sam osjećaj da me vjetar potpuno zaustavio. Vozio sam u tom trenutku kada sam otpustio gas oko 70 km/h i već slijedeći tren vjetar me usporio na 30 km/h. Skužio sam da ga moram držat u višim okretajima, jer inače neide.

Najveći problem su mi stvarali refuli tj. nikad nisi znao od kuda puše – ma puhalo je sa svih strana, s kopna, s mora, s boka, kovitlalo, horor :shock:!

Počeo sam se držati zubima za volan, zalegao na tank koliko sam mogao i pritisnuo rukama prednju vilicu. S obzirom da nemam pojma što raditi u tim uvjetima ovo mi se kroz te trenutke nametnulo instinktivno. Nešto se motor počeo bolje ponašati, ali zanemarivo. Postajalo je sve teže.

U jednoj situaciji kada je auto iz suprotne trake išao normalno prema meni – našao sam se nakon jednog jakog bočnog udara vjetra u njegovoj traci  :shock: !!! Krajnjim naporom sam se vratio u svoju traku... Tu mi se već nekaj stisnulo..

Posebno teško mi je bilo voziti zavoje, ravno još kak tak, ali zavoji su bili strašno teški. Polegnem motor i onda me udari bočni vjetar...Malo vraćaj motor, malo jače stišči prema cesti, koma, užas i horor.
U dva navrata me tako počelo bacati po cesti da sam se svesrdno obratio dragom Bogu za pomoć  :cry:. Strahota  :shock:!

Moram istaknuti neke vozače motora koji su mi išli u susret vozeći baš brzo, ja sam splašeno se vuko i milo, dok su oni baš „drapali“ – uglavnom su to bili vozači RR motora. Da li se radi samo o niskom težištu i brzini i snazi (mislim da je ipak i znanje presudno) koja ih je održavala na cesti, moram priznat da nemam pojma, ali dečki kapa dolje od mene!

Dečki su se naslanjali na vjetar i derali zavoje, ali nije mi jasno kako su to uspijevali s obzirom da je vjetar bio nepredvidiv i stalno je kovitlao pa je bilo praktički nemoguće takve manevre izvoditi i predvidjeti vjetar.
No u svakom slučaju za tako nešto potrebno je bilo imati „jaja ko frižider (s naglaskom na slovu f)    8) – da se poslužim riječima koleginog cimera  :mrgreen:.

Eto nekako sam se domilio do Jablanca u uvjerenju da je tu mojim mukama kraj, ali ne, ne, malo si se sinko preračunao – cesta za Zg ide tek od Karlobaga  :misli:.

Koja budala tek sada sam skužio kaj sam napravio. Moram još peglat do Karlobaga!! E da, nije mi ni padalo na pamet da se spustim do Jablanca, jer znam da dole puše slično ko u Senju, a jednom kad po takvom vjetru uđeš u mjesto nema van – čeka te zavoj s kojeg nema povratka.

Na pumpi sam ugledao jednog bikera na choperu, kimnuo mi je glavom i ubio se od smijeha kad me vidio kako ljubim tank, a nikam neidem  :LOL:.

Nakon Jablanca, pa Zavratnice i još nekoliko sela vjetar ipak nešto manje puše.
 
Napokon Karlobag

Picture085.jpg


Pozdravljam grupicu Nijemaca na motorima, parkiram, umačem rukicu u more (ipak sam se došao okupat  :mrgreen:, fotkam i odlučujem se za osvježenje u lokalnoj birtiji.
Tek sad sam skužio da od jutra nisam ništa jeo (već je oko 17h), kad bolje razmislim gotovo da i nisam imao kada, jer su zubi imali drugu namjenu (kao npr. držanje za volan  :mrgreen:), a i kiša je odradila svoje.

U birtiji pitam za turističku zajednicu gdje sam mislio pitati za smještaj pa možda da noćim ovdje, jer me vjetar (tek sad kužim) totalno iscrpio.

Veli konobar: „Što?“
Ja (ljubazno): „Turistička zajednica, ono di daju informacije turistima i tak.“
Konobar (odrješito): „Nema toga ovdje.“

Plaćam, zahvaljujem se čovjeku i idem se malo prošetat. Skrenem lijevo iz birtije napravim par koraka kad ono ispred mene ogroman natpis: Turistička zajednica  :mrgreen:!

Ulazim unutra i raspitujem se za neki smještaj i cijene. Veli lik, a što bi vi spavali, sami.
Hmm, da ako je moguće  8)..
„Mogu vam ja nabavit neku sobu“, laća se mobitela i onak ispod oka me gleda.
„Al to će vas koštat 30-35 eura“.
Dobro, a kolko su hoteli – proslijedim ja.
A nema ispod 250 kuna, a Hotel Zagreb vam je pun – navlači me lik lagano  :jesus:.

Aj bok stari, neda mi se više natezat s tobom i okrenem se na peti. Nadopunio malo benzina na pumpi i tržio kartu Hrvatske  :mrgreen:.

Odlučio sam skrenuti prema Gospiću pa eventualno noćiti tamo ili na Baškim Oštarijama.
 
Ovaj pogled iznad Karlobaga me nikad ne ostavlja ravnodušnim:

Picture089.jpg


Picture090.jpg


Picture091.jpg



Uživam cestom do Kubusa, ali umor počinjem jako osjećat. Na moju žalost ne mogu se zaustaviti duže, jer se mrak već počinje spuštat.

Picture093.jpg


Picture094.jpg



Gledam malo jel radi koji planinarski dom ili tako nešto i stižem do Hotela Velebno.

Hmmm, uvijek mi je bila želja ovdje odsjesti kada sam planinario, ali nikad taj dan nije osvanuo. Ajde da vidimo što nude i kakve su cijene.

U međuvremenu se vjetar ponovno digao i malo me počelo biti strah da ne prevrne motor, ako bi ga negdje morao ostavljati vani (kada sam slikao iznad Karlobaga nisam smio sići s motora, jer ga je počelo opasno ljuljat). Recepcioner mi kaže da imaju nekakvo podzemno spremište, cijene nisu baš tako paprene, a noćenje na Velebitu se ne može usporediti s noćenjem u Gospiću. I tako pada odluka da ostajem.
 
KLE se smjestio na sigurno:

Picture095.jpg



A ja otvaram vrata svoje sobe kada ono…

Picture096.jpg


jel moguće pa to me krevetac čeka. Nakon osam sati na putu i od toga 6 sati u sedlu nekako mi se krevetac učinio posebno drag…Ima još, gle, iza ugla još jedna soba i dva kreveta oooo….   8)

Picture102.jpg


Pogled iz sobe

Picture107.jpg


Spuštam se na večericu i naručujem za početak :drunk:

Picture111.jpg


i onda s obzirom da sam jeo ujutro…slijedi

Picture113.jpg


Picture115.jpg


Picture116.jpg



Sve je u znaku Velebita, Velebitsko pivo, goveđa juhica (dobro to nije   :mrgreen:), šnicl Velebno (sir, šunkica) u umaku od gljiva, police, salatica i naravno palačinke Velebno  :mrgreen:. Eh da i pivo je Velebitsko  :wink:..

Razmišljam malo o danu kad odjednom neko komešanje, ljudi od nekud dolaze, skupljaju se pred televizijom, reko što je  :misli: !! Navijanje neko, ajde i onda muk…

Spikerica: „Prvi izvučeni broj je…“
Tek tad sam skužio, o pa to su oni pusti milijuni…

Završila agonija bez sedmice  :mrgreen:.

Tipa na šanku se žali konobaru: „ Nas 13 je uplatilo po 650 kuna svaki i nijedan broj nije izvučen, NITI JEDAN!“ Sluđeno viče…

Mislim si ipak je dobro kaj nisam uplatio ionako nebi dobio, onda mi pada ideja pa nije sedmica izvučena zato kaj JA nisam uplatio   :mrgreen: - moš si mislit   :misli:.

Evo i odgovora zašto kiša, bura, vjetar i ostalo – pa koja budala još ide na put na dan kad se izvlače milijuni na lotu i igra Hrvatska repka  :mrgreen:.

Povlačim se do sobe i zadnjim snagama škicam telku

Picture117.jpg


, a evo pogleda iz sobe – noć na Velebitu

Picture120.jpg





Tonem u san……..   :sleep:
 
Ako se po jutru dan poznaje biti će to prekrasna Nedjelja

Picture121.jpg


Doručak je bio klasičan – dječje radosti i jaja Velebno  :mrgreen:

Picture122.jpg


Pogled na hotel – ujutro

Picture123.jpg



Vrhovi Velebita – divna planina

Picture124.jpg


Vratio sam se pogledati Kubus pogled će sigurno pucati

Picture127.jpg


Picture128.jpg


Picture130.jpg


Picture131.jpg




KLE na Velebitu

Picture133.jpg


Picture134.jpg



Krećem prema Gospiću, prekrasnih 20 km zavojite ceste i divne prirode, sam ko duh uz neizostavni vjetar koji svojim jakim udarima ponovno počinje smetati u vožnji. Dan je sve topliji, ali za vrijeme vožnje se osjeća jutarnji reski planinski zrak koji je stvarno hladan.
 
Stižem do Gospića i krećem prema Ličkom Osiku i Korenici starom cestom.

Tko nije vozio ovom cestom toplo preporučam, 50-ak km zavojite ceste sjajne za vožnju iako na ponekim mjestima dosta loše, ali pravi gušt. Jesam rekao da je priroda prekrasna  8). Prolazim i ovčinjak gospićkog zatvora, ali ne stižem slikat tablu, produžujem dalje. Susrećem nakon nekog vremena mađara na motoru kako sijedi na travici i uživa u pogledu. Mahnemo si i nastavljam dalje.

Kameni most

Picture135.jpg


Picture136.jpg


Poslije Korenice nastavljam prema Plitvičkim jezerima, puno motora na cesti, puno pozdrava;

Picture139.jpg



Kilometar po kilometar i stižem na nezaobilazne Rastoke

Picture141.jpg


Picture144.jpg


Picture147.jpg


Nakon kratkog slikanja nastavljam dalje. Opet bikeri, opet pozdravi, mahanja - koji gušt  (y)!

Kod Slunja u retrovizoru vidim da iza mene vozi neki motor. S obzirom da se vozim 80 km/h čudi me da me ne pretiče. Po svjetlima zaključujem da je Varadero, hmm pa njemu nikako ne mogu smetati.
Na propisnoj udaljenosti kulturno vozi iza mene, počinjem osjećati odgovornost i ubrzavam – mislim si poludi će, samo mu smetam. Međutim ja brže, ali on drži svoj tempo, shvaćam da mu se nigdje ne žuri i vidim da stalno gleda sa strane, gleda prirodu  :). Nakon nekog vremena ipak me pretiče i vidim da je Slovenac, možda se vraća s moto susreta u Senju tko zna?
Jedno vrijeme vozim iza njega, on pretiče i ljubazno drži žmigavac za mene. Tako u kompi stižemo do Karlovca gdje on nastavlja starom cestom (ne plaća mu se autocesta, a košta manje od 35 eura  :mrgreen:) za Sloveniju, a ja skrećem na staru Karlovačku i pravac Zagreb.
Stajem na još jednom tankanju

Picture149.jpg

 
Stižem u Zagreb taman prije kiše, bacam pogled u nebo;

Picture154.jpg



Parkiram makinu i par trenutaka kasnije prolom oblaka. Dobar tajming  :mrgreen:


Zadnja slikica izmučenog, prašnjavog i zadovoljnog KLE  na cilju:

Picture153.jpg



Ruta je nakon dva dana izgledala ovako:

Ruta2.jpg



Plus malo Ogulina  :mrgreen:

Na kraju – za prvi puta što reći nego za mene avantura i pol, sve ukupno cca 600 kilometara u dva dana i puno dojmova. KLE se držao fantastično, nije niti zakašljucao i sigurno me doveo do odredišta. Čak se hrabro hrvao i s Burom i kišemo, sve je junački podnio i sigurno me doveo doma. Bravo!
S obzirom da sam vrlo iskusno krenuo na put bez, alata, rezervne zračnice pa čak i karte (jer ipak to je samo kupanac, ne  :mrgreen: - to više neću ponoviti), još je veći respekt prema makini.

Najveća zahvalnost ide Svevišnjem koji je odlučio da je još rano za mene  :hello:
 
Lijepe sličice, još ljepša avantura ....

... no ipak prije slijedeće posjeti i ove stranice  :mrgreen:

http://meteo.hr/

 
svak čast, lip djir i lipe fotke i opis je ludilo  (y)
 
Ovo nije jednodnevna vožnja.  :mrgreen:  (y)

Kao što su ti već rekli, ako ideš prema Senju i Karlobagu pogledaj prognozu, meni je i sada nakon što sam dosta prošao jedno od najz..... iskustva na motoru Senj - Karlobag po buri prije negdje 15ak godina.  :mrgreen:
 
Hvala svima na odgovorima (y)!

Pudla said:
Ovo nije jednodnevna vožnja.  :mrgreen:  (y)

Uh zeznuo sam stvar. Zamolio bih moderatore da onda premjeste temu.
Sorry  :(.
 
SUper! Bas zgodan put i opis  (y) (y)
 
bev said:
Veli konobar: „Što?“
Ja (ljubazno): „Turistička zajednica, ono di daju informacije turistima i tak.“
Konobar (odrješito): „Nema toga ovdje.“

Plaćam, zahvaljujem se čovjeku i idem se malo prošetat. Skrenem lijevo iz birtije napravim par koraka kad ono ispred mene ogroman natpis: Turistička zajednica  1Mr. Green!

Zakon  :LOL: