Putovanje - Budimpešta, par pitanja

Damian

Member
Sljedeći tjedan idemo na godišnji, pa ćemo se zaputiti u Budimpeštu, te bi imao nekoliko pitanja za one koje su nedavno putovali u Mađarsku ili znaju odgovore. Hostel je već rezerviran, karte puta su isprintane pa je taj dio riješen, ali me zanima kako se tamo kreću cijene, kako klope i cuge, tako i benzina, a i ostale stvarčice. Koje benzinske crpke bi trebalo izbjegavati, jer sam siguran da i oni imaju svoje koje daju vodu pod benzin? Jesu li uveli euro, ako nisu, jel se ipak može plaćati u eurima, kakav je tečaj njihovog novca? Šta bi obavezno trebalo posjetiti u Budimpešti, a i ostatku Mađarske, a da je usput relaciji Zagreb - Budimpešta.
Zahvaljujem na odgovorima, a ako nešto zna više neću se buniti sa obavijestima.
 
Imaju Eure vec dugo..cuga i klopa je fenomenalna:)))..obavezno probati guscju jetru koju imaju na sto nacina, imas normalne pumpe OMW, ARAL etc...na autoputu ne zaboravi vinjetu..nekada znaju stajati na ulazu na autoput i provjeravati , no jeftinija je nego u Austriji..klopa je jeftina i dobra..ne prejeftina ali vrlo ok..Budimpesta je super grad..srediste grada VACI ucta. (glavna ulica)..hajde sada..gaaas (y)..
 
ROKYA said:
Imaju Eure vec dugo..cuga i klopa je fenomenalna:)))..obavezno probati guscju jetru koju imaju na sto nacina, imas normalne pumpe OMW, ARAL etc...na autoputu ne zaboravi vinjetu..nekada znaju stajati na ulazu na autoput i provjeravati , no jeftinija je nego u Austriji..klopa je jeftina i dobra..ne prejeftina ali vrlo ok..Budimpesta je super grad..srediste grada VACI ucta. (glavna ulica)..hajde sada..gaaas (y)..
Eure bas i ne vole : Forinta je valuta , dobices 240-250 forinti za jedan euro .
 
Gorivo je od 270 - 300ft/L, cijene su kao kod nas ili nešto jeftinije. Na svako mkoraku imaš Agip, Shell i slične brand benzinske pa na njima toči.
 
ROKYA said:
Imaju Eure vec dugo..cuga i klopa je fenomenalna:)))..obavezno probati guscju jetru koju imaju na sto nacina, imas normalne pumpe OMW, ARAL etc...na autoputu ne zaboravi vinjetu..nekada znaju stajati na ulazu na autoput i provjeravati , no jeftinija je nego u Austriji..klopa je jeftina i dobra..ne prejeftina ali vrlo ok..Budimpesta je super grad..srediste grada VACI ucta. (glavna ulica)..hajde sada..gaaas (y)..

Osim EURA, ovo ostalo stoji. Pokušaj se popeti i na vidikovac iznad Budimpešte, takozvanu Citadelu ili posjet Gellert-u, njihovom "Pantovčaku". Večera na kakvom brodu-restoranu, Vaci ulica ko što Rokya kaže, mostovi koji mame pažnju...
Pazi, promet u Budumpešti je vrlo intenzivan.
 
Damian said:
Sljedeći tjedan idemo na godišnji, pa ćemo se zaputiti u Budimpeštu, te bi imao nekoliko pitanja za one koje su nedavno putovali u Mađarsku ili znaju odgovore. Hostel je već rezerviran, karte puta su isprintane pa je taj dio riješen, ali me zanima kako se tamo kreću cijene, kako klope i cuge, tako i benzina, a i ostale stvarčice. Koje benzinske crpke bi trebalo izbjegavati, jer sam siguran da i oni imaju svoje koje daju vodu pod benzin? Jesu li uveli euro, ako nisu, jel se ipak može plaćati u eurima, kakav je tečaj njihovog novca? Šta bi obavezno trebalo posjetiti u Budimpešti, a i ostatku Mađarske, a da je usput relaciji Zagreb - Budimpešta.
Zahvaljujem na odgovorima, a ako nešto zna više neću se buniti sa obavijestima.

Ja sam bio za 1. Maj . U eurima uglavnom nemožeš plačati , no imaš mjenjačnicu na svakom čošku , mjenjaju kune i nemoj u HR kupovati eure da bi ih tamo mijenjao , rađe mijenjaj kune.  Jedna kuna je bila ak se ne varam oko 30 forinti , dakle sve dijeliš sa 3 i to je to. Sve interesantno u Budipešti se nalazi uglavnom oko Dunava na obije strane , svakako pogledaj njihov parlament (ogromna mrcina) , brdo Citadela (pogled na sve strane-ludilo) , carsku palaču i stari dio Budima oko nje. Moram te upozoriti da su cijene pogotovo u centru visoke , kako cuge tako i klope . No ipak sve u svemu isplati se otići i pogledati. Sretan put.
p.s. tankaj na OMV ima ih dosta
 
Obavezno posjeti otok posred Dunava. Margitsiget. (valjda se tak piše). - Imaju traku za trčanje oko cijelog otočića, a curice tamo trčeeee i trčeee...  :mrgreen: :wink:.
I, da, u prometu budi vrlo, vrlo oprezan. Tamo po gradu bajkeri nose full opremu...  :shock:.

Inače, prekrasan grad.  (y)
 
Hvala na odgovorima.
Čuo sam isto da u Budimpešti dosta vole krast, naime jedan frend mi je rekao da su njemu provalili u auto u Budimpešti, kao i još jednom liku.
 
Damian said:
Hvala na odgovorima.
Čuo sam isto da u Budimpešti dosta vole krast, naime jedan frend mi je rekao da su njemu provalili u auto u Budimpešti, kao i još jednom liku.

To je istina. Ne bih tamo ostavio motor preko noći na nekom nenadziranom mjestu. Ako možeš, najbolje je uzet neki hotel s čuvanom garažom pa si bez brige. Ja sam bio u hotelu na otoku i tamo imaju garažu u sklopu hotela pa ak ti nije bed potrošit malo više novaca za spavanje, preporučam....
 
svakako posjeti i budim i peštu  :mrgreen:

bez sale, stari grad je prekrasan (obavezno poklopati kolace u slasticarnici staroj par sto godina - ne sjecam se vise full tocno koliko), a da bi stavrno dozivio grad opcenito provozajte se navecer brodom po rijeci. Osim sto cete vidjeti sve prekrasne mostove i grad iz potpuno druge perspektive - ujedno mozete i vecerati jer su im brodovi - restorani strava  (y)

cijela budimpešta je odlucna- jedini evropski grad u koji bi se sutra preselila!  :wink: