Rumunjska 2009

ZoltanBB

Active member
Ajmo redom, da malo skratimo ovu dugu zimu...  
U zajednickoj reziji, ja sam se ogranicio na komentare i slike, zena je bila odgovorna za pisanu rijec i slike.
Unaprijed isprika ekipi iz Srbije i Crne gore zbog krajnje neadekvatne i zastarjele mape. :)


ruta.jpg
 
19.06.2009.Varaždin-Beograd

Odgovorno tvrdim da je odlazak na put bez stresa utopija i priča za malu djecu, posebno kad odlazite u društvu s manijakom racionalizacije prostora kojem ništa "neće trebati". U našem slučaju stresno nije samo zato jer uvijek imamo poslove koji baš čekaju dan polaska da postanu hitni, pa cijelo jutro trčkaramo okolo, nego izgleda i ovako: Nosimo sva moguća čuda koja će nam izgleda ipak trebati (ben' mu ravnopravnost spolova, btw) do motorića (ovo mu samo tepam od dragosti) kad primjetim kod mog dragog Suputnika facu neodobravanja i svekolikog zgražavanja. Kvragu, pomislim, sigurno je primjetio bočicu parfema u toaletnoj torbici i noćnu kremu, a koji su po muškoj, kao racionalnoj logici, naravno višak pored dezodoransa i dnevne kreme. "Sve ok?" upitam. "A je..." dobijem jednako rječit odgovor. "U toaletnoj torbici je tvoj etui za naočale, ogroooman je, a imam pravo na jedan (hm) luksuzan predmet, zar ne?" ispalih ko iz topa, s laganom grižnjom savjesti pri pomisli na masku za dubinsko čišćenje lica koja je, iskustvo je pokazalo, nužna (ali stvarno) na "s vjetrom u kosi i prašinom u lice" putovanjima i dobijem osmjeh kao nagradu za točno pogađanje misli. Uf, dobro je…ne vraćam masku.
I tako...nakon malo petljanja s pakiranjem, na savršeno vrući, ljetni dan krećemo za Beograd u kojem ćemo prespavati. Autocesta do graničnog prijelaza Bajakovo i nije baš atraktivan uvod, ali je najbrži, a mi i nemamo baš mnogo vremena do noći. Hm, možda bi stvarno i stigli do noći da nije revnih srpskih graničara, te da nije petak kasno popodne. Koja gužva...
U Beogradu nisam bila još od doba kad smo bili zbratimljeni i jedinstveni. Nije se previše promijenio, meni je, prije i sad, sasvim ugodan iako nismo baš pogodili domaće pivo.

P1000466.jpg

Deer - Beer

 
ZoltanBB said:
19.06.2009.Varaždin-Beograd

Odgovorno tvrdim da je odlazak na put bez stresa utopija i priča za malu djecu, posebno kad odlazite u društvu s manijakom racionalizacije prostora kojem ništa "neće trebati".

Pa tko ti kriv kad si promjenio ekipu.  :jesus:
 
20.06.2009. Beograd-Targu Jiu

Unatoč lošoj prognozi i pljusku koji me probudio u toku noći, jutro je krasno, dobar početak još boljeg dana. Danas planiramo doći do rumunjskog grada Targu Jiu-a, koji nije znamenit po nečemu posebnom, ali će nam ipak biti zanimljiv zbog "osebujne" rumunjske arhitekture i "smisla za lijepo".

Nakon kave u Požarevcu, zbrčkanom i prašnjavom gradiću, savršena vožnja, uz Dunav do Đerdapa.

Moto nirvana
P1000513.jpg

Obavljajući svoju svetu, žensku dužnost - brige za klopu za moga Suputnika (ipak on vozi, a kolabiranje od gladi u tijeku vožnje i nije baš pametna ideja), a unatoč prijetnji padanja mi dlake s glave zbog nošenja previše stvari, ponijela sam "par" zalogajčića i koju voćku. Baš nam je dobro leglo na jednom od odmorišta koje toplo preporučam više zbog krasnog vidika, manje zbog sređenosti.

P1000548.jpg

Iako...za ovo smo mislili da je smeće dok se iz obližnjeg grmlja nije pojavio čovjek i odvezao se...

P1000530.jpg


P1000543.jpg
 
šta ste stali ?  :mrgreen:
super put  (y)
trebali ste napisat tekst , pripremit slike i opalit sve odjednom da ne čekamo ko na jajima
 
Picoda nas naucio na fine stvari, ajd polako i iscrpno...........
Na kraju ce biti i pokoja rijec pohvale

:mrgreen:
 
Možda ćete pomisliti da sam, bože mi prosti, jugonostalgičarka, ali sam za vrijeme vožnje dobila inspiraciju i skoro cijelo se vrijeme derala u kacigu "...od Đerdapa pa do Jadrana... Jugoslavijoooo, Jugoslavijoooo...". Ionako me zbog kacige i buke motora nitko nije čuo, a i ljubitelji lika i djela M. P. Thompsona me ne mogu objesiti za muda, pa eto tako...do Đerdapa...

P1000548.jpg


P1000562.jpg
 
Nakon što smo malo popričali sa srpskim policajcem na granici i otoplili mu srce hvaleći krasan dio njegove domovine kroz koji smo prošli, eto nas u Rumunjskoj. Stali smo na samoj granici, u doslovno nekoj birtiji, popiti sok. Kad smo izašli vidimo desetak živopisnih, sumnjivih tipova oko motora. Iako izgledaju kao da nas žele opljačkati, zatući i baciti u prvi jarak, na kraju, iz razgovora (engleski ne znaju, ali jedan od njih govori njemački kojeg, srećom, zna i Suputnik) vidimo da ih zanima motor, muške priče, eh… Nastavljamo dalje…cesta loša, asfalt uzburkan k'o more, kuće su, ili totalne potleušice, ili su tako "sređene" da ne znaš šta je gore, a kad digneš glavu, između kuća, na sve strane umrežene žice i kablovi. Moj Suputnik, kojem je ovo drugo putovanje u Rumunjsku, me uopće nije pripremio. Ebate, pomislih, ovi su prošli i gore od nas: komunizam im je skroz uništio i smisao za estetiku. Staro željezo u obliku kojekakvih propalih tvornica na svakom koraku me posebno iznenadilo obzirom na broj Roma u Rumunjskoj kojih po službenoj verziji ima nešto manje od pola milijuna iako romske zajednice tvrde da ih ima skoro dva milijuna što je najveći broj romske manjine u nekoj državi na svijetu. Navodno su tu od 13. st. kad su ih, kao robove, doveli Tartari i Mongoli uz Rome-nomade koji su iz Indije stigli u 15. st., a onda dalje po Europi. No dobro...izgleda da u Rumunjskoj otkupna cijena starog željeza nije baš nešto. Šteta, rekla bih... U svakom slučaju, dobrodošli u EU.


P1000563.jpg


P1000567.jpg


P1000585.jpg


P1000586.jpg
 
A nastavak ?????? :misli:    Pocelo je dobro, bas se ufuram i onda !!!!!!!!!!  :misli: :shock:          NASTAVAK  (y)
              Super,, samo gas    :wink: :wink: :wink:
 
Taman se uživim i nema više.  :(
Izgleda da pisanje putopisa u nastavcima postaje trend. Ili nas putopisci namjerno drže na laganoj vatri.  :misli:  :wink:
 
>>>> s manijakom racionalizacije prostora kojem ništa "neće trebati"

Hi, hi, hi ... a, kako je vama, gospođo, ime?  :)

 
Vozeći se do odredišta kroz, očito, izrazito ruralni i slabije naseljen kraj primjećujem na svakom koraku pse lutalice, ponekad i cijele čopore. Napušteni, prljavi, izgladnjeli...žalostan prizor...pasji život u pravom smislu riječi.
E da, u EU je i promet baš cool. Suvremenost mehanizacije je vidljiva i po zaprežnim kolima koja ravnopravno i u relativno velikom broju sudjeluju u prometu. Neka, ali samo neka od njih, posebno ako prometuju u blizini gradova, su i registrirana. Kako li izgleda tehnički pregled? I moraju li i konji na pregled?


Koga briga za cijenu benzina?!
P1000579.jpg


P1000587.jpg


P1010167.jpg

Konačno, Targu Jiu koji nas nije iznevjerio. Zgrade su ružne, stare kocke, s puno zahrđalih limenih "detalja", povezane gomilom kablova, trafostanicama na vrhu, izbušenih fasada kako je kome trebalo i palo na pamet, sve skupa napravljeno toliko traljavo da sam pomislila jesu li ti ljudi slabovidni ili slaboumni? Kasnije će se pokazati da je, iako ima ozbiljnih konkurenata, Targu Jiu ipak najružniji grad kojeg smo vidjeli u Rumunjskoj (prvo pa muško), te da je, srećom, ista ta Rumunjska, unatoč prvom dojmu, ipak jako lijepa zemlja.
 
21.06.2009. Targu Jiu-Malaia

Vožnja uz rijeku Jiu do Petrosani-a, a onda planinskim prijevojem negdje između planinskih masiva Capatanii i Lotrului je zaista doživljaj, ono zbog čega se Rumunjsku isplati vidjeti. Dojam povremeno kvari smeće koje vidimo u rijekama, gomile plastičnih boca, najlonskih vrećica, ma svega i svačega, a sve zbog navike Rumunja da vikende provode vani, u prirodi. Slobodno pale vatru na otvorenom, roštiljaju, sunčaju se i, očito, ostavljaju za sobom gomile smeća. Komodan svijet, rekla bih. Lijepo je, ali kako idemo dalje od naselja smeća je sve manje, a priroda prekrasna. Cesta... Prošli svašta, od sasvim urednog asfalta do, isto tako urednog, makadama. Jako dobro...

Prema Transalpini - proci cemo ju od zapada ka istoku.
P1000607.jpg


P1000614.jpg


P1000622.jpg


P1000631.jpg