savijanje plexiglasa

oriano

New member
Zanimame na koji način bi savio plexi.
Htio bi napraviti zadnje svijetlo prozirno.
Probao bi grijati fenom i navlačit na kalup.
 
oriano said:
Zanimame na koji način bi savio plexi.
Htio bi napraviti zadnje svijetlo prozirno.
Probao bi grijati fenom i navlačit na kalup.

skuhaj ga u vrućoj vodi .... fenom zna dobiti mjehuriće...
 
Nemoj ga bas navlaciti na kalup, treba se dobro razmeksati, da se sam savija po kalupu, onda ga ispricas s hladnom vodom, da ostane tog oblika, ako ga navlacis polumekog kad se osusi bude krhak!
 
strasilo said:
skuhaj ga u vrućoj vodi .... fenom zna dobiti mjehuriće...

      ...ja kuhao pa ništa, neki materijali na 100 još uvjek ne popuštaju (konkretno, aftermarket vjetrobran od Horneta kupljen u Motormaniji, nisam uspio korigirati zakrivljenost niti malo).
 
A ja pekao u pećnici jednom za probu pa malo pretjerao. Od lima napravio oblik, stavio plexi preko i upalio na ...neznam koliko. Neko kratko vrijeme ništa, onda sam postao neurozan i počeo dizati temperaturu  i na kraju mi uspjelo ali mi izbili mjehurići. Možda da sam ga pustio duže na manjoj temperaturi nebi bilo loše  :misli:
 
fenom možeš to riješit!
samo napomena- ne držati fen preblizu i postepeno zagrijavati jer će ti u protivnom počet kipiti!
p.s. industrijski ili limarski fen, NE kućni za kosu  :jesus:
nije problem samo se moraš oboružat živcima  (y)
 
Hvala voda mi je odma bila sumljiva da grijem u nekom ulju opasno.
Jedan mi je pričao da je radio kupole od plexija ali taj postupak je pre kompliciran i netreba mi kupola.
Fen mi se čini idealan.
A za komad plastike i dvije ofarbane žaruljice (aftermarket) nedam 60€ rađe se zajebavam cjeli dan.
Fenom sam ljepio foliju na jednom motoru ljepo se da oblikovati tako bi i plexi radio grijao i savijao gdje treba.
javit ću vam kad napravim. 
 
Prije po ure sam nalio kalup.
Neželim ni blizu jer mi vrag nebi dao mira.
Sutra poslje posla prva kontrola.
 
a gdje se moze kupiti plexi...
i jel bih ja mogao napravit sebi pastiku od njega

 
Original plastiku sam namazao uljem naljepio gornji dio i ulio gips ugips sam stavio žice savinute u slovo U.
Kad se gips osušio između plastike i gipsa sam upuhivao zrak da popusti te sam nakon toga vezao za žice i lagano lupkao gumenom drškom odvijača da odvojim kalup.
 
Nisam ni mislio da je plexi tako lak za oblikovat grijao sam fenom i natezao na kalup.
Ako vam se desi da se probuši može se sa komadičem škarta pokrpat.
Sutra dotjeravam detalje poslat ću još koju fotku.
 
a gdje se moze kupiti plexi...
i jel bih ja mogao napravit sebi pastiku od njega

 
Marko ako misliš raditi ovu plastiku nemoj od plexiglasa jer puca na oštre djelove.
Rađe razreži kanistar ili kantu jupola pa grij fenom ili brenerom da dobiš formu.
 
mislis da bi jupolka mogla se iskoristit,
a mozel se poliesterom ili gitom doradt
hvala, probat cu sutra dobra ideja

 
Evo skoro gotovo.
Nije ko original ali zadovoljan sam s obzirom koliko sam sumljao u izvedivost.
Sada moram izmislit nekakav crveni filter koji bi stavio preko žarulja.
I još par detalja možda ledice umjesto žarulja.