Sigurnost motora

Kula_BH

New member
Interesuje me...

U kolikoj su mjeri nasi motoris sigurni? Odnosno. Koliko je lako ukrasti jedan motor? Smijemoli bez sekiracije parkirat motor na ulici? Da li ga je lakse ukrast od auta?

Hvala...
 
Tolko je siguran da možeš ostavit ključ u motoru a da ga nitko ne zeme :mrgreen:
Statistički gledano više je autiju ukradeno nego motora.
Da ti praf velim niš kod nas nije sigurno i drek bu ju ti zeli ak se neko ima interesa od toga.

Da, motor je lakše ukrast od auta jel teški su tak da ga mogu dva muškarca ili tri žene (naravno pojča/e) dignut i odnest ili odves na prikolici.
Niš nije teško ukrast, samo treba imat volju i dat si truda.

Malo logički razmisli štaj je lakše ukrast.
 
Pravi lopov ako želi ukrast, odnit će i tebe i motor i još kuću uz koju je bio parkiran. A možda te uspije ukrast i dok voziš.
Budeš li se time zamarao, nećeš daleko. U svakom slučaju, na tebi je da mu otežaš posao koliko možeš.
Evo ti primjer. Šetamo ja i žena jučer gradom (Split) i ugledamo motor. Parkiran, vezan lancem za...ljestve. Ali! Ljestve "leže" tik do motora, znači, nisu bile za ništa prikačene.
Pitam ja ženu: Jel' on ovo veza' motor za 'skale', da ne odnesu motor, ili skale za motor, da ne odnesu skale?" :mrgreen: :mrgreen:
 
Od svih je najlakše ukrasti skutera...zakrene malo jače volanom i slomi ti bravu odgura na sigurno upali na žice i posli samo kupi novu bravu, nažalost znam dosta takvih primjera. Zato bi na njih uvik di god bili tribalo stavljati disk lock ili vezati lancem.
 
Za motor ja smisljam combo.. ides nekam tu u grad na javno mjesto di uvjek sve prepuno ljudi i ne na dugo stavis disk-lock, a drugde disk-lock + onaj zgodnicki 8kg crveni lanac s motopulsa i vezi za drvo.. a najbolje ga jos ostavit blizu trgova, ko korzo u vz di uvjek imas ljudova...
 
Fire Breath said:
Za motor ja smisljam combo.. ides nekam tu u grad na javno mjesto di uvjek sve prepuno ljudi i ne na dugo stavis disk-lock, a drugde disk-lock + onaj zgodnicki 8kg crveni lanac s motopulsa i vezi za drvo.. a najbolje ga jos ostavit blizu trgova, ko korzo u vz di uvjek imas ljudova...

To bi bilo to, otprilike... :mrgreen:
 
Dr.DUKE said:
se isplati staviti alarm kao sto neki skutaci imaju?
Imao sam ja na Banditu 1200 alarm. Stvar šljaka, malo je drugačiji od onog za skutere. I uskoro ga stavljam na SeVe.
Cijena se kreče između 1200 i 1900 kn.
 
Bandit said:
Dr.DUKE said:
se isplati staviti alarm kao sto neki skutaci imaju?
Imao sam ja na Banditu 1200 alarm. Stvar šljaka, malo je drugačiji od onog za skutere. I uskoro ga stavljam na SeVe.
Cijena se kreče između 1200 i 1900 kn.
na koji način to funkcionira,jel svira,na šta reagira........?????
 
Idi u Cobre u Splitu (na Škrapama) i traži Joku. Sve će ti objasnit. Ja ću sebi ugradit kad skupim love. Moj dođe 1800kn. Ima i zaštitu od naginjanja (uz ostalo), a koliko je pouzdan, treba pitat nekog lipova koji ga pokuša "probit".
 
XENA disc locker, 710 Kn, reagira na pomak motora, zvučni signal cca 15 - 20 sec. Ustvari reagira čim se približiš i pomisliš na krađu...

Prednost je ta što ne ugrađuješ na motor, ne čačkaš po instalaciji, stavljaš na koji motor želiš...

relativno jeftin u odnosu na ugradbene alarme...
 
Definitivno je sigurnije s alarmom, i to i ja namjeravam nabaviti.
Što se tiče cijene, isplati se.
Ali ostaje problem oštećenja ili krađe sitnih dijelova... Nažalost, imao sam
jedno neugodno iskustvo i čini mi se da protiv toga nema zaštite.

Jedino vezat gladušnog pit-bula za zadnje kolo i ostavit mu 1-2 metra "ajnšlaga"...

Garaža? 150KN/mjesec?

E, da, postoji još jedna kvaka. Ne kradu se svima dijelovi s motora. Onima koje boli ***ac i koji ostavljaju motor ispred kuće odvezan i bilo kako parkiran - njima nema šanse da išta odnesu. Prokleti Marfijev zakon... Barem se meni tako čini.
 
Ma nemoj sad učarat!!! Ima ih šta nema garaže kilometrima blizu, pa su prisiljeni držat motor isprid kuće.
 
Diver said:
XENA disc locker, 710 Kn, reagira na pomak motora, zvučni signal cca 15 - 20 sec. Ustvari reagira čim se približiš i pomisliš na krađu...

Prednost je ta što ne ugrađuješ na motor, ne čačkaš po instalaciji, stavljaš na koji motor želiš...

relativno jeftin u odnosu na ugradbene alarme...
A di bi se taj xena D.L. moga nabavit,ako znas?
 
ja san onda od onih što robuje motoru. ne idem nigdi di ga ne vidin. pa sve i da alarm montiran, vjerovatno bi se isto ponaša. Stvar je u tome da oni ko se namirija na njega on će i ukrast. stvar sriće. znate kako se kaže? "ko je sritan ni na zahodu nije gladan" :wink:
 
VEKI said:
na koji način to funkcionira,jel svira,na šta reagira........?????

Sorry, tek sad vidio...imal sam prekidač pod sjedalom, na bočnoj nogari, senzor položaja, blokada motora se uključivala čak i ako si sa original ključem dao kontakt a prije toga nisi daljinskim isključio alarm.
 
Ka' i auto alarm. Ima vjerojatno neko vrijeme "tolerancije" između gašenja alarma i davanja kontakta. Nakon toga treba opet "puknit" po alarmu, ili se pali blokada.
 
...ima i senzor za trešnju, koji je u biti dosta osjetljiv. Imao sam jednu verziju home-made alarma, ali sam ga blagoslovio jer bi reagira na mačke. Doduše, trebalo se malo poigrat s podešenjima.

Inače, pitat ću Joku iz Cobre šta konkretno ima u ponudi i koje su cijene pa ćemo
se čuti.

Mislim da bi u nekim situacijama "pomogla" i Led diodica koja trepće, kao i
naljepnica nekog alarma, onako za prvu pomoć. Ali u biti bi trebalo imat alarm koji ima senzor na dodir (statički elektricitet), to bi bilo prava stvar.