Specijalist za elektroniku (glavni kompjutor BMW-a)

go2run

Member
Da li ima možda neko što se kuži u elektroniku BMW-ovih motora? Preciznije: K1200S, 2008 godište.


Naime, problem je sljedeći:


Prilikom ugradnje dovoda struje za navigaciju bio je otkopčan km-sat (cijeli, sa svim kontrolnim lampicama) i akumulator.

Zatim je prikopčana akumulator a km-sat nije. U nekoliko navrata je u takvom stanju su se probavale razne varijante (kuda je najbolje) provođenje kabla za dovod struje za navigaciju. Prilikom tih pothvata je motor izguravan van garaže i unutra. Tako da je motor pomjeran. Onda je sve sklopljeno i uštekan km-sat. Nakon taga se pojavio problem žmiganja konačne kilometraže (otprilike istim intervalom kao i žmigavci).

Odlazak kod BMW-mehaničara je donio sljedeće objašnjenje:

Kada je sat otkopčan i motor se pomjera, onda centralni kompjutor preko ABS-senzora (koji je blizu osovine prednjeg kotača) bilježi prijeđenu kilometražu, odnosno okretaje kotača. Problem je u tome, što je opseg ABS-senzora puno manji nego opseg kotača. Tu se u centralnom kompjutoru stvori onda kilometraža koja je 3-4 puta viša od stvarno prijeđene.

I onda, kada se opet prikopča km-sat (koji ima za nekoliko stotina metara ili nekoliko kilometara) manju kilometražu (a koja se samim tim ne poklapa sa onom u glavnom kompjutoru) dolazi do sukoba obaju instrumenata (km-sat i glavni komputor) i stoga žmirka konačna kilometraža u km-satu.

Pošto samo žmirkanje nije predstavljalo nikakav problem (sve je funkciniralo, radilo kako treba) vlasnik tome nije pridodavao veliku važnost i na BMW-servisu je (nakon prijeđenih 3000 km) zamolio da mu riješe taj problem. Onda je bila kilometraža zabilježena u glavnom kompjutoru orprilike veća od one stvarno prijeđene za nekih 10.000 km!!!

Međutim, mehaničar nije mogao riješiti tu situaciju te je preporučio kupnju novog centralnog kompjutora pa bi se onda mogla upisat kilometraža koja je na satu.

A to košta 500,- europskih!!!

E sad, da li ima ovdje "specijalaca" za takve vrste problema?
 
Zapru said:
http://www.benc-elektronik.com/

popravlja elektroniku vozila. odlican (y)


Hmmm... ovaj je za auta majstor... Ali budem probao, upitat ne košta ništa.

Hvala za savjet!
 
Dolaziti iz Austrije i gledati na jeftiniju varijantu popravka i meni je malo suludo.

Ljepo iPhone u ruke ii spuštanje pod vizir i kad počne blicati maxspeed stisnes Play i galama ispod kacige pa yutubiranje i hvalisanje oko gradske vožnje. :mrgreen:

Salu na stranu,postoji jedan covjek u dugavama u zg koji to "mislim"moze rjesiti(BMW tvornicki dijagnostičar koji radi od kuće i ovlašteni BMW servis u Dubaiju) .
Sad cu ga nazvati i pitat ga dal da šaljem broj...
(Na PP).vjerojatno ce biti od pomoći...,upravo okrenuo i nista.zovem kasnije
 
Szzi2448 said:
Dolaziti iz Austrije i gledati na jeftiniju varijantu popravka i meni je malo suludo.

Ljepo iPhone u ruke ii spuštanje pod vizir i kad počne blicati maxspeed stisnes Play i galama ispod kacige pa yutubiranje i hvalisanje oko gradske vožnje. :mrgreen:

Salu na stranu,postoji jedan covjek u dugavama u zg koji to "mislim"moze rjesiti(BMW tvornicki dijagnostičar koji radi od kuće i ovlašteni BMW servis u Dubaiju) .
Sad cu ga nazvati i pitat ga dal da šaljem broj...
(Na PP).vjerojatno ce biti od pomoći...,upravo okrenuo i nista.zovem kasnije


Čuj, u HR sam 2-3 puta godišnje... 1x motorom i 1-2 puta autom. Uz to uvijek ima netko da ide u HR...

Pa mi ne bi bio problem poslat glavni kompjutor po nekome ako se može uštedit koja stotka europskih...

Osim toga, ja sam krajem 10. mjeseca u ZG (vjenčanje, al' ne moje) pa bih i tu mogao ponijet uređaj i sačekat popravku, ako se do tad ništa ne riješi.

A ti ako dobiješ pozitivan odgovor, slobodno proslijedi kontakt na pp.

Hvala!
 
Zasto ne upise kilometrazu sa sata u taj stari centralni kompjutor?
To BMW servis moze uraditi.

 
Sredju said:
Zasto ne upise kilometrazu sa sata u taj stari centralni kompjutor?
To BMW servis moze uraditi.

Bio sam kod dva BMW-mehaničara koji imaju BMW-dijagnostiku (sad rade samostalno a bili su radnici na BMW-ovim moto-servisima). Oba NE mogu to uraditi... Jedino što mogu je upisat kilometražu iz glavnog kompjutora (koja je puno veća od stvarno prijeđene) u km-sat.