Srednjevjekovni dvorci oko Karlovca

vojo

Well-known member
Potaknut jednom TV emisijom od pred nekoliko mjeseci odlučio sam razgledati tri srednjevjekovna dvorca oko Karlovca i to Dubovac (praktički na rubu grada Karlovca), Novigrad na Dobri i Bosiljevo. Sve mjesta kuda prolazim gotovo svakodnevno ali nikad se ne zaustavim za pogledati .... :?

Ukratko - sva tri mjesta su prekrasna - dvorci su prelijepi, prva dva (Dubovac i Novigrad) su djelomično obnovljena i obnavljaju se i dalje, dok je Bosiljevo nešto obnovljen ali izgleda zapušteno.

U svakom slučaju vrijedi vidjeti, a i položaj je dosta povoljan za dolazak iz gotovo bilo kojeg dijela Hrvatske. Idealno za jednodnevnu vožnju i izlet.

Evo par slika, da steknete ideju kako to izgleda:

Dubovac:


Novigrad na Dobri:


Kameni most na dobri kod Novigrada:


Bosiljevo:


Vojo

 
Super izgledaju za izlet. Imaš ih možda označene na karti ili Google Maps ili Earth?
 
Evo GPS koordinata (dvoraca):

Dubovac - 45.495111 N, 15.528037 E
Novigrad na Dobri - 45.482417 N, 15.452905 E
(most je malo prije dvorca, moraš ga proći za doć do dvorca)
Bosiljevo - 45.407076 N, 15.286905 E

Vojo
 
obisla ih sva 3 i predivni su.  (y) odlicno za fotkanja i na miru sjest i odmoriti se uzivajuci u pogledu  (y)
 
Stvarno su krasni! A blizu... Možda skoknem već ovaj vikend! Hvala na slikama i GPS-u.
 
Mogao si bacit đir i do starog grada Ribnika. Udaljen ti je možda 30km od Novigrad na Dobri.

http://www.ribnicka-dolina.com/st_grad.html
 
ako nekog zanimaju hrvatski srednjevjekovni gradovi i utvrde
ima jedna knjiga od Gjure Szabe - cjeloviti preglednik o toj temi...

http://www.profil.hr/knjiga/sredovjecni-gradovi-u-hrvatskoj-i-slavoniji/7066/

sve lijepo čovjek opisao  :mrgreen:

 
Street Illegal said:
Mogao si bacit đir i do starog grada Ribnika. Udaljen ti je možda 30km od Novigrad na Dobri.

U j***mu, nisam znao za tog .... ma inače nisam baš informiran, više onako 'ad hoc', ispada da više znam o dvorcima u Njemačkoj ili Danskoj nego kod nas .... sramota.
Ništa, morat ću proći cestom od Kralovca do Metlike, to mi je ionako bilo u planu - tamo nisam nikad bio (po toj cesti), a vidim da je Ribnik na putu.

Odlično, hvala za informaciju i ideju. (y), prodano ....

Vojo
 
Street Illegal said:
Mogao si bacit đir i do starog grada Ribnika. Udaljen ti je možda 30km od Novigrad na Dobri.

Eee, kad smo kod toga, pošto si iz onih krajeva, da li znaš je li cesta (cestica) od Vukove Gorice do Netretića asfaltirana? Ja bi, naime, kad dolazim iz smjera Rijeke odmah uboo taj pravac za Netretić pa dalje preko Ribnika do slo-granice ....
Kad sam bio u Novigradu, onda sam išao preko Jarče Polja.

Vojo
 
vojo said:
Eee, kad smo kod toga, pošto si iz onih krajeva, da li znaš je li cesta (cestica) od Vukove Gorice do Netretića asfaltirana? Ja bi, naime, kad dolazim iz smjera Rijeke odmah uboo taj pravac za Netretić pa dalje preko Ribnika do slo-granice ....
Kad sam bio u Novigradu, onda sam išao preko Jarče Polja.

Vojo

je  :wink:
 
2 vojo:
Ribnik je kada sam zadnji puta bio tamo zatvoren za javnost, tj. nemreš ući u unutrašnjost, al možda se neš primijenilo u zadnje vrijeme.
Cesta kada ideš iz RI pa na Jarče Polje ili na Vukovu Goricu - Netretić - Ribnik pa do SLO je asfalt i to solidan, može se popeljati dobro. Sam pazi na murju, zna je biti u tom dijelu, poglavito vikend kada se slovenci vraćaju u rodnu Bosnu. 
Ako ti je želja dalje, možeš i kak je Pegas_ napisao do starog grada Ozlja cestom koja vodi uz samu granicu/rijeku Kupu, a kada si već u tom kraju možeš i do KA, pa meni platit pivu neću je odbiti  :mrgreen:
Sretno!