Stakloplastika

Zlatni2001

New member
znam da je bilo vec dosta tema o tome i otprilike znam kako se radi postupak izrade kalupa i komada iz kalupa al mi nikako jedna stvar nije jasna. zapravo me malo strah to isprobavat na recimo oklopima od cbr-a jer sta ako sjebem stvar?!?!
zanima me postupak voskanja original komada plastike da se smola nebi zalijepila. jel istina da se namaze sa lastilom za parkete i da se smala na to ne lijepi???
 
Zlatni2001 said:
znam da je bilo vec dosta tema o tome i otprilike znam kako se radi postupak izrade kalupa i komada iz kalupa al mi nikako jedna stvar nije jasna. zapravo me malo strah to isprobavat na recimo oklopima od cbr-a jer sta ako sjebem stvar?!?!
zanima me postupak voskanja original komada plastike da se smola nebi zalijepila. jel istina da se namaze sa lastilom za parkete i da se smala na to ne lijepi???

Najbolje je ulaštiti sa katranom!  (y)
 
daj zlatni mani se toga, nema sanse da to napravis, izmedu ostalog za kalup ti treba karbon, i kad cujes kolko bu te sve kostalo odustal bus.
I da, mazi katranom
 
nabavio sam karbona za 35 eura po kvadratu!!  (y) imam vec sve samo treba pocet radit ;)
i za kalup ne treba karbon moze i od stakloplastike
 
Jel pricas o karbonu ili o fiberglasu, sta te zanima... Kalup mozes mazati i ricinusovim uljem... Iako mene zanima jel mislis raditi od karbonskih vlakana djelove oklopa ili fiberglasa?
 
Tommee said:
Jel pricas o karbonu ili o fiberglasu, sta te zanima... Kalup mozes mazati i ricinusovim uljem... Iako mene zanima jel mislis raditi od karbonskih vlakana djelove oklopa ili fiberglasa?

kao sto sam vec rekao za pocetak cu se naucit sa fiberglasom ili u prijevodu stakloplastikom a onda kad to usavrsim cu preci na karbon!!!
al imam vec sve potrebno za izradu nekog predmeta
 
Buduci da sam dosta radio sa tim, fiberglas jos ide jerbo se treba lakirati poslije izrade pa se moze brusiti, dotjerivati i sve, ali ako mislis karbon u smolu stavljati da se vidi, znaci proziran, onako kao gotov proizvod, bez pravog alata zaboravi. Treba ti peć, treba ti pritisak jer takvi djelovi onako savrseni izlaze samo ako se kratkotrajno peku na visokoj temperaturi pod pritiskom u preši. Može se slican evekt dobiti i "na suho" u kalupu stavljanjem sloja karbona izravno na smolu, a ostalo fiberglas kako bi se ustedilo na materijalu, ali vidi se apsolutno svaka nepravilnost, znaci gdje god karbon nije dobro legao na kalup, a tesko da hoce ako nije pod presom vidjet ce se sranja... Znam jer sam to radio...
Ako imas alat, zakon ocekuj da cu te i ja posjetiti  :mrgreen:
 
hehe karbona sam nabavio al ga necu jos dirat dok ne usavrsim stakloplastiku ili fiber glas a onda cu vidjet sta i kako dalje!
inace se lako da slozit vakum vreca za karbon. imas na youtube-u 4 djela filmica skole izrade karbonskih djelova! nije komplicirano al treba vjezbe
 
Znam ja i za vakum metode i sve, ali problem je grijanja i opet to nije to.. Ali polako, sa fiberglasom se uz trud rade cuda i stvari za koje ljudi uopce ne kuze da su izasle iz vlastite garaze  (y)
 
ma znam da se rade cuda i to uopce nije u pitanju... on mi sluzi samo za vjezbu prije izrade karbonskih djelova. karbon najvise radi izgleda jer mi je to trenutno najljepsi materijal za motor  (y) a opet ne zelim odmah pocet lijepit karbon jer je preskup za ucenje
 
pa nije problem,mislim da ima za kupiti vosak s kojim se prije namaže,i onda ide materijal,pa učvršćivač s mislim 2% katalizatora (neznam koji materijal točno)......

samo iz karbona je teže,i skup materijal oko 30€ metar kvadratni.....jer kod karbona,netko je napisao,sve se vidi.....i mora se dobro paziti kako se slaže,i ide mislim u jednom sloju,zato je dosta lakši.......spojeve između materijala se najčešće rade gdje se naravno nevidi,nećeš napraviti na pola bočne stranice.....

al prvo kalup treba napraviti (negativ) i da bude iz par djelova,zbog lakše demontaže,to vijcima pričvrstiš jedan za drugi.....samo si moraš stvoriti viziju iz koliko komada kalup mora biti,što je konstrukcija zahtjevnija,to mora biti iz više komada,jer kasnije će biti muka dio izvaditi iz kalupa,sve moraš predvidjeti.....te kalup treba biti dosta debel,da ima krutost,da se nesavija,jer onda dio nebudeš dobio kakav treba.....i više trebaš se bazirati na izradu kalupa,tako da gotove komade dobiješ što pravilnije,da njih moraš što manje poslije dotjerivati i obrađivati......

kada je kalup gotov,njega također moraš obraditi,da bude gladak.......i na njega opet ide vosak da se nelijepi smola na njega,il u protivnom ga možeš baciti.......znači vosak obavezan

i onda fino uzmeš starih novina većeg formata,i napraviš po njima kako trebaš rezati materijal i kako ćeš ga slagati gore.....kada je to napravljeno,onda samo novine stavljaš na materijal i režeš komade koje kasnije stavljaš u kalup i prelaziš smolom preko njih......

nadam se da sam bar nešto pomogao sa onim što znam......
 
evo ti par linkova
http://www.youtube.com/watch?v=62AGalE5P6g
http://www.youtube.com/watch?v=DEa5_WHQZo0

...i umjesto voska ljudi koriste GLADIS...sredstvo za poliranje parketa...imaš u svakoj boje i lakovi prodavaonici
 
Koliko slojeva vlakana je dovoljno za neku normalnu cvrstocu,jerbo kad sam si pravio blatobran za motor stavio sam puno slojeva pa je na kraju blatobran bio pretezak....
Sami proces i nije kompliciran jednom kad se napravi dobar kalup....
 
Ovisi koje gramaze vlakana si uzeo i koliko smole po sloju koristis. Inace ide tako da se stavi sloj materijala pa se kistom nanese epoxy i to tanko, povrsina je od viska epoxya sjajna pa se preko toga treba preci sa rolom wc papira tako da se valja po povrisini, nakon toga je povrsina mat i to je optimalna kolicina smole na materijalu, tako se nakon susenja radi ponovno dok se ne dobije debljina stjenke koja se zeli, naravno na mjestima povecanog opterecenja i mjesta gdje idu vijci to se dodatno ojacava.
 
alcatraz said:
Koliko slojeva vlakana je dovoljno za neku normalnu cvrstocu,jerbo kad sam si pravio blatobran za motor stavio sam puno slojeva pa je na kraju blatobran bio pretezak....
Sami proces i nije kompliciran jednom kad se napravi dobar kalup....
3 sloja,kombiniraj ovako: 1. guzvano vlakno,2. pleteno vlakno(kockice) 3. guzvano,nece biti pretesko
 
Da sad se sjetih, tkaninu stavljas unakrsno slojeve  :mrgreen: