Što je crna traka kojom se omataju instalacije

barba said:
To je izolir traka bolje kvalitete ,kako je neko već spomenuo.Radim skoro svaki dan sa tim stvarima pa zato tvrdim.Ode kod das ne možete kupiti pravu profesionalnu traku koju upotrebljavaju fabrike.Kod nas ima samo onih koje se nebi tribale zvati trake jer po nekad i ne drže same sebe a kamoli instalaciju deset godina i to u raznim uvjetima kako je na motociklu.
slučajno i ja radim strujom profesionalno više od 15 godina i mogu ti reć da si potpuno u krivu.
scapa traka nije običan izolir!!!
može se nabaviti u chipoteci, bilo ih je neznam trenutno ali znam da ih wurth ima u ponudi.
 
Nekid, čini se da bi to moglo bit to. Budem probao negdje nabavit, pa makar izvanka kupovao. Do sad je sve rađeno tip-top pa hoću da i instalacije budu kako treba  :D Tnx svima na odgovorima  (y)
 
aurellie said:
Nekid, čini se da bi to moglo bit to. Budem probao negdje nabavit, pa makar izvanka kupovao. Do sad je sve rađeno tip-top pa hoću da i instalacije budu kako treba  :D Tnx svima na odgovorima  (y)

Ajde ako štogod kod nas nađeš, javi na temi.
 
(y)
Znaš da ja uvijek sve stavim na net bez obzira jeli dobro ili loše  :mrgreen:
 
aurellie said:
Nekid, čini se da bi to moglo bit to. Budem probao negdje nabavit, pa makar izvanka kupovao. Do sad je sve rađeno tip-top pa hoću da i instalacije budu kako treba  :D Tnx svima na odgovorima  (y)

Mislim da ti je Nekid točno odgovorio . To je traka ( neka vrsta gume ) koju ćeš jako jednostavno nabavit - pitaj kojega od električara u Slanome ( da ih ne nabrajam  :mrgreen: ) da ti je da  (y) . Oni je koriste i ona se kod namatanja rasteže i sama se vremenom zalijepi .  (y)
 
Bullet1275 said:
je li to to
traka_1.jpg
takvu tesinu traku navodno neki lik na jakuševcu prodaje za cca 20-30 kuna. Inace su kao skuplje po ducanima duplo.  predobra je traka ,dode mi da si telo omotam s njom!  :mrgreen:
 
palac gore svima na odgovorima  (y) (y) ali zasad nisam ništa nabavljao ni isprobavao  :palacdolje: prvo ću riješit prioritete a instalacija na kraju
 
NEKID said:
traka koju tražiš je tkzv SCAPA TRAKA koja se vremenom sama vulkanizira kao što se vulkanizira bužir kad se zagrije i kao takva čini odličnu vezu i izolaciju
zajedničkih kablova.

Je li to isto sto i skotch traka ili samovulkanizirajuca traka (koristio oba naziva i po opisu je to)?

http://www.chipoteka.hr/www_new/modules/moduli/shop/product.php?sifra=2630411890

 
Bane77 said:
Je li to isto sto i skotch traka ili samovulkanizirajuca traka (koristio oba naziva i po opisu je to)?

http://www.chipoteka.hr/www_new/modules/moduli/shop/product.php?sifra=2630411890

u struci se zove SCAPA jer je nekad na njima to pisalo a najčešće još piše.

sama se vulkanizira vremenom, nije potrebno djelovanje topline kao termo traka (termo bužir-rajhem)

selfwelding, samovulkanizirajuća,...e sad jel firma skotch ili tesa ili bilo koja druga firma nije važno  :mrgreen:

uglavnom profesionalna stvar, odlična
 
NEKID said:
slučajno i ja radim strujom profesionalno više od 15 godina i mogu ti reć da si potpuno u krivu.
scapa traka nije običan izolir!!!
može se nabaviti u chipoteci, bilo ih je neznam trenutno ali znam da ih wurth ima u ponudi.
ocito pre malo i pre kratko  :jesus: osim ak pod profesionalno ne mislis sate tehnickog odgoja iz osnovne skole  :LOL:

1. kak mislis da se buzir moze navuc na kablove
2. traka je traka a buzir je buzir

ona "platnena traka" o kojoj je rijec koristi se za omatanje i zastitu kablova koji su pod naponom. platno sluzi za zastitu kablova od struganja o ostre rubove "karoserije" tako da se izolacija kabla ne zguli i ne napravi kratak spoj prema sasiji. platno je i dobro zato sto je postojano na visokim temperaturama pa se razvlaci a samim time i ne odljepljuje.

termo buzir se koristi kada treba "spojiti" ili zalemiti dva kraja kabla. buzir se navlaci preko spoja i grije. na temperaturi se skuplja i tako radi zastitu od vlage!

SCAPA traka stvarno nije isto sto i izolir ali o tome ovdje i nije rijec :wink:
 
a sto se izolira tice, ima ih raznih kvaliteta. treba traziti u ducanima sa elektronikom, onu koja je najtanja pa se zbog toga da razvuci kod omatanja oko kablova. specificna je po tome sto cete kod natezanja i istezanja takvog izolira osjetiti da se zgrijao tj. postao je topal. nakon omatanja, kad ga ostavite sam se pocinje skupljati i zatezati :wink:
 
zaprudanec said:
ocito pre malo i pre kratko  :jesus: osim ak pod profesionalno ne mislis sate tehnickog odgoja iz osnovne skole  :LOL:

1. kak mislis da se buzir moze navuc na kablove
2. traka je traka a buzir je buzir

ona "platnena traka" o kojoj je rijec koristi se za omatanje i zastitu kablova koji su pod naponom. platno sluzi za zastitu kablova od struganja o ostre rubove "karoserije" tako da se izolacija kabla ne zguli i ne napravi kratak spoj prema sasiji. platno je i dobro zato sto je postojano na visokim temperaturama pa se razvlaci a samim time i ne odljepljuje.

termo buzir se koristi kada treba "spojiti" ili zalemiti dva kraja kabla. buzir se navlaci preko spoja i grije. na temperaturi se skuplja i tako radi zastitu od vlage!

SCAPA traka stvarno nije isto sto i izolir ali o tome ovdje i nije rijec :wink:

neznaš kako izgleda bužir na kabelu?
od kuda ti ideja da se bužir stavlja samo na spojeve?
običan termo bužir nije prava zaštita od vlage.
imaš različite bužire za različite namjene.

ovdje nije riječ o nikakvoj platnenoj traci,  pročitaj bolje pitanje iz naslova i prvog posta. ne spavaj  :wink:
 
NEKID said:
neznaš kako izgleda bužir na kabelu?
od kuda ti ideja da se bužir stavlja samo na spojeve?
običan termo bužir nije prava zaštita od vlage.
imaš različite bužire za različite namjene.

ovdje nije riječ o nikakvoj platnenoj traci,  pročitaj bolje pitanje iz naslova i prvog posta. ne spavaj  :wink:
kakav je to NEobican TERMO buzir?

buzir se ne stavlja na spojeve, vec TERMO buzir :wink:

na motore, koji imaju "otvorenu" instalaciju se stavlja SCAPA, a onaj s "platneni" koristi se za auto instalacije
 
evo prijatelju nekoliko različitih bužira koje imam doma
prvi termo bužiri ostanu fleksibilni nakon tretiranja i služe za mehaničku zaštitu kablova
ovi šareni termo bužiri rade prilično tvrdi spoj, dobar za izolaciju spoja
treći termo bužiri su jedini bužiri protiv vlage jer sa unutarnje strane imaju smolu koja se također topi u spoju i radi hermeto spoj
ovaj treći je slikonsko/opleteni bužir koji se upotrebljava tamo gdje ima opasnosti od trenja, oštrih bridova, gnječenja,...


zaprudanec said:
na motore, koji imaju "otvorenu" instalaciju se stavlja SCAPA,..
to sam u ovoj temi odavno rekao   (y)