Što je s manjim ADV motorima na našem tržištu?

Hvala svima na idejama i informacijama.
Mislio sam da je jasno da, ako ciljam na 250 ccm vjerojatno ne razmišljam kupiti motor od 10.000 eura, kao ni 650 i 700 ccm - vjerojatno bih teško podigao motor težak 230 kg kad mi padne.
Što se tiče Honde, neki dan sam se zagledao u CB500X i jako mi se svidio izgledom.
Eh sad, jel se novajliji isplati uložiti puno love u novi motocikl? Naveo sam V-Strom 250 i Versis X 250 jer su ih navodili na listama "best small adv motorcycles" ali sad tek kužim da se radi o 2-3 godine starim člancima. No, pretpostavljam da ih ne bi bilo teško nabaviti rabljene ali, s druge strane, kad u oglasniku nađeš 3-5 primjeraka nekog modela a u salonu ga ne prodaju, onda ti se upali crvena lampica da možda nešto nije u redu s tim modelom, zar ne?
Jasne su mi zamjerke na snagu motora, doslovno svaki video s recenzijom motora od 250 ccm kaže da je to preslabo i da bi bar 300, a optimalno 400 bilo puno bolje i da često mijenjaju prednji zupčanik da poboljšaju perfomanse.
U svakom slučaju, puno hvala na pomoći.
 
Ja vozim stroma 250, meni prvi motor. Kupio sam ga jer mi je budžet tada bio takav da sam htio noviji motor, umjesto jači a stariji. Kupio sam testni za dosta dobru cijenu. Sada ih na oglasniku cepaju više.
Za prvi nisam inzistirao na jačem, iako sigurno 500 ne bi bio prejak, a niti 700 vjerojatno, ali nisam imao budžet tada.
Za vožnju po otvorenoj cesti do 100-110 km/h je čisto dosta. Pretjecanja treba malo planirati, ali ionako nisam brzi vozač i ne zanimaju me jurnjave.
S punim tankom ide više od 400km što je veliki plus.
Ne znam kako je previsok nekome visine 186... Ja sam 187 i obje noge su čvrsto punim stopalom na podu.
Na žalost se niti ne stignem voziti previše. Trenutno nema niti 12.000, a kupio sam ga s manje od 4.000.

S obzirom na cijene rabljenih danas, ovisno kakav ti je budžet, ja bih išao na novi motor.
Sretno
 
  • Like
Reactions: hondimir
evo, ja sam startao sa er5 (500ccm) iako je je plan bio brati KLE (ista masina druga ergonomija) al tada su kle previse cijenili i ovog uboo u super varijanti. al mogu reci da ova 500tka i 50 konjica su skroz pitomi i nikakav problem za pocetnika.
definitivno ne bih preporucao puno ispod 50konja jer dodas suvozaca, oces neki izlet pa malo natorvaris i eto problema za pretec sleper koji bas odlucio tvoju dionicu odvesti
 
. No, pretpostavljam da ih ne bi bilo teško nabaviti rabljene ali, s druge strane, kad u oglasniku nađeš 3-5 primjeraka nekog modela a u salonu ga ne prodaju, onda ti se upali crvena lampica da možda nešto nije u redu s tim modelom, zar ne?
.
Ne bih rekao da je problem s motorima, nego oni nisu za naše tržište, ljudi više kupuju ove sa 600 ccm, a saloni ih nemaju kome vratiti, jer su ih oni sami kupili i zaradjivaju na marži !
 
Ne znam kako je previsok nekome visine 186... Ja sam 187 i obje noge su čvrsto punim stopalom na podu.

To je bilo u smislu da sam ja previsok za tu visinu sica + udaljenost do oslonaca za noge, crf mi je komforniji u smislu prostraniji.


Za pokretača teme, ako se gleda na što jeftiniji motor za probat hoćeš-nećeš uopće u hobi, onda sad nema dobrih novih opcija bez 8000€ jer strom i vx300 više nisu ni ponuđeni. Kod rabljenih se daju nać za obično 5-7 000€ spominjani modeli, jeftiniji će u tom rasponu biti vx300 i strom250, dobar noviji cbx oko 7.

Eventualno royal enfield scram411 ako je to prihvatljiv stil, dostupan nov i jeftiniji.. ne znam ništa o njemu osim da se radi u indiji kao i ktm 390, ali ni spominjani honda, suzuki i kawasaki nisu iz japana pa su dobri..

 
"Mladi" gospon čestitam za "hrabrosti" da uđeš u moto svijet.
E sad, tu ima toliko toga čemu se veseliš (najviše vožnji naravno), ali ima i puno toga što će te i iznenaditi, često i neugodno. Pretpostavljam da o mehanici ne znaš puno, zato i gledaš novije motore.
Ja ću to samo reći da nemoj gledati godinu proizvodnje, bitnije da motor nije bio jako razbijan i da nije bio forsiran. Ima dosta starijih motora koji su dobro održavani, za nekih 400-500 € promijeniš gume i sav potrošni materijal i svi ti motori mogu oko svijeta.
S obzirom da nisi vozio ništa dosad (pretpostavljam), položi prvo A kat pa napiši dojmove o tom MT07 ili koji već motor budeš vozio, a onda ti možemo napisati koji motor bi ti više pasao.
Svakako preporučam za prvi motor nešto slabije (tipa 250ccm), ali bolje nešto starije jer je dosta jeftinije, a i ući ćeš u taj svijet što sve na motoru treba održavati i mijenjati. Za god dvije ćeš gotovo sigurno htjeti nešto pametnije, npr ADV 650-700ccm.
A da ne raspravljamo još o hrpi opreme ovakve onakve, uglavnom, ima još hrpa toga za potrošiti.