Test touring guma 120/70 ZR 17, 180/55 ZR 17

FFBikerSar

Well-known member
MOTORRAD testirao (testno vozilo BMW R 1250 RS) aktualnu ponudu touring guma dimenzija 120/70 ZR 17, 180/55 ZR 17.


Pobjednik Michelin, Metzeler i Continental dobili tek predikat Gut, ne Sehr Gut kao Michelin, Pirelli, Dunlop.


Metzeler ima najbolje držanje na kiši i najkraći put kočenja, handling nije toliko dobar.



Screenshot_7.jpg
Screenshot_6.jpg
 
Uglavnom ovakva testiranja guma mogu biti samo povrsna . Zato sto svatko vozi drukcije , razlicita cesta itd. Tako pouzdati se u ovo ... Nebi hvala
Ako ovo nazivaš površnim, onda ne znam šta ti je temeljito... Testovi MOTORRAD-a su orijentir generacijama motorista, upravo zato što su sve ispitivali u najsitnije detalje, i mjerenjima u laboratorijima sa svom potrebnom opremom.

I ovdje su mjerenja kočionog puta, brzina u zavojima itd.

Screenshot_6.jpg
Screenshot_7.jpg
Screenshot_15.jpg
 
Svi vozimo to vozilo. Svi idemo na moto pistu. Svi vozimo po toj nekoj odabranoj cesti.
Ne priznam, ne čitam, ne vjerujem novinarima.
 
Ako ovo nazivaš površnim, onda ne znam šta ti je temeljito... Testovi MOTORRAD-a su orijentir generacijama motorista, upravo zato što su sve ispitivali u najsitnije detalje, i mjerenjima u laboratorijima sa svom potrebnom opremom.

I ovdje su mjerenja kočionog puta, brzina u zavojima itd.

View attachment 777964View attachment 777965View attachment 777966
Citaj s razumijevanjem sto sam napisao ... Jedino zaustavni put na tom testu je tocan.. sto ce onaj koji nema bmw nego drugi motocikl a stavlja te gume .. da li ce i njemu biti isto ? I zasto nema npr mitasa ? Puno se prodaje u eu ...test nije objektivan .
 
Japanske gume za Japanski motor. :cool:

Nista bez Japanskog zraka u njima :mrgreen:


A sad kad je slavljenicki dan i ceka se rostilj, da se pohvalim kako sam se super nasao u sport gumama, a ne ST. Traju cca 10.000km do markera na ovom motoru, sto znaci 12000km do promjene hrvatskim rjecnikom (jbg, vozim ko papak pa zato), ali, ipak nude vise gripa ako bi to trazio od njih, pa nek je to i par puta godisnje (ionako 2 seta godisnje promijenim najcesce). Just saying..... Gume su fakat individualna stvar, treba vise faktora uzet u obzir pa donijet odluku, ja nekako radje vozim na sport gumama iako mi u 99,99% vremena ne trebaju, ali, eto, stvar osobne procjene. A i sta, ST guma bi mi trajala ne duplo (inace trosim prednju tako da nebi izdrzala 2 zadnje nikako) i opet bi morao mijenjat, a nije da nemam momenata kad od guma trazim performanse pa koliko god to rijetko bilo. Ponavljam, stvar procjene koja moze biti prava ili kriva (u slucaju cijene po kilometru zapravo, iako i o tome se moze raspravljat, pogotovo akose za sport gume koriste stariji modeli, a za za nove aktualni model pa moze ST guma bit i skuplja po kilometru, sve ostalo je na strani sport gume, eventualno voznje po mokrom za ST, ali ionako ne vozim po mokrom), ali ako u dosta godina (da ne kazem desetljeca :D ) ta filozofija funkcionira, cemu cackat mecku......

Ili da skratim: koliko km prosjecni vozac radi godisnje? Pretpostavljam da sam medju onima koji odvoze vise km od prosjeka, a ipak, sport gume su mi prvi izbor (samo jednom imao ST: Michelin Road 3 kad su bile aktualne - skinuo ih nakon djira ZG-Senj-Starigrad i nazad, prodao i vratio se na sport gume (ST prednja proklizlaza vise puta na umjerenoj voznji na povratku kuci kad sam se dizao iz Senja preko Vratnika po serpentinama - bilo upravo smijesno kako guma pusta (prednja!), a ja od nje ne trazim nista specijalno - nikad takvo iskustvo ni prije ni poslije, a bezbroj puta sam odvozio tu dionicu)

Kako bilo, 2 seta Metzelra M7RR sam kupio ove zime na popustu (Motobox), gume (iste) na motoru su skoro za zamjenu jer imaju 11.000km i bilo mi je frka jel cu proc zbog njih tehnicki prije 2 tjedna, ali ispitivac bio nezainteresiran pa ih nije ni gledao, ili barem odokativno presutio (zanimalo ga samo jel rade svjetla i zmigavci i broj rame).
 
Last edited:
  • Like
Reactions: t0malito
Sudeci po ovom testu, novi Roadtec ispade fula...
Sreca pa sam navukao 2 seta jedinice u SE verziji, pa sam pokriven taman dok poprave nedostatke na dvici :)

@3alfa3 probaj neku ST gumu novije generacije. Nije to vise tako tromo i klizavo kao stare ST gume. Ja npr sa ST gumama (Roadtec 01 i Angel GT) prelazim kilometraze koje ti prelazis sa sport gumama - M7RR i u zivotu mi se nije desilo da mi je gdje kliznula prednja. Zadnja ponekad, ali pod teskim otvaranjima gasa u nagibima.
 
Last edited:
Sudeci po ovom testu, novi Roadtec ispade fula...
Sreca pa sam navukao 2 seta jedinice u SE verziji, pa sam pokriven taman dok poprave nedostatke na dvici :)

A i za nju ima dosta losih iskustava, od trajnosti do buke i vibracija prednje gume. Nisam probao, samo prenosim sto sam cuo od vise ljudi.
 
A i za nju ima dosta losih iskustava, od trajnosti do buke i vibracija prednje gume. Nisam probao, samo prenosim sto sam cuo od vise ljudi.

Ako mislis na 01 SE, potrosio sam 3 seta. Vibracije nisam nikada osjetio, buke bude malo kod gradske voznje i kocenja na semaforu, ali jedva primjetno. Ako bih trazio mane - prednja malo pliva lijevo-desno kod jakog kocenja. Traju mi 10-11k na XR-u
Po meni jako dobra guma koja radi odlicno u svim uslovima voznje, a vozio sam je od bosanskih puteva pa do D8 magistrale i Alpi. Po suhom i po kisi, turisticki i sportski. Nikad nisu zakazale ili neugodno iznenadile
 
Meni je najvažnije uopravo dobro kočenje i ponašanje na kiši, i prezadovoljan sam sa Roadtec-om Z6. Kao slijedeće ću ići na Z8, još ih ima za kupiti
 
Metzeler, nekoc z6 sad z8 za motor iz kategorije testiranih
 
Meni je najvažnije uopravo dobro kočenje i ponašanje na kiši, i prezadovoljan sam sa Roadtec-om Z6. Kao slijedeće ću ići na Z8, još ih ima za kupiti
Roadtec 01 je zapravo nasljednik Z8 (vozio sam i tu gumu) i iz licnog iskustva ti mogu reci da je R01 drastican napredak u odnosu na Z8, posebno na mokrom. Ne znam koliko sada kosta Z8, imalo bi ga smisla kupiti ako je 40-50% jeftiniji od R01, ali ako nije, onda bolje malo doplatiti pa kupiti R01 jer dobijes znatno bolju gumu
 
meni je od bubble man-a ok road 5 tu po zg, a i dalje. Vozim cijele godine, fala bogu nagledo sam se svakakvih sranja po cestii situacija. Nešto izbjego pukom srećom, nešto ne jbg., i zasad taj 5 najbolje, e sad budi pametan.
Vozi se bez brzinskih rekorda, kako je navedeno vožnje kroz cijelu godinu - nemam ni neki feeling ko oni što nisu sjeli na motor pol godine pa sad ko psi kad ih pustiš s lanca i ipak bi još poživio, a i motor mi je hrđava krama, neću da su mi gume skuplje od motora 😂
Jedino bi me zanimalo razlika road 5 i 6, ako je tko imao,malo sam vagao kod Furlana, tio me nagovorit onaj na pultu na road 6, vjerojatno lik ni nezna, pročito brošuru, trgovac
 
  • Like
Reactions: diesel power