Turska, lista i par dvojbi

- OxyG3N -

Active member
Na temelju starijih tema ovdje na forumu i nešto guglanja složio sam neku listu koju treba porješavati za Tursku pa ako ima tko što za dodati bio bi zahvalan.

Ono kaj me najviše brine je to kaj motor ne glasi na mene nego firmu. Online sam našao dosta kontradiktornih izjava. Tu na forumu ste pisali da treba
punomoć, "ako nije motor na tebe, onda treba punomoć koju hak izdaje, 60kn". Jel to još vrijedi. Čak sam negdje našao da punomoć treba biti prevedena na turski a negdje da ne treba itd. Ili da treba napraviti privremeni uvoz i sl. Teoretski bi mogao na tehničkom prebaciti na sebe privremeno ali ajde možda ima i drugi način.


Treba:
registracija - motor registriran minimum 6 mjeseci
osobna - sa čipom
putovnica - koja vrijedi minimum 150 dana
međunarodna vozačka - Touring poslovnica Zagreb - UTRINA , 22.56 eur
viza - ne treba od 2. ožujka 2020 (MVEP: Od 2. ožujka 2020.,hrvatski državljani koji putuju u Republiku Tursku ne trebaju vizu za boravakdo 90 dana u razdoblju od 180 dana)
zeleni karton
Putno zdravstveno - valjano putno-zdravstveno osiguranje koje pokriva razdoblje boravka u zemlji - uniqua na 10k cca 32 eur

vinjeta - poslije granice, vinjeta se može kupiti u pošti (veli cijenjeni forumaš Črnomrrec) ili na Shell benzinskim. Košta oko 100TL
Booking - u Turskoj ne radi. Treba VPN. AirBnb - navodno radi. (to više manje uvijek preferiram). Hotels.com - radi. Trivago

Cca 2.5 tjedna imam na raspolaganju što i nije baš nešto. Ako tko ima inspiraciju za lokacije, svaka ideja je dobrodošla. Ne znam kakve su im ceste, nemam centralni nogar a gume sa zračnicom. Neki dan pokupio s autom čavao za krovne grede valjda i sad me ovo pili.
 
Last edited:
Treba ti punomoc,izdaje se u haku,medunarodna...mene su jedva pustili prije par godina
 
Kupi hgs na pošti,otvorili novu,odmah nakon grane sa bg,ako ne radi,onda kod prvih naplatnih kupi,tamo radi svaki dan,od 0 do 24
 
Ceste su im odlicne,u dva i pol tjedna sam ja prije par godina obisao....canakale,kušadaši,pamukale,nac .park saklikent(obavezno odi) ,olodeniz,spustio se do alanye,digo se gore do kapadokije,goremea(obavezno!)vratio se kroz središnju tursku do istambula i tamo proveo dve noci
 
Pogledaj si putopis na yubitou od onog bugara,on mi je dao ideju za ovu godinu,zapadna turska...došo trajektom od atene do cesmea,polutok karaburim,onda polutok kod marmarisa,samo tamo sam proveo 2 tj i nisam sve stigao obic kaj sam htio...vidi malo slike na zg ekipi,u 6 mj.
 
črni ti jedva čeka da netko pokaže interes za njegov grand vojaž.....
dat će i polovne pičke da se može nekom hvalit di je sve bija.....

ja, kao jedini koji je prije tebe pokazao interes za njegovo putovanje, mogu ti ga prepričat u par crta i dat par savjeta......

na put se uputi na jeftinom polovnom motoru, koji malo troši i koji si ,poradi daljne uštede, kupio na firmu....
na putu do tamo ne jedi ništa nego ispred zidića u lidlu.....
u turskoj pomno biraj restorane (najbolji su oni sa prljavim stolnjacima i beštekom iz 63.)....
tamo ti imaju jogurt sa radenskom.... jeftino i krepko.....
ne nosi skupe upaljače, nego koristi najeftinije plastičnjave.....

drž se njegovog plana i jeftinije ćeš proć, nego da si osta doma i pošteno živija.......
 
črni ti jedva čeka da netko pokaže interes za njegov grand vojaž.....
dat će i polovne pičke da se može nekom hvalit di je sve bija.....

ja, kao jedini koji je prije tebe pokazao interes za njegovo putovanje, mogu ti ga prepričat u par crta i dat par savjeta......

na put se uputi na jeftinom polovnom motoru, koji malo troši i koji si ,poradi daljne uštede, kupio na firmu....
na putu do tamo ne jedi ništa nego ispred zidića u lidlu.....
u turskoj pomno biraj restorane (najbolji su oni sa prljavim stolnjacima i beštekom iz 63.)....
tamo ti imaju jogurt sa radenskom.... jeftino i krepko.....
ne nosi skupe upaljače, nego koristi najeftinije plastičnjave.....

drž se njegovog plana i jeftinije ćeš proć, nego da si osta doma i pošteno živija.......
Znaš, ima na fejsu ona sad već naširoko poznata grupa koja u nekoj manjoj mjeri glumi alternativu ovom forumu. Reko neću tamo kačit ništa, da izbjegnem nepovezane reakcije i sačuvam psihičko zdravlje. Jesi me zajebo.
 
Bia par puta u Turskoj s "tudim" motorom. Nikad nisu nista pitali. Isto i za medunarodnu vozacku. Za autoceste nam nisu tili prodat vinjete tj. naplatiti. Kazu motori ne placaju. Ceste su im odlicne.
Posietiti obavezno Kapadokiu i Pamukale. Obala je lipa ali more nista posebno. I pokusat otic kad padnu vrucine jer promet zna bit uzasan i samo se topis u kolonama:rolleyes:
I najvaznie, stvarnoe sigurno. Znali bi ostavit opremu na motorima i otic u obilazak i nikad nista nie falilo. Jako gostoljubiv i srdacan narod. I to samo vridi za ove sta tamo zive. Ovi sta su se raselili po europi su skroz druga vrsta...
 
  • Haha
Reactions: hondimir
Ovisi izgleda ,koje je volje carinik,i na kojem si graničnom prijelazu.Kolega e-mayl je imao problema kad smo se vračali iz Gruzije u Tursku,što je puno veči problem nego da te sa ove naše strane ne puste u Tursku.Uglavnom,poslali su mu punomoć u Gruziju i onda je tek drugi dan ušao u Tursku.
 
Ovisi izgleda ,koje je volje carinik,i na kojem si graničnom prijelazu.Kolega e-mayl je imao problema kad smo se vračali iz Gruzije u Tursku,što je puno veči problem nego da te sa ove naše strane ne puste u Tursku.Uglavnom,poslali su mu punomoć u Gruziju i onda je tek drugi dan ušao u Tursku.
To su možda vidili armenski pečat u putovnici pa zato komplicirali...
 
Svagdje na istoku ovisi o volji organa,najbolje biti potpuno ispravan i nema brige...mene su jebali dva sata na granici,rekli bez punomoci međunarodne nema ulaska,zicali ja i zena ,nakraju neznamo ni kako,pustili nas i dali nam neki komad papira...na turskom,zato sam ove godine zvao hak i pitao dali se kaj promjenilo,rekli treba punomoc i međunardna dozvola,nikakav veliki trošak pa sam imao...na granici pitali za punomoc,a murija kad me zveknula zbog brzine,trazili samo putovnicu uz hr dozvolu
 
To su možda vidili armenski pečat u putovnici pa zato komplicirali...
Nije bila u pitanju Armenija, nego su radili po pravilima. Radilo se o manjem graničnom prelazi koji se uglavnom koristi za kamionski promet. Morao sam se okrenuti i voziti do većeg prelazak u Batumiju i nadati se da me neće pitati. Tamo sam prošao samo zato jer sam imao sreće.

Nakon ovoga, bez hakove dozvole ne idem nigdje.
 
Prosa san puno tih "divljih" granica i uvik sam nesta ispregovara. I to bez podmazivanja. Ove godine u Maroko smo prosvercali motor bez prometne. Prie desetak godina s krivotvorenim pecatima na onim jednomjesecnim vizama s double entri ulazima prosverca se u Rusiju 6 puta. Jedva izasa. Na Azerbedanskoj granici su me drzali dvi ure jer sam ima naljepnicu Armenie. Oduzeli sve dokumente i pravili se ludi dok ja nisan posta lud. Osim tog slucaja samo osmieh na lice i suraduj. Kad vide da se ne uznemiravas svi na kraju popuste 👍
P.S. u Turskoj sam bia upozna nekog Amerikanca koi mie isprica o svom priki koie izmislia drzavu i sukladno tome napravia sve dokumente i reg oznake. Kad sam malo bolje razmislia pa ti likovi po granicama nemaju pojma kako izgledau HR papiri. Mos im podvalit sta oces. Isto se ne mogu povezati s HR sustavom da vide je li vozilo stvarno registrirano i osigurano. Punomoci su razlicite u svim zemljama. Jos kad bubnes neku izmisljenu drzavu samo ce zablesiti. Dae imat malo veca muda pa probati:unsure:
 
Pozdrav
Vratija se iz Turske prije dva dana.
Na granici ti triba: putovnica, prometna, zeleni karton i osiguranje.
Kod njih postoju autoceste (tri ili cetiri trake) i brze ceste (dvi trake). Najpoznatije su d100, d200, d300, d400. Za autocestu kupis na pumpi vinjetu u PTT uredu. Osobno nisan kupija i bez problema san vozija po autocesti. Gorivo je cca 38 TL cca 1,4 eura. Preferira san Shell ili BP. Ako ides na istok ili jugoistok, budi spreman na ceste checkpointe, zaustavu te, pitaju za putovnicu i to je to, samo osmjeh i sve pet. Koliko je meni poznato, ukoliko napravis prekoracenje brzine i kamera te slika, kaznu platis na izlasku iz drzave. Svaka kamera je obiljezena prije toga znakom. Ja san nosija medunarodnu dozvolu ali me nisu trazili. Ceste vise manje odlicne, ali kako ides prema istoku, dosta hrapave, grbavije i na nekim mistima dosta skalje na cesti.
Nisan toliko putova po zapadu zemlje pa ne mogu dati savjet za top lokacije, drazi mi je istok, manje prometa i lipsa proroda.
 
Medjunarodna dozvola je potrebna jedino ako namjeravaš koristiti renta car druge Države ili kakvo drugo prijevozno sredstvo, ako voziš svoje vozilo. Nije potrebna.
 
Medjunarodna dozvola je potrebna jedino ako namjeravaš koristiti renta car druge Države ili kakvo drugo prijevozno sredstvo, ako voziš svoje vozilo. Nije potrebna.
Kad si bio u turskoj?
 
Kad si bio u turskoj?
Nisam bio, samo po EU.,i zakon je tako... a Turska... sta cu tamo...,vjerovatno tamo treba,aj,bar Vizza vise ne treba.,al ne treba ni u Srbiji,ni BiH.,ni Albaniji, itd... :)