U zemljama EU...

-MV-AGUSTA-

New member
...osoba koja skrivi prometnu nesreću sa smrtnom posljedicom odgovara za ubojstvo


ČLANICA Državnog sudbenog vijeća, te redovita profesorica i predstojnica Zavoda za kaznene znanosti Pravnog fakulteta Sveučilišta u Splitu Anita Kurtović u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju komentirala je i objasnila kaznenu politiku u Republici Hrvatskoj.

Naime, proteklih se tjedana u javnosti podigla bura oko smanjenja kazne Ivanu Primorcu zbog kojeg su poginule dvije 16-godišnje Makaranke, a kojemu je i prvotno bila izrečena, prema mišljenju javnosti, blaga kazna u visino od dvije i pol godine zatvorila.

U Hrvatskoj trenutno vrijedni zakon prema kojemu je važeća kazna za izazivanje nesreće od jedne do deset godina zatora, no samo iznimno osoba dobije maksimalnu kaznu.

Anita Kurtović u razgovoru za Slobodnu kazala je kako je vlast od 1998. godine svoju kaznenu politiku počela temeljiti na smanjenu zatvorskih kazni, zbog svjetskog trenda ublažavanja kaznenopravne represije, gdje su se počele izricati sve blaže zatvorske kazne ili su se iste zamjenjivale uvjetnom kaznom, društveno korisnim radom i slično.

"Posebni maksimum, odnosno najviša kazna izriče se iznimno ili nikada. S obzirom da samo jedna inkriminacija pokriva cjelokupni promet, pretpostavljam da je zakonodavac izricanje posebnog maksimuma i kazni bližih njemu rezervirao za stradanja većeg broja ljudi u autobusnom, željezničkom, zračnom i brodskom prometu. Naime, zakon je pod iste kaznene okvire stavio i slučajeve delikata počinjenih osobnim vozilima kao i onih počinjenim sredstvima koja prevoze veliki broj ljudi, pa mu se stoga može prigovoriti da je, umjesto da sam izrazi stav o različitoj težini tih djela, to prepustio sudu." - komentirala je Kurtović koja je pojasnila i kakva je praksa u drugim zemljama.

U europskim zemljama postoje dva modela. U prvom, austrijskom, uopće ne postoji prometni delikt, već se osobi koja je skrivila prometnu nesreću sa smrtnom posljedicom sudi za kazneno djelo ubojstva iz nehaja, a ako je netko teško ozlojeđen osoba odgovara za nanošenje teških tjelesnih ozljeda iz nehaja.

"Drugi model, njemački, sadrži niz posebnih izdiferenciranih prometnih delikata kao delikata ugrožavanja, kod kojih će počinitelj, ako dovede do tjelesne ozljede ili smrti neke osobe, odgovarati za stjecaj kaznenih djela. To znači i za kazneno djelo ugrožavanja javnog prometa i za kazneno djelo protiv života i tijela iz nehaja." - dodala je Kurtović.
 
Daleko smo mi od EU!
U Hrvatskoj možeš zgazit nekoga , ubit ga, i izvući se.
I to još pod utjecajem alkohola, bez vozaćke dozvole i tako dalje!!!
Ponekad vozać stvarno nije kriv i po mojem mišljenju ne bi trebao snositi posljedice, ali takvih slućajeva je malo, ali opet se događa da takvi ljudi i dalje voze bez jednog dana provedenog u zatvoru a ugasili su nećiji život!
Ova država je u k....
 
pa ovo je otkrivanje tople vode...naravno da će mu se sudit za ubojstvo(i kod nas je tako), samo što treba vidit jel ubojstvo iz nehaja(pokupiš nekog u pijanom stanju), ubojstvo na mah(vidiš ženu kako te vara pa ju pregaziš odmah) ili ubojstvo s predumišljajem(isplaniraš 3 mjeseca kako pregazit šefa a da te ne skuže)

sve su to političke igre.
jedino što ne valja kod nas je dužina kazne
 
-MV-AGUSTA- said:
...osoba koja skrivi prometnu nesreću sa smrtnom posljedicom odgovara za ubojstvo...........

U europskim zemljama postoje dva modela. U prvom, austrijskom, uopće ne postoji prometni delikt, već se osobi koja je skrivila prometnu nesreću sa smrtnom posljedicom sudi za kazneno djelo ubojstva iz nehaja, a ako je netko teško ozlojeđen osoba odgovara za nanošenje teških tjelesnih ozljeda iz nehaja.
....................

malo tko nije ozlojeđen poslije prometne :mrgreen:
 
Uvik se pri ovome sitin onoga seronje (blizu Nikšine radnje) koji je ubija momka iz pištolja na raskršću jer ga je prilikom sasvim normalne vožnje preteka. Bilo je to vrijeme rata, pa je vjerovatno naš dragi Franjo mislija da i to spada u prometne prekršaje pa ga je pomilova.
A danas se taj seronja i dalje kurči po Splitu.
Sad bi počeja o Bencu i njegovom uletanju sa BMW-om u 1. stanicu policije, al to bi nas daleko odvelo!

P.S. Sorry na language, al kad se sitin ovakvih stvari... :evil: :evil: :evil:
 
To je zato kaj su pogazeni dalmatinci. Aj ti pogazi purgera pa ces vidjeti svoga boga :mrgreen: :chainsaw:
 
Da se ne govori kako kod nas zakon poznaje (mada to nigdje ne piše!) i kategoriju "ugledne obitelji" i sličnih definicija "kako ga je obitelj dobro odgojila i inače je omiljen mladić..." i slične uvrede za zdrav mozak i inteligenciju...
 
Sledgehammer said:
Da se ne govori kako kod nas zakon poznaje (mada to nigdje ne piše!) i kategoriju "ugledne obitelji" i sličnih definicija "kako ga je obitelj dobro odgojila i inače je omiljen mladić..." i slične uvrede za zdrav mozak i inteligenciju...

Omiljen? Ne znam kome je nakon ovog omiljen. A to šta ga je obitelj fino odgojila, isto je jako bitno. Pogotovo djevojkama kojih više nema. EEEEJ, nema ih više. Mrtve su. Jebo mu ja mater i oca. Da mu jebo!
 
Jedan moj susjed je imao sudar koji je on skrivio. sa golfom 160 direkt u traktor on je preživio a sa njim je bio moj dobri frnd koji je poginuo ovaj tip u traktoru je 100postotni invalid. dobio godinu i pol ćumeza
 
Vozacku treba tretirati kao oruzni list. Doduse kod nas je to isti k.... Do pistolja, puske ili bombe jednako je lagano doc kao i do vozacke. A onda pucao pijan na svadbi ili vozio poslije nje... ma koga briga. :evil:
 
Rivi said:
Sledgehammer said:
Da se ne govori kako kod nas zakon poznaje (mada to nigdje ne piše!) i kategoriju "ugledne obitelji" i sličnih definicija "kako ga je obitelj dobro odgojila i inače je omiljen mladić..." i slične uvrede za zdrav mozak i inteligenciju...

Omiljen? Ne znam kome je nakon ovog omiljen. A to šta ga je obitelj fino odgojila, isto je jako bitno. Pogotovo djevojkama kojih više nema. EEEEJ, nema ih više. Mrtve su. Jebo mu ja mater i oca. Da mu jebo!

ISTINA, jebo mu i ja mater i oca, i susjedu i sve žensko što na nešto slići!!!
Ako ga kad vidim u Bj zgazit ću ga samo tako, pa da vidi kakav je osjećaj kad te zgazi 406 od 1400 kg, pa se još vrati u rikverc preko tebe!!!

:chainsaw: :uzi: :boks: :eek:pakoljut:
 
-MV-AGUSTA- said:
U europskim zemljama postoje dva modela. U prvom, austrijskom, uopće ne postoji prometni delikt, već se osobi koja je skrivila prometnu nesreću sa smrtnom posljedicom sudi za kazneno djelo ubojstva iz nehaja, a ako je netko teško ozlojeđen osoba odgovara za nanošenje teških tjelesnih ozljeda iz nehaja.

"Drugi model, njemački, sadrži niz posebnih izdiferenciranih prometnih delikata kao delikata ugrožavanja, kod kojih će počinitelj, ako dovede do tjelesne ozljede ili smrti neke osobe, odgovarati za stjecaj kaznenih djela. To znači i za kazneno djelo ugrožavanja javnog prometa i za kazneno djelo protiv života i tijela iz nehaja." - dodala je Kurtović.



A gdje je Nizozemski model .Nema krivnje pogotovu ako su poznati u pitanju :shock: