Urezivanje navoja sa M6 na M8

Status
Not open for further replies.

brutica

New member
Ukratko;

Imam rupu , sa navojem M6 koji je potrgan, ima dosta mesa i napravio bih navoj M8 (pošto imam nareznice/ureznice za M8).

Prvo bih s svrdlom 6.5  napravio rupu, pa počeo urezivati navoj...( dali se može odmah urezivati na M6 navoj??)


Princip nareznica/ureznica; dolaze tri u kompletu;fina, srednja i gruba, koliko sam skužio oznake su (crta omeđena, dvije i čista oko kraja nareznice/ureznice?)

Nareznicu umočiti u mast prije obrade, za svaka dva kruga, jedan unatrag, polagano...i tako do najgrublje nareznice?

Molim za pomoć jer prvi put radim s time, gledao sam kako to drugi rade i otprilike mi je jasan postupak, samo da mi netko kaže dal griješim negdje ili možda zna netko bolje, ali zlu netrebalo pa da upitam... (y)
 
I samo da mi se ne jave ljudi, pa zašto ne probaš sa helicol-om?  - Zato što je komplet za ovo što trebam preskup... (y) A nareznice imam...

Radi se o rupama, sharafima koji drže dekl motora... :mrgreen:


 
Ovo si sve dobro napisal kaj se tiče svrdla i nove rupe i samog postupka jedino kad bi mogel nabaviti strojnu ureznicu koja ima sva tri rezanja u jednom,puno je lakše narezati i brže  (y)
 
mariola said:
Ovo si sve dobro napisal kaj se tiče svrdla i nove rupe i samog postupka jedino kad bi mogel nabaviti strojnu ureznicu koja ima sva tri rezanja u jednom,puno je lakše narezati i brže  (y)

Da bi riječ rekao...  (y) samo htio sam napraviti posao sa ovim što imam...uz što manje ulaganja... (y)

Hvala! (y)
 
mariola said:
Ovo si sve dobro napisal kaj se tiče svrdla i nove rupe i samog postupka jedino kad bi mogel nabaviti strojnu ureznicu koja ima sva tri rezanja u jednom,puno je lakše narezati i brže  (y)
Da.... samo za strojnu ureznicu rupa mora bit skroz a i ovo bu "veselo" pošto je navoj u aluminiju ?? :misli: :misli:!
 
SPARTANIUS-ZG said:
Ukratko;
Nareznicu umočiti u mast prije obrade, za svaka dva kruga, jedan unatrag, polagano...i tako do najgrublje nareznice?

Molim za pomoć jer prvi put radim s time, gledao sam kako to drugi rade i otprilike mi je jasan postupak, samo da mi netko kaže dal griješim negdje ili možda zna netko bolje, ali zlu netrebalo pa da upitam... (y)
 
I samo da mi se ne jave ljudi, pa zašto ne probaš sa helicol-om?  - Zato što je komplet za ovo što trebam preskup... (y) A nareznice imam...

U aluminiju i nije tako teško urezati navoj pogotovo ako je već bio navoj manjeg promjera.
Aluminij zna biti zajeban ako nije rupa prethodno dobro izbušena zato što se aluminij "lijepi" na ureznicu pa trebaš veći moment...a onda ureznica zna pukniti kao da je od stakla  :mrgreen:

Uglavnom, kako si rekao izbuši tih pola milimetra, prvo ti ide ureznica sa jednom crtom, pa sa dvije, pa onda bez crta...
I ne moraš svakih dva kruga unazad jer s tim samo unakaziš navoj. Zavrni 3-4-5 pa vrati nazad malo (četvrtinu) dok ne pokida špenu pa deri dalje.

Inače, provjeri prije toga jel moraš bušiti rupe u deklu da kroz njih može proći M8 vijak  :mrgreen:

I najbolja opcija ti je helicoil, možda ti se javi netko u temi da ti to riješi za sitnu paru  (y)

IMG_8151.jpg

IMG_8152.jpg
 
mladen59 said:
Da.... samo za strojnu ureznicu rupa mora bit skroz a i ovo bu "veselo" pošto je navoj u aluminiju ?? :misli: :misli:!

Je, navoj je u aluminiju, radi se tocnije o poklopcu dekla..
 
kubik said:
U aluminiju i nije tako teško urezati navoj pogotovo ako je već bio navoj manjeg promjera.
Aluminij zna biti zajeban ako nije rupa prethodno dobro izbušena zato što se aluminij "lijepi" na ureznicu pa trebaš veći moment...a onda ureznica zna pukniti kao da je od stakla  :mrgreen:

Uglavnom, kako si rekao izbuši tih pola milimetra, prvo ti ide ureznica sa jednom crtom, pa sa dvije, pa onda bez crta...
I ne moraš svakih dva kruga unazad jer s tim samo unakaziš navoj. Zavrni 3-4-5 pa vrati nazad malo (četvrtinu) dok ne pokida špenu pa deri dalje.

Inače, provjeri prije toga jel moraš bušiti rupe u deklu da kroz njih može proći M8 vijak  :mrgreen:

I najbolja opcija ti je helicoil, možda ti se javi netko u temi da ti to riješi za sitnu paru  (y)


Da,vidiš... naravno da će se morati bušiti rupe na deklu,totalno smetnuo s uma, moram izmjeriti, možda bu tu bilo problema, pošto baš i nema "mesa" na samom deklu...hvala!! (y)

Znam da je najbolja opcija helicol al hebemu...svakog koga poznajem, nema taj što trebam.... :(
 
SPARTANIUS-ZG said:
Da,vidiš... naravno da će se morati bušiti rupe na deklu,totalno smetnuo s uma, moram izmjeriti, možda bu tu bilo problema, pošto baš i nema "mesa" na samom deklu...hvala!! (y)

Znam da je najbolja opcija helicol al hebemu...svakog koga poznajem, nema taj što trebam.... :(

Možda možeš staviti brezon M8 / M6, pa onda ne moraš bušiti dekl. A opet možeš iskoristiti alat koji imaš. Kupiš vijak M8 i tokar drugi dio obradi na M6 i nareže navoj. Vrlo jeftina kombinacija!
 
probaj koristiti trazilicu... samo ja sam nekoliko puta objasnio i slikom popratio cijeli postupak koji ti trebas.... a ima jos nekoliko tema sa slicnim stvarima... ;)

a za neke druge pojedince samo da skrenem paznju da postoje prohodne i neprohodne rupe, kao i razliciti materijali.... pa pokusajte covjeka savjetovati konkretno, a ne uopceno.... ;)
 
Ok, ajmo finiširati stvar;

Dal je postupak ok tj. način na koji bi obavio posao ili ne?  Samo to... (y)

Vidio sam par primjera, malo progooglao i došao do rješenja koje sam napisao...
Naravno da ima više rješenja i sa večinom se posao obavi ali mene zanima onaj za koji imam trenutno najviše uvjeta, najmanje gnjavaže... (y)

 
postupak je dobar,, jedino ja bi tj ja sam :wink: busio rupu sa manjim svrdlom, da ti borer ne napravi vecu rupu i onda ti navoj nije kak bi trebao biti, probaj sa 6.2 borerom prvo i izmjeri rupu koju ti napravi borer,, nije to neka filozofija,, samo polako da ti ne pukne ureznik u rupi ukoliko bi bila premala ili ti ga špena ne uhvati kad okreces prema natrag :wink:
 
za svaki navoj postoji TOCNO odredjena dimenzija rupe.... a ne "probaj ovu" dimenziju.... ;)
 
strasilo said:
za svaki navoj postoji TOCNO odredjena dimenzija rupe.... a ne "probaj ovu" dimenziju.... ;)

Ok , koja dimenzija rupe?  Molim lijepo! (y)
 
3alfa3 said:
Zanimljivo...
tu pise da on treba 6,8mm probusit prije narezivanja, a na mom jednom subleru pise 6,5mm (JUS standard). Na drugom pak pise 6,8mm (DIN standard ak se ne varam).
Znaci, 6,65 i deri  :mrgreen:
u principu, promjer predbušenja za urezivanje navoja ide prema vrsti materijala u kojem će se urezivati navoj  :wink:
 
A u praksi na pamet ide promjer rupe x 0,8

NPR: 

M6 -->  6 x 0,8 = 4,8 mm
M8 -->  8 x 0,8 = 6,4 mm

Tako mi je rekla stara garda majstora u radioni koji prave sve što ljudski um može zamisliti  :mrgreen: (y)
 
Status
Not open for further replies.