Uvoz iz USA

mate said:
30.000 knjiga, 70.000USD goriva... hmm, fino razbacivanje nulama, možda opet neka inflacija a da ne znamo. :mrgreen:

Čitaj pozorno......  gorivo nije moje, knjige jesu :LOL: :LOL:
 
Eto više ne moremo kukat na linića, ali naša mastodontska birokracija trlja ruke za takve jelene. U svakoj normalnoj državi je  taj čovjek pošten građanin koji uredno  živi i plaća porez ali kod nas će ispast budala. Garantiram kad ga vide i kojim ciframa raspolaže da će i njih zasvrbiti prsti.. u stilu: "e vidite taj papir "službeno" ne možete dobiti nego se morate obratiti tom i tom koji će vam to odraditi za određenu cifru, naravno"...I tako u krug, na svakom šalteru te čeka obavjest FT1P: FALI TI JEDAN PAPIR.....
 
Ako ima americku putovnicu nek zaboravi plovidbu pod HR zastavom, to se jednostavno neisplati...

Prije 6-7 godina sam bio zagrijan za fat boy-a i izracunao sam da bi me avionska karta, novi motor, osiguranje i registracija tamo i dva tjedna route 66 te transport i sve procedure oko uvoza ovdje kostalo oko 23000 eura. Kod nas je tada kostao 26000 eur....
 
kalimero said:
Povratnik je, ima neku povlasticu za uvoz, mislim da je oslobođen pdv-a i carine, a trošarinu mora platiti .... tako nekako. Rekao mi je da mu je bio problemčić s hrvatskim registrom brodova, jer je morao priložiti sve nacrte broda da mu oni odobre plovidbu po eu moru pod našom zastavom :LOL: , pa dok je to dobio-kupio od proizvođača je trebalo vremena. Generalno su mu iz registra rekli da može, ali papir će dobiti tek nakon pregleda broda.
Ali ne živcira se on previše .... kaže, ako bude problema, ostaviti će ga na usa zastavi jer ima i naše i njihovo državljanstvo. Govori kako hoće biti 100% regularan, ali ako ne ide ostaje na usa i preko zime na spavanje u marinu.

Ako je povratnik, ima pravo na povlasticu za povratnike i placa samo trosarinu i PDV na tu trosarinu i naravno spediterske usluge. Nema nikakve carine niti homogalizacije na sve sta je spomenuto papirima prije nego sta je poslao u kontejneru, u ovom slucaju brod, a ista su pravila i za sva ostala prijevozna sredstva (auto, motor, ATV,itd.). Isto tako, da bi se bilo kakvo prevozno sredstvo moglo uvesti preko povratnicke povlastice mora biti minimalno 6 mjeseci na njegovom imenu prije izvoza iz zemlje.
I jos jedna stavka je da nakon prebacivanja broda na HR zastavu i papire (ili bilo kojeg drugog prevoznog sredstva kao auto, motor, ATV, itd) nesmije mijenjati vlasnika godinu dana, poslije toga se moze slobodno prodati.
Povratnicka povlastica se moze vaditi svake dvije godine. Bar je tako bilo u mom slucaju (Canada) zadnja dva puta.