''VELIKI'' servis sportskog motora ?

DrazenG

Member
Ne nadjoh nigdje nista konkretno pa da pitam,


Znaci ima li neki broj kilometara na kojem je preporucljivo da se izmijenjaju lezajevi radilice na sportskim zujalicama?

Znam da sve to vjerovatno zavisi od odrzavanja i od vlasnika, ali uslov je propisano odrzavanje ali i eksploatisanje kako je predvidjeno za zujalice (svi znamo kakvo je to)
 
na Kawama je predvidjeno na 50000 da se mjenja prevantivno komplet radilica ne samo lezajevi :mrgreen:..na ostalim motorima kad crkne :mrgreen:
 
Kazu Yamaha mora prije Kawe minimalno za  10 000 - 15 000km i to ne preventivno, nego crkne :LOL: :LOL:

Bez zahebancije, razgovarao sam sa jednim serviserom iz HR, i covijek kaze da bi se na odredjenoj kilometrazi trebali izmijenjati, bez obzira crkli ili ne?


  Kolika je to kilometraza i da li je to tacno?
 
Sam vozi ne diraj servis i gaas,neki su napravili i 4x50 000 km pa nisu vadili klipove van...normalno to nije bio slucaj na kafasaki motorima!!!!
:mrgreen:
 
Da, moze biti, ali ja nisam u mogucnosti kupiti nov motor, iako mi je motor uvijek registrovan i uredan na cesti, ove sezone sam bio vrlo ces na stazi, i jako mi se svidjelo, iduca sezona ako sve bude bilo kako treba orjentisao bi se jos vise na stazu, pa me zanima sta se desava na konstantno agresivnoj voznji
 
DrazenG said:
Da, moze biti, ali ja nisam u mogucnosti kupiti nov motor, iako mi je motor uvijek registrovan i uredan na cesti, ove sezone sam bio vrlo ces na stazi, i jako mi se svidjelo, iduca sezona ako sve bude bilo kako treba orjentisao bi se jos vise na stazu, pa me zanima sta se desava na konstantno agresivnoj voznji

desavaju se: high sideri, low sideri, prekocis se, izletis.....


jednom rjecju: desavat ce ti se padovi

(ako ne padnes znaci da ne vozis agresivno) :mrgreen:
 
jbga za padove znam, za sad ih nije bilo, mada ih je zamalo bilo, doduse jedan sitan low side, sreca na laktu gdje je brzina mala... :mrgreen: :mrgreen:
 
jeruj mi, i "mali" pad je skuplji nego generalka.....a i cesce se desava  :mrgreen:

pun gas i samo redovno ulje i filter (nakon svake staze ako vozis agresivno, bilo bi pozeljno)
 
Kod kramasakija se dnevno promini ulje i nema.problema

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk

 
DrazenG said:
Jel mozes mi reci nakon koliko kilometara agresivne voznje ide zamjena ulja i filtera?

ja mijenjam nakon svakog vikenda provedenog na stazi. malo zesci vozaci ga mijenjaju i tijekom vikenda.

a neki ga mijenjaju jednom u sezoni iako idu 7-8 vikenda na stazu....

jbg. neznam. samo znam da ta prica za radilicu mi totalno nepoznata

a mozda ima ulogu i to sta mi nijedan motor nema ni 15'000 km.....

 
Moj 95 000 km na cajgeru i tjera dalje!

Masina zuji, vjetar puse, kotaci se okrecu, ja zadovoljan!
 
DrazenG said:
Da, moze biti, ali ja nisam u mogucnosti kupiti nov motor, iako mi je motor uvijek registrovan i uredan na cesti, ove sezone sam bio vrlo ces na stazi, i jako mi se svidjelo, iduca sezona ako sve bude bilo kako treba orjentisao bi se jos vise na stazu, pa me zanima sta se desava na konstantno agresivnoj voznji

Ej, a na kojoj si stazi bio?
 
Pa Zaluzani.....nemam drugu....zaluzani cu cca 10 kilometara od moje kuce :D

Staza nije neka, tj zapustena je, vozi se na sopstvenu odgovornost....ali bar je malo sigurnije nego cesta



 
Zakon. Mislio sam da ideš na Zalužane, al reko ajd da pitam. Planirao sam i ja ove godine malo do Zalužana, al nikako. Jednostavno nisam našao vremena. A pila u ready2race stanju.
Znam da ima tema o tome, al je poprilično neaktivna, pa da pitam - jel bude motora na stazi, kakva je cijena?? I kako misliš zapuštena, šta nisu stavili novi asfalt na jednom dijelu?
 
Bude motora, najvise nas lokalaca, iz okoline, mada su dolazili i Srbijanci a i blizi motoristi iz HR.

Jedan dio staze jeste presvucen 2008-e...ali jako rijetko se kosi trava oko staze, jedno vrijeme je cak i struja bila iskljucena pa su ljudi dovozili agregate da griju gume i tako, sve to iz razloga sto se ne zna cija je staza, grad Banjaluka...grad Laktasi, AMS i jos ko zna koji su se borili oko toga cije je to...

http://www.glassrpske.com/drustvo/panorama/Staza-u-Zaluzanima-postala-arena-smrti-i-smetljiste/lat/190655.html

Prije cca mjesec dana se situacija dodatno zakomplikovala zbog nesrece na stazi, ne zna se cijom krivicom je usao kamion (da da kamion :( ) na stazu u trenutku kad su se momci vozili, jedan je udario u kamion i ishod je bio fatalan.

http://www.atvbl.com/u-zaluzanima-poginuo-motociklista/
http://www.motomanijaci.com/index.php?topic=20122.0


Nakon toga je situacija jos gora, sad vise niko ne zeli da staza bude njegova, niko nece da odgovara za nesrecu.

Jbga mi se vozimo i dalje, sad u nedjelju je bilo 10ak motora na stazi, i pored rizika smo vozili.
Do trenutka nesrece staza se placala 10e po danu, poslije toga ne placamo nikome nista niti ko ima na stazi niti ko sta trazi od nas.

Na veiliku zalost situacija je jako losa, sta ce biti sa tom stazom samo Bog zna
 
WTF  :shock: :shock:
Dakle... da je tako loše nisam mogao zamisliti. Upravo si me odgovorio da posjetim stazu, bar na neko vrijeme. Koja nesreća, da dečko na taj način pogine na stazi  :(  to se ne događa svaki dan.

Mogu samo reć da je šteta što staza propada i što je neiskorištena. Kaže treba im 20 000 KM da bi je malo doveli u red. Neš ti para, al kad nema - nema.

Čuvaj glavu.
 
Nazalost, tako je.

Da je tu stanje malo bolje svaki dan bi bilo vozaca, i nekih desavanja, ovako odustaju ljudi.

Ja bi volio da dodjes na stazu, ne samo ti nego svi koji to vole i zele da voze na stazi, da nas ima sto vise....ali ne bih nikoga da nagovaram jer i sam idem sa velikom dozom straha i opreza.... :( :(