vibracije pri kocenju...

bu2rider

New member
drage kolege.. primjetio sam da mi motor kad kocim jako trese...prije jedno 400-500km sam promjenio plocice i poslije toga vozio grobnik i sad sam primjetio na voznjama da trese...ne osjeti se na vece brzine toliko ali na manje se osjeca....sta moze biti...da li je mozda kriv disk ili nesto drugo..nisam nista provjeravao i kontrolisao...jel imao neko slican problem :misli: :misli:
 
koje pločice si stavio, ako su neke zamjenske, moze biti da je zbog njih. Honde su dosta osjetljive na zamjenske pločice
 
Vjerovatno potrošeni diskovi a moguče i da su, prilikom zamjena guma ,iskrivljeni .Često se događa onima koji nisu esperti u materiji.
 
barba said:
Vjerovatno potrošeni diskovi a moguče i da su, prilikom zamjena guma ,iskrivljeni .Često se događa onima koji nisu esperti u materiji.
a sto se tice potrosensti ne bi trebalo , motor je presao 15000km... :misli:
ne znam smijem li napisati da sam ih kod futera mjenjao :D :D :D...taok da to mozemo odbaciti kao opciju....
stavio sam carbone loraine SBK 5+....ali nisam to prije primjecivao  :misli: :misli: toliko....mada sam na stazu samo i vozio tako da od adrenalina vjerovatno nisam ni osjetio to...bio koncentrisan na druge stravari.... 8)
 
bu2rider said:
ne znam smijem li napisati da sam ih kod futera mjenjao :D :D :D...taok da to mozemo odbaciti kao opciju....
stavio sam carbone loraine SBK 5+....ali nisam to prije primjecivao  :misli: :misli: toliko....mada sam na stazu samo i vozio tako da od adrenalina vjerovatno nisam ni osjetio to...bio koncentrisan na druge stravari.... 8)
nema veze di si minja, nije niko bogom dat  :wink:. na te CL je bilo dosta pritužbi tako da ni tu mogučnost ne isključiš  (y)
 
Vibracije su najcesce zbog spiganih diskova. Ali ako je sve bilo u redu do zamjene plocica, ne vidim kako bi diskovi bili razlog osim ako su nepravilno potroseni pa sad treba neko vrijeme dok im se plocice prilagode.

Ali ako jako (kako je napisano) trese, onda moraju bit diskovi  :misli:
 
Trese i kad su diskovi potroseni.  A ako coviek kaze da trese samo kod jacih kocenja onda vjeroj diskovi nisu pomotani jer bi tresli kod bilo kakvog kocenja
 
CeLeRitAs said:
A ako coviek kaze da trese samo kod jacih kocenja

Da, mzoe se i tako shvatiti, iako je meni prvo "zazvonilo" da jako trese, a ne da trese kad jako koci  :D
 
ima sam te pločice i isti problem na koćenju pri većim brzinama, nakon pet dana u istoj trgovini di sam kupio ove, kupio sam drugu marku i sve pet  :wink:. poslje mi je reka prodavač da je on ima isti problem na svojoj Hondi ali da nije pravilo jer ima dosta onih koji su zadovoljni.

-posudi od nekoga pločice samo za probu i vidi o čemu se radi. postoji mogučnost kao šta je neko napisa da vulkanizer iskrivi disk ako ne pazi.
 
diskovi su dobili po repu....od jakog kocenja su se pregrijali i lagano deformirali....razlog mogu biti te zamjenske plocice koje su sigurno kvalitetne...ali drugacijih karakteristika od originalnih....te su pri kocenju generirale vise topline od orginala...te je doslo do ostecenja diskova....skini diskove i na komparator ih stavi....pa ce ti sve biti jasno...
 
mogu se spasiti kad je srce diska krivo od udarca ali ako su diskovi pretrpjeli pregrijavanje...pitanje je koliko su uvijeni...i o kojoj se to povrsini radi.....u svakome slucaju najsigurnije rijesenje bvi bilo kupiti nove.... :wink:
 
nije mi jasno zašto si uopće išao na stazu s novim pločicama, uvijek dok sam stavljao nove pločice znam da je trebalo sigurno parsto km dok su se prilagodile disku i počele gristi kako spada
imam isto te pločice i zadovoljan sam, nisam primijetio nikakve vibracije ni išta slično, al opeth, ja sam ih razradio u cestovnoj vožnji..
 
MOONSHIELD said:
nije mi jasno zašto si uopće išao na stazu s novim pločicama, uvijek dok sam stavljao nove pločice znam da je trebalo sigurno parsto km dok su se prilagodile disku i počele gristi kako spada
imam isto te pločice i zadovoljan sam, nisam primijetio nikakve vibracije ni išta slično, al opeth, ja sam ih razradio u cestovnoj vožnji..
jbg...ajmo reci duga prica..nisam ih imao vremena razraditi..a pritom stare su imale jos mesa za voziti...al hebes budalu koja oce da je sve kako treba i na kraju ispadne da je zahebao svar....a na greskama se uci...
mislim da je lijevi disk otisao malo..koliko sam mogao u voynji da vidim..vjerovatno se pregrijao na stazi...
 
bu2rider said:
jbg...ajmo reci duga prica..nisam ih imao vremena razraditi..a pritom stare su imale jos mesa za voziti...al hebes budalu koja oce da je sve kako treba i na kraju ispadne da je zahebao svar....a na greskama se uci...
mislim da je lijevi disk otisao malo..koliko sam mogao u voynji da vidim..vjerovatno se pregrijao na stazi...
:LOL: to sigurno nisi moga vidit  :wink: , ponesi štrndere do prvog tokara i nek ti komparatorom provjeri diskove  (y)
a prije toga si moga vratit stare pločice pa provat.
 
Ajd probaj malo bolje opisati kakve su vibracije kad kocis na manjim brzinama. Je li odmah od trenutka stiskanja poluge ili tamo negdje pred sami kraj zaustavljanja?