Vjetar i buka

Nekako sam se navikao na taj zvuk vjetra na motoru pa mi ne smeta toliko ali pri većim brzinama od 120kmh pognem glavu ispod vizira jer mi buka krene jako smetati (jedino tako bude skroz tišina) .. no dobro, ja po toj brzini ne vozim obicno duze od 20 tak min pa je mozda jos u granici normale.
..sto se tice kaciga Shoei Neotec mi je (ocekivano) bila puno bolja u izoliranju zvuka nego sad HJC kaciga bazni model..
 
Btw. Da ne otvaram novu temu , što reći o vjetru i umoru? Nakon pol sata vožnje u jednom smjeru i kasnije nazad autoceste - budem prebijen / umoran sljedeći dan.
Ako vozim lokalnim cestama 80-90 kmh nije toliki umor..mogu se satima provozati i budem umoran ali opet ne toliko strašno.
Od opreme nosim moto jaknu i traperice, rukavice + zatvorena kaciga.
Na skuteru sam i imam relativno dobru zaštitu od vjetra pa mi nije baš jasno kako se drugi nose s vjetrom po tom pitanju , pogotovo nakedi i slično di je zaštita minimum?
.. Jer recimo ako se netko vozi svaki dan i to brzo , pretpostavljam da te fizički to uništi nakon nekog vremena? Možda mlađi vozači to puno lakše podnesu ili se varam?
 
Nekako sam se navikao na taj zvuk vjetra na motoru pa mi ne smeta toliko
Nema veze sto ga ne percipiras kao nesto stetno, svejedno je glasan i radi stetu.
Jebiga znam da sam naporan vec s tim, ali stvarno sam agresivno poceo ljudima sugerirati te cepice prije nego im bude kao meni.

Sinoc mi bio pank u baru, 3 benda, samo sto sam dosao do kolegice za sankom gdje je bio gig meni je bilo glasno cak i sa cepicima. Kaze ona da se naviknula, zvoni joj u glavi 2 dana nakon pa prestane. Reko da, to je sve okej dok jednom ne prestane nikad.
Meni je tocno ton kao da neka djevojka vristi 30ak metara dalje. Dan i noc, bez pauze. Pa smori covjeka to.
 
  • Wow
Reactions: hondimir
Btw. Da ne otvaram novu temu , što reći o vjetru i umoru? Nakon pol sata vožnje u jednom smjeru i kasnije nazad autoceste - budem prebijen / umoran sljedeći dan.
Ako vozim lokalnim cestama 80-90 kmh nije toliki umor..mogu se satima provozati i budem umoran ali opet ne toliko strašno.
Od opreme nosim moto jaknu i traperice, rukavice + zatvorena kaciga.
Na skuteru sam i imam relativno dobru zaštitu od vjetra pa mi nije baš jasno kako se drugi nose s vjetrom po tom pitanju , pogotovo nakedi i slično di je zaštita minimum?
.. Jer recimo ako se netko vozi svaki dan i to brzo , pretpostavljam da te fizički to uništi nakon nekog vremena? Možda mlađi vozači to puno lakše podnesu ili se varam?
Nikad me niti nejked nije nesto pretjerano umorio osim na autocesti. Zg-Klc je neki maksimum za sto imam zivaca, ali to je neovisno motoru i viziru.
Mozda je do godina, ne znam.
 
Ma da , na brzinu veću od 130 sam mislio.. sve do 120 nemam taj problem..
 
promini kacigu.
 
ma ne mislim ni na kacigu ni na trening.. evo bolji primjer : 130 kmh autom 25km vs motorom ista priča..U autu ne osjetim put a s motorom itekako osjetim ( pogotovo ako isti djir radim cesto).Dal je to do vjetra ili kondicije ili godina - možda svega pomalo …
Zapravo već sam i dobio odgovor da autocesta umara tako da je onda to to..
 
ma ne mislim ni na kacigu ni na trening.. evo bolji primjer : 130 kmh autom 25km vs motorom ista priča..U autu ne osjetim put a s motorom itekako osjetim ( pogotovo ako isti djir radim cesto).Dal je to do vjetra ili kondicije ili godina - možda svega pomalo …
Zapravo već sam i dobio odgovor da autocesta umara tako da je onda to to..

To je valjda nedostatak skutera koji je koncipiran za voznju gradom na nizim brzinama... Ekipa na nakedima je taj problem relativno uspjesno rjesavala tank-bagom no ne vidim kako bi si ti mogao pomoci...

MRA sam i gledao uzeti, imaju taj double bubble za ravno 100e. Probati cu, mozda pomogne. Fizika mi nikad nije isla, ali ovako razmisljajuci o problematici ne vidim kako bi to rijesilo problem sa negativnim pritiskom iza samog vizira koji stvara taj niskofrekventni zvuk, ali mozda i bude.


Meni original vizir na VTRki baca vjetar direktno po sredini vizira, i kada dignem malo glavu osjetim vjetar na vratu, ali bude puno, puno tise i zvuk nestaje.

Nakon prvog duzeg izleta vozim iskljucivo s cepicima. Ima tome sada vise od 20 godina. :)

Iz iskustva, pomaze/cini razliku:
- nosenje buffa;
- podbradak na kacigi;
- ruksak!;
- druga jakna;
- suputnik;
- tank bag.

Iz ovoga sto pricas, cini mi se da ti jedino promjena vjetrobrana moze pomoci. Mozda da razmislis prvo o nekom od onih spojlera koji se postavljaju na vrh postojeceg vjetrobrana? Tim spojlerima mozes mijenjati nagib pa vjerujem da bi mogao naci neki zadovoljavajuci polozaj.

Cini mi se da je dosta tesko ostvariti 'prebacivanje' struje zraka preko kacige (valjda je potreban veliki vizir). Kod mene je sada sve skupa tako poslozeno da mi struja zraka udara u bradu/nesto iznad ramena. Tako mi je tijelo zasticeno pa mogu bez problema odvoziti autocestu a 'struja' zraka je cista i nema dodatnih zvukova.
 
  • Like
Reactions: tegla
Struja zraka mora udarati u vizir da ga u vožnji po kiši čisti od kapljica.
 
  • Like
Reactions: tegla and Shepa
Iz ovoga sto pricas, cini mi se da ti jedino promjena vjetrobrana moze pomoci. Mozda da razmislis prvo o nekom od onih spojlera koji se postavljaju na vrh postojeceg vjetrobrana? Tim spojlerima mozes mijenjati nagib pa vjerujem da bi mogao naci neki zadovoljavajuci polozaj.
Mozda je malo glupo ovo reci, ali radije bi se vratio na nejkeda ako ne pomogne vizir nego okacio taj deflektor na sportski motor. Iako mozda ne bi izgledalo toliko lose koliko mislim.
Naruciti cu ovaj od MRA pa usporediti razliku, nije neki pre velik novac.

Struja zraka mora udarati u vizir da ga u vožnji po kiši čisti od kapljica.
Vidis, nisam o tome uopce razmisljao.
 
To je valjda nedostatak skutera koji je koncipiran za voznju gradom na nizim brzinama... Ekipa na nakedima je taj problem relativno uspjesno rjesavala tank-bagom no ne vidim kako bi si ti mogao pomoci...
Istina ,nisu skuteri za to.
Jedina pomoć je sagnuti se tj stisnuti ko škamp 🍤 ispod vizira 😂 samo u toj poziciji je zbilja smiješno voziti ,možda par minuta , sve više od toga bolje usporiti pa sjediti normalno..
 
Danas sam bio dir do Gorskog i nazad napravio oko 200 km , na povratku odlucio staviti cepice i uvjeren sam. (y)
Ogromna razlika, konacno mir u glavi od buke. Od sad cu ih koristiti za direve vece od 20 km.
 
  • Like
Reactions: tegla
Danas sam bio dir do Gorskog i nazad napravio oko 200 km , na povratku odlucio staviti cepice i uvjeren sam. (y)
Ogromna razlika, konacno mir u glavi od buke. Od sad cu ih koristiti za direve vece od 20 km.
Kad se jednom naviknes na njih, neces moci bez njih voziti, i skuzit ces koliko je zapravo glasno kad ih nemas.
 
  • Like
Reactions: diesel power
Ne da je moguce, nego jesam. HJC RPHA 70 sam uzeo, djelovala mi je u tom budzetu kao odlican izbor.
Ja sam nekoć kupio HJC FS-10. Kaciga mi je bila vrh. Kak sam pao s njom uzeo sam prvo IS-16 i bila mi je tak-tak. Rekoh ajde ok, uzeo sam jeftiniju varijantu. Prije par godina sam uzeo baš RPHA 70 i bila mi je isti q ko i ova IS-16. A nije bila baš jeftina.
Kako vjerojatno ne možeš ko ni ja svako malo kupiti novu kacigu dok ne naletiš na pravu tako si osuđen koristiti ju neko vrijeme.
U mom slučaju mi je problem što sve ove kacige nakon FS-10 imaju ili pripremu za komunikaciju ili za naočale. Iz tog razloga nemaju debelu spužvu na mjestu gdje idu uši.
Sad imam neku NEXX kacigu, isto ko i sve ove prije nje (nakon FS-10), tako da sad na dulje vožnje stavim čepiće i bok.
 
  • Like
Reactions: tegla
U mom slučaju mi je problem što sve ove kacige nakon FS-10 imaju ili pripremu za komunikaciju ili za naočale. Iz tog razloga nemaju debelu spužvu na mjestu gdje idu uši.
Nisam o tome nikada razmisljao prilikom kupovine kacige, ali ima smisla. Da, problem je sto nema nacina da je testiram u voznji prije kupovine. A kvalitetna kaciga kosta solidnu svotu.

Meni buka ne smeta, vjerovatno zato jer sam gluh ko top 🤣
Radije gluh nego da mi zvizdi ovako dan i noc.
 
Na shoei kacigi sam bio izvadio spužve za uši da bi instalirao slušalice od headseta (neki Bluetooth radio/playera s Amazona sam imao).. problem je bio što nakon toga je kaciga bila jako bučna.. morao sam svaki put staviti muziku glasno da svira.
Vise mi sad paše manje buke tako da čepići od sad na dalje. :)
 
  • Like
Reactions: tegla