Vožnja bez tablice uskoro znači isključivanje iz prometa

Npr gospodin policajac me zaustavi i utvrdi da nemam tablicu.
Na temelju cega ce me isključiti iz prometa kad nemam tablicu?  Inače skinu tablicu pa na vanredni tehnicki pregled pa u postaju po tablicu...  :misli:
 
RRi said:
Npr gospodin policajac me zaustavi i utvrdi da nemam tablicu.
Na temelju cega ce me isključiti iz prometa kad nemam tablicu?  Inače skinu tablicu pa na vanredni tehnicki pregled pa u postaju po tablicu...  :misli:

Pa tak sam ja shvacao cijelu stvar do danas kad sam malo pogledao ZOSPC i clanak 290 koji ce uskoro biti na snazi u kojem je to izrijekom navedeno.

Hrvoje je rekao da je to i do sada bilo definirano kao odredba/mogucnost (mogucnost bi pretpostavljala jos neke faktore, odredba bi bila definitivna pa me zanima koja je to). Ak mu nije tesko, nek navede odredbe/mogucnosti trenutno vazece - nakon  20.05.2018. je prekasno - sve jasno od tog datuma na dalje po tom pitanju (i nakon tog datuma, stavljanje tablice na mjestu gdje te drot iskljucio iz prometa te automatski kvalificira za legalnu voznju jer nije navedeno suprotno, a sto nije navedeno/zabranjeno - dozvoljeno je) :mrgreen:

 
MOONSHIELD said:
s obzirom na to kojim tempom kod vas u rijeci uvode "novosti", za pretpostaviti je da će homologacije auspuha, svijetla i žmigavaca početi provjeravati za 5-10 godina, a koji će to tek biti udar na džepove.. :LOL:
nas na kontinentu već 10ak godina udaraju po džepu zbog takvih stvari 8)
To se kod nas ne gleda,glavno da motor pali  :mrgreen:
 
Hrvoje said:
Bilo je drugačije formulirano, ali u principu je gotovo ista (odredba/mogućnost) postojala.

U svakom slučaju... Pih! Neš' ti ljute novosti...

I meni se tako činilo ali kad vlast potvrdi moja razmišljanja onda znam da sam na dobrom putu! :jesus:

Praksa pokazuje da je isključivanje iz prometa najčešće posljedica toga što se uz tablicu obično skine i nosač sa žmigavcima, retrovizori, drugi auspuh... i kojekakve druge modifikacije nakon kojih vozilo realno niti nije, po knjizi, tehnički ispravno.
 
ista praksa također pokazuje da o tablicama i buci iz auspuha najviše kukaju upravo oni koji su 120% po ps-u

dok se ovi dRRugi voze kak su se uvijek vozili i boli ih đoko za uljepšavanje zospc-a

:mrgreen:
 
Pričam (kao i obično) gluposti. Matišo meni se činilo da je sve isto ka i lani, ali pošto je ovaj nadripisar i teoretičar citirao neke kao izmjene ja sam kao pravi jelen povjerovao... :eek:hne:
U 3 minute druženja sa prijateljem guglom dokučio sam da ne da je bilo drugačije formulirano, nego je bilo isto. Od slova do slova. :lolcry:

Pametuje se i drami samo zbog toga što je aljfa-nerealizirani pravnik početnik ili zato što se naprosto osjeća mudro nakon što otvori temu na najrenomiranijem motoforumu u hrvata katolika proeuropejaca (koliko god da dezinformira i uznemiruje nevinu moto scenu)... :jesus: :lolcry:

Evo koje su izmjene članka 290. ZSPC-a iz 2008. (NN67/2008) napravljene temeljem Zakona o izmjenama i dopunama ZSPC-a iz 2017. (NN108/2017)

NN67/2008 (originalni tekst članka 290.):
Članak 290.
(1) Ako policijski službenik zatekne vozilo na cesti koje zbog tehničke neispravnosti ugrožava ili ometa
druge sudionike u prometu (neispravan uređaj za upravljanje, uređaji za zaustavljanje, uređaj za spajanje
vučnog i priključnog vozila u vrijeme kada vuče priključno vozilo, neispravna svjetla za osvjetljavanje ceste
i označavanje vozila i neispravna svjetlosna signalizacija noću i danju u vrijeme smanjene vidljivosti,
neispravni brisači vjetrobranskog stakla u vrijeme vožnje po kiši i snježnim padalinama, dotrajale ili bitno
oštećene gume te ako na vozilu ima ugrađene uređaje za davanje svjetlosnih i zvučnih znakova iz članka
153. ili na kojem je obavljena nadogradnja, pregradnja ili zamjena serijskog dijela, a vozilo nije podvrgnuto
ispitivanju iz članka 276.) ili na kojem je teret nepravilno smješten, odnosno nedovoljno osiguran, ili kojim
se bez dozvole prevozi teret čije dimenzije, odnosno masa premašuju najveće dopuštene dimenzije, odnosno
masu ili osovinsko opterećenje, naredit će vozaču da odmah prekine kretanje vozilom i otkloni neispravnost
ili da vozilo odveze do određenog mjesta gdje može otkloniti neispravnost, odnosno pribavi dozvolu za
izvanredni prijevoz.
(2) Ako policijski službenik zatekne vozilo koje se kreće cestom na kojoj je kretanje te vrste vozila
zabranjeno ili se kreće bez zimske opreme na dijelu ceste i u vrijeme kada je zimska oprema obvezna,
naredit će vozaču da odmah prekine kretanje vozilom ili da vozilom nastavi kretanje na cesti na kojoj je
kretanje te vrste vozila dopušteno, odnosno da upotrijebi zimsku opremu.
(3) Policijski službenik može narediti vozaču da vozilo odveze na tehnički pregled radi utvrđivanja
neispravnosti ili narediti u suradnji sa stručno osposobljenim nadzornikom pravne osobe koja upravlja i
gospodari javnim cestama, da se izvrši kontrola ukupne mase, osovinskog opterećenja i dimenzija vozila.
Ako se na tim pregledima utvrdi da vozilo nije tehnički ispravno ili prekoračuje dopuštenu masu ili
osovinsko opterećenje ili ukupnu nosivost ili dimenzije vozila, troškove pregleda i kontrole snosi vozač.
(4) Policijski službenik isključit će iz prometa i vozilo koje nije registrirano ili koje nema propisane
registarske pločice ili koje nije u propisanom roku podvrgnuto redovitom ili izvanrednom tehničkom
pregledu ili za koje nije produženo važenje prometne dozvole.

(5) Ako vozač ne postupi po naredbi iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka, policijski službenik isključit će vozilo
iz prometa. Isključenje vozila iz prometa traje sve dok se ne otklone razlozi zbog kojih je vozilo isključeno.
(6) Vozač je dužan isključeno vozilo odmah ukloniti s ceste na mjesto na kojem neće ugrožavati sigurnost
prometa ili ometati normalan tok prometa (parkiralište, ugibalište i sl.), a najkasnije u roku od 12 sati vozač
je dužan ukloniti isključeno vozilo sa ugibališta i sličnih mjesta.
(7) Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 30.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna ili fizička
osoba obrtnik ako naredi ili dopusti da u prometu na cestama sudjeluje vozilo koje je isključeno iz prometa.
(8 ) Novčanom kaznom u iznosu od 1.500,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj
osobi ako naredi ili dopusti da u prometu na cestama sudjeluje vozilo koje je isključeno iz prometa.


NN108/2017 (Izmjene i dopune ZSPC-a iz 2008.):
Članak 41.
U članku 290. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) Ako policijski službenik ili inspektor cestovnog prometa u okviru svojih ovlasti zatekne vozilo na cesti koje zbog tehničke neispravnosti uređaja i opreme predstavlja opasnost, ugrožava ili ometa druge sudionike u prometu ili je nedostatak uređaja i opreme kategoriziran kao veći ili kao opasan, ako na vozilu ima ugrađene uređaje za davanje svjetlosnih i zvučnih znakova iz članka 153. ovoga Zakona ili na kojem je obavljena nadogradnja, pregradnja ili zamjena serijskog dijela, a vozilo nije podvrgnuto ispitivanju iz članka 276. ovoga Zakona ili na kojem je teret nepravilno smješten, odnosno nedovoljno osiguran, a nedostatak osiguranja i prijevoza tereta je kategoriziran kao veći ili opasan, ili kojim se bez posebne dozvole ili suprotno dopuštenju iz dozvole prevozi teret čije dimenzije, odnosno masa premašuju najveće dopuštene dimenzije, odnosno masu ili osovinsko opterećenje, naredit će vozaču da odmah prekine kretanje vozilom i otkloni neispravnost ili nedostatak ili da vozilo odveze do određenog mjesta gdje može otkloniti neispravnost ili nedostatak, odnosno pribavi dozvolu za izvanredni prijevoz.«.
U stavku 3. iza riječi: »narediti vozaču da vozilo« dodaju se riječi: »podvrgne tehničkom pregledu vozila na cesti ili«.
Stavak 5. mijenja se i glasi:

»(5) Ako vozač ne postupi po naredbi iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka, policijski službenik ili inspektor cestovnog prometa isključit će vozilo iz prometa. Isključenje vozila iz prometa traje sve dok se ne otklone razlozi zbog kojih je vozilo isključeno. Uz zapisnik o obavljenom tehničkom pregledu vozila ili zapisnik o obavljenom tehničkom pregledu vozila na cesti isključeno vozilo moguće je odvesti do mjesta gdje se može otkloniti neispravnost ili nedostatak. Pravo ponovnog sudjelovanja vozila u prometu, nakon isključenja vozila, dokazuje se zapisnikom o obavljenom tehničkom pregledu vozila, kojim je utvrđena ispravnost vozila.«.
Iza stavka 8. dodaje se stavak 9. koji glasi:
»(9) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako upravlja vozilom u prometu na cestama koje je isključeno iz prometa a da u vozilu ne posjeduje zapisnik o obavljenom tehničkom pregledu vozila ili zapisnik o obavljenom tehničkom pregledu vozila na cesti kojem mu je dana mogućnost odvoženja vozila do određenog mjesta gdje se može otkloniti neispravnost ili nedostatak, odnosno zapisnik o tehničkom pregledu, kojim je utvrđena ispravnost vozila.«.


Dakle taj monstruozni i protubajkerski stavak 4. stoji postojano, čvrsto i nepokolebljivo na svom mjestu ravno od 4. lipnja 2008. godine kada je zakon potpisao onaj odnarođeni jugofil g. S. Mesić, preCjednik RH. :eek:hne:

Odmah okupljanje stožera za akciju "Defile-kovanica".
Pod Aljfinim prozorom. A i Mesićevim.

P.S.
Plinske boce ostaviti kod kuće. Zahvaljujemo. Uprava. :0648:
 
Samo cu dodat: lijepo je zivjet u zemlji gdje se izmislja hladna voda i u ZOSPC stavlja dopuna koja je vec i prije na snazi  :LOL:
 
ono za mačje oko je oduvijek u zakonu. u italiji ce vas oderat za 200 eurica ako ga nemate,znam iz prve ruke :mrgreen:
 
Meni je najbitnija ova stavka:
"
" Isključenje vozila iz prometa traje sve dok se ne otklone razlozi zbog kojih je vozilo isključeno"
Znači oko 2 sekunde, toliko mi treba da se tablica vrati na pravo misto! :mrgreen:

Ali tko uopće staje kad nema tablicu?

Da ne pitam drugdje: Šta je bilo sa ukidanjem godišnjeg poreza nakon 10 g. starosti za motocikle? (Prijatelj danas bio na tehničkom,prošlo mu 10 g. i kažu mu- 600kn za bajk).
 
ktm08 said:
Meni je najbitnija ova stavka:
"
" Isključenje vozila iz prometa traje sve dok se ne otklone razlozi zbog kojih je vozilo isključeno"
Znači oko 2 sekunde, toliko mi treba da se tablica vrati na pravo misto! :mrgreen:

Pa to je i moj zakljucak

ktm08 said:
Ali tko uopće staje kad nema tablicu?

Da vozim bez tablice, to bi bilo samo zbog kamera. Da me zaustavlja drot, nebi bjezao, al kaj ja znam, ja imam i spuh upisan u prometnu dozvolu  :LOL:
 
ktm08 said:
Da ne pitam drugdje: Šta je bilo sa ukidanjem godišnjeg poreza nakon 10 g. starosti za motocikle? (Prijatelj danas bio na tehničkom,prošlo mu 10 g. i kažu mu- 600kn za bajk).

Koliko treba da bude "pravomocno" ono sto je objavljeno u Narodnim Novinama? 8 dana? U tom slucaju, godisnji porez na motocikle starije od 10 godina se ne placa od 18.10.2017.


A 600 kuna nije nikad ni bilo u tablici. Mozda mu je prva rega bila na granici, pa su izracunali i odbili 200 kuna od 800kn sto je prije bila cifra za starost 5-10 godina ako je motor preko 80kW?
 

Attachments

  • Capture.JPG
    Capture.JPG
    51 KB · Views: 150
ktm08 said:
Meni je najbitnija ova stavka:
"
" Isključenje vozila iz prometa traje sve dok se ne otklone razlozi zbog kojih je vozilo isključeno"
Znači oko 2 sekunde, toliko mi treba da se tablica vrati na pravo misto! :mrgreen:

Ali tko uopće staje kad nema tablicu?

Da ne pitam drugdje: Šta je bilo sa ukidanjem godišnjeg poreza nakon 10 g. starosti za motocikle? (Prijatelj danas bio na tehničkom,prošlo mu 10 g. i kažu mu- 600kn za bajk).
mene su uglavnom zaskočili na semaforima, godinama ništa i onda u mjesec dana valjda 5 puta :shock:

što se poreza tiče u tablicama više nema kRRama 10+ :misli:

https://www.porezna-uprava.hr/Gradani/Stranice/VlasnikMotocikla.aspx

https://www.zakon.hr/z/875/Zakon-o-lokalnim-porezima

 
MOONSHIELD said:
mene su uglavnom zaskočili na semaforima, godinama ništa i onda u mjesec dana valjda 5 puta :shock:

Ko roulette. Zato ga i ne igram, a slusam zalopojke od poznanika  :mrgreen:
 
3alfa3 said:
A 600 kuna nije nikad ni bilo u tablici.
danas ti je dan za širenje dezinformacija  :mrgreen:

3alfa3 said:
Ko roulette. Zato ga i ne igram, a slusam zalopojke od poznanika  :mrgreen:
kao što rekoh, prolazilo usmenim i jednom pismenom opomenom, 0 kn štete, a boli te kita za kamere 8) a razgovor s oRRganima mira i reda je uvijek ugodan 8)
 
MOONSHIELD said:
danas ti je dan za širenje dezinformacija  :mrgreen:

Uf ,zajeb, da, prek 10 godina je toliki bio. Odo off, serem previse  (y) :mrgreen:




*al cinjenica je da nema vise poreza na starije od 10 godina (godina prozivodnje, ne prve rege)
 
:misli: da li ima kakvih novina u zakonu, što se tiče ovih kojima se samo povremeno digne?



… tablica :mrgreen: