zamjena guma - kad?

draganb

New member
Dosad sam uvijek mijenjao gume po principu "proslo je X kilometara, valjda je vrijeme" gdje je X neki okrugli broj kilometara koji mi zvuci prikladno u tom trenutku.
Ali kada je stvarno vrijeme za promjenu gume (osim kad zice pocnu viriti  :mrgreen:)?
Znam da vecina guma ima onu izbocinu u jednoj ripni po kojoj se mjeri potrosenost, ali sigurno ima jos faktora koji ulaze u odluku?

Jesu li ove gume po vama zrele za zamjenu?

deAqoVT.jpg
s6R17GN.jpg
 
:misli: a onako od oka; zadnja bi mogla bar još 2000km, a
prednja 'ko nova –još je nisi ni porubio  :mrgreen:

:LOL:



... baci to  (y) - dobre još jedino za kavicu ili zapaliti na MS ;)
 
zadnja nije za mijenjanje
ali nezz što ti je to s prednjom
ima pukotine u "šari"
 
- ja mijenjam obavezno svake 2 sezone minimalno – bez obzira na kilometražu
  ( broj grijanja/hlađenja – dosta stoje po zimi)

- gume su najjeftinija stavka na motoru, ako gledaš ukupno što o njima sve ovisi  (y)

- i na ovim tvojima bi se mnogi još vozili ohoho km  :mrgreen: ali ja bi ih  bacio ;)


... dubina ripne je manje bitna (nekada ako si zaista racer i ćelave kupljene ovu sezonu bolje su nego one
koje su stojale i krtile se)  a uz to vidim i koje su, pa mi se ne sviđaju  :mrgreen:
 
draganb said:
Ok, znaci mijenjam.

Mozete li objasniti u kratko po cemu se vidi da su gotove? Da i ja nesto naucim  :)

Po suhom bi bile ok ali po mokrom :shock:
Ove pukotine su od starosti...
 
:misli: ne znam da li je tvoj motor, tj. da li si ih takve dobio, ali
prednja baš izgleda kao da je durala dva puta zadnju, što je i uobičajeno
i onda,
kad vidiš kako je zadnja uredno trošena, a sezona tek počela;
čemu razmišljati  (y)

... novi set i happy face  :D  8)
 
Hvala momci, mijenjam cim prije.

Kad smo vec svi tu, imate li neku preporuku? Motor je aprilia shiver
 
Sto ljudi, sto cudi i sto savjeta... ja ih mijenjam onda kada vise ne sjedam sa gustom na motor jer mi podsvjesno nesto tuli da su gume u kurcu i onda vise ne odvrcem gas kako bi htio a samim time mi je voznja i gust za kurac...ili zbog potrebe ako su gume npr na 70-80% a planiram na visednevno putovanje...  (y) ove tvoje fotkane bi jos "derao" ima tu mesa...  :mrgreen:
 
draganb said:
Hvala momci, mijenjam cim prije.

Kad smo vec svi tu, imate li neku preporuku? Motor je aprilia shiver

… e sad si dirnuo u osinje gnijezdo  :LOL: ;)

- ako ne praviš puno km uzmi bilo koje, samo nove i što jeftinije
(naravno od poznatijih proizvođača) – gledaj DOT


ja sam vremenom skužio, da za moj tip motora (pa i tvoj) ne vrijedi
bacati lovu na neke skupe nove gume ( pri tom mislim na tip gume)

- koje god stavio odmah se preporodiš,  :D ali naravno iako su nijanse
po segmentima raznih proizvođača i ultra osjetljivih testera  :mrgreen: prisutne, po meni danas nema više
nekih velikih razlika i stvarno prosječan vozač ih teško može percipirati  ;)
 
Ako se ne varam, radi se o sport gumi. Mjenjaj da bi se osječao sigurno, no ja bi ih vozio ziher još 2-3 tisuće. Ako ju provozaš po grubljem asfaltu da se malo počisti i dobije onu crnu boju, slikaš i staviš na forum, svi će ti reći da guma nije za mjenjanje. :)
 
draganb said:
Hvala momci, mijenjam cim prije.

Kad smo vec svi tu, imate li neku preporuku? Motor je aprilia shiver
pirelli angel  (y)
 
draganb said:
Hvala momci, mijenjam cim prije.

Kad smo vec svi tu, imate li neku preporuku? Motor je aprilia shiver
kao sto bi ti korisnik bimba rekao (covjek se bavi gumama, slobodno mu se javi za savjet), gume ne kupujes za motor, vec za sebe. ovisi kako se vozis, brzo, umjereno, samo po suhom ili i po kisi, malo km, puno km po sezoni, da li vozis puno po autoputu, sam ili u dvoje, samo ljeto ili cijele godine...
 
Johnny047 said:
... i to ST. Ja ih stavio ove sezone prvi puta, do sad cca 1200 km, vrhunske gume!

Dragane, koji DOT ti je na ovim gumama?

2010. je godina proizvodnje

Kazes Angel ST. Gledam ima sad i GT to je kao novi model ST-a s boljim performansama i vecim range-om. Al je i skuplji naravno  :mrgreen:

Btw, evo jedan zanimljiv graf (sa mototirereviews.com), vjerojatno su mnogi vec vidjeli

sport-touring1.png
 
Cim se ti raspitujes tu na forumu o svojim gumama znaci da ni sam nisi siguran u njih i iz mog iskustva, najbolje da mjenjas. Uzmi novi set i znas kad si ih kupio, koje su, kako si ih vozio i miran si ovu/sljedecu sezonu ovisi o voznji i prijedenim km  (y)
 
Pa draganb uzmi Pirelli Diablo Rosso II i to je amen za Shivera! :wink: (y)