Zašto vozim motor?

Plavi Ledolomac

New member
Ovaj sam članak prvobitno objavio na svom blogu. Želja mi je da ga vidi što više ljudi koji ne voze motor. Želja mi je da ljudi razumiju ne samo nas koji se vozimo na dva kotača, već da više razmisle o drugima, svima koji su drugačiji. Da se izbjegne što je više moguće boli i bijesa koji su izazvani nerazumijevanjem različitosti.

Zašto vozim motor?

Zadnjih dana stalno razmišljam o strašnoj nesreći koja se dogodila u Kraju pokraj Mošćeničke Drage. Razgovaram o tome s prijateljima koji su bajkeri i onima koji nisu, čitam komentare po forumima i gledam slike s mjesta nesreće – i dalje u nevjerici.

Nažalost, ono što me ponukalo na pisanje ovog članka nije sama nesreća već reakcije na istu. Reakcije pune nerazumijevanja, bijesa, pa čak i mržnje. Svi prijatelji koje znam, koji voze motore, hvataju se za glavu i ne mogu vjerovati kakve su stvari ljudi u stanju reći i napisati.

Ako vam se desi da pročitate komentar ili riječi u kojima nema trunke ljudskosti, nemojte biti bijesni na te ljude. Nemojte ih smatrati lošima, niti ih nemojte kriviti. Jer oni očito nisu svjesni onoga što govore i pišu.

Tko ima pravo reći da je netko zaslužio smrt? Kada bi ti isti koji tako nemilosrdno sude i upiru prstom u druge, pa čak i one kojih više nema, imali sina, muža ili brata među stradalima, nikada ne bi pomislili tako nešto, a kamoli rekli ili napisali. Zar je potrebno pretrpjeti takav gubitak da bismo suosjećali s drugima? Zar je potrebno imati uništen vlastiti život da bismo drugima pružili riječ utjehe ili pogled razumijevanja i sućuti?

Reakcije nekih ljudi su pune bijesa, jer ne znaju drugačije izraziti svoj očaj i tugu. Moramo ih razumijeti. Nekima je iskreno žao zbog izgubljenih života, ali ne znaju kako da izraze svoje osjećaje jer se boje svoje vlastite ranjivosti. Imao sam i sam takvih trenutaka u životu a vjerujem i vi. Kada ste toliko očajni da ste bijesni jer pokušavate naći krivca, a krivca nema. Niti će ga biti. Taj bijes je u biti nemoć.

Neke je strah jer ne shvaćaju drugačiji način života. Boje se da bi se to sutra moglo desiti njima. Ne shvaćaju da bez obzira čime se bavili i kako god živjeli, čitav im se svijet može sutra urušiti. Mogu ostati bez ičega preko noći – svima nam se to može dogoditi. Ali vjeruju kako ih određene okolnosti čine sigurnijima, a neki su čak i za tu prividnu sigurnost spremni odreći se vlastite slobode.

A neki ne mare ni za koga. Ni za svoje najbliže, a ni za sebe same. Voze motor ne mareći za tuđe živote. Piju, tuku se i misle da su vladari ceste, a i tuđih života. Ne, ne govorim o dečkima koji su stradali u Kraju. Govorim o onima koji nisu bajkeri. Govorim o onima kojima motor služi samo kao sredstvo izražavanja agresije i mržnje. Nisu niti će ikada biti bajkeri. To su oni koji idu na stadione, ne kako bi bodrili klub koji vole, već kako bi se mlatili. To su oni koji ne idu u rat braniti svoju zemlju i pomoći drugima, već kako bi činili zvjerstva. To su oni koji vam ne bi pružili ruku da se utapate. Zbog njih se grade zatvori. Ima ih u svakoj zemlji, u svakom društvu.

A svi dobro znamo u kakvom društvu živimo, ne samo u ovoj našoj lijepoj Hrvatskoj, već u svijetu. Svijetu gdje je brzina širenja informacija uz pomoć tehnologija o kakvima do jučer nismo mogli ni sanjati obrnuto proporcionalna vremenu potrošenom na provjeru istinitosti tih istih informacija. Svijetu u kojem se ne odvaja nekoliko minuta da se razmisli kako je osoba koja je izgubila život devet mjeseci bila ispod srca majke koja ju je rodila. Kako je bila voljena i kako je volila. Kako je dotakla mnoge živote. Ali se u istom tom svijetu ima strpljenja stajati satima i danima u redu za najnoviji mobitel, koji su izradili ljudi na drugom kraju planeta koji se doslovce ubijaju zbog posla kojeg rade.

Ne mogu reći da me čudi da se u takvom svijetu daje slika o bajkerima kao divljacima koji ne mare za tuđi život već isključivo za zadovoljenje svojih adrenalinskih potreba. Zato jer takva slika prodaje novine. Traži se senzacija koja će donijeti novac. Bez obzira na ikakve druge posljedice. Traži se novo i novčano, a već sutra neće više biti bitno. O posljedicama koje će to ostaviti na one koji su ucviljeni i zavijeni u crno se ne mari.

I onda mi je jasno, drage moje bajkerice i dragi moji bajkeri, zašto vam se povraća kada čitate reakcije ljudi na takve događaje. Jasno mi je, jer ste unatoč tom enormnom pritisku društva u kojem živimo i medija koji su takvi kakvi jesu, ostali duboko u sebi ljudski. I vaša je nevjerica izraz vaše boli. Grubost i nehumanost bole. Ali ta bol pokazuje da imate veliko srce. Budite sretni što vas boli, jer to govori da znate cijeniti život. Jer imate osjećaje i za druge, čak i kada ih ne poznajete.

Ne dajte se uvući u tuđe nerazumijevanje i bijes. Ne dajte se spustiti na razinu onih koji sude. Nemojte im objašnjavati jer ne razumiju. Nemojte se opravdavati jer nemate zašto. Pomažite onima koji sami sebe žele pomoći, jer jedino njima i možete pomoći. A to možete jedino vlastitim primjerom. A to i činite.

To činite kada idete davati krv. Krv koju dajete svima. Krv koju dajete i mamama koje čekaju djecu u rodilištima, krv koju dajete i onima koji će ovako ružno govoriti o svima nama, krv koju dajete i onima koji ne mare za tuđe živote, onima koji su puni mržnje i agresije. Jer znate da su duboko u sebi i oni samo ljudi, koje netko nije volio, koji su tako duboko ranjeni da to ne žele ni znati.

To činite kada skupljate igračke i nosite ih na svojim motorima u vrtiće, sirotišta i domove za nezbrinutu djecu.

To činite kada stanete pored ceste da biste pomogli drugima u nevolji.

To činite kada pišete putopise u kojima donosite slike iz dalekih zemalja i gdje se smješite zajedno sa ljudima koje prvi puta vidite u životu i čiji jezik ne razumijete.

Zbog vas sam sretan što mogu reći da sam bajker.

Ja vjerujem u vas. Vjerujem u sve ljude koji su svjesni da smo svi jedno. Iznjedriti ćemo novi i bolji svijet. Nemojte se dati pokolebati od onoga što vidite u vašoj okolini. Svi radimo greške i raditi ćemo ih još. Bitno je ići dalje. Iz najdubljeg blata izrasti će najljepši cvijet i to je istina. Iz najveće tuge izrasti će najveća snaga. Iz najveće nesreće najveća ljubav.

Ja vozim motor jer je to izraz moje duše. Ja vozim motor jer je to za mene sloboda. Ja vozim motor jer me to ispunjava ljepotom. I ako čitaš ovo, a ne voziš motor, ali imaš nešto u svome životu što ga ispunjava ljepotom, shvatiti ćeš o čemu govorim. I shvatiti ćeš da nema smisla suditi bilo koga zbog toga što se izražava kroz svoju jedinstvenost.

Ja vozim motor jer volim život.

Iskreno vjerujem da su ga voljeli i dečki koji više nisu s nama. I da su željeli samo najbolje za sebe i druge. Ako mi koji ostajemo ovdje to zaista i mislimo, ako zaista cijenimo život, pokažimo to kroz ljubav. Sutra svi možemo ostati bez naših najmilijih, sutra svi možemo stradati, bilo gdje, bilo kada, bilo čime se bavili. A kada se to desi, na kraju svega, jedino što je bitno je koliko smo voljeli. Jedino ljubav stvara i podržava život. Mržnja, strah i bijes nikada nisu ništa promijenili. Samo ljubav.
 
I kaj bum nakon što to pročitam? Bu mi ti spasilo život?
Isti kurac kao da si odabral ronjenje, skakanje padobranom il gledanje tuđe pičke na kavi il kaj god drugo?
Ak ti je suđeno, buš se utopil, zabil u propeler u Lučkom il bi ti lik stresal 9mm u bulju. Sudbina i moš se jebat!
 
:misli: :misli: :misli:

 
Ima jedan (meni osobno) lipi sastav na tu temu (zašto vozimo motor), na koji sam negdi svojedobno naletija i sačuva ga...

Pa evo, kome se da čitat...

(y)
 
Direktor said:
I kaj bum nakon što to pročitam? Bu mi ti spasilo život?
Isti kurac kao da si odabral ronjenje, skakanje padobranom il gledanje tuđe pičke na kavi il kaj god drugo?
Ak ti je suđeno, buš se utopil, zabil u propeler u Lučkom il bi ti lik stresal 9mm u bulju. Sudbina i moš se jebat!

Prijatelju, nigdje ne piše kako izbjeći smrt... to je tvoje tumačenje. Ako misliš da razmjena mišljenja ne utječe ni na što ni na koji način, ne moramo uopće ni pisati ni čitati niti razgovarati. Možemo samo čitati što ljudi pišu po portalima i kolutati očima. Ili se možemo izboriti za bolje shvaćanje i razumijevanje, da svi izbjegnemo širenje mržnje i boli, osim, naravno ako ti je svejedno... u threadu o nesreći u Kraju veliki broj ljudi (a to su mi rekli i mnogi s kojima sam razgovarao) su šokirani načinom na koji ljudi vide nesreću i općenito bajkere. Mene je to isto zasmetalo i odlučio sam napisati što mislim o tome. Neki su napisali da ima komentara koji su za lobotomiju. Slažem se s takvim mišljenjima. Ovdje sam ja iznio svoj pogled. I vjerujem da se razlikujemo od ljudi koji pišu grozne stvari o poginulima (ne bi vjerovao koliko je ljudi to napisalo po raznoraznim portalima) baš po tome što razgovaramo i nastojimo shvatiti neke stvari i razmijeniti mišljenja i time širiti toleranciju i razumijevanje. Vjerujem da smo zato i na forumu.

Na kraju, smisao foruma je razmjena mišljenja i komunikacija. Tko je spominjao izbjegavanje sudbine?
 
Shepa said:
Ima jedan (meni osobno) lipi sastav na tu temu (zašto vozimo motor), na koji sam negdi svojedobno naletija i sačuva ga...

Pa evo, kome se da čitat...

(y)

Nije da autor(ica) nije u pravu. Sjajan članak  (y) Gdje si ga našao, ima još? :)
 
Plavi Ledolomac said:
Nije da autor(ica) nije u pravu. Sjajan članak  (y) Gdje si ga našao, ima još? :)
Nemam pojma, na to sam naletija prije nekoliko godina negdi na netu, i svidilo mi se toliko da san jednostavno mora sačuvat.  (y)
 
Mario T said:
Covik je napisa nesto normalno i humano povodom ove tragedije a vi ga serete,nemogu virovat
zasto nemozes vjerovat,o njima je i pisao
 
Ne znam zašto se toliko čudite reakcijama ljudi. Ovo je ipak Hrvatska a mi smo narod koji mrzi sam sebe. Zar trebam spominjati netrpeljivost sjevera i juga prepucavanja oko dijalekta u filmovima i to sve zbog toga što je netko drugačiji tj nije naš. Predrasude cvjetaju u ovoj državi tovari su lijeni zagorci su pijanci itd. Zašto mislite da su bajkeri pošteđeni toga.
Ne možemo utjecati na mentalni sklop naroda već možemo samo paziti na sebe dok vozimo a likove sa foruma i njihove komentare i mišljenja ostavimo njima. Život će već učiniti svoje.........
 
Predrasude cvjetaju svuda. I vani.
Ali vani su skužili da bikeri nemogu nositi sa sobom krumpir i paštetu, pa zato potroše više i odjednom su dobrodošli.
 
Luka, hvala ti šta si napisao ovaj tekst....

pročitao sam ga nekoliko puta, pogodio si razmišljanja mnogih , posebno osjećaje koji nam se mješaju nakon ove nesreće. Šokiralo me kao nikad do sada stav ljudi, medija ali i službenih osoba prema vozačima motora općenito ... nemogu se oteti jednom dojmu u kojem se po prvi puta osjećam stvarno jadno, a mogu reći da možda prvi puta u životu i taj osjećaj da sam ugrožen u prometu kao nikada u mojih 30 godina vožnji , padova, izlijetanja i svega sranja koja su mi se događala ,u kojima je i sreća odigrala ulogu ali danas....danas se fakat osjećam ugroženim ... ugroženim jer se ljudi otvaraju i govore ono šta stvarano misle o nama ne poštivajući ljude u nama .... 
Tu opću i medijsku hajku osjećam na svojoj koži, slušam ljude koje srećem, ljude koje poznam, neke s kojima radim, čitam novine , čitam te nekakve "prometne stručnjake" konkretno Blanušu koji je u jučerašnjem Novom Listu iznio takvu hrpu bezvezarija popraćeno slikama da mi se riga... a nitko ne pokazuje sliku tih "istih" mladića koji mirno sjede na terasi kafića gdje njih petoro ili šestoro sjede uz dvije pive...moš mislit koji divljaci , naravno to sve skupa nije bitno, nije bitno ni šta je među njima i pokojni mladić koji zaslužuje barem malo poštovanja koja se zovu istina, a ne beskonačna blaćenja, uveličavanja . laž ....u kakvoj sredini mi to živimo, kakvi smo mi to ljudi.....





Ovakva medijska reakcija prema našoj populaciji nameće jednu suludu psihozu u kojoj je normalno da divljaci (a svatko tko vozi je divljak) ginu jer voze motore, ugrožavaju sve i svakoga, život motoriste sad i u ovom trenutku vjerujte ne vrijedi niti jedne jedine prebijene lipe , nevjerojatno je da se tragedija i žalost pretvaraju u mržnju prema svima i svakome tko danas sjedi na dva kotača..... Da sada smo stvarno najugroženija populacija na cesti...
 
Da, ja se i dalje pitam, kako je unatoč svemu iznesenom, tragična ljudska smrt izazvala toliki val mržnje. Drugačije to ne mogu nazvati nego valom mržnje. Kada to vidim postaje mi jasnije kako ekstremistički pokreti i luđaci mogu ne samo opstati, već imati i podršku jednog dijela stanovništva.

Martin Luther King je rekao kako mrak ne može odagnati mrak. Kako samo svjetlost može odagnati mrak. Kako samo ljubav pobjeđuje mržnju. I vjerujem da je imao potpuno pravo. I zato se ne smijemo dati uvući u taj krug mržnje već i dalje raditi sve što smo radili do sada. Koliko god u nekima od nas kuljao opravdani bijes i ljutnja, nemojte dati da to upravlja vašim postupcima.

Nikada nisam divljao po cesti, ali ovih dana posvećujem ekstra pažnju drugima, kako vozačima tako i pješacima, da ljudi vide uživo što je bajker, a ne iz medija koji su postali najobičnija kanalizacija. U novinarstvu više nema nikakve etike...  :palacdolje:

A o "stručnjacima" da ne govorim. Bitan im je publicitet i lova koju žele pokupiti iz istoga. Ego trip i gramzivost.
 
svi ce prije zapaziti nekog ko pravi pizdarije nego nekog ko vozi normalno i zato svi sta ne voze motore nas smatraju za divljake i stajaznamsta...jos i filmovi nadodaju koji minus na racun 'bajkera' i kad se dogodi ovako nesto strasno nitko se ne sjeti 'bajkera' koji svake godine dobrovoljno daje krv, sudjeluje u raznoraznim humanitarnim akcijama itd., vec svi pomisle na susjeda koji pali gumu u 2 po noci, onog celavog sa rejbankama sta dize na kolo po gradu, rejsera koji u nepreglednom zavoju pretice autobus i njima slicne...a takvih svaki grad/selo ima i takvi nas najcesce obiljezavaju...nazalost dobar glas daleko se cuje, a los jos dalje...
 
Da, zanimljivo je koliko se ljudi naslađuju tuđoj nesreći. Toliko mržnje, linča i osuđivanja je bilo nakon tragičnog događaja da je to strašno. A pritom barataju jednim sićušnim djelićem informacije koji je prenio neki polupismeni kvazi novinar koji je to napisao na osnovu sićušnog dijelića informacije koje je procesuirala njegova sićušna praznina u glavi nakon što je vidio sliku razbijene hrpe motora i naravno, zaključak je - divljaci na cesti. To je samo dokaz koliko su ljudi frustrirani i bave se tuđim problemima, jer nemaju ništa i siromašni su. Pritom ne mislim na materijalno.
Luka, hvala na tekstu.
 
još znak peace ti fali i VW rozi kombi na cvjetiće...i ugođaj je potpun :mrgreen:
 
Plavi , clanak ti je u duhu peace brothers , ima ko kartini  :LOL:
 
2Fast said:
Da, zanimljivo je koliko se ljudi naslađuju tuđoj nesreći. Toliko mržnje, linča i osuđivanja je bilo nakon tragičnog događaja da je to strašno. A pritom barataju jednim sićušnim djelićem informacije koji je prenio neki polupismeni kvazi novinar koji je to napisao na osnovu sićušnog dijelića informacije koje je procesuirala njegova sićušna praznina u glavi nakon što je vidio sliku razbijene hrpe motora i naravno, zaključak je - divljaci na cesti. To je samo dokaz koliko su ljudi frustrirani i bave se tuđim problemima, jer nemaju ništa i siromašni su. Pritom ne mislim na materijalno.
Luka, hvala na tekstu.
Fantasticno izreceno  (y) (y) (y)
 
2Fast said:
To je samo dokaz koliko su ljudi frustrirani i bave se tuđim problemima, jer nemaju ništa i siromašni su. Pritom ne mislim na materijalno.

Hvala tebi.

Da, baš to - nemaju ništa, a najmanje hrabrosti da uzmu svoj život u svoje ruke i nešto naprave od njega. Strah ih je jer se brinu što će selo reći. Zato i pljuju po drugima i upiru prstom jer su sami nesigurni i iskompleksirani do kraja. Gledaju emisije a la big brother da bi se smijali ljudima i mislili kako su bolji od njih. Dno dna.
 
uvijek je bilo i biti će...

dobar, loš, zao
tako da shvacam neke stvari o kojima mi stari pricao
a u danasnje doba pogotovo gdje se sve da prodati
pa makar to bila necija nesreca sudbina ili nesto trece
bitno je sloziti pricu a sve ostalo je lako