Auto-škole

mugen

New member
Pozdravljam staru ekipu..dugo se nismo čuli..drago mi je da ste mi svi živi i zdravi i na broju.Moram vam prenijeti moje današnje događaje vezanim za auto-škole.Klinca trebam poslati u auto-školu za A kategoriju i bacim se u potragu za istom.Napravim plan kako i gdje,ali kako sam lutao poslom po gradu,tako sam usput prošao i par poligona gdje mladi vozači rade svoje prve "korake" na motorima.ŠOK na prvu!!! 5-6 motora se voza po poligonu,uči se osmica,slalom itd,sve pod budnim okom instruktora,ali nešto za rubriku vjerovali ili ne,niti jedan od tih mladih vozača nema KACIGU na sebi.Neugodno iznenađen tom pojavom,odem na drugi poligon misleći da je tamo nešto drugačije.ŠIPAK! Ista stvar. Kako da mi stariji mlađima objašnjavamo o zaštitnoj kacigi,jaknama,opremi,kada tamo gdje bi stvarno trebali naučiti i početi primjenjivati to ne koriste.Zar stvarno svi moraju iskusiti bolove i posljedice koje prouzrokuje jedan pad bez opreme?Koliko ih treba završiti u crnoj kronici,pa po bolnicama itd da ne nabrajam... Da,netko će reći pa što,to je vožnja po poligonu,vruće je,mala brzina i sl.lako je naći sto izgovora ali kada se jednom desi,moguće su doživotne posljedice.Uvijek sam tvrdio i tvrdim da je stvar u edukaciji vozača od samog prvog kontakta sa motorom,sa svojim prvim metrom vožnje i da ih treba upoznati sa zaštitnom opremom koja mora biti ukoliko sjeda za motor i stvarno sam mislio da su instruktori ti koji upućuju mlade vozače u sve te stvari. Nažalost,sudeći po mom današnjem iskustvu i viđenju stvari moram priznati da sam zabrinut(ne samo za svog klinca)za sve te mlade vozače koji sa premalo iskustva i znanja(i o vožnji i o opremi)izlaze na cestu,u promet,gdje se sve manje i manje poštuju prometna pravila,gdje je oduzimanje prednosti gotovo normalna stvar itd.Ne znam kako vi gledate na stvar,ali ja osobno mislim da ovakvim načinom edukacije sigurno nećemo smanjiti broj članaka u crnoj kronici vezano za motocikliste.
 
to je za rubriku - da ne povjeruješ.
moje: znam koji jebivetri rade kao instruktori po školama jedini je način naše mlade naučit doma a kod njh samo po šaru

:x :x :x :x
 
Pa gdje si Mugen, kućo stara...
Vidiš, ovo je stvarno čudna pojava u auto-školama. Znam par instruktora kojima je prva lekcija kandidatima za A kategoriju da ih nauče kak se kaciga stavlja na glavu i to i prije nego li su uopće vidjeli motor. Ne znam stvarno šta bi reko na ovo tvoje zapažanje.
 
Mugen sta bi sa onim tipom iz Panceva sto je trebao da prodaje tvoje jakne , ako je uposte to istina
 
Ja sam krenula u auto-školu prošle godine u 5.mjesecu ne znajući ni gdje je gas, ni kuplung...niš nisam znala...dobila sam onu 14-icu i instruktorove riječi: tu ti je gas, tu ti je kuplung, prva dolje, gore šaltaš u višu...tu ti je poligon i vježbaj...i ode on...na gemištek...i tak...lupam ja u ler...neće druga nikako...ali eto...ja i cijeli poligon saaaaamo mooooj
Niti drugi sati nisu bili ništa bolji, moja vožnja se svela na mene i motor i poligon, tri puta sam bila na cesti ravno 15 min. Fuj, jedva sam čekala da im kažem doviđenja :evil:

p.s.bila sam jedina sa kacigom, a ostala oprema tipa bubrežnjak, rukavice i jakna su xy nepoznanica za ostale pohađatelje auto-škole, kao i za instruktore...živjeli nam instruktogemištičari :evil:
 
Kako sam se ja smijao kad sam u Zagrebu vidio Tomos 14 (U Splitu poznat kao "četver") sa L oznakom autoškole.... hahaha. U Italiji sam vidio neki stari KAWASAKI 500. Ovde svi polažu na vespama. Kaciga i fluo naranćasti prsluk obavezno
 
Evo tu doli kod mene na ajmo reči poligonu gledam jučer instruktor liku čim je sija na motor daje kacigu i lik stavlja, dok malo dalje s druge strane na drugom poligonu di ima par motora čini mi se da još nijednog nisam vidija s kacigom :!:
 
eto,ja sam polagao prije mjesec dana i to kod rodje u autoskoli (radi kao instruktor!)! sve je bilo 5!!! cak je i motor ok-neka stara gilera 125 ali je u ok stanju!!! i kaciga je bila obavezna!

vidi tamo,ne znam s kojega si kvarta!?....auto skola koncar!
 
ja sam friski, polozio u 4 mjesecu, od opreme nisam vidio ni o, a kamoli sve drugo u autoskoli..

Ali to ne znaci da ne znam sta je kaciga. Bez kacige ni do ducana.
 
ja sam isao prije 2 godine u autoskolu i nikakve opreme nisam vidio niti mi ju je netko pokazao.
bila je jedna kaciga autoskole,po mojoj procjeni model 1983, puna kose,buha i svega, koju nisam uopće htio nositi,nego sam kupio sebi Nolanicu i nosio svoju,a ovu sam nosio samo na satu polaganja ispita i odmah prao glavu.
još je bila XXL veličine sa totalno izgrebanim vizirom.
jadno...
 
Ja kad sam pohadjao auto skolu, doduse ima tome vec 7 godina, kaciga mi je bila obavezna...jos se sjecam da mi ju se gadilo metati na glavu, onak poslije svih, ali si zato mogao donijeti svoju, no svakako si ju morao imati na glavi...
 
pazi ovo:
prije nekih 12 godina krenuo ja polagat a kategoriju,jer sam htio ić s motorom na more...
U autoškoli me dočekala 14-ica,razjebana do jaja,sve u qurcu,i sad ti polaži...anyway,nisam položio jer je ispitivač vidio balonju na svom motoru(NSR) pa me srušio,da dodjem pameti,valjda....
I tako s vremenom i meni dopizdilo bježat od murije i to,pa reko idem si konačno položit...
I tako,dodjem ja prije par let u istu onu školu i tamo zateknem ISTU 14ICU OD PRIJE 10 GODINA :shock: :shock: :shock:
ŠTO NAS DOVODI DO ZAKLJUČKA KAKO JE tOMOS ONIH GODINA PROIZVODIO FAKAT NAPREDNE I kvalitetne motoriće....
:wc: Tugo moja,prvi put sam pao jer nisam mogo vozit NA RAVNOJ CRTI ravno,jer da prešaltaš treba trznut nogom ko divlji konj...
Drugi put sam se došo poslikat sa svojim motorom i nije bilo beda.
Još mi je nešto diglo živce:
Naši ispitivači vožnje na ispitima su kreteni iz postsocijalističkog sistema, koji pojma nemaju o motoru,osim što imaju položenu A kategoriju.
Naime,došo tip sa BMWOM 1200(prvi motor) dakle nema pojma o vožnji i on prođe ispit jer je gore navedenom papku dao djir.-.-.e fakat smo u banani.
 
Dek..Dadek said:
Naši ispitivači vožnje na ispitima su kreteni iz postsocijalističkog sistema, koji pojma nemaju o motoru,osim što imaju položenu A kategoriju.
Naime,došo tip sa BMWOM 1200(prvi motor) dakle nema pojma o vožnji i on prođe ispit jer je gore navedenom papku dao djir.-.-.e fakat smo u banani.

Pih, pa zar je to nesto novo i cudno za nase podneblje...? :x
 
1) ja kad sam polago na poligonu nismo morali nositi kacigu.
2) polagala samnom jedna cura i došli prvi put na poligon i kaže njoj instruktor tu ti je gas, kvačilo, kočnica, dole prva gore viša...a cura nema pojma o vožnji, ali je na sreću sve shvatila pa je odmah dobro vozila...
 
Nike said:
Kako sam se ja smijao kad sam u Zagrebu vidio Tomos 14 (U Splitu poznat kao "četver") sa L oznakom autoškole.... hahaha. U Italiji sam vidio neki stari KAWASAKI 500. Ovde svi polažu na vespama. Kaciga i fluo naranćasti prsluk obavezno

Biti će da sam to bila ja :mrgreen:
 
mah, ovdje platis 50 KM (25 eura) i polozis "A" kategoriju, a za "B" platis 100 KM (50 eura).
Vjezba se uglavnom na vespama, nosi se kaciga (poluotvorena) i zuti flouroscentni prsluk...


trebalo bi prijaviti auto skole koje se ne pridrzavaju pravila prilikom odrzavanja instrukcija... kao sto mu motor mora biti tehnicki ispravan, tako mora kandidatu obezbjediti osnovnu zastitnu opremu (kacigu)... il' jos bolje, tuzi ih da svjesno ugrozavaju zivot tvog djeteta :mrgreen:
 
Dirty said:
Mugen sta bi sa onim tipom iz Panceva sto je trebao da prodaje tvoje jakne , ako je uposte to istina
Bio je to dobar početak priče i istina je da smo ozbiljno pregovarali vezano za exluzivu,gotovo su i exluzivni ugovori bili potpisani,naručena roba i naravno kako to biva,zapelo oko love..čovjek nestao hahaha
Još uvijek sam u potrazi za exluzivnim distributerom za tu regiju i za jakne i za kacige.
 
Nemreš vjerovati da se je ista stvar dogodila sa većinom vas "mlađih" vozača.Sva sreća da većina vas je dovoljno pametna i samosvjesna i da koristite opremu.(što me iskreno veseli,jer ekipa koja me zna,zna da sam pacijent kada je u pitanju sigurnost motociklista).
Također smatram da uvjeti po kojima se uči i polaže su katastrofa,ne samo po opremi nego mislim i na motore na kojima se polaže..nemreš vjerovati ...14-ica!!!!hahahaha pa to je iz mog doba...što ne znači da sam star kao Broj 1 iz Alan Forda 8) :mrgreen: :mrgreen:
 
Moja malenkost 94 polagao na BT 50 ccm za A kateguriju , a imal sam svoju kacigu nolan staru 2 godine jer mi paše na moped s kacigom oduvijek
e da i zbrisal sam komisiji s bt-jcom i naravno pal :mrgreen: a zato je drugi put gas bil smireniji :mrgreen:
 
Pa ti si polagao na "de luxe"pili sa diskovima.... :wink: :wink: ..ja kada sam polagao,diskove su koristili samo na olimpijadama :roll: :roll: