Djeca na motoru (ZG-DU-Crna-Gora)

rodorodo

Member
Možda ova tema ne pripada u ovu rubriku "ali tko pita, manje skita".
Ovako, imam klinca koi ima 10 godina, motore strašno voli. Kad je čuo da sad u subotu 09.05. idem do Dubrovnika i Crne-Gore neda mi više mira. Hoće po svaku cijenu samnom. Sad mislim da je u Hrvatskoj zabranjeno voziti klince na motor do 12-ste godine. (dobro, to je Hrvatska, ) Neznam ali u Europi djeca smiju na motor ako nogama mogu dohvatiti oslonce i ako imaju držače za ruke. A djeca ispod 7 godina moraju imati posebno sjedalo koje se pričvrsti za motor, - godine nisu bitne.
  Moram i reći da mi klinac ima kompetnu motorističku opremu sa svim protektorima i ful-face kacigu i da vozi redovito enduro mali motor od šeste godine, znači kuži se u filing šta je motor.
Pitanje 1. Dali je još taj šašavi zakon na snazi?
2. dali netko od vas ima sličnog iskustva.
3. šta je sa prelaskom granice - BiH i Crna-Gora. (da me na granici nepočnu kerebečiti)
4. kolike su kazne?
Za Hrvtsku mi nije problem, mogu uvjek reči da ima 12 godina pošto nemoraju imati nikakve dokumente, ali granice mi stvaraju glavaobolju i problem, pošto moram pokazati osobnu od maloga.
Zadnja opcija je do Dubrovnika magistralom i to da neidem preko Neuma nego Ploče-Pelješac, maloga ostavim u Dubrovniku 2 dana kod bake pa gas nazad istom rutom (šta mi je malo glupo).
(Ako ova tema neodgovara u ovu rubriku budu me već premjestili)
 
ZOSPC Članak 161.:

stavak 4.: "Dijete mlađe od 12 godina ne smije se prevoziti na mopedu i motociklu."

stavak 6.: "Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama stavka 3. i 4. ovoga članka."
 
Bobetko said:
ZOSPC Članak 161.:

stavak 4.: "Dijete mlađe od 12 godina ne smije se prevoziti na mopedu i motociklu."

stavak 6.: "Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama stavka 3. i 4. ovoga članka."
pa i nije tolko strašno,250 na licu mista i goni dalje  :wink:
 
Bobetko said:
ZOSPC Članak 161.:

stavak 4.: "Dijete mlađe od 12 godina ne smije se prevoziti na mopedu i motociklu."

stavak 6.: "Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama stavka 3. i 4. ovoga članka."

Prije nekih dva mjeseca ,slušao sam na radiu emisiju u kojoj je gostovao službenik MUP-a. Rečeno je da će se taj član zakona mijenjati ,baš radi prilagodbe sa EU i da se više neće gledati godine djeteta nego visina koja mora biti 150 cm. Ta visina se smatra dovoljnom da dijete čvrsto stane na oslonce za noge. Isto bi trebalo važiti i za vožnju na prednjem sjedalu. E sad kad će to bit je pitanje.
 
Zakon je još uvijek na snazi a dok ne ne promjeni pročitaj ovo. :mrgreen:

http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,129081.0.html

Od ovih stotinjak godina na forumu, ovo je mislim jedina tema o kojoj sam poptuno promjenio mišljenje. Odnosno nisam ali radim suprotno. :mrgreen:
 
osobno,na motor moze jedino zena i to na krace relacije..inace,samo solo..dica tu nemaju sta radit.. 8)
 
ef9f11804f7d4b271d414dd7f459974b.jpg


 
Ma koliko god volia motore nebi ga povea na toliko dalek put, bolje ajde sam pa pomalo opusteno, a malog pricekaj neka naraste pa tek onda neka kombinacija
 
Mali mi ima 12 godina, a vozio sam ga i prije na motoru na kraće djireve, a i malu (10 god.) pokupim na motoru ponekad iz škole, ali ipak ne bih vodio djecu na duži put.
 
rodorodo said:
Za Hrvtsku mi nije problem, mogu uvjek reči da ima 12 godina pošto nemoraju imati nikakve dokumente, ali granice mi stvaraju glavaobolju i problem, pošto moram pokazati osobnu od maloga.

Je mu problem provjeriti koliko ima godina ako sumnja da je mlađi, punih 10 sekundi mu treba... :police:
 
rodorodo said:
Možda ova tema ne pripada u ovu rubriku "ali tko pita, manje skita".
...

Osim što ćeš gotovo sigurno "pasti" na granici, problem je i izdržljivost djeteta.
Ipak govorimo o barem 6 sati sjedenja na motoru. A ne bi isključio ni bol u vratu od kacige.
I nemam sličnih iskustava, iako mi starije dijete ima skoro 12 i 165 visine :wink:
 
Branimir Presečki said:
0vaj baš i nije bio oduševljen kad sam ga slikao, dal zato jer je htio u mom đipu đir....ili su možda išli kod zubara  :smiley:

Jel ovo na Korčuli slikano? Poznat mi lik a i mali liči na njega... :mrgreen:
 
mate said:
Jel ovo na Korčuli slikano? Poznat mi lik a i mali liči na njega... :mrgreen:
Je, na pješčanoj u Lumbardi. :LOL:
 
Super Jura said:
Osim što ćeš gotovo sigurno "pasti" na granici, problem je i izdržljivost djeteta.
Ipak govorimo o barem 6 sati sjedenja na motoru. A ne bi isključio ni bol u vratu od kacige.
I nemam sličnih iskustava, iako mi starije dijete ima skoro 12 i 165 visine :wink:

Pa to je to, ipak je to 12 god., piškit ću , kakit ću ! Tko ne bi popizdio ?!
 
Ljudi pa dajte pa nemojte...ja sam s 10 godina 2 sata vozio u jednom smjeru apn 14 i onda se je magnet istopio i onda sam ga gurao doma 6 sati, srećom pa su starci bili na moru  8)