ESTONIJA pa još malo naokolo

Ulaz u Dansku, osim po trajektu da se skužiti odmah i po načinu gradnje kuća (nema toliko drvenih kao u Švedskoj) i fasade im definitivno nisu tako uređene kao kod susjeda. Lijepo na svoj način, ali definitivno manje sterilno.
Ubrzo stižemo u Kopenhagen i ispucavamo par slikica

IMG_1243.jpg

IMG_1254.jpg

IMG_1266.jpg

IMG_1267-1.jpg

IMG_1271.jpg

IMG_1272.jpg

IMG_1276-1.jpg

IMG_1277-1.jpg

IMG_1279.jpg

IMG_1280.jpg

IMG_1281.jpg

IMG_1284-1.jpg

IMG_1288-1.jpg

IMG_1289-1.jpg

IMG_1297-1.jpg

IMG_1301.jpg

IMG_1302.jpg

IMG_1239.jpg

IMG_1307.jpg

IMG_1231.jpg

IMG_1330.jpg

IMG_1333.jpg

IMG_1342.jpg

IMG_1335.jpg


gotovo s razgledavanjem, jurimo prema Gedseru (trajektnom pristaništu) jer se nebo ponovo naoblačilo i polako se ostvaruje ne baš vesela vremenska prognoza koju smo dobili u sažetom sms-u. Putem nas hvata kiša i moramo usporiti, a uspjeli smo se na kratko i izgubiti zbog radova, taman toliko da ne stignemo na trajekt koji vozi svaka 2 sata. Jbga, izgleda da ćemo u Njemačku ipak stići po mraku.

IMG_1357.jpg

IMG_1368.jpg

IMG_1374.jpg

IMG_1379.jpg

IMG_1386.jpg

IMG_1389.jpg


Dolazimo na pristanište a tamo nema mjesta za sakrivanje od kiše - nije ni čudo, uglavnom je promet kamionski, tu i tamo koji auto i nakon nas još dva lika na motoru. Helou! Helou! I to je to od komunikacije.
Dvije cigarete u kutiji ... dva duuuga sata za čekanje ... blejanje uglavnom ... u magli ... uglavnom

IMG_1396.jpg

IMG_1501.jpg

IMG_1504.jpg

IMG_1507.jpg


 
IMG_1510.jpg

IMG_1513.jpg

IMG_1520.jpg


upadamo na trajekt, čekamo da se otvori duty free shop da kupimo cigarete ... i kad se napokon otvorio, nismo ih mogli kupiti jer smo posebnu potvrdu koju dobiješ sa kartom da smiješ kupiti cigaret ostavili dolje na motoru - Jbga, bio sam prezauzet učvršćivanjem motora za brod i zaboravio sam karticu ... Džabe smo čekali ...

Napokon prolazi i tih skoro 2 sata trajekta, izljećemo iz njega i pičimo po kiši do kampa kojeg smo ukucali u GPS. Mislio sam da je blizu pa nisam ni rukavice obukao, ali zaboravio sam da sam na trajektu promijenio adresu kampa i da zapravo i ne idemo tako blizu. Promijenili smo kamp jer su nam javili da ovaj ima 80 bungalova od kojih smo i mi namjeravali zaposjesti jedan i ne spavati na kiši.  Vožnja po totalnom mraku, spustila se magla, prolazili smo kroz neke šume, vidljivost ravna nevidljivosti. I došli napokon do kampa, a kad tamo sve zauzeto. I ovo je zadnja slika od te večeri.

IMG_1529.jpg


Nakon toga slijedi trosatna potraga za suhim krevetom, bungalovom, sobom, bilo čim, samo ne šatorom ... Gdje god smo se pojavili ili su bili puni ili su već svi spavali pa nitko nije otvarao. Moral je bio na najnižem nivou od početka putovanja. U neko doba noći, nalazimo kamp u nekom od okolnih sela oko Rostocka i smještamo se tamo. U toj oblasti nitko nije znao engleski, a ja sam izvlačio svoj njemački vokabular sastavljen od 30 riječi i puno mahanja rukama. Isto tako ni stražar u kampu nije znao eng, ali sam skužio kad je rekao da s motorom ne možemo do mjesta za šatore nego sve stvari moramo nositi na ruke - katastrofa! Još i to. Dobili smo magnetne kartice za tuširanje. Ja svoju nisam mogao namjestiti pa mi se voda isključivala svakih 3 sekunde. Pad morala totalni. Ali barem je bilo toplije. Nismo ni napuhavali one luftiće koji bi se ionako ispuhali svaki dan sve brže. Ćorili smo na podu, mrtvi umorni. I nekako razmišljali da ako je cijela ova oblast tako puna turistima mora da je jako lijepa - samo što se od mraka i magle to trenutno ne vidi. Istina je bila zapravo jako blizu toga, ali za to je trebalo prespavati noć.
 
Nemam riječi :)
Ne mogu biti objektivna prema vama, ali stvarno meni najbolji putopis do sada. Igor toliko vjerno prenosi atmosferu u putopisu da se ne moramo ni vidjeti jer sve imamo u putopisu ( šalim se :mrgreen:, jedva čekam detalje ). Drugi put i mi idemo :(

Toma nije stigo čitati jer sam ja htjela biti prva. Ja sam još jutros vidjela jučerašnji dio, a on nije, pa nismo mogli čitati zajedno. Sad će i on.

Stvarno super avantura, super slike i super priča. Svaka čast i na trudu oko putopisa. Znam što znači staviti toliko slika i divim ti se  (y)

Martina, slike su ti mrak (y)
 
Hvala ljudi - baš ste zakon!
Ma imali smo tonu slika, trećinu smo izgubili, nadam se ne trajno. Teksta imam još tonu u glavi jer tu je bilo toliko detalja, toliko događaja i misli da je to naprosto nemoguće sve iznijeti nabrzinu. Jedino šta smo radili cijelo to vrijeme je bilo primjećivanje stvari oko sebe tako da materijala i novonastalih teorija imamo na hrpe.  A i žurim se to sve danas staviti na net jer je sutra radni dan i mislim da do kompa neću stići.

12. dan
Kiša je prestala u neko doba noći i probudili smo se u kampu koji je zbilja bio lijep. Hrpa ljudi u njemu, dobro uređen, njemački štih ... Odlučujemo se na laganu šetnju kampom i doručak i kavu, a onda lagano spremanje stvari i pokret za Berlin. Pojeli smo pravi njemački doručak ... omlet, kruh, salamu, med, marmeladu i hrpu kave s mlijekom. Trebala nam je dobra podloga za put dalje.

IMG_1531.jpg

IMG_1534.jpg

IMG_1537.jpg

IMG_1539.jpg

IMG_1541.jpg

IMG_1542.jpg

IMG_1545.jpg

IMG_1546.jpg

IMG_1548.jpg

IMG_1550.jpg

IMG_1554.jpg



Nakon pakiranja stvari, peglamo lokalnim cestama prema Berlinu. Krajolik uistinu prekrasan, one mračne šume od jučer sad su žestoke i žive zelene boje, one uspavane kuće u magli sad su uredna sela pored ceste. Život je opet lijep, a par sati nas dijeli od Berlina, jedne od žešćih europskih prijestolnica. Versys ugodno brunda kvalitetnim njemačkim asfaltom, a naš Balkanjero stil vožnje opet dolazi do izražaja - umjereno naravno - ipak je naglasak na tome i da vidimo nešto usput.

IMG_1557.jpg

IMG_1565.jpg

IMG_1566.jpg

IMG_1567.jpg

IMG_1571.jpg

IMG_1576.jpg

IMG_1579.jpg

IMG_1582.jpg

IMG_1587.jpg

IMG_1591.jpg

IMG_1603.jpg

IMG_1619.jpg

IMG_1622.jpg

IMG_1620.jpg

IMG_1639.jpg

IMG_1642.jpg



 
Evo nas pred vratima Berlina ... aaa zakon!
Kamp nam je negdje u centru i pičimo kroz gužvu prema njemu, ali nije bed, sunce je još visoko, imamo još hrpu vremena ...
U jednom trenutku dok se pokušavam prestrojiti u traku lijevo i dok čekam da se makne tip u autu u istoj traci, pogledam ga a on viče na čistom hrvatskom (ili nekom našem već :)) : Prođi, prođi!!!
To, care! Palac je u zraku u znak totalnog respekta i smijem se ko dijete dok mu presijecam put, a on maše i ceri se podjednako.

IMG_1656.jpg

IMG_1663.jpg

IMG_1665.jpg

IMG_1675.jpg

IMG_1678.jpg


i evo nas pred kampom ... zar je to to? Ulaz mi se čini nekako malim ... šta ću sa motorom ... ne ostavljam ga vani, nema šanse. I tad dolazi tip na biciklu do nas...
Zagreb? Yes! Great!
Upoznajemo ga, Ričard (ne znam kako se piše), uglavnom i on je tu u kampu, inače Čeh je i došao je u Berlin biciklom. I ne namjerava otići. Kaže da ga je grad toliko očarao da ostaje tu živjeti. Baš je u fazi traženja posla. Preporučio nam je kamp, kaže da je najbolji na svijetu, da je ekipa skroz ok, da tu i tamo unutra sviraju bendovi ... ma živi zakon ... e, da, i da možemo unutra s motorom. To nam je trebalo. Pozdravljamo Ričarda i upadamo u kamp, postavljamo šator, tuširamo se itd. Sunce je još visoko i čeka nas razgledavanje Berlina.

IMG_1685.jpg

IMG_1686.jpg

IMG_1687.jpg

IMG_1689.jpg

IMG_1690.jpg


i ubrzo i krećemo u obilazak Berlina pješke ...
A šta dalje reći, grad nas je oduševio, uistinu metropola, multietnička cjelina u najužem smislu te riječi, vibra samo takva, osjetiš je kad stupiš nogom na njegovo tlo... Lutali smo gradom do kasno u noć i noge su nam htjele otpast od umora. Pada teška odluka da ostajemo još jedan dan, ali sutra u razgledavanje biciklom. Da ne serem previše evo red slika ....

IMG_1694.jpg

IMG_1695.jpg

IMG_1700.jpg

IMG_1701.jpg

IMG_1708.jpg

IMG_1709.jpg

IMG_1710.jpg

IMG_1711.jpg

IMG_1712.jpg

IMG_1716.jpg

IMG_1719.jpg

IMG_1722.jpg

IMG_1730.jpg

IMG_1731.jpg

IMG_1733.jpg

IMG_1750.jpg

IMG_1758.jpg

IMG_1761.jpg


i grafit koji govori sve

IMG_1765.jpg
 
13.dan na putu
Danas je dan za pravo upoznavanje Berlina. Nakon doručka u kafiću unutar kampa u kojem je atmosfera toliko opuštena da vam to riječima ne mogu opisati namjeravamo iznajmljenim biciklima ići u obilazak grada. To je definitivno najbolji i najjeftiniji način da ga prođemo cijelog, a grad je tako dobro uređen za bicikliste da je to milina.
A kafić je skrpan od različitih stolica, fotelja, stolova, sa ugodnom muzikom, blago ambijentalne orjentacije. Ekipa sjedi, chilla lagano uz pljugice egzotičnog i normalnog porijekla, čavrlja i odmara na jutarnjem suncu koje ovdje ipak grije, za razliku od sjevera. Zakon!!!
Ponovo srećemo Ričarda, pozdravljamo se, a on već priča svojima o nama kao motorrad ekipi iz Kroatien koja putuje Europom na savršenom njemačkom ... zaključak je da Ritchie neće dugo tražiti posao - ima manire pravog Nijemca/Europejca :) Sretno Ritch!!! Od srca!

IMG_1766.jpg

IMG_1767.jpg

IMG_1769.jpg

IMG_1772.jpg

IMG_1774.jpg

IMG_1775.jpg

IMG_1777.jpg

IMG_1780.jpg

IMG_1783.jpg

IMG_1784.jpg

IMG_1785.jpg

IMG_1788.jpg

IMG_1793.jpg

IMG_1794.jpg

IMG_1795.jpg

IMG_1799.jpg

IMG_1800.jpg

IMG_1804.jpg


čovjek žonglira na cesti i zarađuje za kruh - smješak ne skida sa lica

IMG_1805.jpg

IMG_1811.jpg

IMG_1812.jpg

IMG_1820.jpg

IMG_1821.jpg

IMG_1824.jpg

IMG_1825.jpg

IMG_1827.jpg

IMG_1831.jpg

IMG_1833.jpg

IMG_1838.jpg

IMG_1840.jpg

IMG_1841.jpg

IMG_1843.jpg




 
još slika ...  :mrgreen:

IMG_1846.jpg

IMG_1847.jpg

IMG_1848.jpg


zatvor u blizini kampa - ironično, ali ima prekrasan vrt s druge strane

IMG_1850.jpg

IMG_1852.jpg

IMG_1853.jpg

IMG_1854.jpg

IMG_1857.jpg

IMG_1859.jpg

IMG_1860.jpg

IMG_1863.jpg

IMG_1864.jpg

IMG_1865.jpg

IMG_1868.jpg

IMG_1869.jpg

IMG_1870.jpg

IMG_1879.jpg

IMG_1884.jpg

IMG_1890.jpg

IMG_1891.jpg

IMG_1892.jpg

IMG_1896.jpg

IMG_1900.jpg


na sljedećoj slici je banner zbog kojeg sam nekoj ženi umalo izbio oko ... vozili smo se gradom i gledao sam u taj banner na kojem se ispisivalo "Berlin ist spitze", a to sam ja Martini govorio cijeli dan, ovaj grad je špica!!! Mislio sam da se ona vozi iza mene i kad sam zamahnuo rukom u smjeru tog bannera da joj ukažem na njega, taman me je pretjecala neka žena na biciklu i spičio sam je po faci ... Ajme sorry, sorry, I thought you're someone else!
Žena spiči dalje, a ja se okrenem da vidim di je Martina, a ona puca od smijeha 50 metara iza mene.... blam totalni.

IMG_1904.jpg


Šta reći o gradu - grad su ljudi. Grad je Libanonac koji ima talijanski restoran koji nam je pričao kako je došao tu iz Francuske i kako mu je tu savršeno - nema politike.
Grad je Turčin koji nam je pristao oprati i osušiti robu za tri sata jer nas sutra tu više nema... Pita nas otkud smo ... Kroatien ... aha ... und du? ... Turk... nešto... kažem ja njemu: fussbal - nicht vergessen i prijetim kažiprstom, a on nam se samo smije i vraća mirišljavi veš ... Sretno! Sretno i tebi my Turk friend.
Grad su ljudi koji su Berlin i Njemačku digli 3 puta iz pepela u nebesa i nisu im za nesreću krivi ni Srbi ni Slovenci.
Grad je svaki onaj čovjek kojeg smo pitali nešto i koji je imao vremena za smješak i objašnjenje.
Grad je Ričard koji živi za vibru i koji od nje živi.
Sve ostalo je samo plod njihove unutarnje ravnoteže.




 
14. dan
Ustajanje, kavica u kafiću ... priprema pred polazak ... Ide se za Prag ... opet nam se nekako ne ide, Berlin nam je zakon. Kujemo planove kako što prije doći tu. Ponovo srećemo Ričarda i pozdravljamo ga ovaj put for good ... Kaže on da navratimo, da se uskoro kamp seli na drugu lokaciju, ali da provjerimo na internetu ... hoćemo definitvno, a tebi stari sretno s poslom i ostankom! Ride safe, kaže on nama i peglamo dalje na spremanje za put.

IMG_1910.jpg

IMG_1911.jpg

IMG_1912.jpg

IMG_1916.jpg

IMG_1917.jpg

IMG_1918.jpg

IMG_1922.jpg


Pičimo lokalnim cestama do Praga ... ruta nije duga ... put ide glatko ...

IMG_1929.jpg

IMG_1930.jpg

IMG_1933.jpg

IMG_1935.jpg

IMG_1943.jpg

IMG_1950.jpg

IMG_1956.jpg

IMG_1966.jpg


i evo nas u Pragu ... nalazimo smještaj u hostelu i garažu za motor ... hostel nije najjeftiniji, ali bitno je da je motor na sigurnom. Soba je super, imamo lijepe tuševe i internet, a to je komocija koju smo izbjegavali putem iz financijskih razloga. Plan jednostavan ... otuširati se i spičiti u grad na razgledavanje.
A šta reći - Prag me je oduševio izgledom ... nisam nikad bio tamo i izgled grada mi je držao usta cijelo vrijeme otvorenim. Očaran sam ljepotom tog grada, ali masa turista, hrpa ljudi koji pokušavaju uvaljati pozivnice za ovaj ili onaj klub, tu i tamo neki diler koji uleti sa "good price for you my friend" ...
Kaže Martina da ih baš privlačim ... mislim da je to tako sa svima koji izgledaju kao turisti (a mi smo imali plan grada u ruci i fotić).
Slike su malo mutne jer smo izašli navečer ... i nismo dugo ostali. Bilo nam je sve to malo previše hype.

IMG_1971.jpg

IMG_1974.jpg

IMG_1976.jpg

IMG_1981.jpg

IMG_1985.jpg

IMG_1993.jpg

IMG_2003.jpg

IMG_2012.jpg

IMG_2013.jpg

IMG_2014.jpg

IMG_2015.jpg

IMG_2016.jpg

IMG_2017.jpg

IMG_2019.jpg

 
15. dan
Danas je plan vratiti se u Bratislavu u onaj kamp u kojem smo već bili ... možda još traje reggae festival. Kasnimo na doručak ujutro koji nas je čekao u 9 već na stolu, nije neki bed, ali je margarin skroz otopljen :) Brzinski klopamo i pičimo u sobu spremiti stvari jer za pol sata moramo biti van sobe i sa spakiranim motorom izvan garaže. Tad sam kroz prozor snimio lika kojeg smo navečer sreli u sobi s internetom. On pakira svoj motor ispred i sprema se za put. Ne da mi vrag mira i izljećem vani do njega da se upoznamo i razmijenimo koju putnu priču. Cijeli sam se ufurao u sve to.
Uglavnom lik je talijan, David i putuje motorom na sjever. Ma da? Mi smo baš došli sa sjevera. Kako? Motorom!
Kaže on: "Aha, that's your monster inside the garage!" A meni se brk nije mogao prestati smijati od zadovoljstva - moju Versuljicu je nazvao monsterom. Zakon! Pa sad ti reci da motor nije ustvari produžetak spolnog organa :) A ne nije!
Uglavnom kaže David da mu je Prag previše hype - znam i nama je. Kaže da ide u Berlin - zakon, ovo i ovo ti je super tamo. I tako još par spika o putovanju, klimi, svijetu, motorima i sl. i razgovor se približio kraju. Začadili smo jednu i zaželjeli si onu poznatu "ride safe".
Trk natrag u sobu i put pod kotače.

IMG_2020_resize.jpg

IMG_2022_resize.jpg

IMG_2026_resize.jpg


gubili smo se neki lokalnim putevima kroz Češku i s vremenom izbili u Austriju gdje smo stali na ručak u neki obiteljski restoran. Tu je pala spika s konobarom o tome tko smo što smo i kamo idemo, a on je tu priču očito proširio dalje gostima pa nas je lik (neki deda lokalni)  na izlasku srdačno pozdravljao izaželio nam sretan put uz puno mahanja. Špica austrijska 3354. po redu.

IMG_2072_resize.jpg

IMG_2067_resize.jpg

IMG_2056_resize.jpg

IMG_2059_resize.jpg

IMG_2027_resize.jpg

IMG_2036_resize.jpg

IMG_2038_resize.jpg

IMG_2040_resize.jpg

IMG_2046_resize.jpg

IMG_2052_resize.jpg

IMG_2054_resize.jpg

IMG_2055_resize.jpg

IMG_2058_resize.jpg

IMG_2062_resize.jpg

IMG_2068_resize.jpg

IMG_2069_resize.jpg


uglavnom da ne duljim previše ... ništa od Bratislave ... kiša je počela padati, mi smo na ručku potegnuli razgovor o našim psima, di su sad, šta rade i tako to i rodila se ideja da spičimo doma. U GPS-u je pisalo da do ZG ima nekih 350 km ... nije trebalo dugo odlučivati ... Nakon svega ovog tih 350 km ili koliko već je pljuga. Obukli smo kišnjake i spičili doma, natrag na brdoviti Balkan :)

IMG_2078_resize.jpg

IMG_2081_resize.jpg

IMG_2084_resize.jpg

IMG_2086_resize.jpg

IMG_2089_resize.jpg


Kiša nas je prala cijelim putem do ZG, ali toliko je nismo doživljavali da to nije za vjerovati. Došli doma, začadili jednu na balkonu pretrpanom mokrim stvarima s motora i Martina je otišla u krpe. Ja sam blejao u slike do 3 ujutro, a onda legao u krevet i blejao u strop.
Osjećaj je bio prejak ... naše prvo putovanje (nadam se da neće ostati samo na tome) je proteklo super ... i da me je netko pitao iste večeri da li idem u Mongoliju - ma idem, stari, ionako ne mogu zaspati.
A sad ponovo natrag u stvarnost posla i kredita :)
 
(y) (y) (y) (y) (y)

možeš možda dati neki  okvirnu cifru koliko vas je to sve koštalo?
 
Ljudovi !!!!  (y) (y) (y)

Predobro napisano, uz fotke i sve...
doslovno sam ovako izgledao. :slinavac:
i sad bi ja u estoniju.


stvarno :naklon: !!!!
 
Šteta što nisi nabrojao točne nazive kampova i hostela gdje si bio, pa kad mi ostali dođemo na red da ne lutamo previše odnosno da izbjegavamo one lošije ....

In eni kejs izvrstan putopis i .... blago vama što ste bili .... 8)

Vojo
 
Ovo je hebeno dobro, kad bi se birao putopis godine vaš bi, uvjeren sam, zauzeo jedno od prva tri mjesta, tekst i slike remek djelo, jednostavno :naklon: :naklon: :naklon: ps. "hoćemo još,hoćemo još"!!!
 
boomer1309 said:
Kiša nas je prala cijelim putem do ZG, ali toliko je nismo doživljavali da to nije za vjerovati. Došli doma, začadili jednu na balkonu pretrpanom mokrim stvarima s motora i Martina je otišla u krpe. Ja sam blejao u slike do 3 ujutro, a onda legao u krevet i blejao u strop.
Osjećaj je bio prejak ... naše prvo putovanje (nadam se da neće ostati samo na tome) je proteklo super ... i da me je netko pitao iste večeri da li idem u Mongoliju - ma idem, stari, ionako ne mogu zaspati.
A sad ponovo natrag u stvarnost posla i kredita :)

sljedeća stvar --- Mongolija! I možemo zajedno, na dva kawasakija ;)

jako lijep put btw.
 
Uh, jako  dobro,  lijepo je putovati s vama  :D (y)