HI-FI kutak

Tviteri ili budu skureni (ništa se ne može čut iz njih) ili daju distorzirani zvuk (krće), znači mora bit skretnica, tj. neki element u njoj je pošo, to što su neki drugi tviteri radili "normalno" ništa ne znači, ako nisu bili isti . Ili multimetrom, ako znaš, provjeri svaki element, ili odnesi to nekom koji zna, nije to svemirska postaja .
 
Da, zato me i buni jer iz njih dolazi zvuk i ne krce/krckaju, jedino treba naslonit uho direktno na njih da bi to cuo, bez obzira sa koje skretnice dobivaju signal (3 razlicita zvucnka imam doma s kojima sam probao)


Nisam uspio nac podatke od skretnica u kutijama koje imam, ali ono sto sam uspio je izmjerit otpor 3 razlicita visokotonca:

2 visokotonca su 4 Ohma (ovi "problematicni" iz Jamo E570 i ovi iz Athena zvucnika), jedan je 6 Ohmski iz Jamo Cornet 40 zvucnika.
Probao sam sve kombinacije i ovi "problematicni" su u sve 3 kutije jednako glasni, tj pretihi i skoro kao da ih nema. Ovi ostali spojeni na bilo koju skretnicu od 3 su radili isto/slicno, uz ostatak zvucnih jedinica kutije su bili normalno glasni i zvucna slika je bila prirodna.
Koja je sansa da je identicna situacija sa 2 razlicita visokonca s kojima sam probao?

Ono sto je jos cudnije, i lijevi i desni zvucnik su identicni po pitanju zvucne slike, koja je sansa da su skretnice jednako "ostarile" (kondenzatori?)?

OK, nema druge nego skinut kondeznatore i provjerit ih, i/ili kupit iste pa njih stavit.  Ono sto sam izguglao vezano uz to je da oni mogu od starosti malo promijenit zvucnu sliku, ali nisam naisao na situaciju da bi ona bila ovako drasticno losa, bukvalno ko da na ton blendi za visoke odem u minus do kraja, "od oka", barem 10db su priguseni, ako ne i vise.




 
Huh, sad si eliminirao dosta problema ali misterij ostaje. Ako zvucnici nisu stari (ili ih nisi opteretio vise nego sta se smije, nisi li?  :wink:), onda kondenzatori ne bi trebali bit bit rahmetli, pogotovo ne oba na isti nacin. Ja bi ih ipak pregledao, svaki bolji servis ima uredaj za mjerenje kapaciteta. Kolega ti je rekao da mu se javis na PN za covika koji bi to mogao pogledat (misllim da znam tko je to) - ja bi ga zamolio za tu uslugu  (y). Preporucam da das nekom da to sve zajedno pogleda. Ti tweeteri, ako su defektni, ne bi trebali bit teski za nac, original ili ekvivalent.
 
Sad poslikao, da vidim koje su 'mjere" kondica., i model visokotonca.
e37ce11f05f23dbec0b2d2c6d4f734d4.jpg
67cd9338f4c562710b01ea8feb9c039d.jpg
b8376ff92b9feb5c5e34356e990b2dd3.jpg


Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 
Imas tweetere na ebayu, nove i originalne za oko 25€/komad.

Kondenzatori su mali, stanadardni bipolarni za skretnice. To kosta par €/komad.
Uzmi isti  kapacitet i istu ili jos bolje slijedecu vecu voltazu.
Ako nades od Jantzena, to je ok. 
 
Fala, pogledao i ja na ebayu.

Mislim da cu prvo nac u ZG kondenzatore tih vrijednosti (Elmatis, Chipoteka itd), stavit pa vidjet jel to. Ako ne, onda cu kupit visokotonce s ebaya. Ak ni to ne pomogne, onda sam ili gluh ili lud. Ili oboje.

Ali koje god kutije da spojim na pojacalo, zvuce mi OK, ovi upitni kao da je deka prebacena preko visokotonaca
 
Ne razumijem se u elektroniku(ni u sve ostalo  :mrgreen:) pa me zanima kako to da skretnica tj kondezatori  na njoj na doticnim visokotoncima ne rade a na drugima rade a u biti ih treba mjenjat jer su stari  :misli:
 
Pitance; na mojim AKG K550 MkI je valjda došlo do loma žice negdje pred samog kraja audio jack-a. Znači gubi se desni kanal kod gibanja kabla u tom dijelu. Ima netko za preporučiti majstor za popravak?
 
Mocippaldi said:
Ne razumijem se u elektroniku(ni u sve ostalo  :mrgreen:) pa me zanima kako to da skretnica tj kondezatori  na njoj na doticnim visokotoncima ne rade a na drugima rade a u biti ih treba mjenjat jer su stari  :misli:

vec sam objasnio, nemoj da se citiram :mrgreen: ali lagano izgleda bi ipak tweeteri mogli bit kaput, iako mi nije jasno od cega.. zvucnici nisu toliko stari da bi kondenzatori bili naceti a nikad nisam cuo da tweeteri stradaju, ugl. su to basevi... jednio sta mi pada na pamet da su potjerani sa prejakim pojacalom.

 
alpine said:
vec sam objasnio, nemoj da se citiram :mrgreen: ali lagano izgleda bi ipak tweeteri mogli bit kaput, iako mi nije jasno od cega.. zvucnici nisu toliko stari da bi kondenzatori bili naceti a nikad nisam cuo da tweeteri stradaju, ugl. su to basevi... jednio sta mi pada na pamet da su potjerani sa prejakim pojacalom.

\Zvucnici su stari cca 15tak godina. Nikad potjerani tako da bi se distorzija pojavila u njima, tjerani uvijek sa Yamaha 630 receiverom koji je nekih 75W po kanalu, al ponavljam, nikad da bi se ni na sekundu cula distorzija, kamoli preko toga. Zadnji put kad sam ih stvarno slusao je bilo prije 5-6 godina, i tada mi je zvucalo OK, od tada stoje kao dio kucnog kina i glasnoca mala, zapravo, prije bi o tisini pricao jer imam macke doma koje ne vole buku pa imam obzira prema njima. Vecinu tog vremena centralni zvucnik je taj koji najvise radi, iako su svi zvucnici aktivni. Gledanje filmova, TV itd. Tiho, da se moze normalno razgovarat u sobi.
neki dan se zazelio poslusat dvokanalnu muziku i skuzio da nesto ne stima, pogotovo jer sam navikao zadnjih godina slusat muziku na Beyerdynamic DT770PRO 80 Ohm slusalicama, sto na isti taj receiver, sto na laptop. I onda je neki dan slijedilo veliko razocaranje. S tim da ne pricam o nijansama, nego stvarno necim sto je evidentno u prvoj sekundi slusanja.


Mogu i ovako opisat:
centralni zvucnik, isto Jamo, neki jeftini, nema mogucnost kontrole basa/visokih preko receivera. Visoki na njemu su jasniji nego na ovim samostojecim Jamo zvucnicima kad je ton blenda visokih do kraja. I to osjetno. Kad ton blendu stavim na sredinu, uprao smijesno zvuce u visokimm tonovima u odnosu na centralni zvucnik. Isto vrijedi i za zadnje zvucnike u tom sustavu koji su Jamo Cornet stari 20+ godina i koji zvuce odlicno (i isto nemaju mogucnost farbanja bass/treble gumbicima na receiveru).


Da su barem zgoreni visokotonci, da iz njih nista ne dopire, sve bi bilo jasno. Ali ne, zvuk iz njih kad mi je uho na 20tak cm ili blize zvuce odlicno, samo sto su tihi, jaaaaaako pretihi. I to na desno uho koje (testirao prije 5-6 godina u bolnici na Salati u ZG) ide do 17kHz za razliku od lijevog koje oduvijek ne cuje nista preko 5000Hz (tako je jos prije 30 godina bilo kad sam prvi put testirao sluh, a tako je i danas).
Da li zbog navike ili neceg drugog, na slusalicama nemam problema, ne osjetim da bi zvucna slika bila drugacija kad je balance u sredini, naravno, kad slusam razliku lijevo/desno, razlika drasticna, valjda mozak kompenzira pa u stereo slici mi sve zvuci kako treba i kad slusam na slusalice, ne farbam zvuk, ton blende na nuli)
 
dobro nisi stavio krvnu sliku ovde :mrgreen:

hm, stvarno zbunjujuce.. 15 godina uz normalno slusanje nikako ne bi trebalo skodit zvucnicima.
promini tweetere pa javi :mrgreen: ili nabavi par Dalija i mirna Bosna
 
Harry Potter i Jamova viskotonaska tajna franšiza se nastavlja...  :LOL: :LOL: :LOL:

Gle, ako si uvjeren da ne rade kako su radili prije, oni su u pitanju obzirom da si spajao druge i oni rade ok, kako ti razumiješ da bi trebali raditi i kako želiš da rade. Nema veze s skretnicom nikakve.

Ili daj premotati ili kupi druge, sve ostalo je još gore od Harry Pottera...  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

(y)

A uvijek dakako možeš kupiti neki top zvučnik od mene ili GTI1400 i sličnih hajfaj narkomana u 'Rvatskoj  8)  Ili inozemstvu  :afro:

(y)

povedi samo računa da t kupnja novih i ostali eksperimenti ne prijeđu tržišnu vrijednost dotičnih zvčnika.
 
kiki.o said:
pa tweeteri su na konektor...skini ih i spoji na pojačalo. Ako rade, nisu oni , traži dalje  (y)
I kad ih tako lijepo spojiš, bez skretnice dakako, samo pojačaj da se malo razgibaju...  :LOL: :LOL: :LOL:

I kupi ventilator da može istjerat dim iz sobe...  :wink:
 
miro said:
povedi samo računa da t kupnja novih i ostali eksperimenti ne prijeđu tržišnu vrijednost dotičnih zvčnika.

Pa ti Jamo su novi prije 15+ godina kostali ispod 3000kn, sad da su u top stanju bi vrijedili koliko? 1000+kn?  :mrgreen:
 
miro said:
I kad ih tako lijepo spojiš, bez skretnice dakako, samo pojačaj da se malo razgibaju...  :LOL: :LOL: :LOL:

I kupi ventilator da može istjerat dim iz sobe...  :wink:

Ne vidim da je igdje napisano da ih potjera do ibera.  :misli:
 
kiki.o said:
Ne vidim da je igdje napisano da ih potjera do ibera.  :misli:
malo se šalim dakako, nije napisano, ali tesko ćeš mu provjeriti rad ako je skoro na nuli, a ja visokotanc ne bi spajao na drito izlaz bez skretnice nipošto. Bar ja ne bi  :(

te kutije ako su nove bile 3000kn danas ako bi dobio 1000 je premija osim ako nisu neki dragulj, onda bi dobio i puno vioše, a nisu jer da jesu o tome bi ostali zapisi na internetu i forumima. Dakle čak i kupnja novih drivera za 25€ po komadu je ozbiljna i skoro besmislena investicija pogotvo kad uzmeš u obzir još i poštarinu, ne daj Bože carine ako su izvan EU. Bar po meni, čisto frendly savjet.

ALi opet, ljubav je slijepa pa možda nađeš smisao u kupnji novih drivera.  :mrgreen:

(y)

investirati radi ljubavi uvijek ima smisla  :wink:

(y)
 
miro said:
malo se šalim dakako, nije napisano, ali tesko ćeš mu provjeriti rad ako je skoro na nuli, a ja visokotanc ne bi spajao na drito izlaz bez skretnice nipošto. Bar ja ne bi  :(
a što im može bit?....
spržit će ih niske frekvencije?....

još jedan audiofil koji nema pojma o fizici.....
ali glavno da čuje zvukove u glavi...