HI-FI kutak

Neće im nista bit.. spojit kod nula volumena i onda lagano pojačat. .. isto dobra metoda za tražit krivca

nema veze koliko šta košta i koliko se šta “”isplati”.. ako se nesto može popravit i ako se pri tom nesto i nauci, to je fin osjećaj
 
Nemam koristi da ih solo spojim jer oni daju zvuk koji je OK, samo pretih. Da se barem i ostali visokotonci iz drugih kutija koje spojim u ove problematicne kutije tako ponasaju, znao bi da je skretnica, ali ne, oni lijepo zaokruze zvucnu sliku. Isto i obratno: kad ove upitne visokotonce spojim u druge kutije na druge skretnice, i dalje su pretihi.

E sad, kako mogu radit, a bit pretihi, to mi je misterija.
Nisam se jos odlucio na kupovinu novih, ali, izgleda da ce to biti jedini nacin da saznam jel oni tako trebaju radit ili ne.

Nisam dugo slusao muziku na te upitne Jamo zvucnike, ali, koristim isti receiver (yahama rx-v630RDS, kupio ga kad i te zvucnike) i dobro se sjecam da sam ton blende drzao tako da je bass bio na nuli, a visoki negdje na pola u plus, sve preko toga mi je bilo previse visokih, a sada sa skroz odvrnutim visokim je mutno, slova "czs", fus cinela, sve je to jedva primjetno
 
alpine said:
Neće im nista bit.. spojit kod nula volumena i onda lagano pojačat. .. isto dobra metoda za tražit krivca

nema veze koliko šta košta i koliko se šta “”isplati”.. ako se nesto može popravit i ako se pri tom nesto i nauci, to je fin osjećaj
:mrgreen:
 
3alfa3 said:
Nemam koristi da ih solo spojim jer oni daju zvuk koji je OK, samo pretih. Da se barem i ostali visokotonci iz drugih kutija koje spojim u ove problematicne kutije tako ponasaju, znao bi da je skretnica, ali ne, oni lijepo zaokruze zvucnu sliku. Isto i obratno: kad ove upitne visokotonce spojim u druge kutije na druge skretnice, i dalje su pretihi.

E sad, kako mogu radit, a bit pretihi, to mi je misterija.
Nisam se jos odlucio na kupovinu novih, ali, izgleda da ce to biti jedini nacin da saznam jel oni tako trebaju radit ili ne.

Nisam dugo slusao muziku na te upitne Jamo zvucnike, ali, koristim isti receiver (yahama rx-v630RDS, kupio ga kad i te zvucnike) i dobro se sjecam da sam ton blende drzao tako da je bass bio na nuli, a visoki negdje na pola u plus, sve preko toga mi je bilo previse visokih, a sada sa skroz odvrnutim visokim je mutno, slova "czs", fus cinela, sve je to jedva primjetno
zaljepili su... novi ili premotati EOD  :mrgreen:
 
Vjerojatno im je ferrofluid zapekao
 
Ako su model koji uopce koristi ferroluid, onda je to jedino ostalo. Al nisam mogao provjerit.
Malo guglao, da se to rastavit, ocistit, zamijenit tekucina. Prekomplicirano za mene, zapravo, ne znam gdje nabavit tekucinu.

Obzirom da par visokotonaca kosta ravno 50 eura, upravo narucio sa ebaya 2 komada. Javim kad dodje jesam li rijesio problem ili bacio 375kn  :mrgreen:
 
Ponekad se daju spasiti tako da nakapaš finog ulja za mehaniku (cca 2-3 kapljice u svaki twitter) jer ustvari je ferrofluid smjesa finog ulja i finih čestica ferita, najčešće zna ulje ishlapiti pa ostane kao ljepljiva pasta koja sve više koči zavojnice i s vremenom degradira visoke tonove, baš kako s to tebi desilo zato vjerujem da su model s ferrofluidom. Nekad se to dogodi već nakon 5 godina, najčešće oko 15-20 se počinje osjetiti, uglavnom po mom mišljenju s ferrofluidom više komplikacije nego benifita koje donosi.
Uostalom ako ćeš ih svejedno mijenjati, pokušaj ovo s uljem, ne možeš ih još više uništiti  :mrgreen: (kad nakapaš ulje ostavi ih jedan dan horizontalno, a onda stavi u kutije i na pojačalo na "razgibavanje"  :wink:
 
dado_vtc said:
Ponekad se daju spasiti tako da nakapaš finog ulja za mehaniku (cca 2-3 kapljice u svaki twitter) jer ustvari je ferrofluid smjesa finog ulja i finih čestica ferita, najčešće zna ulje ishlapiti pa ostane kao ljepljiva pasta koja sve više koči zavojnice i s vremenom degradira visoke tonove, baš kako s to tebi desilo zato vjerujem da su model s ferrofluidom. Nekad se to dogodi već nakon 5 godina, najčešće oko 15-20 se počinje osjetiti, uglavnom po mom mišljenju s ferrofluidom više komplikacije nego benifita koje donosi.
Uostalom ako ćeš ih svejedno mijenjati, pokušaj ovo s uljem, ne možeš ih još više uništiti  :mrgreen: (kad nakapaš ulje ostavi ih jedan dan horizontalno, a onda stavi u kutije i na pojačalo na "razgibavanje"  :wink:

Tnx, da, kad dodju novi, onda se s ovima mogu igrat, sad se nebi usudio jer ipak donekle rade, bez njih su mi zvucnici neupotrebljivi totalno, ovako softwerski dignem visoke za dodatnih 10-15db jer muziku saljem sa PC-a preko SPDIF kabela i barem donekle mogu slusat.


btw, sad kad razmislim koliko su stari, radi se o 15tak godina (selio sam se prije 14, a imao ih godinu dvije prije toga)
 
3alfa3 said:
Tnx, da, kad dodju novi, onda se s ovima mogu igrat, sad se nebi usudio jer ipak donekle rade, bez njih su mi zvucnici neupotrebljivi totalno, ovako softwerski dignem visoke za dodatnih 10-15db jer muziku saljem sa PC-a preko SPDIF kabela i barem donekle mogu slusat.


btw, sad kad razmislim koliko su stari, radi se o 15tak godina (selio sam se prije 14, a imao ih godinu dvije prije toga)

OK, ali na tvom mjestu ne bih sad baš navijao previše pojačalo ako misliš ih pokušati popraviti, jer tolikim dizanjem visokih gutaju dosta veliku struju (dosta veću neku drugi par iz ekipe, ako poravnaš i bass i srednje za tih 15-ak db znati će ustvari koliko), a malo mehanički rade jer su slijepljeni, što znači da se pojačano zagrijavaju, što od pojačane struje, što od trenja, što od toga što se ne mogu normalno kretati, pa bi mogli se pomalo i zadimiti  :vatrica:  :mrgreen:
 
Da, tiho slusanje,  tako da se moze normalno razgovarat u sobi, tek toliko da nesto svira

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
lesli eldridž said:
a što im može bit?....
spržit će ih niske frekvencije?....

još jedan audiofil koji nema pojma o fizici.....
ali glavno da čuje zvukove u glavi...
što se čudiš, pa možeš ga tako skuriti. Uostalom probaj.  :mrgreen:

gsx1400 sigurno će ti dati adekvatnu zvučnu zamjenu...  :LOL: :LOL: :LOL:

uz određenu nadoknadu, dakako...  :afro:
 
miro said:
I kako se turska serija s visokotoncima završila? Ajde, izvijesti nas dobri dRRuze!  (y)

Ovih dana ce ih Danac poslat, javio kad sam narucio da je u Aziji do 22.01. i da li zelim cekat ili povrat novaca. Reko mu da cu cekat.

Kad smo vec kod zvucnika, otkrio i ovo na jednom niskotoncu. Na slici je kad se prstom napne, inace djeluje spojeno i jedva sam primjetio.
Zvucnik ne prdi, ne cujem da bi utjecalo na zvuk, ali bi volio nekako popravit, a da nije zamjena ovjesa. Problem bi mogao biti sto je tocno iza metalnog kucista pa nemam pristup sa straznje strane.
Osim tog potrganog dijela, ovjes mi djeluje zdravo i elasticno.

Neki prijedlog kako i cime?

 

Attachments

  • 20200122_130221.jpg
    20200122_130221.jpg
    1.2 MB · Views: 64
3alfa3 said:
Kad smo vec kod zvucnika, otkrio i ovo na jednom niskotoncu. Na slici je kad se prstom napne, inace djeluje spojeno i jedva sam primjetio.
Zvucnik ne prdi, ne cujem da bi utjecalo na zvuk, ali bi volio nekako popravit, a da nije zamjena ovjesa. Problem bi mogao biti sto je tocno iza metalnog kucista pa nemam pristup sa straznje strane.
Osim tog potrganog dijela, ovjes mi djeluje zdravo i elasticno.

Neki prijedlog kako i cime?
neoprenskim ljepilom i zakrpom (što manjom da ne utječe na ovjes, nego da samo zaštopa protok zrak i daljnje trganje).....
ko što se zračnice na biciklama/motorima krpaju.....

bit će ti malo gulavo samo sa prednje strane to odradit, ali da se......
 
lesli eldridž said:
neoprenskim ljepilom i zakrpom (što manjom da ne utječe na ovjes, nego da samo zaštopa protok zrak i daljnje trganje).....
ko što se zračnice na biciklama/motorima krpaju.....

bit će ti malo gulavo samo sa prednje strane to odradit, ali da se......

Eventualno bi mogao prst zavuc s druge strane kao potpora, ali nebi mogao lijepiti s te strane.

Nego, koje je to ljepilo i kakva zakrpa? Imam doma nesto kao nekadasnji neostik (mislim da je patex), jel to to? I zakrpa od kojeg materijala?
Ili bas mislis na ono iz seta za krpanje guma (sto naravno nemam)  :mrgreen:



EDIT: Pattex universal classic imam. Izmedju ostalog pise:
Nije pogodno za pjenasti polistiren (stiropor), polietilen, polipropilen i umjetnu kožu, plastificirani PVC.


E sad, smijem li koristit to ljepilo ili ne?
 
vjerojatno možeš sa tim pattexom..... neoprensko ljepilo, ljepilo za gume, razna univerzalna ljepila......
svima je baza neopren.....
pogodna su za pokretne djelove jerbo su fleksibilna......  tope stiropor i lagano vulkaniziraju razne gume i neoprene.....

namaži tanko i ne previše uokolo (prije toga dobro očisti)..... namaži i zakrpu (neku tanku gumu ili slično, može i ono gumirano platno za krpat luftmadrace)......
pričekaj 5-6 minuta da se skoro osuši pa dobro pritisni zakrpu da se spoji/stopi sa ovjesom.......

 
Hvala, znam kako se koristi to ljepilo, samo me zanimalo jel smijem s njim.  (y)

 
Prinova. Ovaj sony je poseban, ima VFET tranzistore za koje kazu da su jedini koji imaju karakteristiku trioda. Soni ih je koristio par godina i za njih nema zamjene... A crknu cim ih se krivo pogleda. Vrlo kompleksna izrada, posebno ako treba servisirat.
Cekao sam 6 miseci za servis jer se nisam usudio prckat po njemu. Servis ga je vratio uz primjedbu "pokvaren, ne moze se popravit". Meni amateru je tribalo 20min za nac problem i sve dovest u red. Tranzistori su bili ok, glupson ih nije ni pogledao. Svašta.
 

Attachments

  • IMG_20200126_1938527.jpg
    IMG_20200126_1938527.jpg
    2.4 MB · Views: 84
  • IMG_20200126_1939001.jpg
    IMG_20200126_1939001.jpg
    2.6 MB · Views: 82