Istarski đirevi

Danas kraći đir svugdje negdje ali gdje god sam naišao na otvoreni prostor jugo me isprešetalo. Upozorenje počeli su dolaziti biciklistički klubovi 😔
A u k. Znači za sedmicu dana su i ode. Aj ča.
 
Zanimljivost za današnji dan (Uskrsni ponedjeljak)

PIĆENJE JAJA NA USKRSNI PONEDJELJAK


U Marićima kod Kanfanara više od 70 godina postojala je tradicija "pićenja jaja". Za razliku od pićenja jaja kakav je poznat diljem Istre kada se kovanica baca preko glave, u Marići se "fulja". Zamahom ruke u visini struka cilj je dotaknuti jaje koje je udaljeno osam metara. Jaja su poredana jedan do drugog i ima ih koliko i igrača, a kada se ostane na pet onda se i crta gađanja krati na četiri metra. Pobjednik je onaj koji pogodi najviše jaja koje i postaju njegovo vlasništvo. Prije samog početka igre kovanica se baca prema kamenu odnosno "škrilji" kako bi se odredilo tko prvi "piči".

Slika je iz 2018. godine.

SRETAN USKRS! SRIĆAN VAZAN!

Pičenje.jpg
 
Imaš cjelo čudo biciklističkih klubova koji dolaze u Istru na pripreme i onda se njih dvadeset vozi i još imaju po dva prateća kombija od kojih mi se par puta desilo da lik vozi pored biciklista a kao ne kuži da je u suprotnoj traci.
A jbte tek sad sam skuzio da pise biciklisticki klubovi. Sve mi je jasno. Treba malo pazljivije citati....heheheh
 
Dolaze ti bicikl-pederčići uzurpirati ceste jer znaju da u Hrvatskoj nema ni reda ni zakona, to kod sebe doma ne smiju...
 
  • Like
Reactions: pikacu79
Dolaze ti bicikl-pederčići uzurpirati ceste jer znaju da u Hrvatskoj nema ni reda ni zakona, to kod sebe doma ne smiju...
Pa sta neka uzivaju. I na cicariji ih ima oderali me na mtbu po cesti s onim trek biciklima i dugim prijenosima. Isto dolaze endurasi na vođene ture, penjači na stijene, planinari....
 
Nakon Roča vozis prema Buzetu. Kod skretanja za cunj ljevo ti prije skrenes desno za Brgad. 2 km vozis, kad dodes u naselje jos 300-400m zapadno pjeske.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: MARINS
Bio tko?

Fort Bourguignon, bivša Fort Monsiva, jedna je od brojnih obalnih utvrda koje je u Puli izgradilo Austrijsko Carstvo tijekom druge polovice 19. stoljeća radi zaštite glavne luke svoje ratne mornarice. Utvrda je jedna od posljednjih izgrađenih u unutarnjem obrambenom fortifikacijskom prstenu (njem. bestehendes Noyauhindernis odnosno Polizei Abschluss) koji u radijusu od 2,5 km štiti najuži dio pulske luke. Nazvana je prema Antonu Bourguignonu von Baumbergu, austrijskom admiralu i zapovjedniku mornarice.

Inače, u utvrdi se mogu održavati glazbeni, glazbeno-scenski programi, dramski, književni i izložbeni programi, te predstavljanja i promocije, a ne mogu programi koji šire nacionalnu, rasnu, vjersku, spolnu, socijalnu netrpeljivost ili netrpeljivost prema određenim skupinama ili pojedincima, a pravo na podnošenje zahtjeva i prijave imaju pravne i fizičke osobe koje se bave organizacijom programa.


Fort Bourguignon.jpg