KAKO?GDJE,KAMO? Pokušavam otvoriti firmu ili obrt za izradu dijelova za motor!

brutica

New member
Pozdrav! Več duže vrijeme se bavim izradom plastičnih dijelova za motore,radio sam puno,naučio puno i sad bi to sve pokušao legalizirati,pa tko zna... :)Bazirao bih se na izradi ralica,krilca i repova,u početku bih izbacio par modela,za par motocikla...nešto poput uradi sam...dobiješ,pratiš upute,montiraš,možda za početak samo prek neta,ili?
Pa molim VAS za pomoć!!! :misli:
Gdje prvo otići?Kome se javiti,kako prijaviti? 
Nemam ni ime,naziv pa ako tko ima kakvu ideju... :D(mislio sam u imenu ubaciti nekakvo bajkerski naziv a da se ujedno zna da dolazi iz Hrvatske! Već pucam na veliko...he,he,he :mrgreen: :mrgreen:
Pozdrav svima,unaprijed zahvaljujem!!! (y)
 
"firma" - javni bilježnik
obrt - ured za gospodarstvo

otvori ono što odgovara ili tvojoj struci i eventualno potrebnom majstorskom ispitu ili onome što ti knjigovodstveno odgovara
 
Bemti!Inače sam strojarski tehničar po struci,što onda moram položiti kakav ispit,da se pokažem kvalificiranim,ili?
 
najvjerovatnije ne - to moraš pitati u uredu za gospodarstvo

otvaraš ili jedno ili drugo po principu - što ti je ekonomski isplativije (knjigovođa nek ti da savjet)

procedura zatvaranja obrta je mnogo jednostavnija od zatvaranja firme (tzv. likvidacija trgovačkog društva)

za otvoriti firmu trebaš i više novaca i veći "polog"

 
Kolko sam ja upoznat, za obrt ti treba prilično manje novaca za krenuti. S druge strane, obrt se veže na osobu što znači da je lakše muljati s registriranom firmom  :mrgreen:
 
to si dobro sročio
i sve je na mjestu (y)

za firmu ti treba temeljni kapital od 20.000 kn -najlakše u novcu
to možeš natrag podići nakon što se firma registrira i ne mora biti na računu


a treba ti i novaca  za bilježnika, narodne novine, državni proračun, priavu statističkog broja
 
Hvala,mislim da kužim,znači koliko para planiram "vrtiti" s poslom,to mi diktira praktički sve!Pošto,po pričama obrtnici imaju puno "sreće" u Hrvatskoj :(,nadam se da ću uspjeti posložiti sve!POZDRAV! (y)
 
za narodne novine i proračun - 1.300,00 kn
statistika - 60 kn
bilježnik - to ti ovisi o bilježniku jer je jedna stavka određena tarifom od -do,  još ovisi i o tome da li si jedini osnivač i direltor ili vas ima više
 
Što je sa "uslužnom djelatnosti",nešto sam načuo da nemoram imati obrt,ni firmu,da svoj posao prijavim kao modeliranje(neki tip art-a,tj. umjetnosti... :misli:),nekakve rukotvorine,tada da ne podlježem pdv,davanjima državi,tak nekak... :shock: :misli:
 
A ništa,sutra me čeka puno hodanja! (y)
 
brutica said:
Što je sa "uslužnom djelatnosti",nešto sam načuo da nemoram imati obrt,ni firmu,da svoj posao prijavim kao modeliranje(neki tip art-a,tj. umjetnosti... :misli:),nekakve rukotvorine,tada da ne podlježem pdv,davanjima državi,tak nekak... :shock: :misli:
To ti ne može proći.... :palacdolje:
Najbolje ti je otvoriti obrt, sve ti je jednostavnije i manje te košta... (y)
 
Za obrt ti ne treba skoro ništa osim love za otvoriti obrt. Obrtnica+biljezi+štambilj (pečat). To ti je oko 1300-1500 kn.
Dobro si pogledaj koje djelatnosti možeš prijaviti. Prijavi što više svega kaj spada u tu grupu. Dakle, izrada plastičnih dijelova / oslikavanje / ...Bubam bez veze o djelatnostima, ali ako misliš u dogledno vrijeme recimo radit air-brush, to bi spadalo u "oslikavanje" pa kao takvo moraš navesti na računu. Dakle, moraš imati prijavljene djelatnosti a za koje budeš mogao/morao izdati račun.

Kasno je pa sam malo zbrčkano napisao, ali shvatit ćeš.
 
na služenim stranicama narodnih novina (www.nn.hr) potraži tzv. nacionalnu klasifikaciju djelatnosti i to onu zadnju iz 2007. gdje su ti opisane sve djelatnosti koje idu u obrt odnosno firmu (postoje razlike,ali da ne duljim),
tako će ti lakše pasti ideje na pamet čime bi se sve mogao baviti :)
 
http://www.poslovniforum.hr/obrt1.asp

Klasifikacija (ono o čemu sam ti pričao)
http://www.poslovniforum.hr/nacionalna.asp


Ovo možeš prijaviti:
------------------------------
25 PROIZVODNJA PROIZVODA OD GUME I PLASTIKE
25.1 Proizvodnja proizvoda od gume
25.11 Proizvodnja vanjskih i unutrašnjih guma za vozila
25.12 Protektiranje vanjskih guma
25.13 Proizvodnja ostalih proizvoda od gume
25.2 Proizvodnja proizvoda od plastike
25.21 Proizvodnja ploča, listova, cijevi i profila od plastike
25.22 Proizvodnja ambalaže od plastike
25.23 Proizvodnja proizvoda od plastike za građevinarstvo
25.24 Proizvodnja ostalih proizvoda od plastike

Ne zaboravi nešto od važnijih stvari: dobar knjigovođa ti je najbolji prijatelj!! Po mogućnosti, obavezno uzmi nekoga po preporuci, sa dugogodišnjim iskustvom u vođenju knjiga. Ne treba muljati (i bolje da ne), ali jako puno love ti može prišparati, i vratiti natrag u tvoju kasu! ako tako postupiš, sjetit ćeš me se za koju godinu (kada će mi trebati, recimo vizir po popularnoj cijeni  :mrgreen:)
 
i onda dodaj još neku opću djelatnost

npr.
Održavanje i popravak motornih vozila i motocikala
koja ti obuhvaća od mehaničarskih radova do autopraone

i
Kupnja i prodaja robe te obavljanje trgovačkog posredovanja...
koja ti oavlja cjelokupnu trgovinu, uvoz-izvoz, trgovačko posreovanje i sl.
 
trebas otici u ured za gospodarstvo...
otvori obrt...
registriraj ga kao: obrt za oslikavanje,ukrasavanje,reklamiranje i propagandu
-ako ga registriras kao takav obuhvacas sve od airbrusa,dorada-prerada(ukrasavanje) izrada naljepnica,reklama i koje kakvih gluposti i sto je najbitnije nemas,odnosno netraze MINIMALNE TEHNICKE uvijete za otvaranje obrta.

mogu ti sutra tocno pogledat pod kojom se sifrom vodi,imam sve papire samo trebam odnijeti i uzeti obrtnicu :mrgreen: (y)

sa obrtom mozes i nemoras uci u sustav PDVa i mozes dobiti neke poticaje za samozaposljavanje,zaposljavanje mladih bez radnog iskustva(iz skole u radionu) te od drzave za pokretanje takvog projekta...

i nesto sto kolege nisu spomenule...ako otvaras obrt ime mu mora biti na hrvatskom jeziku latinicnim pismom bez y w q x

"motopart"  :mrgreen:

Sretno!  (y) (y) (y)
 
ako budeš ipak otvarao d.o.o. (dakle, ovisno što ti bude ekonomski i knjigovodstveno i sada i u buduće isplativije po preporuci knjigovođe) - javi se pa ću ti detaljno pojasniti  (y)
 
firma  - radiš kaj hoceš , niko niš ne pita
obrt - traže te da budeš po struci ono sa cime se misliš baviti ... ili polaganje majstorskog ispita ( mislim da su se tu malo "smekšali" )

i naravno tu još postoji razlike u obracunu poreza , mislim da kod fire radiš mjesecni a kod obrta tromjesecni ili tako nekako  :misli:
 
markookram said:
obrt - traže te da budeš po struci ono sa cime se misliš baviti ... ili polaganje majstorskog ispita ( mislim da su se tu malo "smekšali" )

ispravak netočnog navoda  :mrgreen:

Od kud ti to?
Zamisli obrtnike u recimo, Konjščinskoj u Zagrebu  :misli: Sve majstor do majstora  :mrgreen: