Kupnja motora od pravne osobe

Status
Not open for further replies.

makazica

Guest
Molim vas ako mi netko može objasniti proceduru kupnje motora od pravne osobe:

pravna osoba je u ovom slučaju čovjek koji ima firmu ( nije diler vozila, neka firma za neznam što točno ) i na nju je kupio motor, sad ga prodaje meni ( fizičkoj osobi ), što je sa prijenosom, porezom...

Da li to ide preko kupoprodajnog ili računa, ako ide preko računa molim objašnjenje funkcioniranja.

Hvala!
 
Pravna osoba u trenu prodaje izdaje ti račun R-1 (cijena + pdv) na kojem bi trebao biti istaknut model vozila, godina, broj tablica, broj šasije.
Nema plaćanja prijenosa (ionak plaćaš pdv), nego sa tim računom (prometnom i knjižicom vozila) odeš na policiju prijaviti vozilo.
 
makazica said:
Molim vas ako mi netko može objasniti proceduru kupnje motora od pravne osobe:

pravna osoba je u ovom slučaju čovjek koji ima firmu ( nije diler vozila, neka firma za neznam što točno ) i na nju je kupio motor, sad ga prodaje meni ( fizičkoj osobi ), što je sa prijenosom, porezom...

Da li to ide preko kupoprodajnog ili računa, ako ide preko računa molim objašnjenje funkcioniranja.

Hvala!

ništa jednostavnije!

firma koja ti prodaje motor izdaje ti račun R1 prema knjigovodstvenoj vrijednosti vozila s kojim ideš na registraciju,praviš novu prometnu i to je to,ne plaćaš prepis 5%,nema kupoprodajnog ugovora,uglavnom uvijek je prednost kupiti od firme nego od fizičke osobe zbog uštede od tih 5 % od kataloške vrijednosti vozila!
 
makazica said:
Aj nebilo vam teško, pogotovo ti koji si kupio motor tak, razloži po koracima i mjestima koje moram posjetiti...
Hvala!

1. posjetiš prodavača i dogovoriš sve uvjete...užicaš neki skonto i tako  :mrgreen:
2. ti njemu keš on tebi motor, ključeve i sve ostalo šta ima naravno sa računom izdanim na tvoje ime
(napomena na računu da ti ostavlja tablice ako misliš ušparat još koju kunu i ne želiš nove tablice) :wink:
3. odjava motora tamo gdje je prijjavljen
4. na stanicu za tehnički di naprave knjižice na tvoje ime i onda na pečatiranje u tvojoj policijskoj upravi
5. natočiš rezervar do čepa (ako je bivši gazda ostavio praznog) i gassssssssssssss

Sretno  (y)
 
makazica said:
Šta je s PDV-om?
Nikaj, pdv je u računu, kak kaže Alfred.

Stvar je jedino da se ti dogovoriš sa čovjekom cijenu koju ti njemu plaćaš - ako kupuješ kao fizička osoba, ne zanima te pdv, ali ga on mora istaknuti na R-1.
Ja sam tako nedavno prodavala auto:
dogovorila sa čovjekom cijenu xy kuna
izdala račun sa neto cijenom xy kuna (znači s pdv-om)
čovjek je sa tim računom odjavio auto na mojoj policijskoj upravi
i prijavio ga na svojoj.

Dogovorite se kak ćeš mu plaćati - možda će te tražiti uplatu na račun (jer ak ima firma, sve mu uplate moraju ići preko žiro računa) ili druga opcija, a to je daš mu cash na ruke, a on si ga sam uplati na žiro (sa tvojim imenom) kad mu paše, ovisno o tome u kojem kvartalu želi da mu ide to u obračun PDV-a.
E, da, ja sam još izdala i otpremnicu na kojoj je pisao točan datum i vrijeme kada je ovaj preuzeo auto (to je kao npr. kad na kupoprodajnom ugovoru napišeš kad je novi vlasnik ušao u posjed vozila). To je važno npr. za slučaj da se desi neko sranje, da se onda tereti odgovorna osoba, tj. stvarni vlasnik vozila.

eto...
 
volim_se_voziti said:
...mislim da nije knjigovodstvena, ako je vozilo amortizirano, onda je knjigovodstvena vrijednost nula, ali porez moraš platiti i to ga plačaš na pravu vrijednost, a onu tu uzimaju katalošku...

upisati se može bilo koja vrijednost, plaća se PDV na tu vrijednost. Dakle cijena može biti i 1,00kn + PDV. Nikakvi porezi na katalošku vrijednost, samo PDV
 
DamirK said:
na obrascu za prijenos vlasništva se upisuje bivši i novi vlasnik, odjava ide automatski.
Ako se radi o drugom gradu onda je potrebno napraviti odjavu i vratiti tablice u nadležnom MUP-u, a onda prijavu u nadležnom MUP-u u svom gradu.
Tako je nekad bilo, ne vjerujem da se nešto promjenilo, ali u HR je sve moguće  :mrgreen:

Hmh...kupovao sa 5,6 vozila u zadnjih 10-ak godina (doduše zadnje pred 2 godine)
I uvijek je bilo tako da sam prvo u Ri odjavio vozilo, a nakon toga prijavio u Crikvenici
Pločice sam svaki put zadržao.....jer je ista tablica ostajala

Sad...ne znam je li moguće da je razlika između Zg-a i Ri (kod nas je sve moguće) ali šta bi rekli naši fudbaleri  :mrgreen: 120 % sam siguran da nisam mogao riješit sve samo u Crikvenici di je bila nova prijava.....i ne prepričavam tuđe dogodovštine  :mrgreen:

Sad...kako je to moguiće ne znam...ali prvi put sam se čak vraćao iz Crikvenice u Ri odjavit vozilo...tako da se tog dijela najbolje sjećam  :LOL:
 
Ovaj forum baš ponekad čovjeku da mislit jel posenilio  :mrgreen:

Upravo pitao kolegu da provjerim...on je zadnji trgovao  :mrgreen:
Dakle.....u njegovom slučaju - odjava na Krku...prijava u Crikvenici (ista županija iste tablice)

A ja sretan što nisam još senilan  (y)

 
alfred stokes said:
Dakle.....u njegovom slučaju - odjava na Krku...prijava u Crikvenici (ista županija iste tablice)

A ja sretan što nisam još senilan  (y)

Nedavno imala istu situaciju - ista županija, iste tablice, ali drukčije policijske uprave - odjavila sa zagrebačke i prijavila u samoborsku. No, ako je makazica u istoj policijskoj upravi, to ga ne treba zabrinjavati.

Kao ni PDV s kojim se bakće prodavatelj...  :wink:
 
makazica said:
Ma, u istom smo gradu: ZG
Mene više brine da je nebi trebao platit neki porez.....koliko da mi napiše na račun?? Porez uvijek negdje iskrsne u ovoj državi...
Recimo da je cijena koju ja njemu placam 30 000 kn, koliko da napišemo na taj račun iz firme?

Taj dio neka te ne brine  (y)
U ovom slučaju je  porez njegov problem...i visina računa....tebe se to ne tiče ni najmanje  :mrgreen:

Tvoja briga  je samo kvaliteta motora kojeg kupuješ i uredan račun (provjeri račun da ne sjebe neč sa serijskim brojevima pa da piše novog nakon šta si se već načekao u PU  :mrgreen: )
 
A ti bi baš platio taj porez i prijenos  :mrgreen:

Nemaš kaj plaćat.
To ti je kao kad uzmeš novi motor u dućanu - dobiješ račun i s njim odeš prijavit i registrirat motor.

Kužiš?  :wink:

 
Neka ne zaboravi na računu napisati da ti poklanja tablice,tako da možeš sve sam rješavati(odjavu,prijavu)
 
:misli: Imam ja 1 pitanje. Kod odjave motora se onda ujedno dobivaju probne tablice ako su kupac i prodavač  iz različitih županija? Ili ja mogu voziti motor sa starim tablicama do isteka registracije i tek tada ga registrirati u svom gradu :neznam:
 
smokva said:
:misli: Imam ja 1 pitanje. Kod odjave motora se onda ujedno dobivaju probne tablice ako su kupac i prodavač  iz različitih županija ?
Tako je.
NE možeš dobiti probe za rabljeno vozilo ako ti je prebivalište na području iste Policijske uprave u kojoj je vozilo koje si kupio prethodno bilo registrirano.
 
Dylan said:
Racun koji firma prodavatelj izdaje obavezno mora biti potpisan i ovjeren pecatom firme

Ne nužno. Ako se radi o samostalnoj djelatnosti (dakle ne obrt ili trgovačko društvo), koji za poslovanje ne moraju imati pečat, onda se izdaje račun bez pečata. Potpis ofkorz mora biti... :wink:
 
makazica said:
Ma, u istom smo gradu: ZG

Napomena da Sesvete, Samobor i V. Gorica nisu Zagreb (bez obzira na istu tablicu koju možeš zadržati), znači moraš odjavljivati.

makazica said:
Mene više brine da je nebi trebao platit neki porez.....koliko da mi napiše na račun?? Porez uvijek negdje iskrsne u ovoj državi...
Recimo da je cijena koju ja njemu placam 30 000 kn, koliko da napišemo na taj račun iz firme?

Svejedno je koliko napišeš jer ne plaćaš 5 % poreza na prijenos, jedino što prodavač cifru koju napiše mora uplatiti na račun svoje firme (ali tebi to nije bitno).
 
Dylan said:
I jos jedna stvar. Racun koji firma prodavatelj izdaje obavezno mora biti potpisan i ovjeren pecatom firme, barem MUP u Koprivnici inzistira na tome i ne priznaje komputerski isprintan racun na kojem je navedeno da vazi bez potpisa i pecata!

I u MUP Valpovo isto!
 
Status
Not open for further replies.