Mali savjeti za motoriste

U zadnjih 10tak godina koliko imam tu spravicu. 2-3 puta sam malo podesio neki od kljuceva da bude precizniji iako su debelo bili u (4%) toleranciji, ali to iz dosade, a ne potrebe. Pazim na kljuceve, vjerojatno zato. A kad sam ju kupio, sva 3 kljuca sam doveo skoro "u nulu" iako su bili u toleranciji.
Ali svejedno kljuceve godisnje jednom-dvaput provjerim - nisu to kvalitetni i skupi kljucevi, nego jeftini.
Hvala ti na odgovoru. Baš sa se to pitao, koliko se isplati uzimati moment ključ ako ga se neće kalibrirati.
 
Normalni ključevi su već po svojoj veličini posloženi dužinom da ne pretjeraš ako nisi sivonja. Dobra je za silu i kuhinjska vaga ako znaš koristiti onu staru narodnu sila puta krak.
 
Baš su nam nedavno na poslu došli kalibrirati moment ključeve i na temperaturama od cca 5°C su odstupanja bila do 40%. Kada su ih stavili u prostoriju sa normalnom temperaturom i nakon što se sve zgrijalo svi su bili u toleranciji.
Moram priznati da nisam očekivao niti približno takva odstupanja.
 
40%? Jesi siguran da je 40 a ne 4%? To bi znacilo na 100Nm + ili - 40Nm, a to mi nesto i nema previse smisla. Da je neka ekstremna temperatura od recimo -40 ili +50 stupnjeva, jos bih mozda i povjerovao, ali na +5 stupnjeva mi to nema smisla.
 
  • Like
Reactions: roberto
'alfa ne znam od čega živiš, ali
nije ni bitno, no kladim se kako
bi ti dosta forumaša dolazilo i
na osnovni servis 👍

nije zayebancija, 😎 ali šteta što ne
kapitaliziraš svoju pedantnost,
iako motori.hr su u principu
slaba reklama😁😉
S obzirom da baš svaku priliku koristiš za omalovažavanje foruma, postavlja se pitanje što uopće radiš tu? A bilo bi interesantno čuti gdje bi se ti i za koliko love reklamirao da želiš promovirati neki novi servis. Baš me zanima riječ stručnjaka.
 
Mozd malo glupo pitanje Al... dosta sam nalazio upozorenja da treba biti jako pazjiv kod izmjene ulja odnosno koz zasarafljivanja cepa kartera. Cak i kao da ako nemas iskustva i osjecaja ne raditi bez moment kljuca jer steta moze biti velika, pa me zanima jel to stvarno tako osjetljivo i samo ne smijes zatezati ko sivonja?

nisam jos mijenjao solo ulje a sad se spremam pa da ne bi poslije bilo nismo znali
Moderni materijali znaju biti zajebani. Jednom sam ko klinac gedorom slomio svjećicu u glavi, prejako zatezanje čepa kartera je bilo pod obavezno. Tek kad sam počeo s enduro motorima i češćim šarafljenjem, dobio sam nešto malo osjećaja. Jbg, nisu svi za sve i treba biti oprezan,. :mrgreen:
 
postavlja se pitanje što uopće radiš tu?
:eek: uglavnom beskorisno ubijam vrijeme :coffee:

A bilo bi interesantno čuti gdje bi se ti i za koliko love reklamirao da želiš promovirati neki novi servis.
:unsure: pravom majstoru ne treba reklama - traže ga i ne pitaju za cijenu, pa čak i usmena predaja je dosta
osobito u okvirima Hrvatske

Baš me zanima riječ stručnjaka.
:eek: Bože sačuvaj

S obzirom da baš svaku priliku koristiš za omalovažavanje foruma
:cry: duboke isprike,
valjda mi je taj dan falilo više forumašica, članova klubova, a i mahnito sam pregledavao kalendar, što
obići ove godine, od sportskih događanja ili bar na besplatnu klopu po selima kad ugledam sa strane
više motora :mrgreen:😘
 
...to je više bila pohvala za 3alfa3 koji (osim par tema :mrgreen: ) je jedan od rijetkih
čije postove volim pročitati, a i koji su zaista moto-tematike (y)
 
Je, 40%.
Svi majstori su bili iznenadeni kao i ti i ja. I ja sam isto pomislio na prvu kao i ti.

Imam doma 3 moment ključa i bojim se išta raditi sa njima vani prije proljeća. :mrgreen:
Oprosti, al meni to uopce nema logike. Kao sto sam vec napisao, da se radilo o nekim temperaturnim ekstremima ili pak o manjem postotku greske, mozda bih i povjerovao. Ovako ispada da ti moment kljucevi imaju iznimno uzak temperaturni opseg na kojima su uopce upotrebljivi. Nesto tu drugo ne stima.
Evo sad sam i malo googlao i nisam nasao nista relevantno na tu temu, niti sam ikad u zivotu za to cuo.
 
pa valjda zato i očekuješ, kad odeš u servis; da imaju znanje/sposobnosti i prije svega alat :cool: za obaviti
specifične, ne samo redovite servise, a tebi nije ni potreba takav alat nabaviti, ni držati doma, a koristiti ga jako rijetko (y)
 
Oprosti, al meni to uopce nema logike. Kao sto sam vec napisao, da se radilo o nekim temperaturnim ekstremima ili pak o manjem postotku greske, mozda bih i povjerovao. Ovako ispada da ti moment kljucevi imaju iznimno uzak temperaturni opseg na kojima su uopce upotrebljivi. Nesto tu drugo ne stima.
Evo sad sam i malo googlao i nisam nasao nista relevantno na tu temu, niti sam ikad u zivotu za to cuo.
I meni ovaj postotak ogroman. S druge strane znam i da je Medo isto prilično precizan pa bolje da ne komentiram. :mrgreen:
 
:cry: duboke isprike,
valjda mi je taj dan falilo više forumašica, članova klubova, a i mahnito sam pregledavao kalendar, što
obići ove godine, od sportskih događanja ili bar na besplatnu klopu po selima kad ugledam sa strane
više motora :mrgreen:😘
Nema potrebe za isprikama., samo mi je nejasan taj poriv. Ako ti je nešto ok, konzumiraš, ako nije, makneš se od toga.
 
  • Like
Reactions: DADO+
a JBGa, jedan je motori.hr u Hrvatskoj, kakav je - takav je,
isto tako i nas ima tu svakakvih - svi volimo motore i volimo se praviti pametni

život ide dalje (y)
 
Oprosti, al meni to uopce nema logike. Kao sto sam vec napisao, da se radilo o nekim temperaturnim ekstremima ili pak o manjem postotku greske, mozda bih i povjerovao. Ovako ispada da ti moment kljucevi imaju iznimno uzak temperaturni opseg na kojima su uopce upotrebljivi. Nesto tu drugo ne stima.
Evo sad sam i malo googlao i nisam nasao nista relevantno na tu temu, niti sam ikad u zivotu za to cuo.
Budem se malo raspitao dok stignem pa da vidim o čemu se točno i kakvim moment ključevima radilo. Nisam ulazio u detalje ali budem provjerio. I meni osobno taj podatak nema smisla, da se radi o par % OK ali ovo i meni djeluje nestvarno.
 
I meni ovaj postotak ogroman. S druge strane znam i da je Medo isto prilično precizan pa bolje da ne komentiram. :mrgreen:
Pa i ja volim sve precizno i cisto odraditi, a imam 3 moment kljuca za razne raspone, pa me iskreno to sad malo i zabrinulo :)
 
Meni osjećaj za stegnut nije problem jer sam izvanserijski nadaren za mehaniku (y) - sjebe me psiha, jer svaki put kad stegnem pomislim;

Tom%27s_devil.jpg