Neodgovorno ponašanje enduro vozača u šumi

bveroo

New member
Poštovani svi,
predivan listopad doveo je do mnogih susreta između planinara, berača kestena i gljiva, itd, i nas na motorima. Stoga molim još jednom da se vikendom ne koriste za vožnju najposjećenije staze i objekti i da se vozači ponašaju u skladu s bontonom i činjenicom da ne postoji logika koja bi opravdala jurnjavu motorima među pješacima u raznim parkovima prirode.

Osobno sam susreo grupe vozačica i vozača koji su u neznanju vozili po glavnim sljemenskim stazama, i nakon što sam ih upozorio da cijeloj offroad zajednici donose mnoge probleme, isti su sugestije prihvatili. Mnogi enduro vozači dolaze iz biciklizma, planinarenja itd, te razumiju navedenu problematiku, ali isto tako dolaze svakogodišnje mladi vozači koji svojim nerazumjevanjem izazivaju reakcije kao ova koju sam vidio na FB:

Marko Bilić post niže:

Apel vozačima kričavo zelenog i narančastog krosera koji su 27.10.2019. oko 14:30 prošli kraj crkve Gospe od Stomorice, iz smjera Tugara, te nastavili prema Gornjim Dućama, ali i ostalima kojima padaju na pamet takve ideje. Moglo bi se čak reći i izazov. Ostale molim da podijele.

Mogao bih pisati o tome kako to što radite nije legalno i kolike su kazne, ali neću. Mogao bih pisati o tome koliki trud je potreban za održavanje staza koje uništavate, ali neću. Mogao bih pisati o tome kako uništavate staze od kojih neke spadaju u neprocjenjivu kulturnu baštinu, ali neću. Mogao bih pisati o tome kakve emocije budite svojim ponašanjem kod ljubitelja prirode, ali neću. Zašto neću? Zato što ovaj put imam za reći nešto još važnije.

Staza kojom ste došli do crkve je prva planinarska staza u Dalmaciji prilagođena osobama s invaliditetom, točnije prolasku invalidskih kolica. Nakon vašeg prolaska, dodavanja gasa i naglih kočenja, ta staza više nije prilagođena prolasku invalidskih kolica, te ju je potrebno obnoviti.

S obzirom da imate potrebu dokazivati svoje vozačke sposobnosti u planini, ovim putem vas izazivam da to napravite na malo drugačiji način. Posudite invalidska kolica i pokušajte se odvesti njima do crkve Gospe od Stomorice, jedan drugog odgurajte do gore preko "poligona" kojeg su vaši kotači napravili. Na taj način, osim što ćete dokazati svoje vozačke sposobnosti, naučiti ćete pogledati iz tuđeg kuta i vidjeti kako vaše ponašanje utječe na druge. To je nešto što bi svi emocionalno zdravi ljudi trebali moći i bez ovakvog eksperimenta zahvaljujući empatiji, ali ipak se povremeno pokaže da neke ljude pri tom treba malo usmjeriti kroz edukaciju.

 
Ove godine mnogo je mladih vozača na Sljemenu koji ne samo da rade pizdarije po planinarskim putevima nego kad nalete na pravu trasu za enduro brijegove toliko isturpijaju da postaju neprolazni....iz neznanja. Uglavnom....sranje....za sve.
 
Iskompleksirani debili  :palacdolje:

Bila je vec tema....
 
pazite da vas ne dohvati legendarni jednoruki Đek

https://youtu.be/57mvXjuh7fc

 
Šta je rješenje? Da mi koji to vozimo i želimo vozit i dalje, da se skupimo pa popravimo sve šta su te ekipe uništile, pa onda nabavimo velike mriže, sakrijemo se iza stina po Perunu i Kozjaku i vatamo te mulce u mrižu, a onda organiziramo školu vožnje i pristojnog ponašanja  :mrgreen: ?
 
2wheels bez uvrede al kad uperuješ prstom u mulce bar izbriši velik dio videa na YT gdje ne idete baš štedno po markiranim planinarskim stazama jer nekako ne znam kako ćeš držat mrižu da bi ulovija samog sebe...
Vas pišo ljudi ovde proziva sve redom a rade isto, samo kad se radi o njima nije problem.
A ako hoćeš rješenje možda ste se mogli koji put organizirat i stvarno popravit malo nastale štete, jer mislim da bi to doprinjelo dijalogu više nego traženje krivca...ali jebi ga nemate vrimena za to.
Ovim tempom svi skupa samo srljate u totalnu zabranu i cijelu paletu novih finih kazni za one koji se ogluše
 
Anticitizen419 said:
2wheels bez uvrede al kad uperuješ prstom u mulce bar izbriši velik dio videa na YT gdje ne idete baš štedno po markiranim planinarskim stazama jer nekako ne znam kako ćeš držat mrižu da bi ulovija samog sebe...
Vas pišo ljudi ovde proziva sve redom a rade isto, samo kad se radi o njima nije problem.
A ako hoćeš rješenje možda ste se mogli koji put organizirat i stvarno popravit malo nastale štete, jer mislim da bi to doprinjelo dijalogu više nego traženje krivca...ali jebi ga nemate vrimena za to.
Ovim tempom svi skupa samo srljate u totalnu zabranu i cijelu paletu novih finih kazni za one koji se ogluše

Tica nisi u pravu.
Ja sam se vozija do nedavno I uvik zuga na ponasanje di su me cak podjebavali I zvali tata.
Sa Dankom sam prosa kilometara I kilometara I di bi se proslo nebi se ni primjetilo.
Kad bi naletili na planinare obavezno usporit,pozdravit pa cak I stat popricat sa ljudma,nemali put smo naletili na pastire sa kozama,ovcama di bi stali ugasili motore da se bestije neplase.Uvik smo bili dobro dosli cak I kod lovaca.
Ovo sad je skupina debila a neki su ti prijatelji pa ih branis,taj jedan umisto da se poklopi usima jos pametuje po forumu
Nama je enduro punjenje mozdanih baterija di smo gustali a neki I dan danas gustaju vozit po prirodi pri tom neunistavajuci nista a ovih par debila dolazi se izivljavat nepostujuci nista I nikoga.
Ja sam 10g bija u girevima I samo jednu sam neugodnu situaciju ima di smo naletili na pijanu budalu,okrenili se ispricali I nastavili gustat
 
Branko-ST said:
Tica nisi u pravu.
Ja sam se vozija do nedavno I uvik zuga na ponasanje di su me cak podjebavali I zvali tata.
Sa Dankom sam prosa kilometara I kilometara I di bi se proslo nebi se ni primjetilo.
Kad bi naletili na planinare obavezno usporit,pozdravit pa cak I stat popricat sa ljudma,nemali put smo naletili na pastire sa kozama,ovcama di bi stali ugasili motore da se bestije neplase.Uvik smo bili dobro dosli cak I kod lovaca.
Ovo sad je skupina debila a neki su ti prijatelji pa ih branis,taj jedan umisto da se poklopi usima jos pametuje po forumu
Nama je enduro punjenje mozdanih baterija di smo gustali a neki I dan danas gustaju vozit po prirodi pri tom neunistavajuci nista a ovih par debila dolazi se izivljavat nepostujuci nista I nikoga.
Ja sam 10g bija u girevima I samo jednu sam neugodnu situaciju ima di smo naletili na pijanu budalu,okrenili se ispricali I nastavili gustat

Pazi sad ovo....

:shock:

+1
 
Anticitizen419 said:
2wheels bez uvrede al kad uperuješ prstom u mulce bar izbriši velik dio videa na YT gdje ne idete baš štedno po markiranim planinarskim stazama jer nekako ne znam kako ćeš držat mrižu da bi ulovija samog sebe...
Vas pišo ljudi ovde proziva sve redom a rade isto, samo kad se radi o njima nije problem.
A ako hoćeš rješenje možda ste se mogli koji put organizirat i stvarno popravit malo nastale štete, jer mislim da bi to doprinjelo dijalogu više nego traženje krivca...ali jebi ga nemate vrimena za to.
Ovim tempom svi skupa samo srljate u totalnu zabranu i cijelu paletu novih finih kazni za one koji se ogluše

Krivo san se izrazija, sorry mulcima, nije uopce bitno koliko imas godina da bi bija neodgojen i bezobrazan. U prirodi ima mista za sve ako se postuje neki zdrav razum, mi se ovuda vozimo priko 10 godina i nikad nismo imali nikakvih problema, niti smo unistili ista. U zadnje vrime su pocela sranja, kako to  :mrgreen: ? Ne trazin ja krivca, ja se samo nadan da citaju :mrgreen:

 
mudonje, po polju se tjeraju traktori
motori su za cestu
 
Branko-ST said:
Tica nisi u pravu.
Ja sam se vozija do nedavno I uvik zuga na ponasanje di su me cak podjebavali I zvali tata.
Sa Dankom sam prosa kilometara I kilometara I di bi se proslo nebi se ni primjetilo.
Kad bi naletili na planinare obavezno usporit,pozdravit pa cak I stat popricat sa ljudma,nemali put smo naletili na pastire sa kozama,ovcama di bi stali ugasili motore da se bestije neplase.Uvik smo bili dobro dosli cak I kod lovaca.
Ovo sad je skupina debila a neki su ti prijatelji pa ih branis,taj jedan umisto da se poklopi usima jos pametuje po forumu
Nama je enduro punjenje mozdanih baterija di smo gustali a neki I dan danas gustaju vozit po prirodi pri tom neunistavajuci nista a ovih par debila dolazi se izivljavat nepostujuci nista I nikoga.
Ja sam 10g bija u girevima I samo jednu sam neugodnu situaciju ima di smo naletili na pijanu budalu,okrenili se ispricali I nastavili gustat

Ako aludiras na mene, svaka čast.

Nikad se nisi vozija sa mnom, a enduro motor nisam upalija od veljače(niti ću ubuduće jer sam ga proda).

Svaka čast na procjeni broj dva.  (y)

P.S. Većina "pristojnih enduraša" tm koristi enduro kako bi pobjegla od žene i napila se i/ili napušila u prirodi. Podsjećaju me na lovce. Dva puta sam odustao od endura zbog "ekipe". Što se tiče razloga za prozivanje po novinama, veliki je razlog što je to trenutni hit(enduro). Planine su pune motora i bit će sve gore dok ih se ne zabrani.
 
problem je sta mi u dalmaciji imamo samo dva tipa terena
ultra soft (makadam) i ultra hard (forsiranje po kamencinama) onog izmedju
prakticki nema odnosno ima a to su planinarske staze, utabane, oznacene i idealan
omjer izmedju hard i soft terena

i naravno tu nastane problem jer te staze nisu primarno za za motor, opet
nekom endurasu su idealna stvar jer se makne sa samo gas makadama,
trece opcije nazalost nema, osim kakav trial...
 
Nero said:
Ako aludiras na mene, svaka čast.

Nikad se nisi vozija sa mnom, a enduro motor nisam upalija od veljače(niti ću ubuduće jer sam ga proda).

Svaka čast na procjeni broj dva.  (y)

P.S. Većina "pristojnih enduraša" tm koristi enduro kako bi pobjegla od žene i napila se i/ili napušila u prirodi. Podsjećaju me na lovce. Dva puta sam odustao od endura zbog "ekipe". Što se tiče razloga za prozivanje po novinama, veliki je razlog što je to trenutni hit(enduro). Planine su pune motora i bit će sve gore dok ih se ne zabrani.

Ajde neprdi ata si pisa na Endurom po dalmaciji?
 
Branko-ST said:
Ajde neprdi ata si pisa na Endurom po dalmaciji?

Prolista sam sad temu, zadnja moja objava vožnje u prvi misec (28.1.).

Pričaš napamet, čitaš napreskoke, al daješ sebi za pravo iznosit zaključke. 

Samo naprijed.  (y) 8) 8)