Obavezno osiguranje motocikla u EU

tvigi

Active member
Zanima me kakav je sistem obaveznog osiguranja u Austriji,Njemačkoj......
Bit upita je,nemogučnost korištenja cijelogodišnjeg osiguranja u zimskom periodu kod nas.
Kod nas se plača full,a vani?

Primjer iz Slovenije:

Fazer 6 ide ovako:

grupa od 44 - 72 kW; bonus 50% : to znači da ide premija za letno osiguranje na pola - i kod nas nema osiguranja samo za 6. mj.; ali može se smanjiti još ona 1/2 premije za 50% ako podpišeš izjavu, da nečeš na kraju sezone odjavljivat iz prometa svoj motor. Tako da u stvari platim 1/4 pune premije osiguranja. To je za FZ 6 ove godine (kao i prošle) od prilike 135 €.


 
mate said:
Kaj se kod nas plaća full?
...osiguranje za cijelu godinu,bez nekih popusta za period ne vožnje,kaj ne.... :mrgreen:
 
Pa to si sam reguliraš, kad već nemamo mogućnosti kao neke druge zemlje. Motor i kabrio registriram recimo 1.4. i odjavim 1.9. Nakon toga odjava i vrate mi lovu.
 
mate said:
Pa to si sam reguliraš, kad već nemamo mogućnosti kao neke druge zemlje. Motor i kabrio registriram recimo 1.4. i odjavim 1.9. Nakon toga odjava i vrate mi lovu.

da ali kad odjaviš moraš vratit rege koje se najdulje pohranjuju na 90 dana i onda si opet moraš slagat nove dokumente
i regu na početku nove moto godine. tak da si moraš svake godine kalkulirat da gubiš neke pare radi novih dokumenata i
same tablice, plus kaj se moraš svake godine s time zajebavat. e zajebavanje s tim je največi minus.
 
Hevinio said:
da ali kad odjaviš moraš vratit rege koje se najdulje pohranjuju na 90 dana i onda si opet moraš slagat nove dokumente
i regu na početku nove moto godine. tak da si moraš svake godine kalkulirat da gubiš neke pare radi novih dokumenata i
same tablice, plus kaj se moraš svake godine s time zajebavat. e zajebavanje s tim je največi minus.
Bilo već 13523 puta.
Trošak: 20kn upravne pristojbe za odjavu+ 35kn upravne pristojbe za registraciju+ 35kn za obrazac prometne dozvole+ 56kn za tablicu (ili 79 ako se traži isti broj)= 146, tj. 169kn.
Ušteda: recimo samo 4 mjeseca osiguranja što je od 259kn (za motor od 500ccm u Daruvaru sa 50% bonusa) do 1718kn (za motor preko 1000ccm u Zagrebu bez bonusa) + porez na CMV do 1200kn.

Ako ti sat-dva za*ebavanja sa odjavom i prijavom nije vrijedno tih novaca, to poštujem.
Meni je čisto super-kul da mi 15min za*ebancije donosi uštedu 1800kn :mrgreen:
 
Hrvoje said:
Meni je čisto super-kul da mi 15min za*ebancije donosi uštedu 1800kn :mrgreen:


Je, al tebi je prizemlje Heinzelove blizu.  :LOL:

Ja bi trebao sat vremena samo do tam i natrag (plus vrijeme tamo), a mozda sam 5-6 kilometara dalje doma...
A zimska pauza mi traje dosta manje od tvoje (ako 3mjeseca) pa (vjerojatno ipak bedak) placam cijelu godinu
 
3alfa3 said:
Je, al tebi je prizemlje Heinzelove blizu.   :LOL:

Ja bi trebao sat vremena samo do tam i natrag (plus vrijeme tamo), a mozda sam 5-6 kilometara dalje doma...
A zimska pauza mi traje dosta manje od tvoje (ako 3mjeseca) pa (vjerojatno ipak bedak) placam cijelu godinu
Meni je Odsjek za upravne poslove PU Zadarske na kojih 296km od radnog mjesta.  :mrgreen:
A ako je vrijeme dobro (ugodna zima :mrgreen: ) onda niti ne prekidam osiguranje nego samo odjavljujem motor na 3mj. I za 1100kn mi se to opet isplati.  :mrgreen:
 
Hrvoje said:
Meni je Odsjek za upravne poslove PU Zadarske na kojih 296km od radnog mjesta.  :mrgreen:

Vjerojatno si 6+ mjeseci godisnje u Zadru pa nema problema  :D


Hrvoje said:
...samo odjavljujem motor na 3mj...

Moze ponavljanje gradiva za one koji nisu dobro pratili....
O kojem periodu pricamo (izbjegavanje godisnjeg poreza, pretpostavljam)?
 
3alfa3 said:
Vjerojatno si 6+ mjeseci godisnje u Zadru pa nema problema  :D
Skoro  8)
Taman nisam u vrijeme odjave i registracije. :LOL:

3alfa3 said:
Moze ponavljanje gradiva za one koji nisu dobro pratili....
O kojem periodu pricamo (izbjegavanje godisnjeg poreza, pretpostavljam)?
Navodno ovisno o pojedinoj poreznoj upravi. Ključan je samo jedan dan u godini. Ja znam koji je to u mojoj upravi. :mrgreen:
 
bok ekipi,
furt se žalite, zna se da novaca nikad dosta državi a i mi ga baš nemamo viška, i kad se može nekim potezima ušparati onda ste lijeni i to napraviti nego furt jamrate. 8)
Ovo kaj sad pišem je hipotetski i jasno utopistički, "da svi plačamo svoj porez onda bi i porez bio manji, ovak to ostaje na one koji nisu naučeni ili nisu naučili kak izbjegavati svoje obveze prema državi" :mrgreen:
 
Hrvoje said:

zato sam i napisal da je največi problem to kaj gubiš vrijeme po šalterima, nekad zgubiš pol sata nekad pol dana.
valjda je zato i tak napravljeno da se ljudima rađe ne da zezat s svim tim. a ovo da možeš dobit isti broj table
nisam znal, mislil sam da samo ako platiš onu kaj čuvaju 90 dana možeš isti broj dobit.
 
Hevinio said:
zato sam i napisal da je največi problem to kaj gubiš vrijeme po šalterima, nekad zgubiš pol sata nekad pol dana.
valjda je zato i tak napravljeno da se ljudima rađe ne da zezat s svim tim. a ovo da možeš dobit isti broj table
nisam znal, mislil sam da samo ako platiš onu kaj čuvaju 90 dana možeš isti broj dobit.

Nemojte zaboraviti da kada raskines policu osiguranja, ta se polica tretira kao da je nisi niti sklopio nikada (u smislu nasljeđivanja bonusa).

Znaci ako raskines policu sa npr. 15% bonusa, slijedece godine opet pravis policu sa 15%  :wink:

Tako mozes tri godine a onda ides na 0%...znaci kao da nikad nisi ni imao motor. Ovo je posebno znacajno za one koji imaju 50%....da ne bi nakon tri godine kukali....
 
Spock said:
Tako mozes tri godine a onda ides na 0%...znaci kao da nikad nisi ni imao motor. Ovo je posebno znacajno za one koji imaju 50%....da ne bi nakon tri godine kukali....
Od kuda ta informacija da se gubi bonus nakon 3 godine "djelomične" registracije?
Čak i ako je istina (nemam razloga sumnjati, samo me interesira izvor :mrgreen:), dovoljno je da svake 3. godine ne zatražiš povrat osiguranja i amen. 8)
 
Hrvoje said:
Od kuda ta informacija da se gubi bonus nakon 3 godine "djelomične" registracije?
Čak i ako je istina (nemam razloga sumnjati, samo me interesira izvor :mrgreen:), dovoljno je da svake 3. godine ne zatražiš povrat osiguranja i amen. 8)
Izvor je frend koji prodaje police.... :mrgreen:

Domaci osiguravatelji ti 'cuvaju' bonus maximalno 3. godine od isteka zadnje police (ne prekida)

Doskociti naravno mozes ako svake trece godine ne trazis povrat (prekid) osiguranja
 
Spock said:
Izvor je frend koji prodaje police.... :mrgreen:
Dok ne bude provjereno iz 4 različita i nepovezana izvora (kao što provjerava BBC), ne smatram ovu informaciju vjerodostojnom.  :mrgreen:
Spock said:
Domaci osiguravatelji ti 'cuvaju' bonus maximalno 3. godine od isteka zadnje police (ne prekida)
Samo da mi je vidjeti di to piše i sRRce će mi biti na mjestu. :mrgreen: :mrgreen:
 
U Njemackoj je obavezno osiguranje za 6mj naravno i na pola jeftinije od godisnjeg osiguranja.
Nakon prijave motora na pola godine dobijes one tablice na kojima pise od kojeg do kojeg mjeseca vrijede nesto kao zoll tablice.
Nakon isteka 6mj tablice mozes ostaviti i sljedece godine ti sve automatski tece dalje,nemoras nista ovjeravati,produzivati itd.Tablice mozes i vratiti ali to nema smisla.
Jedino stvar je u tome da je u Njemackoj obavezno osiguranje dosta skupo u odnosu na djelomicni kasko pa se vecina njih odlucuje za djelomicni kasko.
Meni je npr. djelomicni kasko za cijelu godinu ca 520e a obavezno osiguranje za cijelu godinu je ca 440e.
 
Spock said:
Nemojte zaboraviti da kada raskines policu osiguranja, ta se polica tretira kao da je nisi niti sklopio nikada (u smislu nasljeđivanja bonusa).

Znaci ako raskines policu sa npr. 15% bonusa, slijedece godine opet pravis policu sa 15%  :wink:

Tako mozes tri godine a onda ides na 0%...znaci kao da nikad nisi ni imao motor. Ovo je posebno znacajno za one koji imaju 50%....da ne bi nakon tri godine kukali....
Tražio ja i :!:
:mrgreen:
Nisam pravnik, ali meni ovo djeluje kao da ova star-drekovska izjava nije točna :mrgreen:
Naime, u Uvjetima za obavezno osiguranje od autmobilske odgovornosti kaže:

(4) Ako je osiguranje isteklo ili je bilo prekinuto prije isteka osigurateljne
godine, osiguranik nakon isteka (prekida) osiguranja ima pravo na isti
premijski stupanj za isto vozilo ili za vozilo koje je promijenio unutar iste
premijske grupe, ako od dana isteka (prekida) osiguranja nije prošlo više
od tri godine
uz uvjet da u posljednjem razdoblju promatranja kao i unutar
prekida osiguranja nije bila prijavljena šteta u smislu članka 8. ovih Uvjeta.
Ako je do prekida osiguranja došlo nakon isteka razdoblja promatranja u
kojem nije prijavljena šteta, a šteta nije prijavljena niti unutar razdoblja
prekida osiguranja, osiguranik ima nakon prekida pravo na jedan premijski
stupanj niže za isto vozilo ili za vozilo koje je promijenio unutar iste
premijske grupe, ako prekid nije trajao duže od tri godine.


Ja bi to zdravo hobitovski protumačio kao da se prekid tretira apsoštrumfno isto kao i istek osiguranja, a vezano za "naslijeđivanje" bonusa...
:misli:
 
Hrvoje said:
Tražio ja i :!:
:mrgreen:
Nisam pravnik, ali meni ovo djeluje kao ova star-drekovska izjava nije točna :mrgreen:
Naime, u Uvjetima za obavezno osiguranje od autmobilske odgovornosti kaže:

(4) Ako je osiguranje isteklo ili je bilo prekinuto prije isteka osigurateljne
godine, osiguranik nakon isteka (prekida) osiguranja ima pravo na isti
premijski stupanj za isto vozilo ili za vozilo koje je promijenio unutar iste
premijske grupe, ako od dana isteka (prekida) osiguranja nije prošlo više
od tri godine
uz uvjet da u posljednjem razdoblju promatranja kao i unutar
prekida osiguranja nije bila prijavljena šteta u smislu članka 8. ovih Uvjeta.
Ako je do prekida osiguranja došlo nakon isteka razdoblja promatranja u
kojem nije prijavljena šteta, a šteta nije prijavljena niti unutar razdoblja
prekida osiguranja, osiguranik ima nakon prekida pravo na jedan premijski
stupanj niže za isto vozilo ili za vozilo koje je promijenio unutar iste
premijske grupe, ako prekid nije trajao duže od tri godine.


Ja bi to zdravo hobitovski protumačio kao da se prekid tretira apsoštrumfno isto kao i istek osiguranja, a vezano za "naslijeđivanje" bonusa...
:misli:

svaka cast na trudu  :mrgreen: (y)

tako sam ja zamislio da 7. puta u istoj godini prekinem i pokrenem osiguranje i tako dodjem do 50% 'ubrzanim ritmom' ...ali naja....kaze da polica mora isteci da bi se bonus uvecao!!!
 
Što se tiče bonusa nakon prekida, on vrijedi 3 godine od dana isteka zadnje važeće police. I mene bi zanimalo stručno mišljenje tvog frenda jer prekid i istek su po meni pravno identični pojmovi, različiti samo u smislu povrata neiskorištenog dijela sredstava što, danas provjereno, rade barem dvije domaće osiguravajuće tvrtke i to po istom principu i obračunu. Ne vidim niti jedan razlog da bi se zbog toga gubio bonus.