Početnik

ncnc

New member
Potpuni sam početnik, motori me nikad nisu zanimali tako da ne znam apsolutno ništa o njima. Imam preko 30 godina.
Na putovanju u JI Aziji sam sjeo prvi put na motor (mislim da je 125cc, moguće manje) i odmah prošao preko 100 km prvi dan.
Iskustvo mi se jako svidjelo i sada želim položiti A kategoriju.
Ne zanima me brzina, u autu nisam nikad išao preko 150-160, a neki krajni cilj bi bio motor s kojim mogu putovati i voziti se po autocesti.
Istraživao sam malo po netu i motori oko 250cc mi se čine dobri za početnike.
Jeli to ok (više/manje cc?), koji tip motora bi bio najbolji za mene prema ovom opisu, neke konkretne preporuke?
 
  • Like
Reactions: t0malito
gas ti daje glava a ne ruka, tako da snaga, kubikaža ako imaš soli u glavi, ukrotiš...
opet nemoj nešto prejako da te ne iznenadi i ne povuče, lako se osilit i odvrnit gas. malo tu triba.
250ccm... imaš oko 30-40 god... ok je to za početak, ali brzo ćeš to prerasti, garantiram u manje od 6 mjeseci...i onda treba prodat.
tako da možda priskočiš 250 i ideš na nešto 500-750ccm...neki krenu i sa 1000ccm...sve je do čovika...
ja sam godinama recimo na 700ccm i meni je ok, i za po gradu i za putovanja sa suputnicom i natovaren ka mazga...
 
Razmisli o nečemu tipa Kawasaki ER5,ima 500 kubika i oko 50 konja,dobar za grad i bez problema može na autoput,dosta je pouzdan,a danas je jeftin,mislim da ih se nađe za oko 2-3 soma eura.Frend iz srednje je prije par godina kupio jednoga i zadovoljan je sa motorom.Ak te više zanimaju chopperi,pogledaj Kawasaki EN500 (ista mašina kao ER5) ili Yamahu Virago 535.
 
Er5 moja preporuka. Vozio ga 4 godine al se otvorila prilika za gsra600 kojeg još vozim. Kawić je super motor za početnika, jeftin za održavanje, solidne performanse, oprašta greške, može se i putovati s njim bez problema al ti predlažem stare ceste jerbo je autoput dosadan meni osobno i vjetar iznad 120 će ti se popeti na vrh glave. Jedino minus su možda kočnice jer 1 disk i doboš iza nisu baš neka kombinacija ali zato kreni kočiti ranije😁
 
Potpuni sam početnik, motori me nikad nisu zanimali tako da ne znam apsolutno ništa o njima. Imam preko 30 godina.
Na putovanju u JI Aziji sam sjeo prvi put na motor (mislim da je 125cc, moguće manje) i odmah prošao preko 100 km prvi dan.
Iskustvo mi se jako svidjelo i sada želim položiti A kategoriju.
Ne zanima me brzina, u autu nisam nikad išao preko 150-160, a neki krajni cilj bi bio motor s kojim mogu putovati i voziti se po autocesti.
Istraživao sam malo po netu i motori oko 250cc mi se čine dobri za početnike.
Jeli to ok (više/manje cc?), koji tip motora bi bio najbolji za mene prema ovom opisu, neke konkretne preporuke?
Najbolje da prvo položiš A kategoriju. Lako kasnije za odabir, ionako ćeš ih kasnije mijenjati...
 
  • Like
Reactions: t0malito
To sto ti kazu, 500-750. Sve ispod je, meni osobno, nekako traljavo za voziti. Lakse mi je voziti vece kubikaze.
Ne boj se snage, dosta su to pitome kubikaze osim ako ne uzmes nekog 600cc i4 sportaka (cbr, r6, zx6r i sl) ali po opisu neces.
Po tvom opisu, a to je motor za putovanja, to bi bili motori tipa Honda Transalp, Vstrom 650 ili KLE 500. Sve super pouzdani motori, dijelova ima uvijek, udobni za dulja putovanja sa prtljagom, imaju snage, a i daju se naci polovni dosta jeftino.
Najbolje bi ti bilo da sam istrazis kojih tipova motora ima i probas ih nekoliko pa vidis na kom se najudobnije osjecas i koji ti najbolje lezi.

Nisi naveo visinu, ali recimo ovdje ti je zgodno vidjeti kako bi sjedio na nekom motoru koji si zamislio i da li mozes nogama do poda.
Koji ti je budzet?
 
  • Like
Reactions: t0malito
najbolje prvo položiti A kategoriju jer ćeš između ostalog točno vidjeti kako je voziti MT07 koji je u skoro svim autoškolama i iz prve ruke ćeš skužiti odgovara li ti ta klasa 650 kubika koja je odlična i popularna za početnike.
nakon toga ćeš biti puno pametniji za tražiti savjet i odrediti želiš li ipak nešto slabije, vidjet ćeš i odgovara li ti položaj sjedenja MT07 ili želiš nešto s malo višim sjedalom itd. itd.
 
  • Like
Reactions: Boogie and Grx
Potpuni sam početnik, motori me nikad nisu zanimali tako da ne znam apsolutno ništa o njima. Imam preko 30 godina.
Na putovanju u JI Aziji sam sjeo prvi put na motor (mislim da je 125cc, moguće manje) i odmah prošao preko 100 km prvi dan.
Iskustvo mi se jako svidjelo i sada želim položiti A kategoriju.
Ne zanima me brzina, u autu nisam nikad išao preko 150-160, a neki krajni cilj bi bio motor s kojim mogu putovati i voziti se po autocesti.
Istraživao sam malo po netu i motori oko 250cc mi se čine dobri za početnike.
Jeli to ok (više/manje cc?), koji tip motora bi bio najbolji za mene prema ovom opisu, neke konkretne preporuke?
Citiram Leslija:
"honda cb500x ili nc750x......
pitomi, pouzdani i dovoljno brzi/spori......"

To je to.
I jeftini za odrzavanje i nekvarljivi.
 
dobrodosao

do sto je neko rekao... prvo polozi i onda ces dobiti malo dojma sto ti se svidja ili ne
nek skole cak idu po klasama ..prvo 125, pa 250 i zavrsavas na 600+ (meni glupo al za nekog ko nikad nije vozio mozda i nije lose)
tako da vidis kak ti je na 250 pa probas jace i odlucis jel ti dovoljno 250 il ne...
a i bitan detalj, koji tip motora bi zelio...al to moras sam sa sobom jer soma na r1 i na harley je i dalje soma al i nije hahah
 
dobrodosao

do sto je neko rekao... prvo polozi i onda ces dobiti malo dojma sto ti se svidja ili ne
nek skole cak idu po klasama ..prvo 125, pa 250 i zavrsavas na 600+ (meni glupo al za nekog ko nikad nije vozio mozda i nije lose)
tako da vidis kak ti je na 250 pa probas jace i odlucis jel ti dovoljno 250 il ne...
a i bitan detalj, koji tip motora bi zelio...al to moras sam sa sobom jer soma na r1 i na harley je i dalje soma al i nije hahah
R1 i to onu 1998