Savijet molim - što nakon sudara?

weekend monster said:
Hvala na savjetu, suprug nije u bolnici nego doma, a motor je star 4 mjeseca.
Zahtjev za naknadu štete moram podnjeti osiguravtelju vozača auta, to kužim, a tko procjenjuje štetu?


OK step by step.

Najbolje je motor staviti u ovlašteni servis, gdje će se vršiti procjena istog. Prije toga potrebno je moliti Boga da je štetnik osiguran u nekom od boljih osiguranja, koji će sve to riještiti relativno bezbolno. Za materijalnu štetu znači, podnosiš odštetni zahtjev kod osiguranja štetnika i pritom je potrebno navesti da motor nije u voznom stanju i u kojem se servisu nalazi. Kad je riječ o novijem vozilu, najbolje je vršiti popravak "garancijom" tj, da procjenitelj dođe, izvrši procjenu, sukladno procjeni servis (OVLAŠTENI!!!) napravi ponudu i pošalje osiguranju, koje lupi pečat garancije. Na taj način lovu niti ne vidiš, ali je motor u cijelosti doveden u prvobitno stanje. Ukoliko se nakon procjene i rastavljanja motora uoče još neka oštećenja, podnosi se zahtjev za naknadni izvid štete. Dakle osiguranje plaća direktno servisu, a ti samo preuzimaš motor. Ukoliko su oštećenja takva da prelaze 70, 75 % vrijednosti vozila, tada dobijaš totalku, tj isplaćuje ti se tržišna vrijednost vozila u trenutku oštećenja umanjena za vrijednost ostatka vozila. Tu se može relativno dobro proći... ali....!!!! Često se zna dogoditi da se ostaci vozila precijene i ti onda dobijaš manju lovu, za koju ne možeš više složiti motor. No, ono što ljudi ne znaju je da ukoliko smatraš da su ti ostaci precijenjeni možeš ponuditi osiguranju da otkupi ostatke, odnosno da ti isplate onoliko koliko su naveli da ostaci vrijede, a osiguranje kod AO šteta to MORA!!! učiniti.

Matematički: recimo da baš takav motor, star točno toliko vrijedi sto jedinica, oštećenja su 75, a vrijednost ostataka vozila je 15. Osiguranje ti isplaćuje 100 jedinica minus onih 15,dakle 85 jedinica. Uz to imaš pravo na naknadu štete za svu opremu koja je stradala u nezgodi (kaciga, jakna, hlače, rukavice.....). Nadalje, kad se radi o novijem vozilu imaš pravo i na naknadu za umanjenu vrijednost vozila (laički kazano, motor jest složen dobro, ali ljudi koji bi ga kupili skužit će da je bio razvaljen i neće ti dati onu cijenu koju bi dobila za njega da nije razvaljen nikad bio)....
Ukratko to bi bilo to o materijalnoj šteti, ako te zanima nematerijalna (ozljede) o tome ću sutra jer sad moram gibati.

P.S. sve ovo navedeno vrijedi ako je odgovornost krivca pravno nedvojbena (nema suodgovornosti) jer u protivnom mogu te zavlačiti sa isplatom, čekati okončanje prekršajnog postupka, umanjiti ti isplatu za postotak suodgovornosti itd...itd....
 
Monster, želim brzo ozdravljenje :!:
Nažalost večina nas je to prošla.
Nemojte zaboraviti popisati uništenu kacigu, odjeću i obuću. Zapišite sve na čemu je ostao trag i približnu vrijednost. Jednog dana kad bu advokat slagao odštetni zahtjev, neka tutne i taj papir.
Sretno :!:
 
Ne mogu pomoci savjetom, nego tek pozeljeti brz oporavak i brzu naknadu stete. Tek ste nam se pridruzili, a motor ode...

:(
 
Brz oporavak želim i samo jedna sitnica ako nije kasno:Uz to imaš pravo na naknadu štete za svu opremu koja je stradala u nezgodi (kaciga, jakna, hlače, rukavice.....).
To sve treba sačuvati i poslikati i NE BACITI.

Pozdrav
 
:peace: :peace: :peace: VRAGSTARA ZA PRESJEDNIKA! :peace: :peace: :peace:

Stvarno cjenimo to sta radis. :cool:
 
Zbilja hvala svima na iscrpnim odgovorima, usput nadam se da za ništa još nije kasno jer se nesreća dogodila u subotu i osim policijskog uviđaja i traume za muža nismo za sada ništa pokrenuli.
Dakle, tip je priznao odmah policiji da je kriv, oni su napravili uviđaj i rekli da pričekam zapisnik. Tip je dakle nedvojbeno kriv, osiguran je kod Euroherca (nadam se da je to ok). Eto danas poslije posla idem u Motomaniju (oni su nam ovlašteni servis) da se kod njih dogovorim kako da im dofuram motor juer definitivno nije u voznom stanju, nemrem ga ni gurati i ostalo. Inače motor je 9 mj. 2004 - dakle nov :cry: po slobodnoj procjeni šteta je poprilična, prednja vilica potpuno, rezervar zbušen i zgnječen, okolna plastika isto, jedino što se zapravo ne vidi je rama, a i ona mi je sumnjiva (opaska - žensko mišljenje - DAJ BOŽE DA GRIJEŠIM).
Bila bih zahvalna i na kojem savjetu za naknadu fizičke štete za muža, na šta eventualno možda trebam obratiti pažnju i sl. Mislim za njega još imam vremena, jer će bojim se proči još poprilično vremena da bude "radno sposoban".
Pozdrav Nataša
 
neka obavezno ide na preglede.moj rođak ja ima saobračajnu na skuteru malo se natuka i izgreba ništa strašno.suvozač slomija prst na nozi, a oba su dobili po desetak tisuća kuna za ozljede.
 
Odmah do odvjetnika bez razmišljanja. On povlači tužbu protiv osiguranja i ak su neke teže ozljede (nedaj bože) skupljajte papire obavezno i neka ide slikat vrat i glavu jer se može dogodit ko meni da nakon 2 tjedna od saobračajke srušim se u nesvjest (bez zajebancije).
 
Motor možeš odvest vučnom službom. Istu ćeš vožnju uredno platit, a račun sačuvaj. Kad dođe izvještaj, priloži njegovom osiguranju i taj račun i dobiješ lovu. Provjereno. Ja sam auto tako "prebacio".
 
Ovo nisam sam provjerio al kazu da funkcionira: ako zelite povecat kolicinu love koje ce vam osiguranje isplatit, zalite se na stalnu bol u vratu. Kako mi je receno to je jedina tegoba za koju doktori ne mogu utvrdit jel stvarna il izmisljena. Neki su se na taj nacin izvukli od sluzenja vojske! Pa sad ako van se da zajebavat....
 
jozy said:
Ovo nisam sam provjerio al kazu da funkcionira: ako zelite povecat kolicinu love koje ce vam osiguranje isplatit, zalite se na stalnu bol u vratu. Kako mi je receno to je jedina tegoba za koju doktori ne mogu utvrdit jel stvarna il izmisljena. Neki su se na taj nacin izvukli od sluzenja vojske! Pa sad ako van se da zajebavat....

Prije bilo, nedavno su to ukinuli kao automatiku u izvlacenju love, ljudi su for fun stavljali sancove ovratnike, pa su osiguravajuce kuce poludile zbog kolicine isplata i uspjele natjerati zakonodavca da to malo izkomplicira...
 
a kaj ak nekog stvarno boli? ak ne simulira zbog love
 
Njega boli za one koje nije bolilo a digli su lovu
 
hebes zakon koji mi ne dozvoljava da me boli i da trazim odstetu od krivca
 
weekend monster said:
Zbilja hvala svima na iscrpnim odgovorima, usput nadam se da za ništa još nije kasno jer se nesreća dogodila u subotu i osim policijskog uviđaja i traume za muža nismo za sada ništa pokrenuli.
Dakle, tip je priznao odmah policiji da je kriv, oni su napravili uviđaj i rekli da pričekam zapisnik. Tip je dakle nedvojbeno kriv, osiguran je kod Euroherca (nadam se da je to ok). Eto danas poslije posla idem u Motomaniju (oni su nam ovlašteni servis) da se kod njih dogovorim kako da im dofuram motor juer definitivno nije u voznom stanju, nemrem ga ni gurati i ostalo. Inače motor je 9 mj. 2004 - dakle nov :cry: po slobodnoj procjeni šteta je poprilična, prednja vilica potpuno, rezervar zbušen i zgnječen, okolna plastika isto, jedino što se zapravo ne vidi je rama, a i ona mi je sumnjiva (opaska - žensko mišljenje - DAJ BOŽE DA GRIJEŠIM).
Bila bih zahvalna i na kojem savjetu za naknadu fizičke štete za muža, na šta eventualno možda trebam obratiti pažnju i sl. Mislim za njega još imam vremena, jer će bojim se proči još poprilično vremena da bude "radno sposoban".
Pozdrav Nataša

Hahahah, netko je pitao jesam li se lomio sto puta, na svu sreću nisam, imao sam samo čudne sudare (primjerice tip ide sa autom u rikverc i popne mi se na prednju gumu i sli....) ali na svu sreću uvijek sam ostao na motoru u uspravnom položaju, a sad da nastavim o odšteti:

kod većine osiguranja ćeš materijalnu štetu naplatiti bez odvjetnika i većih problema. Nakon Croatie, Euroherc je najpošteniji za isplatu štete (trenutačno stanje na hrvatskom osigurateljnom tržištu). Kako je netko gore rekao, motor na vučnu službu, platiti i sačuvaj račune, isto tako, za svu opremu koja je oštećena, ako je približno novija bilo bi dobro naći račune (sve se amortizira kod isplate prema starosti) sve ono što je stradalo u nezgodi je predmet odštete (moibitel, košulja, zlatna narukvica, sat......., mada ćeš za taj dio dobiti nekakvu osrednju cifru, odoka, osim ako imaš račune koji dokazuju da je primjerice jakna i kaciga stara dva mjeseca i sl.) U najboljem slučaju (ako je sve pet) lovu možeš očekivati za dva-tri mjeseca (to je uobičajeni tijek, ne zbog osiguranja koliko zbog prateće logistike tipa dostava policijskog zapisnika službenim putem i sl.....). To je materijalna šteta, a sad nematerijalna (ozljede i ostalo).

Nematerijalna se šteta u cjelini naplaćuje tek nakon proteka godine dana od nezgode (a ponekad i tri godine), ovo stoga jer se uzima da je minimalan protek vremena od godine dana potreban kako bi se nedvojbeno utvrdile eventualne trajne posljedice u vidu invaliditeta u nekom postotku ili trajnog naruženja (npr. ružni ožiljci po rukama, licu...), i to je financijski najveća stavka ukod nematerijalne štete (pr. za 10 % trajnog invaliditeta po novim kriterijima Vrhovnog suda dosuđuje se 18-25 tisuća kuna), osim ovoga dijela imaš pravo i na razliku između plaće i bolovanja (da je radio dobio bi primjerice 3 i pol soma kuna, a za vrijeme trajanja bolovanja dobija soma i pol, znači za svo vrijeme trajanja bolovanja mora dobiti razliku) ovo se dokazuje ovjerenim prosjecima plaće, ili poreznom karticom, nadalje, imaš pravo na naknadu štete za pretrpljeni strah i bolove (ne znam točne kriterije VS-a po danu) s tim da su bolovi klasificirani po danima i po težini (pr. bolovi jakog intenziteta u trajanju od 5 dana jednako toliko i toliko, bolovi srednjeg intenziteta puta 10 dana....) zatim, ako je bilo potrebe, naknadu za tuđu njegu i pomoć (ne možeš sam na wc, treba te netko hraniti....). Jako je bitno čime se ozlijeđena osoba bavila primjerice: boksaču je u nezgodi stradalo koljeno, a bio je profesionalac, i nakon toga više neće moći boksati - jasno da će boksač za uništeno koljeno u ovom slučaju dobiti nemjerljivo više od jednog kompjuteraša, koji može sjediti i ovako i onako......
No teži dio kod naknade nematerijalne štete (uz dulji protek vremena dok dođeš do love) je taj, da je to područje dosta ezoterično, pa je moguće riješiti predmet i ovako i onako, a osiguranja tu često pušu na hladno, a to stoga što su ljudi za banalne ozljede uz "štimanje" nalaza izvlačili nesrazmjerno velike iznose, tako da bih ti u ovom dijelu savjetovao da se pokušate namiriti u mirnom postupku, a ukoliko ne bude riješeno u nekom razumnom roku - uzeti odvjetnika i to dobrog (Herc je ponekad malo težak), no odvjetnici znaju biti opet jedna čudna priča, a o tome neću ovako javno zbog kolegijalnosti! Samo ću reći kako bi bilo dobro da ti odvjetnik koji te zastupa bude frend!

Zastara za naknadu štete je tri godine od štetnog događaja. Znači da ukoliko nisi naplatio u mirnom postupku odštetu, u roku tri godine moraš podići tužbu kod nadležnog suda, no pritom valja računati i na stanje u našem pravosuđu, gdje je statistički gledano, po predmetu dva ročišta godišnje, pa se postupak može rastegnuti i do pet, šest godina.

I sad još jednom opći savjet svima (mada sam o tome već govorio):

vožnjom bez vozačke dozvole, pod utjecajem alkohola ili opojnih sredstava, ili bez uredno registriranog vozila izlažete se riziku regresa u slučaju nezgode. To znači osiguranje ili HUO (Hrvatski ured za osiguranje) će isplatiti odštetu, ali je ima pravo potraživati od vas kao fizičke osobe.

vožnjom prelikom brzinom, po žutoj i sl. izlažete se u slučaju nezgode (mada vi i niste krivi) tzv. suodgovornosti što znači, da je krivac za sudar netrko drugi, ali vi ste vozili po žutoj i time su se stekli preduvjeti za umanjenu odštetu (otprilike 20 - 30 %) i vi ćete umjesto 10 jedinica nečega, dobiti 7 ili 8. Ista je stvar i sa brzinom!

Zaboliše me prsti više od kljucanja, mislim da bi to ukratko, bilo sve bitno!


P.S. Sve skupa započni sa prijavom štete u Eurohercu.