Servis kosilice

Moram vas nešto pitati, majstori zamjene motula u motrorima...

Treba mi trimer i samohodna kosilica.
Posjed od cca 800m2. 70% je na kosini sa voćnjakom. Ok, kada srušim trule voćke, neće biti više od 5 stabala.

Da li da gledam baterijske trimere? Ima netko iskustva? Ili, je to totalni promašaj i samo benzin dolazi u obzir?
Preporuka samohodne kosilice?
Novaca ne znam koliko potrošiti. Neki bust buy, što se može servisirati da me ne izuje iz cipela kao ducati kojeg nisam nikad posjedovao....

Hvala


Kod mene je isto kosina (i to poprilicna na jednoj cetvrtini od ukupno nekih 600m2). Imam barem 10-15 stabala vocaka, cvijeca, malo "vinograda". E sad, trimera imam 2 bnenziska kineska, jeftina, kuopljenih zadnjih 10-15 godina. S jednim stalno problem, drugi radi kako treba, obzirom na cijenu, dusu dali (barem ovaj drugi :D ). Imam i jedan na struju, valjda najjeftiniji, nije na bateriju nego treba razvuc strujni kabel kojeg imam. Da, nije tak komforno zbog kabela, ali je i puno laksi i lakse je radit s njim.
Do prije par godina, imao sam kosilicu 4T koja nije bila samohodna i to jako dugo, strulila je vremenom sasija iako je uvijek bila ociscena od trave nakon kosnje, ali, 15tak godina je napravilo svoje. Onda kupio neku MTD samohodnu za cca 400-500 eura prije 4-5 godina i preporodio se zbog dijela gdje je nagib terena stvarno velik.

Eto, nis kvalitetno od alata u tom smislu kod mene, ali radi svoj posao i jedino sto mogu rec da su 4T kosilice prilicno pouzdane, barem kaj se tice mashine jer se pokazale neunistivim sto se tice motora. Ne sjecam se da sam i jednom mijenjao svjecicu na 4T mashini, a motor prede ko nov. Ali ulje mijenjam ne redovno nego cesce od propisanog i svakako provjeravat filter zraka jel cist.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: limun
Hondini motori idu do 25 posto nagiba


Kad sam kosio poprijeko (s lijeva na desno u odnosu na nagib koji je poprilican), cesto se kosilica gasila, skoro sam siguran da je zaribavala od nedostatka podmazivanja, ali motor radi i dalje normalno. onda presao na kosnju gore/dolje i od tada se ne gasi nikad u radu (srecom, samohodna pa nije tolika drama uzbrdo jer da nije samohodna, bilo bi nemoguce).

btw, brigs straton motor, nis posebno, kosilica je budget
 
  • Like
Reactions: diesel power
E da onda pitam i ja nesto:


jako brzo sam sjebo onu spuzvu na rucki kosilice gdje se hvatam rukama. Gdje kupit nesto slicno pa da zamijenim?
 
Previše kvadrata za baterijski trimer ili kosilicu. Kosilica s pumpom ulja koja radi na kosini ili dobar trimer ili oboje. Sve ovisi koliko često misliš kositi i kak to treba izgledati poslije košnje.

Do kraja godine mislim se preseliti na tu lokaciju. Čekam građevinske radove, tako da mi preostaje uređivat okoliš.
Ovaj kosi dio (veći), ne mora izgledati pic-pic, pošto na ravnom dijelu imam zelenila i mjesta gdje ću boraviti većinski dio vremena.

Da li u igru dolazi samo stihl, husqvarna, ili mogu gledat neke manje ''brandove''?
 
Kad sam kosio poprijeko (s lijeva na desno u odnosu na nagib koji je poprilican), cesto se kosilica gasila, skoro sam siguran da je zaribavala od nedostatka podmazivanja, ali motor radi i dalje normalno. onda presao na kosnju gore/dolje i od tada se ne gasi nikad u radu (srecom, samohodna pa nije tolika drama uzbrdo jer da nije samohodna, bilo bi nemoguce).

btw, brigs straton motor, nis posebno, kosilica je budget

Kod mene je blaža kosina, tako da ne bi trebao imati tih problema...
 
Alfa Ja sam uzeo spužvu za izolaciju vodovodnih cijevi i omotao keper trakom, ok je već par godina.
Trimer sam uzeo neki jeftilen Bavaria black, teža od A brendova ali odradi posao, kad se pokvari baciš i uzmeš novi za 100 eura
 
  • Like
Reactions: 3alfa3
Do kraja godine mislim se preseliti na tu lokaciju. Čekam građevinske radove, tako da mi preostaje uređivat okoliš.
Ovaj kosi dio (veći), ne mora izgledati pic-pic, pošto na ravnom dijelu imam zelenila i mjesta gdje ću boraviti većinski dio vremena.

Da li u igru dolazi samo stihl, husqvarna, ili mogu gledat neke manje ''brandove''?

Pa, veci dio terena ces obavit 4T samohodnom, samo oko vocaka (vecinu i toga obavim sa samohodnom osim ako krosnje nisu puno preniske pa da meni smeta jer sam 192cm visok), i zajebanih dijelova gdje treba preciznost trimer. Sad vidi jel ti se isplati za trimer davat puste pare, a nece bit u pogonu kao kod profesionalaca kojima je to "svakodnevni" alat.
A za samohodne kosilice nebi znao kakve su cijene u premium klasi, ali svakako nisam i nebi kupovao to nego nesto tipa 500tinjak eura, ionak ima garanciju i ak se u njoj pokaze dobra, barem nisi potrosio cudo novaca. A ak imas novaca i ne pitas za cijenu, onda je lako: kupis najbolje ili jako blizu toga sto se nudi i to je to.


Inace, trava voli da ju se kosi cesto koliko sam skuzio iz prakse, ljepsa je i gusca tako. Kad nisam lijen pa to tako radim, cesto i skinem kosaru sa kosilice koja skuplja travu jer mi je muka praznit tu kosaru svako malo kad kosim previsoku travu :D
 
Last edited:
  • Like
Reactions: diesel power
Alfa Ja sam uzeo spužvu za izolaciju vodovodnih cijevi i omotao keper trakom, ok je već par godina.
Baš sam ga htel pitat koje je godište. Mi smo, kad su se pojavili bmx-i, iste delali preradom ponija, a na šipku smo stavljali izolaciju za cijevi 😎
 
Ovak nešto ti je dobra opcija:
4T motor kojem ne smeta preveliki nagib.
Podešavanje visine košnje u 4 položaja, možeš i višu travu kositi.
Okretna, lagano zaobilaziš vočke, 1200 m2 i rezervoaru ima još goriva.
 

Attachments

  • 20240303_101045.jpg
    20240303_101045.jpg
    6.4 MB · Views: 0
Baš sam ga htel pitat koje je godište. Mi smo, kad su se pojavili bmx-i, iste delali preradom ponija, a na šipku smo stavljali izolaciju za cijevi 😎

73ce, nemoj mi o BMX jer to mi je bio zivot u 6-7-8 razredu osnovne (samo cu rec da sam (ZG) od HNK do Ribnjaka na zadnjem vozio u kontinuitetu (dalje nije bilo potrebe jer se islo na Ribnjak :D ), samo, tada nije bilo mobitela s kamerama, ali sjecanja ostaju :D
 
  • Like
Reactions: enduro and prpa
Ovak nešto ti je dobra opcija:
4T motor kojem ne smeta preveliki nagib.
Podešavanje visine košnje u 4 položaja, možeš i višu travu kositi.
Okretna, lagano zaobilaziš vočke, 1200 m2 i rezervoaru ima još goriva.

Meni se ne svidja polozaj rucki: ko bi to gurao (pomagao gurat) uz brijeg sa okomito postavljenim ruckama?
 
Kad sam kosio poprijeko (s lijeva na desno u odnosu na nagib koji je poprilican), cesto se kosilica gasila, skoro sam siguran da je zaribavala od nedostatka podmazivanja, ali motor radi i dalje normalno. onda presao na kosnju gore/dolje i od tada se ne gasi nikad u radu (srecom, samohodna pa nije tolika drama uzbrdo jer da nije samohodna, bilo bi nemoguce).

btw, brigs straton motor, nis posebno, kosilica je budget
Brigs je 15-20 stupnjeva. Honde su malo bolje
 
  • Like
Reactions: 3alfa3
Ma ovi novi Brigs su govno kakvog nema . A stare su bile nepoderive .
Novi Brigs kad samo malo nagneš kad je ugašena ode pola deci ulja u cilindar 🤣
 
  • Like
Reactions: diesel power
Screenshot_2024-03-24-20-03-11-643_com.miui.gallery-edit.jpg


Ja uzeo ovu lani lb251s u slo za 420e kod nas je bila 600e plus.

Ima loncin motor 166cc, valjda je to kopija neke stare honde. Kazu da je bolji motor od novih briggsa... Nema spinu za gorivo i nije htjela upalit na proljece. Pustio na casicu van malo goriva i vidio svjecicu i kresla iz prve s starim gorivom...

Za 400e sam moga uzet stigu 120cc loncin motor u agrariji kod mene. Uzeo ovu s jacim motorom i bez kosare da mogu vecu travu derat...
 
View attachment 778486

Ja uzeo ovu lani lb251s u slo za 420e kod nas je bila 600e plus.

Ima loncin motor 166cc, valjda je to kopija neke stare honde. Kazu da je bolji motor od novih briggsa... Nema spinu za gorivo i nije htjela upalit na proljece. Pustio na casicu van malo goriva i vidio svjecicu i kresla iz prve s starim gorivom...

Za 400e sam moga uzet stigu 120cc loncin motor u agrariji kod mene. Uzeo ovu s jacim motorom i bez kosare da mogu vecu travu derat...
Malo baca na KTM 😁
 
I moja ima prednji pogon. Pa samo je dignes na zadnje i stane i onda je mozes povuc u rikverc ili gurat po zadnjem polako napred ako je jako visoka trava ili zarotirat oko voćke... Jer ima jednu brzinu i pici skoro 5km/h :mrgreen: