Stanje vilice? Mjenjanje ulja ili ne?

shegyman

Member
Pozdrav ekipa.
Imam cudan osjecaj na volanu dok se vozim na manjim brzinama. Skuter se jednostavno lagano naginje u jednu pa u drugu stranu. Kao brod ono lagano ljulja. Malo livo malo desno.
Prominija san prednju gumu i isto se ponasa. Gumu bi eliminira jer je nova i valjda u motoboxa znaju balansirat.
Pri vecim brzinama to ne radi. Motor ne baca u jednu stranu ka ono kad su krive vilice. Ide pravo.

Triba li mozda prominit ulje, opruge ili sta vec?
Radi se o piaggio x9 250ccm.

 
Vilice nisu balave ni masne. Ne pustaju nigdi koliko san vidija. Pari mi se i onaj centralni lezaj da je ok. Kad naglo zakocim prednjom ne kucka niti slicno. Kad ga dignen na centralnu nogaru vuka san vilice livo desno naprid nazad i ne klapa nista
 
Odvedi skuter u Jukića da ti da točnu dijagnozu i cijenu popravka
 
strasilo said:
kakvi su seleni ?

Strašilo je dobro napisao, ali ga nisi skužio.. Seleni koji povezuju zadnji kraj... Imao sam davno Piaggio Skippera koji je imao takav problem.. Promijenio sam 2 selena i sve ok.. A kad je na nogari pritegnut zada, volan se ravnomjerno okreče, bez zapinjanja?
 
shegyman said:
Kao npr?
Par ljudi mi je reklo da to zna bit jer u oba tuba nije jednako ulja pa malo plese.
Meni u jednom štapu uopće nije bilo ulja, a nije valjalo.
 
Nosac motora je minja u trogiru mali jozo. Jer mi je masina lupala kad bi priko velikih rupa naletija.
I kad se nagnen s njim u okuci osjetin da mrvu zaplese. Neznan. Mozda se ja ne mogu privknit na ova mala kola.
 
Moguce da je i to, muka mi je na skuter sjest  :mrgreen: Jesu prakticniji al jebat ga.
 
Promijeniš ulje u prednjoj vilici pa vidiš. Ako ništa drugo, bar ćeš eliminirat jedan potencijalni problem. A i kada si ga zadnji put mijenjao?.......
 
Ne virujen da ga je iko minja. Motor ima 26000km.

Btw volan se okrece ravnomjerno na nogari. Nema zapinjanja.
Di je taj Jukic sta ste ga spomenili?
 
shegyman said:
Ne virujen da ga je iko minja. Motor ima 26000km.

Btw volan se okrece ravnomjerno na nogari. Nema zapinjanja.
Di je taj Jukic sta ste ga spomenili?
Jukić je SalonaMoto u Solinu, zajebano u materinu ga pronać :mrgreen: lako nađeš adresu priko googla ališ se izgubit tri puta dok dođeš do nje :mrgreen:
 
Kako da skinem vilice? Vidija san na trokutu doli dvi vide sta drze tubuse. Jel dovoljno njih odvidat i onda skinit kolo? Bez skidanja glavnog vijka gori na volanu? Cepovi od tubusa su na imbus vijke. Oce li izbit van opruga kad to odvidan?
 
shegyman said:
Kako da skinem vilice? Vidija san na trokutu doli dvi vide sta drze tubuse. Jel dovoljno njih odvidat i onda skinit kolo? Bez skidanja glavnog vijka gori na volanu? Cepovi od tubusa su na imbus vijke. Oce li izbit van opruga kad to odvidan?

Nemam, iskreno, pojma kako ti vilica izgleda, ali mislim da nema potrebe da ih skidaš ako samo mijenjaš ulje. Kada skineš čep gore, opruga će vjerojatno izbit (ne bi ti trebalo pokidat ruku  :grin:). Vrati sve postavke vilice prije toga na najslabije (preload, damping, što već imaš....). Dolje na vilici negdje ispustiš staro ulje. Provjeri u priručniku ili sa nekim serviserom koliko ti ulja ide u svaku cijev.
 
shegyman said:
Kako da skinem vilice? Vidija san na trokutu doli dvi vide sta drze tubuse. Jel dovoljno njih odvidat i onda skinit kolo? Bez skidanja glavnog vijka gori na volanu? Cepovi od tubusa su na imbus vijke. Oce li izbit van opruga kad to odvidan?

prvo skini kotač ... ;)

onda kad popustiš ta dva šarafa koji drže tubuse, onda imaš osiguraš (prsten) koji makneš tako da gurneš malo tubus prema gore .... i kad makneš prsten, tubus ide van prema dole .. ;)
 
prominili donji lezaj volana i novo ulje u vilicama. Gornji je dobar bija kako mi je reka. Podmaza ga. Sad se volan lakse okrice. stavija mi je 10w ulje pa je malo sad tvrdji na rupama
Motor sad ne ide livo desno vise toliko. Pri malim skroz brzinama se osjeti mozda malo al ne vise toliko.
Mozda ja umisljam ili san cjepidlaka.
 
ja imam slican problem, na ~60kmh motor kao da trese volan... na maloj brzini nece i preko 100 nece
problem je u lezaju gornjem kod volana
pocetkom sledece nedelje menjam