sve na struju

mg749ie

Active member
kupil sam neki moto mjesečnik i kaj imam videti i čitati,  :shock: da su se motori na struju počeli delati, i izazivati sve veće zanimanje svekolikog pučanstva jesu :shock:, (klasa ZET). Organiziraju se trke elektromotocikala itd..... (y) zato su klincima davno počeli prodavati elektro trocikle, pa sad kad su se navukli onda hop odmah u serijsku proizvodnju jer imaju klijentelu :jesus:
Vele da je neki freak ugradio 2 elektromotora na GSX-R i prešao je s njim 80000 km i uložio 0 kn u održavanje, neznam dali je potrošio koji euro, ali valjda je koje gume kupio. :mrgreen:
U novinama se spominje i odjeća za zimu i zaintrigiralo me kaj se nude rukavice na struju, pa čarape na struju, pa prsluk na struju, neznam kaj bu još na struju možda donji veš na struju ili barem na baterije, kaciga na struju i onda bumo morali povečati alternator koji bi trebao održavati sve te električne dijelove u funkciji.  
Izgleda da nas čeka električna budućnost, kWh je jeftiniji od benzina 8)
 
nije da te želim pokopat, al slična tema (ako ne skroz ista) već postoji....
http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,158299.0.html
bilo je dosta žestokih rasprava... (y)
 
mg749ie said:
... Izgleda da nas čeka električna budućnost, kWh je jeftiniji od benzina 8)

Ako zaista bude sve na struju skakat će i cijena kWh.

Zakon ponude i potražnje.
 
mg749ie said:
Izgleda da nas čeka električna budućnost, kWh je jeftiniji od benzina 8)

Super Jura said:
Ako zaista bude sve na struju skakat će i cijena kWh.

Zakon ponude i potražnje.

Molim, ako imate izračun, zanima kako je izračunata veza kWh sa benzinom  :misli:
 
neven said:
Molim, ako imate izračun, zanima kako je izračunata veza kWh sa benzinom  :misli:
za svaki motor s unutrasnjim izgaranjem se snima dijagram specificne potrosnje (gr/kW) - prije su se dijelili šakom i kapom, a sada ih kriju ko zmija noge. iz tog se lako izračuna kolika je potrošnja u kWh
 
Igoreta said:
nije da te želim pokopat, al slična tema (ako ne skroz ista) već postoji....
http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,158299.0.html
bilo je dosta žestokih rasprava... (y)
ma vjerojatno se je puno topica na tu temu otvaralo,
ali ovo je simptomatično, sve je na struju, ( neznam dali je tko od ovih pametnjakovića došao na ideju, i neka naprave lire ko za tramvaje pa odmah kad si u gradu i filaš akumulatore, ispada mi glupo, zapravo sve kaj je sad OK i Cool, sutra je bezveze, zato po meni još ovo malo slobode koliko nam prostaje uživajmo. 8)
 
mg749ie said:
kWh je jeftiniji od benzina

:misli:

1 kg tekućih fosilnih goriva ( benzin, nafta .... ) odgovara cca 44 MJ = cca 12 kWh toplinske energije

cca 40 % iskoristivost današnjih motora ( bolji dizeli s puhalom pogonjenim ispušnim plinovima i više ) rezultira efektom cca 5 kWh

dakle  :               5 kWh približno odgovara 1 kg tekućeg goriva
                   ili   4 kWh približno odgovara 1 litri tekućeg goriva


cijena tekućeg goriva bez namjenskih poreznih opterećenja u Hrvatistanu je cca 3.5 - 4 kn/l

cijena kWh električne energije u HEP-distribuciji je 0.4 - 0.75 kn/kWh

:misli:

Neka mi netko objasni zašto bi pogon elektomobila bio uopće jeftiniji , a posebno značajno jeftiniji !






 
GeM said:
:misli:

1 kg tekućih fosilnih goriva ( benzin, nafta .... ) odgovara cca 44 MJ = cca 12 kWh toplinske energije

cca 40 % iskoristivost današnjih motora ( bolji dizeli s puhalom pogonjenim ispušnim plinovima i više ) rezultira efektom cca 5 kWh

dakle  :               5 kWh približno odgovara 1 kg tekućeg goriva
                   ili   4 kWh približno odgovara 1 litri tekućeg goriva


cijena tekućeg goriva bez namjenskih poreznih opterećenja u Hrvatistanu je cca 3.5 - 4 kn/l

cijena kWh električne energije u HEP-distribuciji je 0.4 - 0.75 kn/kWh

:misli:

Neka mi netko objasni zašto bi pogon elektomobila bio uopće jeftiniji , a posebno značajno jeftiniji !
Ma u pravu si,ovo su ionako priče za malu dijecu prije laku noć-ma koja struja,od kad je goriva priča se o struji a još uvijek se vozimo na gorivo,da je to sve ok. davno bi se furale strujke  8)
 
GeM said:
:misli:

1 kg tekućih fosilnih goriva ( benzin, nafta .... ) odgovara cca 44 MJ = cca 12 kWh toplinske energije

cca 40 % iskoristivost današnjih motora ( bolji dizeli s puhalom pogonjenim ispušnim plinovima i više ) rezultira efektom cca 5 kWh

dakle  :              5 kWh približno odgovara 1 kg tekućeg goriva
                    ili  4 kWh približno odgovara 1 litri tekućeg goriva


cijena tekućeg goriva bez namjenskih poreznih opterećenja u Hrvatistanu je cca 3.5 - 4 kn/l

cijena kWh električne energije u HEP-distribuciji je 0.4 - 0.75 kn/kWh

:misli:

Neka mi netko objasni zašto bi pogon elektomobila bio uopće jeftiniji , a posebno značajno jeftiniji !
Tih 40% korisnosti klipnih motora koje si uzeo u obzir je idealni slučaj kad motor radi u najpovoljnijem režimu, a to možeš samo na auto putu. U gradskoj vožnji korisnost ti nije ni 20%. Kod elektro motora je ona uvijek vrlo visoka.
Cijene si uzeo za struju kolko je u distribuciji, a za naftu si odbio porez, pa si zaljučio da nema velike razlike. Mogo si uzet cijenu benzina kolika je u Iranu (ispod 1 kn) pa zaključit da je struja zapravo puno skuplja  :LOL:
 
ma to sve nije bitno i ovako 2012 ode ovaj svijet u govna :mrgreen: :jesus: :LOL:

dok smo mi živi biti će benzina, skupog ali će ga biti tako da ta struja me uopče ne zanima
 
tko zna šta će biti sa motorima na struju,možda kao i s autima,kad dođe neki šeik,pokupuje sve hibridne i na struju
i sve ih uništi jer bi njihova daljnja proizvodnja i prodaja bitno ugrozila prodaju njegove nafte.
Tako da možda ovih na struju neće biti i mi ćemo se i dalje peglati na skupoj bengi!
 
svejedno, ak se izuzme u glupost koja je napisana u časopisu, da je održavanje 0 kn za pređenih 80000 km?! :shock: ipak je finacijski povoljnije (barem sad)
kad se vratimo u povjest;  :mrgreen: nekad si mogel hodati naoružan, :pistoles: držati konja u štali s ostalim domaćim životinjama :whip: , kuril si na vuglen, (ak si ga imal), :vatrica: putoval do Senja ( ZG-Senj) 3 dana  :vozi:  ... onda nam se crno piše.
sigurno bu HEP dignul cijenu kWh kad se namnoži klijentela na struju, a naši digli poreze na takva ECO vozila i onda si na istom

to se zove PROGRES :starac: uglavnom nama klasičarima se crno piše  :biker:
 
prošle godine sprašio na benzin cca 10.000kn. uz prosječnu potrošnju 6l. vrijednost motora cca 30.000kn. gume, pločice i ostalo ću izostaviti. ali ulje, podešavanja i rad servisera nije za izostaviti.
struja mi je i struka tako da mi je pun k. plačanja benzina i ove godine je plan napraviti motor na struju. kvaka je u tome što je održavanje elektro vozila minimalno a mobilnost je upitna. tj. ograničen je radijus kretanja zbog punjenja. za po gradu i okolici sve ok no otići na dalji put... teško.
no kada si izračunate da je pogonsko gorivo (struja) 10x jeftinije od benzina sigurno se javi znatiželja. dok nema nameta na elektro vozila, treba to iskoristiti. slično je i s plinom. u početku ga nitko nije htio sada kada ga masovno ugrađuju u aute čak i motore država ubire vrhnje.
 
Vjerovatno sam jedini na ovom forumu koji nema priključak HEP-a.Moje generatore ,koji su bili na benzin,prepravio sam na plin jer mi je tako bilo jeftinije.Sad kad je plin (boca od 10 l )sa 92 kune skoćio na 99.60 prosuo sam brdo psovki na račun INE.Zasto????? Zato jer su isti dan u vjestima stalno ponavljali kako je pala cijena goriva (2 lipe) a ni rijeći o poskupljenju plina za 7.60 lipa.Tako se to radi u našoj državi .Bez obavještavanja se diže cijena plina za skoro 10 %.Toga ima samo kod nas.                   
Kako je napisao Krunek,država ubire bez pardona a mi nemamo šansu niti izraziti naše nezadovoljstvo.Kao, ko te šiša,nemaš pravo žalbe i gotovo.
 
ilegalac said:
Tih 40% korisnosti klipnih motora koje si uzeo u obzir je idealni slučaj kad motor radi u najpovoljnijem režimu, a to možeš samo na auto putu. U gradskoj vožnji korisnost ti nije ni 20%.
Prestanimo na strani "čađavaca i smrdljivaca" pozivati iskustva i predrasude iz prošlosti,
a na strani "tihih i mirisnih vozila punjenih iz kućne utičnice" razmišljti u stilu
"što se babi snilo, to se babi zbilo"   :mrgreen:

ilegalac said:
Cijene si uzeo za struju kolko je u distribuciji, a za naftu si odbio porez, pa si zaljučio da nema velike razlike.

A koju cijenu struje sam trebao uzeti ?  ( Cijenu na pragu termelekrane ?   Cijenu u prenosnoj mreži na 400 ili 110 kV ?   :mrgreen: )
Da li bi bilo jasnije da smo umjesto odbijanja poreza kod goriva ušli u spekulacije da li će namjenska davanja za korištenje
struje za pogon cestovnih elektro-vozila biti 80 , 100 ili 120%   ?

ilegalac said:
Mogo si uzet cijenu benzina kolika je u Iranu (ispod 1 kn) pa zaključit da je struja zapravo puno skuplja  :LOL:
Možda bi zaista prema onima koji su uvjereni da struja nema cijenu, naftu / benzin trebalo računati s 1 kn/l  
Uostalom, kako bi bilo da netko objasni zašto naftu i ne kupujemo / trampimo iz Irana ili Libije po cijeni reda 1 kn/l !
( A možda samo i tvrdimo da nije tako ?   :misli: )


Koliko  članova foruma svoja kućanstva grije na plin,
zagađuje atmosferu i doprinosi emisiji CO2 ,
te razmišlja o prelazu na grijanje  "besplatnom i čistom" električnom energijom ?   :mrgreen:
 
GeM said:
Prestanimo na strani "čađavaca i smrdljivaca" pozivati iskustva i predrasude iz prošlosti,
a na strani "tihih i mirisnih vozila punjenih iz kućne utičnice" razmišljti u stilu
"što se babi snilo, to se babi zbilo"  :mrgreen:
Stojim iza onog šta sam reko. Informiraj se ak ne vjeruješ. Ako nisi znao, korisnost klipnog motora kad radi u leru je ravno 0 %
GeM said:
A koju cijenu struje sam trebao uzeti ?  ( Cijenu na pragu termelekrane ?  Cijenu u prenosnoj mreži na 400 ili 110 kV ?  :mrgreen: )
Da li bi bilo jasnije da smo umjesto odbijanja poreza kod goriva ušli u spekulacije da li će namjenska davanja za korištenje
struje za pogon cestovnih elektro-vozila biti 80 , 100 ili 120%  ?
Cijenu u distribuciji. Tko ti može odrediti na šta ćeš trošiti struju iz utičnice. Kao da je razlika u cijeni struje za grijanje i za rasvjetu ili za električno vozilo.
GeM said:
Možda bi zaista prema onima koji su uvjereni da struja nema cijenu, naftu / benzin trebalo računati s 1 kn/l 
Ko je rekao da struja nema cijenu?

 
GeM said:
:misli:

1 kg tekućih fosilnih goriva ( benzin, nafta .... ) odgovara cca 44 MJ = cca 12 kWh toplinske energije

cca 40 % iskoristivost današnjih motora ( bolji dizeli s puhalom pogonjenim ispušnim plinovima i više ) rezultira efektom cca 5 kWh

dakle  :               5 kWh približno odgovara 1 kg tekućeg goriva
                   ili   4 kWh približno odgovara 1 litri tekućeg goriva


cijena tekućeg goriva bez namjenskih poreznih opterećenja u Hrvatistanu je cca 3.5 - 4 kn/l

cijena kWh električne energije u HEP-distribuciji je 0.4 - 0.75 kn/kWh

:misli:

Neka mi netko objasni zašto bi pogon elektomobila bio uopće jeftiniji , a posebno značajno jeftiniji !


tnx

fala bogu da netko kuži, još da dodamo cijenu skladištenja pa da prestanemo pričati o jeftinijoj struji koja će se ionako u slijedećih nekoliko godina izjednačiti s cijenom u europi koja je dvostruko ! veća nego ova naša socijalna.
Struja treba biti proizvedena na "zeleni" način pa onda možemo pričati o alternativnom izvoru energije i čistom pogonu. To i jest cilj a nikako jeftinije gorivo. Nažalost to je skuplja opcija obzirom na cijenu usvajanja nove tehnologije i razvoja mreže koja će podržavati takav sustav transporta, ali za sada ne vidim drugu alternativu. Uglavnom do 2020 čeka nas interesantno razdoblje poput početaka otto motora i sl.  :wink: :bicikler:
 
dok je nafte biti ce i struje
koliko se samo el. energije proizvede na bazi nafte
mazut,razna ulja itd...