sve na struju

zašto sve ''elektromobilne'' teme završe na prepucavanju HEP vs. INA :misli:  nitko niš ne priča o vrstama baterija, smještaju elektromotora, njihovim vrstama.. DC, PWM regulaciji.. AC, pretvaračima i sl..serijski, ovakvi onakvi..o razvijanju snage, momenta.. :misli: možda o hibridima, otto generator/elektromotor...  HHO...

http://www.youtube.com/watch?v=a2JkMCzjTVE&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=9o15EALghp0
 
grgaSH said:
zašto sve ''elektromobilne'' teme završe na prepucavanju HEP vs. INA :misli:  nitko niš ne priča o vrstama baterija, smještaju elektromotora, njihovim vrstama.. DC, PWM regulaciji.. AC, pretvaračima i sl..serijski, ovakvi onakvi..o razvijanju snage, momenta.. :misli: možda o hibridima, otto generator/elektromotor...  HHO...

http://www.youtube.com/watch?v=a2JkMCzjTVE&feature=player_embedded
zato kaj su na forumu automehaničari, a  ne električari, :mrgreen: nažalost to bu isto ko s kovačima, izumrla vrsta (y)
 
grgaSH said:
zašto sve ''elektromobilne'' teme završe na prepucavanju HEP vs. INA :misli:  nitko niš ne priča o vrstama baterija, smještaju elektromotora, njihovim vrstama.. DC, PWM regulaciji.. AC, pretvaračima i sl..serijski, ovakvi onakvi..o razvijanju snage, momenta.. :misli: možda o hibridima, otto generator/elektromotor...  HHO...

http://www.youtube.com/watch?v=a2JkMCzjTVE&feature=player_embedded

iskustvo je pokazalo, lipofe4 baterije zbog omjera masa/iskoristivost/cijena i dc pogon. čim manje pretvaranja, manje gubitaka. a za sami pogon... razne opcije iako mi se čini da će motori s četkicama još dugo ostati u upotrebi zbog niže cijene u odnosu na motore bez četkica (brushless).
bilo bi zgodno kada bi se još netko javio s osobnim iskustvom a ne samo s teorijom i linkovima.
 
Krunek said:
iskustvo je pokazalo, lipofe4 baterije zbog omjera masa/iskoristivost/cijena i dc pogon. čim manje pretvaranja, manje gubitaka. a za sami pogon... razne opcije iako mi se čini da će motori s četkicama još dugo ostati u upotrebi zbog niže cijene u odnosu na motore bez četkica (brushless).
bilo bi zgodno kada bi se još netko javio s osobnim iskustvom a ne samo s teorijom i linkovima.
Što se osobnog iskustva tiče ja sam već neko vrijeme ponosni vlasnik električnog bicikla i to je za sada jedino električno (hibridno  :mrgreen:) vozilo koje se za sada isplati kupiti. Imao sam nešt love s kojom nisam znao kud  :p(5900 kn) i uložio u bajs. A već mi je lagano pun kufer poskupljenja benzina, prometnog fašizma, registracija, loših cesta, zakona i ostalih kretenizama i ko što ste do sada mogli zaključiti, veliki sam fan elektro-pogona.
Bajs je ustvari obična Kona na koju je nakalemljena kutija sa baterijama, kontroler, ručica za upravljanje (funkcionira slično kao gas na motoru) i elektromotor integriran u zadnji kotač. Motor je brushless sa direktnim pogonom a baterije su olovne sa gelom.
Vozi se kao najnormalniji bicikl s tim da se po volji može uključiti motor. Sa motorom dostiže brzinu 40 km/h. Ubrzanje nije nešto od čega se usereš, a to mi ni ne treba jer za to imam uljaru  8) Autonomija je 15-20 km ak ga ne štediš. U idealnim uvijetima kažu da može 40 km. Puni se 2-3 sata.
Koristim ga za ič na poso i mogu reč da je bajs solidan ak se izuzme težina od 30 kg što je zasluga baterija, pa je malo teže s njim uz stepenice.
Slika je preuzeta sa www.e-vozila.com a bic je isti taj


 
barba said:
Vjerovatno sam jedini na ovom forumu koji nema priključak HEP-a.Moje generatore ,koji su bili na benzin,prepravio sam na plin jer mi je tako bilo jeftinije.Sad kad je plin (boca od 10 l )sa 92 kune skoćio na 99.60 prosuo sam brdo psovki na račun INE.Zasto????? Zato jer su isti dan u vjestima stalno ponavljali kako je pala cijena goriva (2 lipe) a ni rijeći o poskupljenju plina za 7.60 lipa.Tako se to radi u našoj državi .Bez obavještavanja se diže cijena plina za skoro 10 %.Toga ima samo kod nas.                   
Kako je napisao Krunek,država ubire bez pardona a mi nemamo šansu niti izraziti naše nezadovoljstvo.Kao, ko te šiša,nemaš pravo žalbe i gotovo.

Poštovanje. Moram priznati da me ovaj post pošteno prodrmao. Isplativije je imati vlatite generatore umjesto hep priključka?
 
harakiri             
Nije isplativije ali kad ti traže 56 000 DM (za vrime bivše YU ) da ti dovedu priključak sa 10 KV stupa udaljenog 400 m nemaš puno izbora.Za taj novac  90-ih sam mogao kupiti kuću uz more.Danas ni za toliko Eura ne možeš dobiti istu. Sve se radi da te oderu.A sve u gradu koji je ima prvi na svitu ulićnu elektrićnu rasvjetu.To malo ko zna.
 
barba said:
harakiri               
Nije isplativije ali kad ti traže 56 000 DM (za vrime bivše YU ) da ti dovedu priključak sa 10 KV stupa udaljenog 400 m nemaš puno izbora.Za taj novac  90-ih sam mogao kupiti kuću uz more.Danas ni za toliko Eura ne možeš dobiti istu. Sve se radi da te oderu.A sve u gradu koji je ima prvi na svitu ulićnu elektrićnu rasvjetu.To malo ko zna.

Zato treba otić u NP Krka, malo uživaš u krajoliku, malo u vodi, a i naučiš ponešto...
 
barba said:
harakiri              
Nije isplativije ali kad ti traže 56 000 DM (za vrime bivše YU ) da ti dovedu priključak sa 10 KV stupa udaljenog 400 m nemaš puno izbora.Za taj novac  90-ih sam mogao kupiti kuću uz more.Danas ni za toliko Eura ne možeš dobiti istu. Sve se radi da te oderu.A sve u gradu koji je ima prvi na svitu ulićnu elektrićnu rasvjetu.To malo ko zna.

Upoznat sam činjenicom da je šibenik imao prvi rasvjetu na svijetu. Al to nažalost niko nezna. Evo nekih podataka o tom čudu:  :mrgreen:

Voditelji izgradnje:
•gradonačelnik: Ante Šupuk
•gradski inženjer: Vjekoslav Meichsner
Izvođač
•Ganz, Budimpešta
Hidroelektrana Jaruga
•vertikalna turbina, Ganz(tipa Girard, 320 konjskih snaga)
•2-fazni generator, Ganz (Zipernowsky alternator)315 okr/min, 42 Hz, 3000 V

Malo smo iz teme iskočili  :mrgreen:
Mislim da je glavni problem bio trafo...
Sad još uvijek do Vas nema 0.4kV voda???
 
harakiri   
Jesmo i nismo u off-u.SVE NA STRUJU.         
Bilo bi voda od o.4 kv da je dati te novce koje traže gospoda iz HEP-a.Ako dobro proračunamo za te novce se da nabaviti podosta sol.panela ,vjetrenjača i generator.Ja to sve imam ali kad je oblaćno i ne puše vitar onda stupa na snagu generator na plin,220V 10 kW ,(koji je prije bio na benzin ).
 
barba said:
harakiri   
Jesmo i nismo u off-u.SVE NA STRUJU.         
Bilo bi voda od o.4 kv da je dati te novce koje traže gospoda iz HEP-a.Ako dobro proračunamo za te novce se da nabaviti podosta sol.panela ,vjetrenjača i generator.Ja to sve imam ali kad je oblaćno i ne puše vitar onda stupa na snagu generator na plin,220V 10 kW ,(koji je prije bio na benzin ).

To je ok. Al mi je jednostano nezamislivo da još uvijek nemaju mrežu na tom područuju. Jeste vi jedini na tom područuju ili što? Ne vidim razlog zašto hep nema potrebu omogućiti priključak ljudima, pa niste negdje bogu iza nogu, da treba 20 km voda do Vas.?
 
harakiri               
Da ti bude jasnije.Kabel (podzemni ) je daleko od mene 380 m ,zračne linije.10 KV .Jesam i nisam daleko.Magistrala mi je daleko 500 m.U centar grada dođem za manje od 5 minuta.             
Sve bi to bilo već napravljeno ali tu se nema za papati,mislim da me razumiš.Ako nekad dođe neka važna faca i kupi teren sve će bit gotovo za tren,dan ili dva.Mislili smo čak ponuditi nekom "odozgora" parcelu ali nas nema dovoljno.
Tribaš znati i to da su sva sela puno dalje od nas elektrificirana ,obnovljena ,valjda zato da se naši svide nekima iz EU.Važnije je bilo obnovit kuće onima šta su pobigli za vrime rata nego dovest kabel do nas.To se dalje čuje.
 
barba said:
harakiri                 
Da ti bude jasnije.Kabel (podzemni ) je daleko od mene 380 m ,zračne linije.10 KV .Jesam i nisam daleko.Magistrala mi je daleko 500 m.U centar grada dođem za manje od 5 minuta.             
Sve bi to bilo već napravljeno ali tu se nema za papati,mislim da me razumiš.Ako nekad dođe neka važna faca i kupi teren sve će bit gotovo za tren,dan ili dva.Mislili smo čak ponuditi nekom "odozgora" parcelu ali nas nema dovoljno.
Tribaš znati i to da su sva sela puno dalje od nas elektrificirana ,obnovljena ,valjda zato da se naši svide nekima iz EU.Važnije je bilo obnovit kuće onima šta su pobigli za vrime rata nego dovest kabel do nas.To se dalje čuje.

Ok. ovo je za dokumetarac. Toga ima samo u 'rvatskoj  :?
 
harakiri               
Po istim selima o kojima sam pisao gore ,gore svijetla  uličnih lampi i danju a u Šibeniku u znak štednje ,po noći ,ulicama gori ,na nekim mjestima ,samo svaka druga svijetiljka.Sad ti razumi ovaj naćin razmišljanja i vođenja grada. 
Kako si rekao ,toga ima samo u  rvatskoj.         
 
točno je da mnogo mjesta još nema adekvatnu struju, neki i nikakvu, ali zapravo dali smo svi osuđeni sutra svi na struju od stimulatora, pacemakera do motocycla? Vjerojatno da, pa stoga uživajmo ovo još malo kolko možemo u mirisu benzina, roktanju motora, sutra bumo kupovali motore ELEKTROLUX, Siemens, Iskra, Philips itd... (y) :mrgreen:
 
mg749ie said:
točno je da mnogo mjesta još nema adekvatnu struju, neki i nikakvu, ali zapravo dali smo svi osuđeni sutra svi na struju od stimulatora, pacemakera do motocycla? Vjerojatno da, pa stoga uživajmo ovo još malo kolko možemo u mirisu benzina, roktanju motora, sutra bumo kupovali motore ELEKTROLUX, Siemens, Iskra, Philips itd... (y) :mrgreen:

Imam u planu kupit cisternu dvije goriva i neki motor, i zakopat 100 metara pod zemlju. tak da bum jednog dana za 100 200 godina faca s tim  8)