Top 100 Alpskih prijevoja

prijevoz.hr

Member
bok svima.. za početak, svima sve dobro, prvo zdravlja, a onda i lijepih i sretnih vožnjica u 2012.. i na kraju lijepih putopisa ovdje na forumu..

evo ovako.. kupio sam nedavno u louisu knjigu nekog lika, ime mu je Heinz E. Studt u izdanju Bruckmann i zove se "100 Alpenpasse mit dem motorrad".. knjiga je na dojčlandskom, koji nažalost ne kužim baš previše, pa ne mogu čitati tekstove, ali (odlične) fotke i neke činjenice o pojedinom prijevoju se lako shvate.. kad kupite knjigu dobijete mogućnost downloada svih 100 objavljenih ruta.. malo sam se potrudio i svih 100 ruta pospajao u jedan .gdb file (u privitku) pa oni koji imaju MapSource softver za navigacije, mogu si to iskoristiti.. napravio sam i 100 waypointova i nazivao ih točno po brojevima od 1 do 100..

ali to nije sve  :wink:.. napravio sam i .xlsx file (u privitku) sa popisom svih 100 prijevoja i sa nekim korisnim podacima: ime rute (prijevoja), dužina, država, visina, težina svladavanja, zimsko zatvaranje rute, te još nekoliko polja kojim si poslije možete označiti da ste prošli rutu, dati ocjenu težine i tak to.. svatko po želji, ako želi :).. 

ali ni to nije sve  :mrgreen:.. uspio sam nekako eksportirati svih sto waypointova u google map-se pa vam evo link i na to.. http://maps.google.hr/maps/ms?msid=206551951647684646228.0004b54e4245882fb40a6&msa=0&ll=46.168419,8.55835&spn=2.019991,4.839478

e sad, zakaj to sve.. prošlu sezonu sam imao veliku želju ići gore skuterom, ali sam se spizdio (sa bicikla :embarrassed:) neposredno prije, shebao ruku, pa sam na kraju išao samo na vikend autom.. i alpe su me toliko oduševile, da je to bila "ljubav na prvi pogled".. u stvari na drugi.. "prva ljubav" je planula kad sam na motori.hr pročitao stranger-ov putopis Skuterom na Grossglockner i okolo http://www.motori.hr/forum/index.php?topic=186530.0..

prošao sam tog vikenda 1.500 km u 2 i pol dana, 5 alpskih cesta i još nekih zanimljivosti.. i onda sam si postavio interni cilj/želju - svake godine doći barem na koji vikend u alpe.. ne autom, nego :021:.. kupivši ovu knjigu, imam sad još jedan cilj - do pedesete (sad imam 40) obići svih 100 prijevoja.. znači, prosječno 10 godišnje.. samo nek bude zdravlja i mogućnosti, volje sigurno bude.. uz malo sreće, možda i već ove godine skuter zamjenim nekim primjerenijim dvokotačem za alpe.. ali o tom po tom..

eto, nadam se da ovih nekoliko informacija i fileova (za gps i xls) budu nekom, zaljubljeniku u alpe (ili onom tko će to tek postati), od koristi, a isto tako me zanima, da li možda ima netko tko je (onak odokativno, pa čak i ako točno zna) prošao možda već više od 70-80% navedenih ruta/prijevoja?

14. i 15.04.2012. "osvajam" prvih 6 ruta/prijevoja..

pozdrav svima
 
(y)

Svaka cast i sretno sa ostvarenjem zadatka, i ja bi tako!  (y)
 
he he, imas volje, svaka cast  (y)  (y)

sto se tvog motora tice, ne moras se brinuti da trebas mijenjati motor... 500 ccm skuter je i vise nego dovoljan  (y)

svakako vidi ovaj sajt: http://www.alpineroads.com/

Sto se fajla tice, fale tu neki dosta visoki i lijepi prijevoji, ili ih imas pod drugim imenom,  ili sam ja ćorav (recimo Col de Agnel, Col de Lombarde, Isoard).  Nama najblizi (Vrsic u SLO) takodjer nije u listi. Nije da je toliko bitno, i sa ovih 100 se imas sto voziti  :wink:

evo ti moja ruta od proslog ljeta: http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,216820.0.html
 
@svi
za početak fala svima na tolikim palčevima gore.. nadam se da bude nekom koristilo.. pogotovo ovo za navigaciju.. ne znam jedino da li se taj file može otvoriti i sa nekim drugim softverima osim MapSource (ekstenzija je .gdb).. hmm, budem probal ovih dana napraviti i file za Google Earth.. znam da se tamo super otvaraju 3D rute..

@Direktor
hahahahaa.. ma nije baš da imam viška free vremena.. čak suprotno, radim bez radnog vremena, stalno :wink:.. prije 3 mjeseca sam kupio knjigu, pa pomalo.. ali i nije to bilo baš toliko puno posla.. "samo" otvoriti 100 malih fajlića sa bruckmanna, paste-ati u moj i dati naziv ruti.. za xls sam exportirao iz MapSource-a, a jedino mi je kćer pomogla ukucati sve one visine, težine i zimske periode u xls.. i fala ti na korisnim linkovima..

@lb
znam da je ovaj moj skut dovoljan, stvarno mi je fantastičan.. ali.. vuče me nešto dalje.. na "kralja alpa".. malog stroma.. sad je izašao novi i samo čitam sve najbolje o njemu.. ali frka me kak bi ja to prihvatio, od auto-škole nisam vozio nekaj sa brzinama, nemam puno kilometara na dva kotača i tak to.. vidjet ćemo još.. tražim negdje da rentam nekog stroma pa u jednom danu probam shvatiti da li ja jesam za tak nešto ili ne.. ali, kad sam to bio na vikendu autom, vidio sam da stvarno gore idu sa svim i svačim, tak da stvarno ne brinem da mi ne bi bio dovoljan ovaj moj..

ovaj tvoj chez alpe laufen sam već prije nekoliko puta "progutao u jednom dahu".. posebno ti zavidim na onom susretu sa bernina vlakom.. ja sam naime i veliki zaljubljenik u željeznice :wink:..

a jesi mi baš morao poslati ovaj link na alpineroads.com :mrgreen: .. sad kao potiho si misliš možda ukucam i tih ostalih stotinjak :wink:.. ali mislim da će mi ovih 100 koje sam si postavio za cilj biti sasvim dovoljno do pedesete :smiley:

i da, stvarno fale oni prijevoji koje si naveo.. ovih 100 je točno po brojevima od ovog lika iz knjige, ali ne znači da ih neću potražiti kad bude prilike usput ne nekim budućim rutama..
 
prijevoz.hr said:
budem probal ovih dana napraviti i file za Google Earth.. znam da se tamo super otvaraju 3D rute..

probaj s ovim konverterom: http://www.gpsies.com/convert.do
ne znam koliko je dobar, ali nista te ne kosta probati, pa ako ne ide, onda trazi dalje...
 
Bacio sam malo pogled jučer na fajl i na MapSource, super ti je ispalo! Ovaj fajl bi trebal zet sa sobom kad ideš na put, i unositi podatke, možda ubacit koordinate, u biti dalo bise to prošititi o ho, ho... :mrgreen:
lb je napomenuo da neki fale, ja sam primjetio da su neki koje ja znam vođeni pod drugim imenom, al to nije nikakav problem, lako se snać kad imaš neki početak. A što se broja tiče, 10 prijevoja godišnje, 10 godina...to ti je malo puno, tko zna jel buš toliko živel  :mrgreen:, trebaš zet 10 dana tokom ljeta i udi, začudit ćeš se koliko možeš obići.
Opet recimo Nockalmstrasse ima nekoliko prijevoja koji nisu na listi, a broje se kao prijevoji, a u biti su svi na jednoj cesti, tak da rokmeš dva, tri ili više prijevoja dnevno.
Evo par slika sa Zoltan und Dikektor Alpen tour 2011 iz kolovoza. Da mi je znati koliko tamo ima sada snijega  :mrgreen:

www.nockalmstrasse.at





www.rossfeldpanoramastrasse.de



www.grossglockner.at

Karlovački planinari  8)



I film  :mrgreen:

Alpen tour 2011
 
prijevoz.hr said:
bok svima.. za početak, svima sve dobro, prvo zdravlja, a onda i lijepih i sretnih vožnjica u 2012.. i na kraju lijepih putopisa ovdje na forumu..

evo ovako.. kupio sam nedavno u louisu knjigu nekog lika, ime mu je Heinz E. Studt u izdanju Bruckmann i zove se "100 Alpenpasse mit dem motorrad".. knjiga je na dojčlandskom, koji nažalost ne kužim baš previše, pa ne mogu čitati tekstove, ali (odlične) fotke i neke činjenice o pojedinom prijevoju se lako shvate.. kad kupite knjigu dobijete mogućnost downloada svih 100 objavljenih ruta.. malo sam se potrudio i svih 100 ruta pospajao u jedan .gdb file (u privitku) pa oni koji imaju MapSource softver za navigacije, mogu si to iskoristiti.. napravio sam i 100 waypointova i nazivao ih točno po brojevima od 1 do 100..

ali to nije sve  :wink:.. napravio sam i .xlsx file (u privitku) sa popisom svih 100 prijevoja i sa nekim korisnim podacima: ime rute (prijevoja), dužina, država, visina, težina svladavanja, zimsko zatvaranje rute, te još nekoliko polja kojim si poslije možete označiti da ste prošli rutu, dati ocjenu težine i tak to.. svatko po želji, ako želi :).. 

ali ni to nije sve  :mrgreen:.. uspio sam nekako eksportirati svih sto waypointova u google map-se pa vam evo link i na to.. http://maps.google.hr/maps/ms?msid=206551951647684646228.0004b54e4245882fb40a6&msa=0&ll=46.168419,8.55835&spn=2.019991,4.839478

e sad, zakaj to sve.. prošlu sezonu sam imao veliku želju ići gore skuterom, ali sam se spizdio (sa bicikla :embarrassed:) neposredno prije, shebao ruku, pa sam na kraju išao samo na vikend autom.. i alpe su me toliko oduševile, da je to bila "ljubav na prvi pogled".. u stvari na drugi.. "prva ljubav" je planula kad sam na motori.hr pročitao stranger-ov putopis Skuterom na Grossglockner i okolo http://www.motori.hr/forum/index.php?topic=186530.0..

prošao sam tog vikenda 1.500 km u 2 i pol dana, 5 alpskih cesta i još nekih zanimljivosti.. i onda sam si postavio interni cilj/želju - svake godine doći barem na koji vikend u alpe.. ne autom, nego :021:.. kupivši ovu knjigu, imam sad još jedan cilj - do pedesete (sad imam 40) obići svih 100 prijevoja.. znači, prosječno 10 godišnje.. samo nek bude zdravlja i mogućnosti, volje sigurno bude.. uz malo sreće, možda i već ove godine skuter zamjenim nekim primjerenijim dvokotačem za alpe.. ali o tom po tom..

eto, nadam se da ovih nekoliko informacija i fileova (za gps i xls) budu nekom, zaljubljeniku u alpe (ili onom tko će to tek postati), od koristi, a isto tako me zanima, da li možda ima netko tko je (onak odokativno, pa čak i ako točno zna) prošao možda već više od 70-80% navedenih ruta/prijevoja?

14. i 15.04.2012. "osvajam" prvih 6 ruta/prijevoja..

pozdrav svima

Ovisno u rutama imaj na umu da većina prijevoja nije prohodna ponekad do lipnja!  :wink: Evo da se javim prošao sam 99% ovoga što si naveo...imam čak i po kamenčić sa svakog prijevoja višeg od 2000 m/nv kao i pripadajuću naljku! A daleko od toga da sam jedini.  :LOL:
Imaš hrpu tih predloženih ruta i samo treba vremena i love da to pohvataš.Inače otac i majka svih route stranica je ovo: http://www.bestbikingroads.com/

(y)
 
Direktor said:
Bacio sam malo pogled jučer na fajl i na MapSource, super ti je ispalo! Ovaj fajl bi trebal zet sa sobom kad ideš na put, i unositi podatke, možda ubacit koordinate, u biti dalo bise to prošititi o ho, ho... :mrgreen:
lb je napomenuo da neki fale, ja sam primjetio da su neki koje ja znam vođeni pod drugim imenom, al to nije nikakav problem, lako se snać kad imaš neki početak. A što se broja tiče, 10 prijevoja godišnje, 10 godina...to ti je malo puno, tko zna jel buš toliko živel  :mrgreen:, trebaš zet 10 dana tokom ljeta i udi, začudit ćeš se koliko možeš obići.
Opet recimo Nockalmstrasse ima nekoliko prijevoja koji nisu na listi, a broje se kao prijevoji, a u biti su svi na jednoj cesti, tak da rokmeš dva, tri ili više prijevoja dnevno.
Evo par slika sa Zoltan und Dikektor Alpen tour 2011 iz kolovoza. Da mi je znati koliko tamo ima sada snijega  :mrgreen:

hhaahaa.. vidim zabavno vam je bilo gore.. pregledal cijeli filmić.. doduše, najmanje alpi ima, sam ste vi nutra :mrgreen:

da, svakako ove rute koristim kod planiranja puta kroz MapSource.. imam već nekoliko potencijalnih ruta splaniranih.. super stvar kod MapSourcea je kaj isplaniraš rutu, pukneš ju na gps i po njoj se voziš.. ako u vožnji promijeniš rutu, on te uvijek naviga na definiranu rutu.. a na kraju puta lepo skineš odvoženu rutu i onda si napraviš file koji ima planiranu i odvoženu rutu.. to super funkcionira..

inače, sve ove navedene rute iz knjige, njih 100, se ne preklapaju (osim ponegdje u početnim/završnim točkama).. čovko je očigledno negdje mislio na prijevoj, negdje na cestu.. hahaha.. google translator kaže da pässe znači "uska grla" na hrvatskom :LOL:.. dakle, svih 100 uskih grla su u stvari rute, a ne prijevoji.. jer, evo nockalmstrasse (broj 10) je jednom navedena, a nigdje ne postoji prijevoji posebno u knjizi navedeni.. inače, bio sam na nockalmici, grossu, villacheru, gerlosu i malti autom 01. i 02.09.2011. fantazija..

hmm :misli:, sad bi mogao preimenovati temu u Top 100 alpskih uskih grla :LOL: .. ali to ne znam  :embarrassed:..
 
dr.chala said:
Ovisno u rutama imaj na umu da većina prijevoja nije prohodna ponekad do lipnja!  :wink: Evo da se javim prošao sam 99% ovoga što si naveo...imam čak i po kamenčić sa svakog prijevoja višeg od 2000 m/nv kao i pripadajuću naljku! A daleko od toga da sam jedini.  :LOL:
Imaš hrpu tih predloženih ruta i samo treba vremena i love da to pohvataš.Inače otac i majka svih route stranica je ovo: http://www.bestbikingroads.com/

(y)

uh, fakat odlična stranica sa rutama.. je, je, znam ovo za neprohodnost, u knjizi to ima navedeno, pa sam si i to ubacio u xls file.. a svaka čast na ovih 99%, kao i svim ovima koji su to sve prošli.. eh kad bi se nekome dalo, tamo u xls sam dodao kolone za ocjenjivanje dojmova nakon odvožene rute.. eh, kako bi to tek bilo korisno nama koji još nismo prošli to tamo gore :wink:.. eto, ako netko od ovih 99%-taša ima volje, u ove zimske dane, provesti jednu večer uz jedan xls i prekapajući po uspomenama sa vožnjica po alpama, mnogi bi bili zahvalni.. a ja plaćam večeru na jednom od 100 prijevoja :)
 
dr.chala said:
Evo da se javim prošao sam 99% ovoga što si naveo...
ja sam slab, prošao tek nekih 60ak %...  :?

Al sam zato bio i tri puta na 20ak prijevoja...  :mrgreen: Dolomiti ko stvoreni za krivinanje...  (y)
 
prijevoz.hr said:
... uh, ....

Evo, otvorijo sam tabelu u excel-u (btw:  (y) ) i možda fali jedan podatak, koji meni nije nepomemban: to je ako se plati "ulaz" . U Dolomitima je bar za sad bezplatno.

 
Direktor said:
Malo da tema živne...našao sam super stranicu sa opisima paseva:

http://www.alpentourer.com/alpine_passes/

Ima dosta svega za proučavanje, ali zima i je za skupljanje informacija i štednju.

jap.. super stranica.. ima fakat korisnih i zanimljivih informacija.. tenk ju direktore..

u međuvremenu, ja isplanirao prvu rutu za osvajanje prvih 6 prijevoja:
11. villacher alpenstrasse
12. hochrindl almenstrasse
13. flattnitzer hohe
14. gerlitzen alpenstrasse
15. loiblpass
16. wurzenpass
ovo nije redoslijed u ruti, nego po brojevima iz top100 liste.. idem 14. i 15.04.2012.. to su subota i nedjelja.. rezervirao sam već i spavanje u bodensdorfu blizu gerlitzen alpenstrasse.. ako je netko zainteresiran.. za sad smo dvojica.. frend sa apriliom manom 850 i ja sam spidermax-om 500 (za sada :)).. pokret subota ujutro, povratak nedjelja navečer.. 770 km.. tempo laganini.. puno fotkanja, kafenisanja, druženja.. ne moramo se nužno pratiti.. oni kojima sam prespor stignem ih na prvom stajanju :wink:..

evo i mape..

http://maps.google.hr/maps?saddr=Zagreb&daddr=Tr%C5%BEi%C4%8D,+Slovenija+to:Ferlach,+%C3%96sterreich+to:Krumpendorf+am+W%C3%B6rther+See,+%C3%96sterreich+to:Moosburg+in+K%C3%A4rnten,+%C3%96sterreich+to:Albeck,+%C3%96sterreich+to:Hochrindl-Kegel,+%C3%96sterreich+to:Deutsch-Griffen,+%C3%96sterreich+to:Wei%C3%9Fberg,+%C3%96sterreich+to:Stadl+an+der+Mur,+%C3%96sterreich+to:Reichenau,+Koru%C5%A1ka,+Austrija+to:Himmelberg,+%C3%96sterreich+to:Gerlitzenstra%C3%9Fe+87,+9551+Bodensdorf,+Austria+(Wellness+Hotel+Feuerberg+-+Gerlitzen+-+Ossiacher+See)+to:Villacher+Alpenstra%C3%9Fe,+Villach,+%C3%96sterreich+to:Wurzenpass,+Carintia,+Austria+to:46.4786,13.87576+to:Zagreb&hl=hr&ie=UTF8&sll=47.356502,14.169617&sspn=0.606566,1.150818&geocode=FYAUuwIdEtDzACk5zALJktZlRzGKwvsoliRFOg%3BFcttwwIdDlTaACmXhzIrTrt6RzFA8j-CHPgABA%3BFYzxxQIdPC_aACmpE9FVIqB6RzFxrynQYGOG1Q%3BFRh4xwId2s7YACnD2CasuHZwRzH1zU_mogUq4Q%3BFWL2xwIdulPYAClzZePhuHBwRzHIqVxjIUpsFg%3BFZtdygIdICbXACnnKPnUhWFwRzGDAzRMyuhR1A%3BFSYHywIduojVAClhhMZgUYpwRzE9ZyuKt-rabQ%3BFSD0ygIdDsXWACmR_2RKrWFwRzEzTGSMlMCtnQ%3BFXyhywIdlEPXACkp1uEyLV5wRzHo2lmvEFsNUg%3BFUKDzgIdIFrVACm1b2FwdPpwRzE_hDw2J2Ui0g%3BFVXyygIdpAfUAClZZhjDMYxwRzGQHuYtV5cABA%3BFTBKyQIdgjPWACkVNUOaJ2NwRzFNH6nvN3SKow%3BFbWAyAIdBnPUACEMG2YtdgtEzA%3BFVHrxgIdWhXSACmhITO57nh6RzGXD7r58aXM-A%3BFVLlxQIdHNXRACkFzbX17Xt6RzGEcXtojaWlqQ%3BFQg1xQIdMLrTAClxyIPomId6RzHhrzM2HPgAEw%3BFYAUuwIdEtDzACk5zALJktZlRzGKwvsoliRFOg&vpsrc=0&mra=pr&via=15&t=m&z=9