Trošak prijenosa

NoOne@ Na motorna vozila starija od 10 godina ne placa se godisnji porez na motorna vozila.
 
toecutter said:
Ovako, ja nisam mogao to povjerovati ali evo dva prijatelja napravila i funkcionira.
Znači prvi ugovor između prodavatelja i tvog tate, mame ili žene. Zatim oni tebi naprave darovni ugovor i ti otiđeš sa oba ugovora na tehnički i lijepo registriraš motor i prebaciš ga na sebe bez plačanja poreza.
Ne mogu vjerovati da postoji takvo glup propust od ovih naših harača đepova ali ima i funkcionira.
Prije (u vrijeme javnih bilježnika) to nije bilo moguće jer je svaki novi vlasnik na kupoprodajnom morao platiti porez...
Uglavnom iskoristite dok se može !!!
Prilikom prijepisa ako tata, mama, plati porez i onda daruje motor sinu,..., koja je razlika da ti(sin,...)platis odma' porez?
 
maRRin 06 said:
Prilikom prijepisa ako tata, mama, plati porez i onda daruje motor sinu,..., koja je razlika da ti(sin,...)platis odma' porez?
Ne plati nitko porez..  u tome i je stvar...

Znači kupiš vozilo,lik ga prepiše na tvoju ženu,znači kupoprodajni ugovor na tvoju ženu,ti odmah napraviš darovni ugovor u kojem žena tebi daruje vozilo...ona nije platila porez,ti nisi platio porez...

Kad dođeš registrirati auto,oni vide da si ti auto dobio darovnim,a tvoja žena kao međuvlasnik nije auto registrirala na svoje ime,pa nema obaveze plaćanja poreza...  i ti nemaš obavezu plaćanja poreza jer si vozilo dobio darovnim. 

 
stanky069 said:
Ne plati nitko porez..  u tome i je stvar...

Znači kupiš vozilo,lik ga prepiše na tvoju ženu,znači kupoprodajni ugovor na tvoju ženu,ti odmah napraviš darovni ugovor u kojem žena tebi daruje vozilo...ona nije platila porez,ti nisi platio porez...

Kad dođeš registrirati auto,oni vide da si ti auto dobio darovnim,a tvoja žena kao međuvlasnik nije auto registrirala na svoje ime,pa nema obaveze plaćanja poreza...  i ti nemaš obavezu plaćanja poreza jer si vozilo dobio darovnim.
(y)
 
stanky069 said:
Ne plati nitko porez..  u tome i je stvar...

Znači kupiš vozilo,lik ga prepiše na tvoju ženu,znači kupoprodajni ugovor na tvoju ženu,ti odmah napraviš darovni ugovor u kojem žena tebi daruje vozilo...ona nije platila porez,ti nisi platio porez...

Kad dođeš registrirati auto,oni vide da si ti auto dobio darovnim,a tvoja žena kao međuvlasnik nije auto registrirala na svoje ime,pa nema obaveze plaćanja poreza...  i ti nemaš obavezu plaćanja poreza jer si vozilo dobio darovnim.

A to je sve moguce jer pise stavka u zakonu, da taj porez placa osoba koja ga prepisuje na sebe (tj. vadi prometnu na svoje ime) osim u slucaju darovnog.
Tako sam vec 2 auta kupio, a i moji roditelji isto... stvar je posve legalna i ok funkcionira.

Fora je u tome da mozes imat tipa 5 kupoprodajnih ugovora, ali samo 1 placa porez, a to je onaj koji finalno prepisuje vozilo na sebe.
Tako rade i preprodavači po auto pijacama, jednostavno kupe, potpisu ugovor i cekaju da preprodaju, mozda isti dan, mozda iduci tjedan, RUC stavljaju u dzep, a sve poreze plaća novi vlasnik koji hoće biti vlasnik vozila, a to vozilo u međuvremenu moze biti prodavano XY puta i dok god postoji ugovorni trag (vezani kupoprodajni ugovori gdje je prodavačevo ime, na prošlom ugovoru u ulozi kupca) nema problema i sve je legalno.

Oslobođenja od plaćanja upravne pristojbe
Upravna pristojba ne plaća se:

- na stjecanje rabljenih motornih vozila temeljem ugovora o darovanju ako je stjecatelj bračni drug, potomak i predak koji čini  uspravnu liniju  te posvojenik i posvojitelj koji je u tom odnosu sa darovateljem
- ako se na stjecanje rabljenih motornih vozila temeljem ugovora o darovanju plaća porez na nasljedstva i darove prema posebnom propisu
- ako se na stjecanje rabljenih motornih vozila, u postupku stjecanja ili isporuke prema posebnom propisu o porezu na dodanu vrijednost plaća porez na dodanu vrijednost ili se primjenjuje posebni postupak oporezivanja marže
- ako je stjecatelj temeljem općih oslobođenja prema posebnom propisu kojim se uređuje područje upravnih pristojbi oslobođen od plaćanja upravne pristojbe
- na stjecanje rabljenih motornih vozila koja su namijenjena za potrebe propisane člankom 15. stavkom 1.  Zakonom o posebnom porezu na motorna vozila  .

Pristojbeni obveznik
Pristojbeni obveznik plaćanja upravne pristojbe na stjecanje rabljenih motornih vozila je stjecatelj.

Nastanak pristojbene obveze
Pristojbena obveza plaćanja upravne pristojbe nastaje u trenutku registracije motornog vozila.
 
čisto sumnjam da to funkcionira...
 
Funkcionira, meni su na to skrenuli pažnju na tehničkom i prošlo je bez problema. Jedino što je to sad već stara fora koju znaju i zakonodavci pa je vjerojatno ograničenog roka trajanja. :mrgreen: Nešto kao i ono izbjegavanje godišnjeg poreza odjavama na određeni datum ali dok je trajalo uštedjelo se fakat puno love.
 
mate said:
Funkcionira, meni su na to skrenuli pažnju na tehničkom i prošlo je bez problema. Jedino što je to sad već stara fora koju znaju i zakonodavci pa je vjerojatno ograničenog roka trajanja. :mrgreen: Nešto kao i ono izbjegavanje godišnjeg poreza odjavama na određeni datum ali dok je trajalo uštedjelo se fakat puno love.


:0648: :0648: :0648:
 
rebbit said:
A to je sve moguce jer pise stavka u zakonu, da taj porez placa osoba koja ga prepisuje na sebe (tj. vadi prometnu na svoje ime) osim u slucaju darovnog.
Tako sam vec 2 auta kupio, a i moji roditelji isto... stvar je posve legalna i ok funkcionira.

Fora je u tome da mozes imat tipa 5 kupoprodajnih ugovora, ali samo 1 placa porez, a to je onaj koji finalno prepisuje vozilo na sebe.
Tako rade i preprodavači po auto pijacama, jednostavno kupe, potpisu ugovor i cekaju da preprodaju, mozda isti dan, mozda iduci tjedan, RUC stavljaju u dzep, a sve poreze plaća novi vlasnik koji hoće biti vlasnik vozila, a to vozilo u međuvremenu moze biti prodavano XY puta i dok god postoji ugovorni trag (vezani kupoprodajni ugovori gdje je prodavačevo ime, na prošlom ugovoru u ulozi kupca) nema problema i sve je legalno.

zato odjavis vozilo pa ga prodaš pa nek si dize probe i registrira na sebe...
 
rebbit said:
Ako ne vjeruješ, plati  :D

ja se sa 2 stvari u životu ne zajebavam... sa poreznom i policijom... jer u pravilu ne završi dobro.... jer čudno mi je da naši haračerosi iz porezne bi dopustili da im tako prolazi novac...
drugo nije mi jasno kako na tehničkom prilikom prepisa to prolazi jer ti garantiram da ovdje u Istri u 99% slučajeva ne bi prošlo... ne zbog tumačenja zakona ili slično već zato što osobe koje rade na stanicama su toliko ograničene i neškolovane da ako im daš nešto van regularnih okvira njima poznatim situacijama onda oni kategorički odbijaju tu mogučnost i kažu nemože...

pročitao sam zakon logika nalaže da si u pravu, a s druge strane i ne... jer bi svaka osoba de facto trebala prepisat auto na sebe... i tu dolazimo do onoga ovisi kako tko tumači zakon...
 
Jasno mi je sta hoces reci.
ali eto, kod nas to funckionira, a kako su stanice preuzele placanje tog harača, ti vise nemas kontakta sa poreznim sluzbenikom pa ujedno sve ide bez problema.
Tj. radnici na stanici tumace zakon isto kao i ti, a njih valjda nitko ne provjerava. Kako su oni to rjesili medjusobno, nemam pojma.

Također, sve bi to bilo rješeno samo sa 1 linijom dodatka u zakon, ali eto, toga nema.
Pa kad je bal, nek je bal..

I kad sam kupovao auto je to prolazilo, kad sam uvozio aute je nesto slicno prolazilo, i kad prodajem aute drugi ljudi to probaju(ne na moju napomenu nego vec znaju od prije) i sve prolazi. A sad dokle ce, vidjet cemo.

 
U moru zakonskih nebuloza pojavila se jedna prilika da se raja malo spasi harača.
Bojim se da to neće dugo.
 
Platis x poreza na nov auto i onda kad ga prodas treba opet platit porez to ima samo u hr :mrgreen: ali zato postoji rupa u zakonu...

Koju ja nisam iskoristio za motor iz 1991 vec sam velikodusno potpomogso gladnu drzavu za 60kn :)
 
M12 said:
ja se sa 2 stvari u životu ne zajebavam... sa poreznom i policijom... jer u pravilu ne završi dobro.... jer čudno mi je da naši haračerosi iz porezne bi dopustili da im tako prolazi novac...
drugo nije mi jasno kako na tehničkom prilikom prepisa to prolazi jer ti garantiram da ovdje u Istri u 99% slučajeva ne bi prošlo... ne zbog tumačenja zakona ili slično već zato što osobe koje rade na stanicama su toliko ograničene i neškolovane da ako im daš nešto van regularnih okvira njima poznatim situacijama onda oni kategorički odbijaju tu mogučnost i kažu nemože...

pročitao sam zakon logika nalaže da si u pravu, a s druge strane i ne... jer bi svaka osoba de facto trebala prepisat auto na sebe... i tu dolazimo do onoga ovisi kako tko tumači zakon...
Radi i u Rijeci. I na osiguranju i na šalteru svi znaju za to i rade to redovno i bez pitanja