Ulje za filtere zraka

Danijel 23

Well-known member
Pronašo u graži kantu od prošle godine sa uljem za filtere, ali lagano gusto kao smola. :cry:
Dali i sa ćime se može razrijediti da bude tekuće, korisno? Pokušao sam sa uljnim/sintetskim razređivačem i medicinskim/tehničkim benzinom i uopće se neda razrijedit.

IMG_20230924_135417.jpg
 
Za par eura kupiš novo ulje a to baci..Nemoj bit ko oni Ameri koji po jubitu dijele savjete o jeftinim uljima i filterima, pa se hvale kako su uštedili 5 šporkih dolara...
Motor je srića i pruža ti zadovoljstvo..Pruži i ti njemu odgovarajuču njegu..Bit ćeš zadovoljniji..
 
E pa najlakše je bacit i kupit novo. Gdje ti gušt da nešto spasiš, popraviš.....ušparaš 25€! 😂
 
  • Like
Reactions: ODST
Pronašo u graži kantu od prošle godine sa uljem za filtere, ali lagano gusto kao smola. :cry:
Dali i sa ćime se može razrijediti da bude tekuće, korisno? Pokušao sam sa uljnim/sintetskim razređivačem i medicinskim/tehničkim benzinom i uopće se neda razrijedit.

View attachment 769814


Ako nadjes sredstvo kojim ces taj mulj razrijedit, pitaj se da li je taj razrjedjivac hlapljiv, jer ako je (a najcesce je), opet ces doc na pocetak (pogotovo na filteru zraka gdje je poprilican propuh). Da ne pricam o tome kako si razrjedjivanjem promijenio strukturu tog ulja, razrijedio povrsinu na filteru zraka kad ishlapi, a to ce se desit najkasnije na prvom djiru ako ne i prije.....
Ukratko, recikliraj taj otpad kao i svako drugo ulje, nabavi novo ulje za filter zraka. Ili ga koristi u druge svrhe, kad zaskripe panti na vratima ako vec nemas nesto bas za to, itd.....

Da, frustrira kad nekom proizvodu istekne rok uporabe i cudi me da se to ulju za filter zraka moze desit, ali, nebi ni koristio mlijeko koje je preslo u "vrhnje" samo od sebe.
 
Last edited:
Koliko toga ulja staviti na filter kada se opere ? Po osjećaju ili ?
Jel ima neka formula :) ?
Ja filter potopim u ulje, istisnem višak i pričekam 15 minuta da se "posuši" i onda montaža. Ali to ulje je isključivo za spužvaste filtete zraka na MX i enduro motorima.
 
Ako nadjes sredstvo kojim ces taj mulj razrijedit, pitaj se da li je taj razrjedjivac hlapljiv, jer ako je (a najcesce je), opet ces doc na pocetak (pogotovo na filteru zraka gdje je poprilican propuh). Da ne pricam o tome kako si razrjedjivanjem promijenio strukturu tog ulja, razrijedio povrsinu na filteru zraka kad ishlapi, a to ce se desit najkasnije na prvom djiru ako ne i prije.....
Ukratko, recikliraj taj otpad kao i svako drugo ulje, nabavi novo ulje za filter zraka. Ili ga koristi u druge svrhe, kad zaskripe panti na vratima ako vec nemas nesto bas za to, itd.....

Da, frustrira kad nekom proizvodu istekne rok uporabe i cudi me da se to ulju za filter zraka moze desit, ali, nebi ni koristio mlijeko koje je preslo u "vrhnje" samo od sebe.
Mislim da ne kužiš koja je to vrta ulja, a ziher nisi nikad ni apliciro takvu tehniku. To nije kao za K&N "žičane" filtere već za spužvate filtere.
 
Last edited:
Ima motul ulje u spreju za to. I nije preskupo uopce.
Onaj gore valvoline mi je dosta curio.
 
Ja sam zadovoljan sa Slikolineovim proizvodom...nije mi curio. Dobro se pere i filtrira savršeno. Samo treba pazit na sami filter da nije on oštečen....rijedak od čestog pranja i žmikanja.
 
Ja sam zadovoljan sa Slikolineovim proizvodom...nije mi curio. Dobro se pere i filtrira savršeno. Samo treba pazit na sami filter da nije on oštečen....rijedak od čestog pranja i žmikanja.
Nemoj ga cesto prati, pogotovo ne temeljito. Evenrualno nakon cijelog dana u pijesku ili full prasini. Najbolja opcija je imati dva, malo vode i susenje do slijedeceg pranja motora.
 
  • Like
Reactions: Danijel 23
Ja perem u ivasolu pa onda tekucina za pranje sudja i susenje.
Valvoline mi se pokazao najbolje ulje za filter.
Ako je puno pjeska i prasine dobro je stavit navlalu na filter.
 
  • Like
Reactions: Danijel 23
Jednom je frendu stao motor, skinemo sic i bili smo uvjereni da nema zraka jer je filter bio kao cigla. Nisam to nikad vidio, kamenjem ga nismo mogli smeksati. Na kraju je razlog bio sto je ostao bez benzina, toliko o osjetljivosti filtera. S vremenom bih rekao da mu je na enduru gotovo najvaznija funkcija da zadrzi vodu kad uletis u potok/rijeku
 
Jednom je frendu stao motor, skinemo sic i bili smo uvjereni da nema zraka jer je filter bio kao cigla. Nisam to nikad vidio, kamenjem ga nismo mogli smeksati. Na kraju je razlog bio sto je ostao bez benzina, toliko o osjetljivosti filtera. S vremenom bih rekao da mu je na enduru gotovo najvaznija funkcija da zadrzi vodu kad uletis u potok/rijeku

Bar ti nebi smija pisat glulosti na forumu. 🤣
 
  • Like
Reactions: diesel power
Nemam s tim problema, čim mi netko dokaže suprotno jer nisam rekao da nije potreban. Preko deset godina se nismo vadili iz blata, često malomlačkog koje je otrov samo takav, pri čemu neki gotovo nikad nisu oprali filter pa nije bilo problema. Bio je tema samo kod padova u vodu.
 
  • Haha
Reactions: Branko-ST
Veci je problem pjesak i prasina ako povuce nego voda