Vinjete

Dakle, do sada sam samo jednom bio u Sloveniji od kad su vinjete (jos jednom s busom) i isao samo do Brezica po onoj zaobilaznoj cesti. A pitanje je, kad se kupi ta vinjeta, onda vozis po svim autocestama da nema vise ono naplata na kucicama i to? Ili se cestarina posebno za autoceste naplacuje? Nije pitanje samo sto se Slovenije tice, nego opcenito svih koji imaju vinjete.
 
Old-Newbie said:
Dakle, do sada sam samo jednom bio u Sloveniji od kad su vinjete (jos jednom s busom) i isao samo do Brezica po onoj zaobilaznoj cesti. A pitanje je, kad se kupi ta vinjeta, onda vozis po svim autocestama da nema vise ono naplata na kucicama i to? Ili se cestarina posebno za autoceste naplacuje? Nije pitanje samo sto se Slovenije tice, nego opcenito svih koji imaju vinjete.

u Sloveniji ti je vinjeta dovoljna
u Austriji npr plaćaš još i neke tunele ... i one već poznate moto destinacije u nac. parkovima
 
Kad kupiš vinjetu kupio si slobodan prolaz svim auto cestama. Jedino ćeš platiti dugačke tunele koji su u sklopu auto cesta: u Sloveniji je to tunel Karavanke, u Austriji nekoliko jako dugačkih tunela (zanimljivo, onaj 9 kilometarski pred Grazom se ne naplaćuje), u Švicarskoj također, a na nekim mjestima posebno ćeš platiti mostarinu.
 
Dylan said:
Kad kupiš vinjetu kupio si slobodan prolaz svim auto cestama. Jedino ćeš platiti dugačke tunele koji su u sklopu auto cesta: u Sloveniji je to tunel Karavanke, u Austriji nekoliko jako dugačkih tunela (zanimljivo, onaj 9 kilometarski pred Grazom se ne naplaćuje), u Švicarskoj također, a na nekim mjestima posebno ćeš platiti mostarinu.

za Karavanke nisam znao  (y)
 
Ta švicarska vinjeta mi je pokvarila dan,dođem na granicu i tamo umjesto pasoša pitaju ako imam vinjetu.  Složim Homer Simpson facu,nemam vinjetu,šta baš treba? Si signore,i platio sam. Da nisu naučili svisce motat rekao bi da su u k...
 
Jedan koristan savjet za one koji cestarinu (i druge stvari) plaćaju kreditnim karticama; često sam se susreo da ne primaju ništa osim naravno keša i/ili Master Carda/Vise. Dakle, AmEx, Diners itd. ne prolaze uvijek za cestarine, hotele, restorane pa je dobro imati keš ili MCard/Visu.
 
BillyTheKid said:
Jedan koristan savjet za one koji cestarinu (i druge stvari) plaćaju kreditnim karticama; često sam se susreo da ne primaju ništa osim naravno keša i/ili Master Carda/Vise. Dakle, AmEx, Diners itd. ne prolaze uvijek za cestarine, hotele, restorane pa je dobro imati keš ili MCard/Visu.

U kom dijelu svijeta?
 
Unazad tri godine sam imao problema s plaćanjem RBA Maestro karticom na BP u Italiji. Jednostavno ne prolazi. Čisto da znate i da se unaprijed pripremite...
 
Direktor said:
U kom dijelu svijeta?

Ono što mi prvo pada na pamet, a imam loših iskustava s Amexom:
Poljska: ne primaju Amex na autocestama, manjim benzinskama, hotelu i restoranu u kojima smo bili
Beč: hostel jako, jako nevoljko pristao na Amex nakon što "nismo imali" drugu karticu ni keš
Italija: Rim, nekoliko restorana nije primalo Amex. Kad si tamo 5 dana, nekoliko je puno
Imam još niz primjera, ali ne mogu se sad nabrzinu sjetiti.
Ne moram napominjati da onda Diners primaju još rjeđe.
Upravo iz tog razloga morao sam uzeti Master da nemam neugodnosti na putovanjima, a ne volim baš nositi keš. Samo za slučaj nužde, sve ostalo kartice.

Zašto ne primaju Amex? Lik u hostelu u Beču objasnio je da im Amex daje drukčije uvjete od ostalih. Ako se dobro sjećam govorio je o postotku provizije. Uglavnom, nepovoljniji im je od drugih.
 
ja do sad nisam imao problema sa kombiancijom Amex+Diners. ali to za kartice sam i ja cuo i to na istok kad se ode da je naci tko prima amex ravno pronalasku vode u pustinji.

i ja razmisljam o masteru, ali kad sam sa amexom super zadovoljan i vec godinama korisnik :/
 
c2h5oh said:
ja do sad nisam imao problema sa kombiancijom Amex+Diners. ali to za kartice sam i ja cuo i to na istok kad se ode da je naci tko prima amex ravno pronalasku vode u pustinji.

i ja razmisljam o masteru, ali kad sam sa amexom super zadovoljan i vec godinama korisnik :/

Mogao bih reci upravo ovo sto si ti rekao u vezi Amexa.
Ali recimo, u Ukrajini, gdje sam bio ove godine, NITKO ne prima Amex.  :palacdolje:

 
da zato sam i napomenuo za taj istok.
cuo sam dosta losih stvari oko istoka i amexa. bas zato razmisljam o masteru ali nekak sam lijen xD

ali npr u albaniji smo sve morali placat u kesu nista sa karticom (diners+amex)
 
c2h5oh said:
da zato sam i napomenuo za taj istok.
cuo sam dosta losih stvari oko istoka i amexa. bas zato razmisljam o masteru ali nekak sam lijen xD

ali npr u albaniji smo sve morali placat u kesu nista sa karticom (diners+amex)

(y) za temu
pravilo je što sjevernije to se prima više kartica, što južnije i istočnije tu vrijedi njih malo, odnosno, primaju kartice na mjestima koja su ekskluzivna i skupa  :(
ja imam sve pa kartam  - žene su poznate u peglanju kartica :)
 
QuinnSaab said:
(y) za temu
pravilo je što sjevernije to se prima više kartica, što južnije i istočnije tu vrijedi njih malo, odnosno, primaju kartice na mjestima koja su ekskluzivna i skupa  :(
ja imam sve pa kartam  - žene su poznate u peglanju kartica :)
Gdje si ti bila južno i istočno a da ti nisu primili karticu (i o kojoj kartici je riječ)?

Italija nije sjeverno, ali se smatra nekom razvijenom zemljom, pa na većini benzinskih ne prolaze RBA debitne kartice... nasuprot tome, u tursko-azijskim pripizdinama sam bez problema koristio Visu... nit se radilo o ekskluzivnim, nit skupim mjestima...
 
2 BillyTheKid
Ne znam možda ti se baš potrefilo da ti plaćanja nisu išla. Ne znam zake. Eto, ja npr. u 6-om odradio Sloveniju, Austriju, Češku, Poljsku (i pumpe na autocestama i hotelu) i Slovačku i Mađarsku sve sa AMEX-om i to svojim privatnim i nikad problema. Fakat čudno. Jebiga, možda si jeo i odjedao u nekim šugavim rupama di i ne znaju za kartice. Šala!
Inače imam i Bussiness AMEX, nema te rupe od Kanala do Velike Srbije di je nisu primili. Pa ubil bi se da moram na sl. put vuć sa sobom par soma ojra svaki puta, a kamoli da sjedneš negdje za večeru sa posl. partnerima pa ti kaže bolan sori :shock:
 
Diners sam odjavio jer ga na hrpu mjesta ne doživljavaju, Amex još znaju tu i tamo primiti.

U Evropi (istočnoj i zapadnoj) sam najbolja iskustva imao sa Masterom, Visom, pa čak i sa Maestrom.
 
moover said:
Gdje si ti bila južno i istočno a da ti nisu primili karticu (i o kojoj kartici je riječ)?

Italija nije sjeverno, ali se smatra nekom razvijenom zemljom, pa na većini benzinskih ne prolaze RBA debitne kartice... nasuprot tome, u tursko-azijskim pripizdinama sam bez problema koristio Visu... nit se radilo o ekskluzivnim, nit skupim mjestima...
Amex i Diners
 
Planiram dvodnevni tour od Osijeka preko Budimpešte do Beča, nocenje i preko Graza natrag u Os. Jedino me muci ta najavljena kisa u nedjelju...

Uglavnom, nemam neka iskustva s duljim putovanjima vani tako da cu spremiti nesto 'ojrića' a i Maestro / Visa electron, pa vam javim svoja iskustva sa svime.

No jedno pitanje, kada placam karticom vani, da li karticna kuca uzima neku proviziju 10-ak % ili kako to ide? Jako dugo nisam placao karticom vani a i bili su manji iznosi.

Cheers