Vozacka i "mladi vozaci"

_mala_ said:
dobro kolika je kazna za mlade vozace koji ne smiju vozit nista jace od 25 kw a recimo voze hm... 72 kw  :mrgreen:
221.
(9) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji prekorači brzinu iz stavka 1. ovoga članka bez obzira na dopuštenu ili prometnim znakom ograničenu brzinu, vozač koji vozilom vuče priključno vozilo, koji organizirano prevozi djecu te vozač koji upravlja vozilom čija snaga motora prelazi limite iz stavka 3. ovoga članka ili upravlja vozilom suprotno odredbi stavka 4. ovoga članka i izreći će mu se jedan negativan bod.

:no:
 
Hrvoje said:
NE! Ne trebaš. Ograničenje ti je važilo samo zbog "mladosti", a ne zbog zdravstvenih razloga.
Ista stvar je sa rokom od 10 godina na koji će ti sada izdati vozačku. Taj rok je uveden samo zato da bi ti promijenili fotografiju (kao i u pasošu i osobnoj) pa niti nećeš trebati na liječnički za 10 god.

I istina je da razne pu vode različitu politiku jer je zakon nejasan pa se moraju snalaziti kako znaju.
zasto meni pise da trebam napravit novi ljecnicki za 5 godina(na ovom sadasnjem)  :shock: bice zato sta sam corava :misli: :mrgreen:
 
Ja sam sa 2001 položio onu staru "H" kategoriju , 2003 A kategoriju i 2005 sam polozio B i kači me taj zakon za mlade , kaj se tiće motora nikad nisam imal problema iako i ne bi smio imati , a kaj se tiće auto jedino što me muči je ta zabranjena vožnja posle 23h , al zaustavili me 2-3 puta i nikad me nisu kaznili al to valda zato kaj sam u subotu bil trezni  :jesus:
E sad jedna shema; pročitao sam da mladi vozač ne bi smio ići brže od 40 s mopedom!!! Mene taj zakon ne kači jer imam od prije to položeno?

eh da jel još vrijedi ona šema da ti oduzmu samo onu kategoriju s kojom napraviš prekršaj a ostale ti normalno vrijede i dalje?  :misli:
pozdraf
 
500kn kazne za prekoracenje kW?
Damn.Skupo.
i taman odstupanje bilo samo 4kW (radi se o X9 500, ima 29kW)
blago se onima u BiH, mogu voziti i Y2K sa plinskom turbinom od 320KS ako zele, odmah sutra ako su danas polozili

mogli su staviti limit na 50, ali eto...
isto kao i za aute.
101 KS, a 1.9 tdi ima 105KS.damn.
 
burnout said:
Ja sam sa 2001 položio onu staru "H" kategoriju , 2003 A kategoriju i 2005 sam polozio B i kači me taj zakon za mlade , kaj se tiće motora nikad nisam imal problema iako i ne bi smio imati , a kaj se tiće auto jedino što me muči je ta zabranjena vožnja posle 23h , al zaustavili me 2-3 puta i nikad me nisu kaznili al to valda zato kaj sam u subotu bil trezni  :jesus:
E sad jedna shema; pročitao sam da mladi vozač ne bi smio ići brže od 40 s mopedom!!! Mene taj zakon ne kači jer imam od prije to položeno?

eh da jel još vrijedi ona šema da ti oduzmu samo onu kategoriju s kojom napraviš prekršaj a ostale ti normalno vrijede i dalje?  :misli:
pozdraf
1.Za A kategoriju te ne kači, za B kači.
2.Smiješ do 50km/h sa mopedom.
3.Da, vrijedi šema sa oduzimanjem samo jedne kategorije.
 
A KO JE VIDIO STAT DROTOVIMA NA MOTORU??????????????????????????
SAMO GAS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  :LOL: :LOL: :LOL: :LOL:
 
Hrvoje said:
1. Ne, biti ćeš mladi vozač u A kategoriji dok ne prođu 2 godine od dana izdavanja A1 kategorije. Znači od prvog dana navršene 18. godine možeš a1 promijeniti u a, ali će ti ograničenje kao mladom vozaču trajati do isteka roka od 2g od kada si prvi puta izvadio vozačku za 2 kotača, znači dobio a1 kat.
2. Gleda se datum polaganja a1, lijepo piše:
Članak 220.
(5) Osobe koje su stekle pravo na upravljanje vozilom A1 kategorije nakon što navrše 18 godina stječu pravo na upravljanje vozilom A kategorije bez polaganja vozačkog ispita.

Članak 221.
(1) Osoba koja je položila vozački ispit i dobila vozačku dozvolu za M, A1, A, B, ili C1 kategoriju vozila ne smije dvije godine od dana izdavanja vozačke dozvole upravljati vozilom na cesti brzinom većom od 80 km na sat, na cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila brzinom većom od 100 km na sat, odnosno 120 km na sat na autocesti, a mopedom 40 km na sat, niti tim vozilom smije vući priključno vozilo, a niti organizirano prevoziti djecu.

3. Neće, ali ćeš u b kategoriji biti mladi vozač bez obzira što to više nisi u a.

Jasnije?

da, hvala...  (y)

Hrvoje said:
Članak 2.
(1) Pojedini izrazi u ovom Zakonu znače:
36) »moped« je motorno vozilo s dva ili tri kotača čiji radni obujam motora nije veći od 50 cm3 i koje na ravnoj cesti ne može razviti brzinu veću od 50 km na sat,

Članak 220.
(4) Vozač kojem je izdana vozačka dozvola kategorije A1, A, B, C1, C, D i H ima pravo upravljati i traktorom, mopedom, radnim strojem i motokultivatorom.

Znači sve od A1 pa nadalje.
E DA! TEŠKO MI JE. VEĆ SAM ŽEDAN!!!
šta nije to sad M kategorija, a H je za tramvaj ili tako neš..  :misli:  :mrgreen:
 
Članak 217.
Vozačka dozvola izdaje se za upravljanje vozilima koja su svrstana u A1, A, B, B + E, C1, C1 + E, C, C + E, D, D + E, F, G, H i M kategorije gdje u:
– A1, spadaju motocikli radnog obujma motora do 125 cm3 i snage motora do 11 kW,
– A, spadaju motocikli sa ili bez bočne prikolice,
– B, spadaju motorna vozila, osim vozila A1, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa nije veća od 3.500 kg i koja nemaju više od osam sjedala, ne računajući sjedalo za vozača ili kombinacija vučnog vozila u B kategoriji i priključnog vozila, uz uvjet da najveća dopuštena masa priključnog vozila nije veća od mase vučnog vozila, a najveća dopuštena masa tih vozila, odnosno skupa vozila nije veća od 3.500 kg,
– B+E, spadaju kombinacija vozila koja se sastoji od vučnog vozila u B kategoriji i prikolice čija se kombinacija ne uklapa u B kategoriju,
– C1, spadaju motorna vozila do 7.500 kg najveće dopuštene mase,
– C1+E, spadaju vučna vozila kategorije C1 i priključna vozila čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg, s time da najveća dopuštena masa tako nastale kombinacije vučnog i priključnog vozila ne smije prelaziti 12.000 kg,
– C, spadaju motorna vozila čija je najveća dopuštena masa iznad 7.500 kg,
– C+E, spadaju skupine vozila koje se sastoje od vučnoga motornog vozila C kategorije i priključnog vozila čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg,
– D, spadaju motorna vozila za prijevoz osoba koja osim sjedala za vozača imaju više od osam sjedala,
– D+E, spadaju vučna motorna vozila D kategorije i priključno vozilo čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg,
– F, spadaju traktori sa ili bez prikolice,
– G, spadaju radni strojevi,
– H, spadaju pružna vozila – tramvaji,
– M, spadaju mopedi i motokultivatori.


Je. Položiš za tramvaj i možeš voziti automatik. To ti je najjednostavniji put do vozačke :mrgreen:
 
A kaj je s ovim?
Frend mi studira ovdje u Zagrebu, ali inace je iz BiH, i ima BiH vozacku A i B, i jos nije navrsio 2 godine "staza"
Jel i on se mora zafrkavat sa ovim ogranicenjima na 25kW?
 
Piaggissimo said:
A kaj je s ovim?
Frend mi studira ovdje u Zagrebu, ali inace je iz BiH, i ima BiH vozacku A i B, i jos nije navrsio 2 godine "staza"
Jel i on se mora zafrkavat sa ovim ogranicenjima na 25kW?
Za njega vrijede zakoni koji su u BiH, tako da ga naš zakon vezan za vozačke dozvole ne kači.
 
Medo said:
Za njega vrijede zakoni koji su u BiH, tako da ga naš zakon vezan za vozačke dozvole ne kači.
Siguran?
Vjerojatno je tako. Ali ja ne znam. A više mi je stvarno tlaka kopati po zakonu.
 
Nije da sam negdje čitao, ali bi bilo totalno glupo da mu vrijedi naš zakon o vozačkoj dozvoli jer uostalom nemamo niti iste kategorije u vozačkama.
To je isto kao da mi sa svojih npr. 18 godina i tek položenim vozačkim ispitom (po starome zakonu bez ograničenja) idemo npr. u Njemačku koja je imala taj zakon i onda ne smijemo voziti auto tamo jer nam to njihov zakon o vozačkim dozvolama ne dopušta.
 
Medo said:
Nije da sam negdje čitao, ali bi bilo totalno glupo da mu vrijedi naš zakon o vozačkoj dozvoli jer uostalom nemamo niti iste kategorije u vozačkama.
To je isto kao da mi sa svojih npr. 18 godina i tek položenim vozačkim ispitom (po starome zakonu bez ograničenja) idemo npr. u Njemačku koja je imala taj zakon i onda ne smijemo voziti auto tamo jer nam to njihov zakon o vozačkim dozvolama ne dopušta.
a valjda!
:mrgreen: