Vožnja bez tablice uskoro znači isključivanje iz prometa


Da.
Navedeni cl. 244. je malo cudno srocen, pa pod taj stavak 7., koji se tice fizickih osoba koje upravljaju vozilom, spada vise-manje svo prckanje s tablicama.
Ako ju skidas, bitno ju je imati kod sebe da mozes nastaviti dalje nakon zaustavljanja.
 
Ako ju skidas, bitno ju je imati kod sebe da mozes nastaviti dalje nakon zaustavljanja.

Mozes nastavit dalje i bez nje jer se samo tehnicki neispravna vozila iskljucuju iz prometa, a nedostatak tablice to nije, ali si opet u istom prekrsaju pa mozes i negdje drugdje bit zaustavljen i platit kaznu ako ti se ne smiluju da si ju vec platio.

A ti si imao i srece, jer moglo je ovo tvoje bit kaznjeno (tj podignuta kaznena prijava) i kao preinaka tablice (sluzbenog dokumenta), puno veci i na kraju skuplji problem. Ili ju skini (15 eura kazne kako si i platio na licu mjesta), ili ostavi vidljivom bez preinaka pa pazi na kamere.


ovo "necitljive" moze bit zbog prljavstine, ako ih nesto zaklanja od pogleda, ali ne naljepnica ili bilo sto drugo na samoj tablici.
 
Last edited:
jer ja mozda mislim sve skinut dole. i nosac i tablicu ali bi je imao kod sebe i rekao da se odvidala :mrgreen:
 
Iako nije tehnicka neispravnost, ovisis o policajcu. U prekrsaju si cim opet pokusas voziti. U teoriji mozete tako beskonacno, ti platiti kaznu i sjesti u opremi na motor, a on opet dignuti palici i pisati novu istu kaznu. I dalje si u prekrsaju, to sto si platio prosli, nije kupilo amnestiju od sljedecih.

Krivotvorenje isprave je konkretno kazneno djelo. I sansa za to je gotovo nepostojeca u ovom slucaju.
Neko dijete mi je naljepilo neku glupost kad sam stao na kavu. Ne mozes dokazati niti da sam ja to napravio, niti da sam imao cilj da se upotrijebi kao prava. Odmah cu zgrozeno skinuti sve, i odgovorno platiti prekrsajnu kaznu.
Stavljanje druge, tj. krive plocice na motor, kazneno je djelo.
A brzinskim pregledom sudske prakse po relevantnom clanku zakona, nisam ni naisao na kazneni predmet koji se vodi zbog prljave tablice.
 
  • Like
Reactions: Village
jer ja mozda mislim sve skinut dole. i nosac i tablicu ali bi je imao kod sebe i rekao da se odvidala :mrgreen:

E to je tehnicki neispravno vozilo. Da li bi montaza na licu mjesta rijesila problem da smijes nastavit voznju, dobra volja policajca, ali kazna bi mogla biti jako velika jer to ne ide samo po clanku 244.
 
  • Like
Reactions: Zek@n
Iako nije tehnicka neispravnost, ovisis o policajcu. U prekrsaju si cim opet pokusas voziti. U teoriji mozete tako beskonacno, ti platiti kaznu i sjesti u opremi na motor, a on opet dignuti palici i pisati novu istu kaznu. I dalje si u prekrsaju, to sto si platio prosli, nije kupilo amnestiju od sljedecih.

Krivotvorenje isprave je konkretno kazneno djelo. I sansa za to je gotovo nepostojeca u ovom slucaju.
Neko dijete mi je naljepilo neku glupost kad sam stao na kavu. Ne mozes dokazati niti da sam ja to napravio, niti da sam imao cilj da se upotrijebi kao prava. Odmah cu zgrozeno skinuti sve, i odgovorno platiti prekrsajnu kaznu.
Stavljanje druge, tj. krive plocice na motor, kazneno je djelo.
A brzinskim pregledom sudske prakse po relevantnom clanku zakona, nisam ni naisao na kazneni predmet koji se vodi zbog prljave tablice.


Jasno da ju je bolje imat kod sebe, ali nema zakona po kojem te moze zbog toga iskljucit iz prometa, u praksi, on je svoje napravio, sef bu vidio da je naplacena kazna, svi sretni :D


To sto ti neko drugi nalijepi na tablicu nije problem policije, na tebi je da brines o tome, kao i u slucaju da ti netko namontira gume koje dimenzijama ne odgovaraju dok sjedis negdje u birtiji, montira speedohelaer pa ti brzinomjer pokazuje manje itd :mrgreen:
 
Alfa, poantu ti razumijem, i nije nemoguće tumačiti taj famozni članak i tako.
No, to jednostavno u ovom trenutku(tj. konstantno) u RH nije slučaj. Sudska praksa je jako bitna stvar, nije formalni izvor prava, no ima strašan utjecaj i iznimno je bitna pri donošenju presuda.
Iako moja tvrdnja ima puno konkretniju pravnu podlogu, sličnu stvar opisuješ i sam; u teoriji ti policajac može bez prestanka pisati kazne za tu tablicu, no u praksi, on je svoje napravio, šef bu vidio :mrgreen:
 
  • Like
Reactions: 3alfa3
bez tablice je vozilo tehnički neispravno i može te bez problema isključit iz prometa..
 
Kaznu za neimanje tablice (samo tablica, nosač imaš) ti može naplatiti samo jednom u danu, tako je meni policajac objasnio prije par godina kad mi je naplatio kaznu. Ako te opet zaustave, samo pokažeš da si već platio i to je to za taj dan.
Sad, da li je to neki njihov interni dogovor ili to tako ide po zakonu ili praksi na sudu, ne znam.
 
bez tablice je vozilo tehnički neispravno i može te bez problema isključit iz prometa..

Neki clanak ZOSPC-a ili pravilnik o tehnikoj ispravnosti gdje to pise?




EDIT: morao trazit, ali sam i nasao u ZOSPCu i u pravu si, postoji odredba, ali je u koliziji sa clankom 244 o kojem smo danas diskutirali (naravno da ima nejasnoca, kao i u svim zakonima u RH :D ) :



ZOSPC, clanak 290, stavak 4:

1689154727307.png



ali isto tako pise i da jedino izvanrednim tehnickim pregledom se moze vozilo vratit na prometnice, dakle, ni da imas tablicu i montiras pred policajcem ne znaci da te ne moze i dalje drzat iskljucenim iz prometa ako te zeli jebat po clanku 290 stavak 4. Zanimljivo, nije odredjen iznos kazne za taj slucaj, a ako je pak prvi paragraf bitan u tom clanku, onda se moze zanemarit jer se on odnosi na tehnicku neispravnost gdje je jasno navedeno na sto se to odnosi uz dodadak: nedostatak uredjaja i opreme kategoriziran kao veci ili opasan.


Jako siva zona, sklono tumacenju (clanak 244 je jasan gdje je i propisana i kazna od 30 eura i nista vise, tako da se u slucaju problema treba pozvat na clanak 244. Uostalom, i kako tumacit "imat propisane tablice", to moze znacit i da ima tablice, ali neodgovarajuce :D



Bitno je i da u pravilniku o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama ne postoji takva odredba (ako samo fali tablica), dakle, ne utjece na tehnicku ispravnost, a onda se i po toj osnovi ne moze niti obavit izvanredni tehnicki (jer, sto bi naveli kao tehnicku neispravnost i uklanjanje iste?) pregled sto nas opet vraca na clanak 244 ZOSPCa i 30 eura kazne (15 u praksi) i cao djaci.
 
Last edited:
trebalo bi pogledati u statistici koliko je nečije djece stradalo pod kotačima divljaka bez tablice

siguran sam da bi došli do zastrašujućih podataka, do te mjere zastrašujućih da više nikome od forumskih divljaka nebi palo na pamet činiti takvo gnjusno nedjelo

Prije par dana mi razbili auto na parkingu.

Sreća pa je bio kulturni bajiker s tablicom koji je odmah utekao s mjesta nesreće, a ne neki divlijak bez tablice.
 
bez tablice je vozilo tehnički neispravno i može te bez problema isključit iz prometa..
nije..
tj imanje ili neimanje iste nije preduvjet za tehničku (ne)ispravnost vozila
to smo valjda već sto puta prožvakali
 
čak te i na tehničkom slika sa tablicom, bez nje ne možeš proči tehnički..i mora biti propisno montirana..
 
uostalom po kojoj logici te uopče drot može pustiti dalje u promet, bez tablice..
kad piše da moraš imat vidljivu tablicu, propisno montiranu da bi mogao sudjelovati u prometu..
 
ima još..
ili kad ti drot npr skine tablice zbog nečeg, da ne možeš više slučajno vozit..
 
čak te i na tehničkom slika sa tablicom, bez nje ne možeš proči tehnički..i mora biti propisno montirana..
Kako je kad kupiš motocikl koji 10 godina stajao i nije bio prijavljivan?
Da li možeš dobit tablicu za tehnički neispitano vozilo?
 
  • Like
Reactions: 3alfa3
ima još..
ili kad ti drot npr skine tablice zbog nečeg, da ne možeš više slučajno vozit..

To je opet sklono tumacenju, ali u praksi znaci da su tablice oduzete zbog tehnicke neispravnosti (sudar kao najcesci razlog) i poslije ako bi te zatekli u prometu bez tablica bi vozilo bilo okaratkerizirao kao vozilo koje nije proslo izvanredni tehnicki pregled, a ne neimanje tablica