Yamaha FZS600 problem kvačilo

Rino83

New member
Pozdrav ekipa,
Imam problem sa Yamahom FZS600 2002g.. Nakon izmjene kvačila kliže mi lamela.. Onda sam uzeo opet novo kvačilo i sad opet kliže... Ulje je Castrol power 10w40, to koristim već godinama. A lamele su od TRW-a. Ima li itko kakvu ideju što se događa?
 
Naišao sam na jednu staru temu sa istim motorom i istim problemom, samo ne kužim di treba bit luft? Između potisne ploče i osovine?? Jer ja taj luft nemam di štelat...
Screenshot_20240504_153452.jpg
Screenshot_20240504_153445.jpg
 
a opruge? jesi mjerio visinu kolko moraju bit, valjda postoji kaki manual da pogledaš. Opruge bilo kakve hoće se sabit vremenom i oslabit time. Jel su ravne međupločep ogledaš.
Moraš skužit za svoje dobro prije nego što se nečeg uvatiš, kako funkcionira to sve. E gore imaš odgovor što si postao za jedan dio
 
a opruge? jesi mjerio visinu kolko moraju bit, valjda postoji kaki manual da pogledaš. Opruge bilo kakve hoće se sabit vremenom i oslabit time. Jel su ravne međupločep ogledaš.
Moraš skužit za svoje dobro prije nego što se nečeg uvatiš, kako funkcionira to sve. E gore imaš odgovor što si postao za jedan dio
Opruge sam stavio nove, isto od TRW-a.. Međuploče su dobre.. Ali čini mi se da su stare opruge bile tvrđe od novih.. Ja isto sumnjam na opruge, a ja budala sam bacio stare...
 
Evo da kažem da sam riješio problem.. Uglavnom uzeo sam opet nove federe, ali ovaj put pojačane... Opet ide normalno 🤘
 
Imas li gore na rucici kvacila lufta onih 2-3mm ili odmah lovi? Kad sastavljas kvacilo, najbolje izvuci sajlu skroz gore iz rucice, dole nasteluj najprije na polugi koja gura potisnu plocu da ima 0,5-1mm lufta, onda gore vrati sajlu u rucicu i steluj da ima i na njoj 2-3mm praznog hoda prije nego osjetis otpor. Imam osjecaj da je kod tebe to sve nategnuto sada i da je kvacilo uvijek malo pritisnuto radi toga, tek toliko da su jace opruge mrvicu pomogle dok se nije sve zagrijalo.
 
Imas li gore na rucici kvacila lufta onih 2-3mm ili odmah lovi? Kad sastavljas kvacilo, najbolje izvuci sajlu skroz gore iz rucice, dole nasteluj najprije na polugi koja gura potisnu plocu da ima 0,5-1mm lufta, onda gore vrati sajlu u rucicu i steluj da ima i na njoj 2-3mm praznog hoda prije nego osjetis otpor. Imam osjecaj da je kod tebe to sve nategnuto sada i da je kvacilo uvijek malo pritisnuto radi toga, tek toliko da su jace opruge mrvicu pomogle dok se nije sve zagrijalo.
Imam samo taj mali luft gore na ručici kvačila... Problem je taj što se ta sajla može jedino gore na ručici štelat... Stvarno više nemam ideje
 
Koji je razlog zašto si uopće mijenjao lamele (ili kvačilo kako si napisao).
Daj slikaj gdje sajla dolazi do kvačila, možda se nešto korisno vidi.
 
Koji je razlog zašto si uopće mijenjao lamele (ili kvačilo kako si napisao).
Daj slikaj gdje sajla dolazi do kvačila, možda se nešto korisno vidi.
Pa motor je već cca 7god kod mene.. I od kad sam ga uzeo mi je kuplung na "vrhu". I kako sad stalno i kolegica ide samnom na posao sa motorom, lani mi je bila jednom na sekundu proklizala lamela, reko ajde riješit ću to ove godine da sam na miru.. I lipo sam to riješio 😅
IMG_20240509_155138.jpg
IMG_20240509_155133.jpg
 
Mislim da je kod FZS 600 stelovanje sa druge strane. Vidi na koji sistem odvaja potisna kad stisnes rucicu i tu negdje mora biti stelovanje. Kod mene je recimo na stiftu koji prolazi kroz sredinu ploca i lamela i tu treba napraviti pola milimetra lufta da ne bude zategnuto.
 
Neki dan sajla kvacila na kawasakiju, sad na yamahi, super mi je kako japanci njeguju taj stil 80ih
Ja to nisam mjenjao a napravio 50k km skoro u 5 godina... Sad motor ima 33 a koliko je staro nemam pojma i kvacilo je ori gigi...
 
  • Like
Reactions: prpa
Popusti sajlu kvacila na rucici skoro do kraja. Ostavi par milimetara da je mozes kasnije vratiti. Dole na deklu sa lijeve strane skini cep gdje je saraf za stelovanje kvacila, popusti maticu, zavij krizastim unutarnji saraf dok ne osjetis da je saraf dodirnuo dno, vrati 1/4 do 1/2 kruga nazad i dok drzis krizastim unutarnji saraf nepomican, zavij maticu. Zatvori cep na deklu, nasteluj na rucici da imas 2-3mm praznog hoda i probaj.

1715280260073.jpeg

1715280278411.jpeg