al smo se navozali baš smo se navozali...

paranoid

Active member
Pozdrav forumskom puku. Ovo neće biti klasični putopis već ću tu objediniti dva tri putopisa od ove godine. Jednostavnije mi je, a i da ne otvaram deset tema. Ugl. nije ništa revolucionarno ili neviđeno ali trenutno mi dosadno pa reko da podijelim sa vama u kakvom su stanju ove godine ceste na Balkanu. Sva putovanja sam odvozio solo izuzev jednog vikend izleta u Crnu Goru koji sam odvozio u društvu kolege. Putopis uključuje Hrvatsku-Srbiju-Kosovo-Makedoniju-Crnu Goru-BIH-Albaniju i Grčku.

Pa da krenem...  :021:

Daklem, posao me prošle godine u jedanaestom mjesecu na godinu dana odveo na Kosovo, točnije u Kosovsku Mitrovicu. Kako bi spojio ugodno sa korisnim jednog lijepog sunčanog dana početkom mjeseca travnja ili kako bi tu na Kosovu rekli Aprila dovukao sam moju SeVkicu iz Zagreba preko Beograda na Kosovo.

image hosting over 5mb

Ovo putovanje je trajalo dva dana, Zagreb-Beograd (gdje sam noćio u prijatelja) i sutradan Beograd-Kosovska Mitrovica. Sveukupno 722km.

image post
 
Pošto proljeće i nije bilo nešto suho prvi đir sam napravio jedne sunčane nedjelje sredinom petog mjeseca i to iz Kosovske Mitrovice do Ohrida i natrag sve skupa 527km. Ceste po Kosovu su katastrofalne, asfalt je nikakav a pune su prašine i blata. O vozačkoj kulturi neću pisati jer je nema... dakle osam očiju širom otvorenih i samo prati reakcije luđaka oko sebe... možda preživiš kao što sam i ja...

image url
 
Ceste u Makedoniji i nisu loše ali nisu ni vrhunske. Od Skopja do Gostivara vodi autoput a poslje zavojitom brdskom cestom koja se u nekim dijelovima pretvara u cestu sa tri trake vozim za Ohrid. Ta brdska cesta je ok, ima dosta rupa i pijeska ali da se lijepo voziti po njoj...

pic host

U Ohridu sam sjeo na kaficu, popeo se na tvrđavu, poslje planinarenja u restoranu uz obalu pojeo ručak uz direktan prijenos moto GP-a na tv-u. Kad je prnula Rossiju Yamaha (to je bila ta utrka) platio sam račun (koji je za naše hrvatske prilike stvarno pristupačan) sjeo na SeVkicu i istim putem natrag za Mitrovicu.

images hosting

screen shot on pc
 
Opet par kišnih vikenda, par vikenda gdje nisam mogao dobiti slobodno i napokon uspijem spojiti četiri slobodna dana. Taj povijesni trenutak se desio negdje početkom šestog mjeseca.
Dan prvi:
Kosovska Mitrovica-Durres (Drač) 282km

photo host

Vozim se lokalnom cestom do Prištine (više se borim za život nego što vozim) a od Prištine do graničnog prijelaza sa Albanijom vozim autoputem. Autoput kroz Kosovo je nov i dobar ali očekujte da će se tu i tamo neki nabrijani Golf htjeti utrkivati sa vama...  :mrgreen: (y)

Nakon granice autoput se nastavlja i kroz Albaniju ide preko planine i moram priznati da me svaki put oduševi, vozio sam ga prije par godina a i ove godine više puta, ma cesta je vrh... prepun je brzih zavoja a asfalt je odličan... čista uzivancija... ovdje se pak utrkujete sa Mercedesima...  :mrgreen: (y)

Autoput vodi do mjesta Rubik odakle lokalnom cestom vozite za Durres... kultura vožnje u Albaniji jednaka je onoj na Kosovo tako da je vožnja uvijek avantura...  :mrgreen:

U Durresu obilazim centar grada, Rimski Amfiteatar, kulu kojij neznam ime i odlazim na ručak u nekakav restoran na plaži...

free image host

image hosting 30 mb

image hosting gif

img hosting

 
Plaže u Durresu su pješčane, more i nije nešto bistro ali sveukupni dojam je ok. Albanci dosta ulažu u grad, prepun je hotela i resorta, popravljaju i uljepšavaju infrastrukturu... ugl. ja sam se osjećao sasvim ugodno. Cijene hrane i smještaja su smiješno male, a u ribljim restoranima bez problema naručite prstace za nikakve novce...:mrgreen:
Nakon ručka pronalazim i moj hotel gdje se smještam i provodim posljepodne uz pivkana i bazen...

image ru

Predvečer mi dolazi prijatelj sa svojim autom nakon čega krećemo u obilazak noćnog života Durresa...  (y)
 
crni konjanik said:
idemo dalje... :mrgreen: (y)

:mrgreen: (y)

Drugi dan:
Durres-Vlore-Sarande 241 km

adult image upload

Budim se ujutro i lagano krećem odvoziti rutu zbog koje sam se i odlučio na obilazak Albanske obale... Cesta Durres-Vlore je dio lokalna, dio brza cesta i dio autoput koji je još u izgradnji...
Plaža u Vloreu
how to take screenshots

Vlore je sličan gradić Durresu samo u manjem izdanju...hoteli u izgradnji, pješčane plaže...  :mrgreen: lagano izlazim obalnim putem iz grada i tada počinje zabava... cesta SH8 Vlore-Sarande vodi vas direkt na vrh planine Mount-Cika... asfalt je odličan, krajolik predivan, zavoji još ljepši.. a najbolja stvar je što praktički nema žive duše... treba samo pripaziti kada tu i tamo prolazite kroz sela i to je to... ugl. cca 200km čistog užitka i što je najvažnije besplatno... :mrgreen: pogled na Albansku obalu kada se spuštate sa planine u smjeru Sarande je očaravajući...

online photo storage

post a picture

screen shot windows

upload an image

image hosting

how to do a screenshot on a pc


 
Sarande je sušta suprotnost Durresu i Vloreu... doduše i njega sada polagano zagušuju sa apartmanizacijom i pretjeranom izgradnjom hotela ali plaže i more su ljepše i čišće... cijene u restoranima su jednako niske kao i u Duressu, na večer je bila nekakva nazovi ribarska noć i pola litre pive na rivi se prodavalo za manje od jednog eura...  :0648:
Pogled iz hotelske sobe...
img upload
 
Treći dan:
Sarande-Ionannina-Kalampaka (Meteora) 207km

images

Budim se ujutro lagano mamuran od te ribarske noći a i od noćnih klubova u Sarandeu...  :mrgreen: Ispijam jutarnju kavicu na balkonu od hotelske sobe i lagano u google maps tražim najbolju rutu prema Kalampaki (Meteorima)...

image hosting 12mb

Nikada slijepo ne vjerujte google mapsu jer ako slijepo vjerujete završit čete kao i ja u makadamskim putevima na bespućima Albanskih planina...  :mrgreen: ugl. ni meni a ni SeVki nije baš leglo ranojutarnje prašinarenje...  :LOL:

upload pics

upload pictures online

Nakon 30-ak km makadama izlazim na predivnu brdsku zavojitu cestu koja se spušta prema graničnom prijelazu između Albanije i Grčke (Kakavia)... Prelazim granicu bez većih problema i odličnom zavojitom cestom jurim prema Ioannini...
Pogled prema Ioannini...

image upload no ads

Nakon Ioannine dijelom lokalnim cestama a dijelom autputem vozim do Metsovo gdje se odvajam za Meteore... cesta Metsovo-Kalapaka (Meteora) je savršena... odličan asfalt, pregršt zavoja jedini problem je što je i dosta prometna ali gustoća prometa ne kvari doživljaj...  (y)

windows 7 print screen

Smještam se u hotel odmah ispod stijena, i odlazim u grad na večeru i pivu... cijene su sušta suprotnost Albanskim...  :mrgreen: Grci doslovce deru kožu...  :mrgreen:

photo hosting sites

Nakon dvije pive i ovo grickalica što su servirali uz pivkana bris u sobu na spavanje... Grćka definitivno nije mjesto gdje se opušteno možeš zarundati...  :mrgreen:


 
Nakon obilaska Meteora krećem cestom Kalapaka-Grevena, cesta je ok, asfalt dobar, zavoji solidni... od Grevene vozim za Ptolemaidu i od tu pravac Bitola... U Bitoli po prvi put na ovom putovanju oblačim kišnjak... nebo se zacrnilo... vozim prema Velešu i upadam u oluju...  :mrgreen: kako se nemam gdje sakriti u toj pustopoljini nastavljam sa vožnjom, negdje nadomak Velešu pljusak jenjava i napokon prestaje... sljedi sušenje na benzinskoj postaji i dalje autoputem prema Skopju... Nakon prelaska granice Makedonija-Kosovo ponovo počinje kišiti... e tu na Kosovo kiša nije glavni problem, problem je blato na cesti koje se pomješa sa kišom i nakon par km jednostavno se više ništa ne vidi kroz vizir... :mrgreen: svako malo stajanje i brisanje blatnjavog vizira... od granice do Mitrovice ima 100km a meni je zbog kiše, blata i kulture vožnje trebalo par sati...  :mrgreen:
Južni dio Kosovske Mitrovice noću...

  upload image online
 
Sljedeći slobodan vikend (subota-nedjelja) dočekao sam negdje krajem šestog mjeseca i koristim ga za kratki izlet u Crnu Goru... na ovaj put idem sa kolegom koji vozi Stroma 1000...

Prvi dan:
Kosovska Mitrovica-Rožaje-Žabljak (Durmitor)-Kotor 427km

screen cap

Buđenje u Mitrovici i nakon omleta i kave tutnjimo prema Peči pa preko planine Prokletije spuštamo se u Rožaje.
Cesta kojom se penjemo prema vrhu je puna zavoja i serpentina ali asfalt je dosta gladak i klizav... nakon prelaska na Crnogorsku stranu situacija se mijenja i počinje uživanje u krajoliku i cesti...
Fotkano negdje pri vrhu planine Prokletije...

images hosting

Dalje nastavljamo odličnom cestom Rožaje-Berane-Mojkovac, dobar asfalt sa pregršt zavoja... treba pripaziti jedino na lokalne vozače koji vole sječi zavoje u tuđoj traci... ali nakon Kosova i Albanije ovi ovdje su male bebe...  :mrgreen:
U Mojkovcu skrećemo prema nacionalnom parku Durmitor... predivan krajolik, predivna cesta, čista uživancija...  (y)

imagur

Most na Đurđevića Tari...

jpg images

adult image sharing



 
Od Đurđevića Tare vozimo prema Žabljaku i dalje prema Nikšiću... cesta, asfalt, krajolik neznaš što je ljepše... ali odmah negdje iza Žabljaka hvata nas kiša koja malo kvari opći dojam... kiša prestaje iza Nikšića taman kada se krečemo spuštati prema zaljevu Boka Kotorska... cesta prema dolje je vrh...  (y)
Pogled prema Boki Kotorskoj...
image hosting site

Spuštamo se u zaljev i cestom uz obalu vozimo prema Kotoru... u Kotoru se za sitne pare smještamo u apartman u samom centru na obali... tuširanje i odlazak u noćni život...  :mrgreen:
 
Drugi dan
Kotor-Njegoši-Cetije-Podgorica-Kanjon Morače-Rožaje-Kosovska Mitrovica 348km

image hosting 20mb

Lagano mamurno buđenje, spremanje i krećemo prema Nacionalnom Parku Lovćen. Odmah iznad Kotora na putu prema Lovćenu uveseljava nas dvadesetak Kotorskih serpentini... cesta je uska ali je zabavna... na vrhu se nalazi restoran sa predivnim pogledom na Kotor i Boku, tamo stajemo na doručak i hektolitre kave...
Nakon okrepe vozimo dalje prema Lovčenu...

image upload free

Nacionalni Park Lovćen je predivan, cesta kroz isti i nije neka ali priroda oduzima dah... najupečatljiviji je Njegošev mauzolej koji se nalazi na vrhu planine i legenda kaže da sa njega puca pogled na cijelu Crnu Goru... dolazak do mauzoleja i nije jednostavan, treba savladati par stotina stepenica a kada je čovjek mamuran ma u kakvoj kondiciji da se nalazi to mu malo teže pada...  :mrgreen:

photo host

free image host

photo uploading

upload jpg

ima još puno zaniljivih informacija vezano uz Njegoša i njegov mauzolej ali kako sam lijen tipkati opet sugeriram na dobri i pošteni Google...  :mrgreen:

 
Napuštamo Njegoša i vozimo prema Cetinju... oko nas se polako skupljaju oblaci i sve miriše na kišu... malo ubrzavamo ritam i taman nakon što smo prošli kroz Podgoricu, na samom početku kanjona Morače, hvata nas pljusak nošen jakim vjetrom... sklanjamo se u neku lokalnu gostionicu i čekamo da prođe... međutim, vjetar je stao ali kiša ne posustaje... ništa, navlači kišnjak i idemo dalje... žao mi je što sam taj dio puta morao voziti oprezno i bez nekih velikih egzibicija jer cesta je izvrsna, kao i sami kanjon... fotki nemam jer mi se nije dalo fotkati po kiši...  :mrgreen: bez nekih značajnijih problema ali vidno iscrpljeni preko Rožaje i Prokletija spuštamo se u Kosovo i laganim ritmom dalje prema Mitrovici... :021:
 
Negdje početkom sedmog mjeseca dobivam godišnji odmor... reko idem doma za Marušiće preko Crne Gore samo da ponovo odvozim taj kanjon Morače ali po suhom... što mislite jesam li imao sreće?

windows screenshot

Kanjon Morače sam ponovo vozio po kiši...  :mrgreen: :LOL:

Ugl. spavanje u Podgorici i onda preko Nikšića vozio sam za Bileću-Čapljina pa autoputem do Šestanovca i onda odličnom cestom izbio na Vrulju...  :0648:

image hosting no sign up

Sve skupa put je iznosio 574km a ruta je izgledala ovako...

free picture hosting


 
Nakon dva tjedna odmora u Marušićima vračam se natrag za Kosovo ali ovaj put Crnogorskom obalom do Budve sveukupno 285km a ruta je izgledala ovako...

image hosting free no registration

Putem do Budve stajem u Dubrovniku...

image hosting over 10mb

U Budvi noćim i sutradan preko Albanije se vračam natrag za Kosovo 400km...

screen capture windows 7

nemam puno fotografija sa ovog dijela putovanja jer sam već par puta odvozio Crnogorsku obalu a i Albanija mi je postala kao dnevni boravak...  :mrgreen:

ali evo jedna fotkana prilikom ispijanja kavice nakon izlaska iz Budve...

image ru








 
I za kraj kruna mojih Balkanskih lutanja...  8) krajem osmog mjeseca napravio sam krug po kopnenom dijelu Grčke... a sve je počelo žuganjem moje SeVke... SeVkica mi postala nervozna, kaže nisi me pošteno zajahao već mjesec dana... reko lipoto sad kad te zajasim ima oči da ti ispadnu...  :banana:
Cijeli put je trajao četiri dana a u grubo je izgledao ovako...

uploadimage

 
:shock: super slike i tekst!
Aj poveži kartu od svih putovanja  :mrgreen:
Ova me slika podsjeća na RI-Bakar
Crna_Gora_5.jpg
 
Mijo dobro si ti opravio (y)