Automobili (nisu motori znam, ali mislim da ove zaista vrijedi pogledati)

Jedan njemački oldtimer,čiji je nastanak usko povezan sa nekadašnjim ''drugom titom'' i Jugoslavijom,krajem '70-tih godina....schluter tvl 500 (500ks,12 cilindara,21 000ccm)donedavno najjači evropski traktor,i jedini svoje vrste..
db_Profi_Trac_5000_TVL_011.jpg


..inače na bivšim kombinatima i zadrugama se moglo naći u manjem broju ovakvih traktora od 125 do 180ks.krasila ih je iznimna robusnost i izdžljivost...imali su niske dugačke haube i nagnutu kabinu unaprijed.i tehnički moderni za svoje doba...

Budući je tito umro,prilikom naruđbe gore navedenog tvl-a 500,naruđba je otkazana,te se bivša država sama posvetila proizvodnji velikog traktora.ovi zglobni datiraju sa početka 80-tih,i bili su u rasponu 210-505ks.(jedan od najjačih ikad proizvedenih traktora u svijetu)..danas ih gotovo i nema.jedino ih je krasio izdržljiv mercedesov atmosferski v-8....imt serije  5000...kada su nekadašnji pikovi radili po nekoliko 10-20 tisuća hektara zemlje (1ha-10 000met.kvadratni) ovakvi mastodonti su bili glavna radna snaga i okosnica tadašnjih zadruga i kombinata
7186689.jpg



moj oldtimer iz '76,tada kupljen nov, belarus mtz-50,iz bivšeg sssr-a
7186979.jpg

iako je u pozamašnim godinama,svaki dan je u pogonu.nekad i dan i noć u 3 smjene radimo sa njim.inače mu je motor rađen po kopiji nekog john deere-a 50-60ks

vidim da ima dosta i Riječana na forumu,pa da vide traktor koji se nekada radio u Rijeci,tvornicu koja je uništena tijekom privatizacije u '90-tim.Torpedo 9006 adriatic
10226451.jpg

od traktora iz bivše juge,dobar dio poljoprivrednika je volio ovu marku,jer su to najmanji potrošači u svijetu traktora,a i jedini su bili zelene boje.ovaj sa slike je u mojoj obitelji od '85-te,kupljen tada nov.na slici vuče blizu 3o tona tereta.90ks,6cil.

 
Rocky meni su Roveri iz tih godina izvrsni. Nisam znao da je ovaj tako uzak, ali kad se dobro pogleda to se vidi na slici. Što se pak traktora u temi tiće interesantni su pa mi ne smeta ako koji upadne s vremena na vrijeme :D. Šteta što tvoje fotke nisu bolje, al nema veze ipak se nešto da vidjeti i bitna je dobra volja da se podjeli s drugima.

Barisa tebi svaka čast što si si dao truda i okačio fotke Schlutera (o kojem pojma nisam imao, kao vjarovatno i još puno ljudi koji navrate u temu) pa smo nešto naučili. I hvala za priču o njemu i o IMTu (jel to bio IMT?) koji se upustio u proizvodnju "zamjenskih" modela, a tih se sjećam sa Zagrebačkog velesajma i iz poljoprivrednih emisija koje sam ponekad znao pogledati. Što se desilo s riječkim Torpedom je žalosno i Petar je vjerovatno bolje upoznat sa situacijom tamo jer je u branši, a i živi bliže. Zadnje što o Torpedu znam je da je trebao proizvoditi neka vojna vozila slična TAMu 110 i Steyer Puch Pinzgaueru koje su sami konstruirali i da su razmišljali o ponovnom pokretanju proizvodnje traktora. No već dugo ništa nisam čuo o toj tvornici. Čini mi se da sam čuo da postoji i neka nova tvornica traktora negdje oko Jastrebarskog. Znate li nešto o tome ili sam ja pobrkao lončiće :misli: :misli: :misli:

Nažalost ko što prpa kaže "sve smo uništili". Popizdim svaki put kad se sjetim kakvi pohlepni i glupi ljudi vode ovu našu zemlju :angry: :angry: :angry:.







 
nisam više u poljoprivrednom sektoru, sad radim u autoindustiji. Ali ostaje ono šta su drugi pisali, šta se moglo sjebat,sjebano je.

Da se vratim na temu, stari auti uvijek sa sobom povlače puno uspomena. Ja se još sjećam mirisa stojadina mog noneta,bijeli sa onim crnim plastičnim sicevima. I prva stojka koju je moj stari kupio,kad smo iz Fićeta skočili u "savremeno,snažno,startno i komfortno vozilo sa 4 vrata" :)
 
Da bio je Imt (Imam Masan Traktor) :mrgreen: jel uglavnom sračkaju na gumicama,brtvama i semerinzima.poput većine istočnjaka ...za Torpeda ne znam.proizvodili jesu neke vojne kamione,jer znam da sam ih viđao na cesti,da piše torpedo na njima..
zaboravio sam reći,da je postojao torpedov model rx 170,koji se pravio u 80-tim,(bilo je i drugih ali samo za izvoz) i imao je/su opremu za koju u ono doba 90% ljudi nebi znalo šta je.tada je to kako u automobilima,još rjeđe u traktorima bilo gotovo nepoznanica..-klima...
ona priča o schluteru još traje,jer je u bivšu jugu uveženo 12 komada od 320ks (tvl 3500), krajem 70-tih.u njemačkoj nema ni jedan jedini.znam da se u zadnjih nekoliko godina par njemaca o njima raspitivalo i pokušavalo doći il do njih il do njihovih ostataka..za njemačke farmere su ti traktori nešto kao što je za nikolasa cage-a u filmu ''gone in 60seconds'' bio gt 500..svojevrstan ''unicorn''
 
Da se i ja vratim na temu u stilu Crnog Petra. Evo ovo je najstarije što imam doma od štampe s auto moto tematikom:
 
Napravio sam i jednu šetnju po kvartu jer sam primjetio neke novosti, pa rekoh da vidite o čemu se radi. Dakle odnedavno su mi u susjedstvu jedan Lincoln
 
I 1 Mercedes, koji je onako usput na prodaju. Neznam di je bio do sada, ali mu je ipak bilo bolje nego tu di je trenutno, jer je doista uredan i očuvan, ali od kad je na parkingu djeluje zapušteno :palacdolje:
 
Lincoln je teža drkica  :shock:
Najgore mi je kaj bi mogao izdržat njegove troškove da ga vozim, jer tjedno radim 100 km na posao/ s posla i još možda 20 vikendom. Ali nemam love za kupnju takvog stroja.

A kaj se tiče traktora, u Jugi je lokalna zadruga tu kod mene imala Schlutere 180 koji su izgledali jako zanimljivo sa tim dugačkim i niskim haubama i naprijed nagnutim prednjim staklima. I izgledali su moćno. Bio sam klinac i onda još nisam znao da je 180 konja jebena snaga za traktor. Kasnije sam saznao kroz razgovore s raznim traktoristima da je to bio vrhunski stroj, a neki su sanjali da ga dobiju za rad kao ja Peterbilta. Nikome se nije ostvarilo  :mrgreen:
Baš ću vidjet jel se da saznat gdje su ti traktori završili