BIH, Dalmacija, Crna Gora, godišnji 2011

paranoid

Active member
Zagreb, u hladu +32 celzijanera, nedjelja, meni dosadno u ugodno rashlađenom stanu. Što da radim, što da radim? I tako razbijajući glavu o tome kako da se zabavim misli mi same odlutaju na sada već tako davno odrađeni ovogodišnji godišnji odmor. Kako su mi te misli odmah izmamile samodopadni osmijeh na lice odlučim ubiti vrijeme i iste zabilježiti na "papir".
18.07.2011. god. prvi dan zasluženog godišnjeg odmora. Jutro 10.00 sati, opremu navlačim na sebe, prtljagu postavljam po motoru i gasss. Doviđenja Zagrebe, Dalmacijo mati vračam se u zagrljaj tebi! Kako sam milion puta prošao našom državnom cestom D1 što autom, što motorom na pamet mi sine ideja kako bi bilo zanimljivo ići kroz Bosnu. I tako se nakon tankiranja u Grabovcu odvajam od dobre stare D1 skrečući lijevo za Ličko Petrovo Selo i u istom ponovo lijevo za Bihać. Na granici nema gužve i bez problema ulazim u Bosnu. Čim sam prešao granicu odmah kulturološki šok
clip_image001.gif
uz cestu štandovi na kojima vise kože, prodaju se đezve i sl. svakih nekoliko km đamije, vozni park me posjetio na početak 90-tih. Kako sam bio u Tunisu i Egiptu odmah vučem poveznicu sa istim zemljama, i ugodno se iznenađujem. Na samo par kilometara od Hrvatskog bisera Plitvičkih jezera nalazi se drastična kurturološka, arhitektonska i populacijska razlika. Da se razumijemo, proputovao sam svijeta ali zadnji puta sam bio u ovom dijelu Bosne 1989. god. kada  takve stvare dijetetu od 9. god. nisu bile bitne, tako da sam se ugodno iznenadio i sljedeći put dolazim na izlet i istraživanje isključivo Bihaća i okolice. U Bihaću se nisam zaustavljao ali modernizacija se vidi u vidu novo izgrađenih kupovnih centara uz glavnu cestu. Nastavljam dalje prema Bosanskom Petrovcu i u istom se odvajam prema Drvaru. Cesta do Drvara je zavojita kroz brdovitu šumu i u njoj sam istinski uživao.
Dolaskom u Drvar ponovo šok
clip_image001.gif
, ali ovaj put negativnog predznaka. Kako sam već rekao u Drvaru sam bio daleke 1989 god. i od tada ga pamtim kao ljepi gradić uz rjeku Unu sa prekrasnim zalenim parkićem punim razigrane i rastrčane djece na koju sa brda iznad gleda Titova pečina. Kad ono tamo ni prekrasnog zelenog parkića a ni djece, zapravo nema žive duše, a od parka je ostalo p. Vidjevši to izgubio sam volju za ponovni susret sa Titovom pećinom iako sam vidio da na ulazu u parkić i pećinu ima kućica u kojoj neka gospođa pretpostavljam prodaje ulaznice. Nisam provjeravao nego sam udario po gasu i nastavio dalje prema Bosanskom Grahovu.
Nakon što sam prošao Bosansko Grahovo pravac Livno. Asvalt je ok a cesta pusta i ravna, susreo sam samo par vozila i u glavi konstantno molim Suzu da me ne izda u toj pustopoljini. Uz cestu par porušenih kuća, u daljini porušena napuštena sela a meni u glavi scena kako mi Suza staje a iz šumarka izlaze Medo i Vuk spremni da me siluju.
clip_image002.gif
Nadomak Livnu polako se ukazuju renovirane ali prazne kuće i sve više automobila. Gledam registracije istih kad ono više od polovine imaju registracije ZG, naši Bosanci otišli kući u Livno na more...
clip_image002.gif
Kroz Livno sam također protutnjao i produžio prema Buškom jezeru i graničnom prijelazu Aržano. Buško jezero je dojmljivo, malo lošijem poznavatelju zemljopisa učinilo bi se da je već došao na more zbog njegove nepregledne veličine, mogu samo zamisliti koliko je zimi. Na graničnom prjelazu ponovo nema gužve i novo asvaltiranom cestom vozim prema Cisti Velikoj kako bi natoćio gorivo jer rezerva me prati još od Buškog jezera.
clip_image003.gif
U Bosni nisam toćio, zadnje tankiranje imao sam u Grabovcu netom prije sam napustio D1. Nakon tankiranja i kave jašem Suzu i pravac prema Vrulji i Marušićima. Nakon Gornjih Brela i prolaska kroz klanac ugledam more i Vrulju, smješak se širi kao i mirisi borovine i mora specifičnih za taj dio Hrvatske obale. Dolazim u Marušiće pozdravljam se sa starcima i godišnji odmor zvanično počinje!
clip_image004.gif

Slika za ovaj dio godišnjeg nemam, kako sam putovao sam nemam običaj puno stajati i na žalost jako sam lijen sve popratiti fotografijom.
clip_image003.gif
 
nešto me zeza prebacivanje iz Worda na forum, kad prokljuvim problem prebacujem putopis...  :mrgreen:
 
Zagreb, u hladu +32 celzijanera, nedjelja, meni dosadno u ugodno rashlađenom stanu. Što da radim, što da radim? I tako razbijajući glavu o tome kako da se zabavim misli mi same odlutaju na sada već tako davno odrađeni ovogodišnji godišnji odmor. Kako su mi te misli odmah izmamile samodopadni osmijeh na lice odlučim ubiti vrijeme i iste zabilježiti na "papir". 18.07.2011. god. prvi dan zasluženog godišnjeg odmora. Jutro 10.00 sati, opremu navlačim na sebe, prtljagu postavljam po motoru i gasss. Doviđenja Zagrebe, Dalmacijo mati vračam se u zagrljaj tebi! Kako sam milion puta prošao našom državnom cestom D1 što autom, što motorom na pamet mi sine ideja kako bi bilo zanimljivo ići kroz Bosnu. I tako se nakon tankiranja u Grabovcu odvajam od dobre stare D1 skrečući lijevo za Ličko Petrovo Selo i u istom ponovo lijevo za Bihać. Na granici nema gužve i bez problema ulazim u Bosnu. Čim sam prešao granicu odmah kulturološki šok uz cestu štandovi na kojima vise kože, prodaju se đezve i sl. svakih nekoliko km đamije, vozni park me posjetio na početak 90-tih. Kako sam bio u Tunisu i Egiptu odmah vučem poveznicu sa istim zemljama, i ugodno se iznenađujem. Na samo par kilometara od Hrvatskog bisera Plitvičkih jezera nalazi se drastična kurturološka, arhitektonska i populacijska razlika. Da se razumijemo, proputovao sam svijeta ali zadnji puta sam bio u ovom dijelu Bosne 1989. god. kada  takve stvare dijetetu od 9. god. nisu bile bitne, tako da sam se ugodno iznenadio i sljedeći put dolazim na izlet i istraživanje isključivo Bihaća i okolice. U Bihaću se nisam zaustavljao ali modernizacija se vidi u vidu novo izgrađenih kupovnih centara uz glavnu cestu. Nastavljam dalje prema Bosanskom Petrovcu i u istom se odvajam prema Drvaru. Cesta do Drvara je zavojita kroz brdovitu šumu i u njoj sam istinski uživao.  Dolaskom u Drvar ponovo šok , ali ovaj put negativnog predznaka. Kako sam već rekao u Drvaru sam bio daleke 1989 god. i od tada ga pamtim kao ljepi gradić uz rjeku Unu sa prekrasnim zalenim parkićem punim razigrane i rastrčane djece na koju sa brda iznad gleda Titova pečina. Kad ono tamo ni prekrasnog zelenog parkića a ni djece, zapravo nema žive duše, a od parka je ostalo p. Vidjevši to izgubio sam volju za ponovni susret sa Titovom pećinom iako sam vidio da na ulazu u parkić i pećinu ima kućica u kojoj neka gospođa pretpostavljam prodaje ulaznice. Nisam provjeravao nego sam udario po gasu i nastavio dalje prema Bosanskom Grahovu.  Nakon što sam prošao Bosansko Grahovo pravac Livno. Asvalt je ok a cesta pusta i ravna, susreo sam samo par vozila i u glavi konstantno molim Suzu da me ne izda u toj pustopoljini. Uz cestu par porušenih kuća, u daljini porušena napuštena sela a meni u glavi scena kako mi Suza staje a iz šumarka izlaze Medo i Vuk spremni da me siluju. Nadomak Livnu polako se ukazuju renovirane ali prazne kuće i sve više automobila. Gledam registracije istih kad ono više od polovine imaju registracije ZG, naši Bosanci otišli kući u Livno na more... Kroz Livno sam također protutnjao i produžio prema Buškom jezeru i graničnom prijelazu Aržano. Buško jezero je dojmljivo, malo lošijem poznavatelju zemljopisa učinilo bi se da je već došao na more zbog njegove nepregledne veličine, mogu samo zamisliti koliko je zimi. Na graničnom prjelazu ponovo nema gužve i novo asvaltiranom cestom vozim prema Cisti Velikoj kako bi natoćio gorivo jer rezerva me prati još od Buškog jezera. U Bosni nisam toćio, zadnje tankiranje imao sam u Grabovcu netom prije sam napustio D1. Nakon tankiranja i kave jašem Suzu i pravac prema Vrulji i Marušićima. Nakon Gornjih Brela i prolaska kroz klanac ugledam more i Vrulju, smješak se širi kao i mirisi borovine i mora specifičnih za taj dio Hrvatske obale. Dolazim u Marušiće pozdravljam se sa starcima i godišnji odmor zvanično počinje!  Slika za ovaj dio godišnjeg nemam, kako sam putovao sam nemam običaj puno stajati i na žalost jako sam lijen sve popratiti fotografijom.  
 
Za razliku od prijašnjih godina i rodnih Kaštela kao bazu za ovaj godišnji odabrao sam Marušiće. Kako sam prvi tjedan godišnjeg bio sam (bez djevojke) vozao sam se Omiškom i Makarskom rivijerom i naravno 20-21-22.07. bio sam na nezaobilaznom moto partyu MK "Sjene" u Kaštelima. 20 i 21. uništavao se pivom sa lokalnim dečkima iz Sjena a 22 su nam se za šankom pridružili i bečari iz Zagreba. I tako nakon tri dana ubojitog ritma 23.07. u popodnevnim satima nastupa game over, iz Zagreba u Marušićima ukazuju se moja djevojka i njena majka, da, da, njena majka kodnog imena „Punćy“. Naravno čim su generali stigli u bazu Suza se prekriva i prebacuje u stand by mod. Kako je dogovor bio da čemo tjedan dana biti u Marušičima i tjedan dana u Dubrovniku ja se odmah snalazim i kažem kako ću ja do Dubrovnika motorom kako bi se usput malo i provozao, generali daju zeleno svijetlo a ja odmah zovem Zubakisa i Ozzymadman (članove ovog foruma) da mi se pridruže i da napravimo đir do Dubrovnika. Zubakis i ja smo već imali dogovoreno petodnevno putovanje, svojevrsni Balkan tour (Dalmacija, Crna Gora, Makedonija, Albanija, BiH, Dalmacija) ali zbog neplanirane promjene radnog mjesta ta opcija je nažalost otpala pa je ovaj takoreći izlet bio svojevrsna kompenzacija. Dogovor je bio da vozimo do Dubrovnika budemo zajedno jednu noć i oni se sutradan vračaju za Kaštela (netko mora i raditi u Dalmaciji
clip_image001.gif
) a ja ostajem u Dubrovniku sa generalima. Momci se odmah u glas složiše i tako nas troje 01.08. jutro zapalili prema Dubrovniku. Njih dvoje dolaze po mene u Marušiće iz Kaštela, pijemo kavu u lokalnoj birtiji i gassss... (sad sljede slike, momci su vrjedniji od mene)
clip_image002.gif
Motori natovareni, sve spremno za poljetanje (u Marušićima ispred birtije)...

 
Prva postaja na našem putovanju bila nam je Marušićima vrlo blizu Makarska, prvobitni razlog je bio tankiranje ali tada se Ozzymadman sjeti kako nije dignuo lovu pa smo odmah otišli i u grad potražiti bankomat i keš za našeg Ozzya (tu je tek početak njegove agonije...) J
Kad smo već tu mogli smo baciti i koju fotografiju u ovom prekrasnom gradu gdje od ove godine baš i ne šmekaju turiste iz susjedne nam zemlje.....

(Makarska riva)
Gdje li je taj bankomat HPB-a????!!!!!
 
Egzotična japanska ljepotica i talijanska bičikleta, (šta čehinja škica okom)....

 
Taj Ozzy će mi sve živce pokidat, di je više.....
 
Polako Ozzy polako, odnija vrag i prišu....

 
I nakon par sati (šalim se) nađe naš Ozzy bankomat i krenemo mi dalje prema Dubrovniku. Cesta prema Neumu u principu i nije toliko loša, zadovoljavajući asvalt, mnoštvo zavoja, oku ugodan krajolik ali putovanje tom cestom u jeku turističke sezone predstavlja konstantno zaobilaženje kolone automobila i poslovično sporih turista. Ali nas troje to rutinerski odrađujemo i sljedeče zaustavljanje obavljamo na vidikovcu iznad Baćinskih jezera.

Napokon i ta cigara...
 
I tako, nakon malo poziranja, zaljevanja suncem pregorene trave nastavljamo dalje. Na ulasku u Neum nepregledna kolona a mi zahvaljujući našim ljepoticama i u društvu dvoje talijana na starim Moto Guzzi pilama prelazimo kolonu i bezbolno ulazimo u BIH. Odmah nas opija miris janjetine sa ražnja ali se nedamo smesti i peglamo dalje prema biseru jadrana. Do Dubrovnika konstantno isti scenarij, kolona i gužva ali mi sve stoički podnosimo i stižemo do Dubrovačkog mosta. Nadomak cilju stajemo na zasluženi odmor kada dolazi do naglog preokreta u planu putovanja...

Čuj draga, ups pardon gosp. Generale, mi bi ipak uz dužno štovanje produžili za Crnu Goru...
 
Nakon pola sata okrepe, konzultacije sa stožerom i traženjem dopuštenja za izlazak iz države krenemo mi prema Crnoj Gori. Bez ikakvog plana i očekivanja uputili smo se kod susjeda, kad dođemo tamo vidjet čemo šta i kako dalje ali eto bar da dođemo do Budve (to je bio prvotni plan). Stajemo još jednom na benzinskoj prije granice, tankiramo kad našem Ozzyu Suza potroši cca 30-tak kn više od moje. Ma šta, ma kako, ma nemoguče.... Naravno primio je malo zgodnih i zajedljivih doskočica od strane Zubakisa i mene a na račun njegove, ruku na srce, stvarno preljepe i egzotične japanske ljepotice. Kad se vratiš Ozy malo štelanje karburatora nebi bilo na odmet, Zubakis još kašlje od crnila šta ga suklja tvoja Suza.... J Dobro ruku na srce nije ni moja bila u top stanju, zapekle mi karike na lancu i strašno je drobila ali nema stajanja peglamo dalje o tome ću misliti kad se vratim....
Na ulasku u Crnu Goru ponovo kolona, kako smo čuli da su crnogorski policajci nepopustljivi glumimo finoću kad nam prilazi jedan i šalje nas preko reda kroz kolonu sve do graničnog prijelaza (ma svaka ti dala). Na granici drugi policajac traži osobnu, vozačku, prometnu, policu osiguranja i zelenu kartu. Moja malenkost i Zubakis odmah sve spremno vadimo na sunce kad čujem iza leđa:“ U p... m.... kakva zelena karta, u k... kako san to uspija zaboravit, pa je... ti sunce....“ cijeli arsenal beštimi na fetivi Sučuraćki ispaljuje naš revoltirani Ozzy. Granični policajac kulerski kaže da nema frke, ostavi papire tu, odi kupiti zelenu kartu od cca 10 eura i možeš dalje. Zubakis i ja parkiramo sastrane, laganini cigara u čube i uz smješak pratimo našeg maratonca Ozzya kako trči gore dolje. Nakon 10-tak minuta sav znojan, olakšan za 10 eura Ozzy nam se pridružuje i u rukama drži amortizer volana svog egzotičnog Sukca. Na poprilično grbavoj cesti koja predhodi graničnom prijelazu našem Ozzyu se odšarafio amortizer, ma pravi „Pegula“ J. Dogovaramo se kako kroz Crnu Goru vozimo po propisima jer ovi ne praštaju i nastavljamo dalje u laganom ritmu.. Sama Crna Gora je ljepa, s lijeve strane velike i strme planine a s desne more, cesta je glatka i mislim prilično skliska, nismo odvrčali gas iz gore navedenih razloga. Prolazimo relativno brzo kroz  Herceg Novi i u Kamenarima se ukrcavamo na maleni trajekt koji nas prebacuje na drugu stranu zaljeva u Lepetane. Kartu smo platili 1.5 eura po motoru a sama plovidba traje koliko i jedna popušena cigareta.

Diži tu rampu sokole....
 
Nismo se praktički ni iskrcali iz trajekta kad na pristaništu naš Ozzy upada u priču sa lokalnim bikerom Draženom koji jaše na crvenoj R1. Momčina nas odmah poziva na pivu i velikodušno se nudi kako će nam jeftino iznajmiti apartman (bikerska cijena od 10 eur po glavi u Tivtu) naravno sa osiguranim parkingom za motore. Poziv na pivu objeručke prihvačamo i uz ugodnu pričicu sa kolegom bikerom uviđamo da je bikersko bratstvo i jedinstvo još uvijek na snazi a usput saznajemo i osnovne informacije o okolici. Zahvaljujemo mu na gostoprimstvu i na rundama koje nije dao nama da platimo a o apartmanu čemo još razmisliti jer mi ni sami još uvijek neznamo u koje mjesto uz obalu da odemo. Kako sam i kući javio da produžujemo za Crnu Goru stari mi kaže kako nesmijem doći u Crnu Goru a da se ne javim njegovom prijatelju iz vojske u Kotor. Kako bi me stari kada se vratim pilao zašto to nisam odradio kažem momcima da se zaletimo do Kotora pozdraviti čovjeka pa čemo vidjeti hočemo li ostati tamo, vratiti se u kolege Dražena u Tivat ili produžujemo prema Budvi. Još uvijek su sve opcije otvorene.

Zubakis, Ozzy i naš crnogorski kolega biker Dražen...